Az olaj volt tegnap főszerepben, a WTI 2 százaléknál is nagyobb pluszba ugrott azt követően, hogy újabb meglepetést okoztak az amerikai olajkészletek. Az EIA szerint ezúttal 3 millió hordóval csökkentek a készletek múlt héten, szemben az elemzők által várt 2,6 millió hordós növekedéssel. Ezzel már öt egymást követő héten csökkentek a nyersolaj készletek.
Az olaj ugrása pozitív hatással volt az amerikai tőzsdékre, főleg az energiaszektor remekelt, de a pénzügyi szektor is jól teljesített. A főbb amerikai részvényindexek fél százalék körüli pluszban zártak.
Az európai piacokra csak limitált hatása volt az olajralinak, ugyanakkor az amerikai tőzsdék tegnapi emelkedése az európai börzéknek is lendületet adhat. Az is segíthet, hogy a német gyáripari megrendelések 1 százalékkal emelkedtek augusztusban a várt 0,3 százalék helyett. A befektetők egyébként még az EKB jegyzőkönyvét figyelhetik, ami délután fél 2-kor tesznek közzé.
Tegnap nem igazán volt erő a magyar tőzsdén, a BUX index 0,3 százalékot gyengült. A Mol és a Magyar Telekom nem szerepelt rosszul, de a Richter 1 százalék fölötti mínuszban zárt, és az OTP is 0,6 százalékkal csökkent.
A forint viszont bombaformában volt, hiszen tegnap még 308 körül is járt az euróval szembeni jegyzés, a reggeli órákban viszont már 305 körül mozog az EURHUF jegyzés. Jelentősebb hír nem állt a mozgás mögött, inkább technikai alapú kereskedés lehetett a héttérben.
A Disney arról számolt be, hogy a várakozásoknál magasabb a júniusban nyitott Disneyland látogatottsága Sanghajban, miközben helyi média beszámolók szerint csak fele annak amennyit néhány elemző korábban prognosztizált.
9 százalékot esett tegnap piaczárás után a Twitter árfolyama, miután a Recode úgy véli, sem a Google sem az Apple, sem pedig a Disney nem fogja majd felvásárolni a céget, ezt ügyhöz közeli forrásokra hivatkozva írják. A Twitter egyébként az október 27-i gyorsjelentésében számolhat be a felvásárlási folyamatokról, írja a Reuters.
Szépen teljesített tegnap a Daimler a német értékesítési adatok közzétételét követően, ugyanis 25 százalékkal ugrottak az eladások. Ez újabb jelzés lehet azzal kapcsolatban, hogy a cég erős lábakon áll, és most a technikai kép is kedvező, így érdemes lehet figyelni a Daimler részvényeit.
Elhárultak a korábbi akadályok a Raiffeisen Bank International, illetve a Raiffeisen Zentralbank Osterreich összeolvadása előtt. Az egyesített cég részvényei továbbra is tőzsdén fognak forogni (a végleges részvényváltási arány még nem ismert), és 11,3-as tőkemegfelelési rátája lesz.
"
• Tegnap délután ismerhettük meg az ADP szeptemberi foglalkoztatottsági jelentését, mely szerint 154 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, szemben a várt 166 ezer fővel. Holnap délután érkezik a piac által kiemelten figyelt, kormányzati nonfarm payroll adat (nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának változása), a várakozások szerint 175 ezer fős lehet bővülés. A határidős árazások alapján jelenleg 24% az esélye a novemberi, és 62% az esélye a decemberi kamatemelésnek.
• A ma 13:30-kor nyilvánosságra kerülő EKB jegyzőkönyv a szokásosnál nagyobb figyelmet kap a keddi pletykák után. A Bloomberg hírügynökség értesülései szerint az Európai Központi Bank belső egyeztetéseket folytatott az európai eszközvásárlási program fokozatos leépítéséről. Az egyik ilyen felvázolt forgatókönyv havi 10 milliárd eurós csökkentésről szól, de ennek kezdeti ideje egyelőre bizonytalan. A jelenleg érvényben lévő QE program 2017 márciusáig szól, azonban Mario Draghi a legutóbbi kamatdöntő ülés után még arról beszélt arról, hogy a program meghosszabbítható, amennyiben szükséges. Az EKB elnöke reagálásában cáfolta a híreket, kijelentette, hogy nem folytak tárgyalások ebben a témában. Az elemzői konszenzus szerint csak decemberre várható, hogy bármilyen módosítást bejelentsenek, amennyiben a jegyzőkönyv nem erősíti meg a pletykát, gyengülhet az euró.
• A Bloomberg Brief interjút közölt az Alliance Bernstein londoni portfoliómenedzserével (kb. 456 milliárd dollárt kezel), aki 1,05-1,10 körüli font/dollár árfolyamot vár és megemlíti, hogy a brit részvényindex és a gyengülő font közötti fordított korreláció igen erősnek látszik, tehát további ralira számít a FTSE esetében.
• A török líra alulteljesít a török bel- és külpolitikai válság következtében, írja a Bloomberg. Ebben közrejátszanak a kamatcsökkentési várakozások is. Tegnap Törökország visszautasította az iraki vádakat, hogy a török jelenlét országukban regionális háború kockázatával járna.
• A vártnál kisebb lett Ausztrália külkereskedelmi hiánya augusztusban, 2,01 milliárd ausztrál dollár, miközben 2,3 milliárdos deficit szerepelt a konszenzusban. Az export, és az import volumene sem változott júliushoz képest.
• A német ipari megrendelések rendkívül kedvezően alakultak augusztusban, a várt 0,2%-os bővülés helyett 1%-kal emelkedett a volumen.
Mai adatok, események
• CH – 9:15 Fogyasztói árindex változása (év/év), szeptember. Előző: -0,1%. Várt: -0,1%
• EU – 13:30 Jegyzőkönyv az EKB legutóbbi kamatdöntő üléséről
• EU – 15:15 EKB-től Praet tart beszédet
• US – 14:30 Heti friss munkanélküli segélykérelmek száma. Előző: 254e fő. Várt: 257e fő.
• US – 14:30 Tartósan munkanélküliek száma. Előző: 2,062 m fő. Várt: 2,09 m fő.
• CAN – 14:30 Kiadott építési engedélyek számának vált. (hó/hó), augusztus. Előző: +0,8%. Várt: +3,0%
Október 7. péntek:
• AU – 0:30 AiG építőipari index, szeptember. Előző: 46,6.
• GE – 8:00 Ipari termelés változása (hó/hó), augusztus. Előző: -1,5%. Várt: +0,8%
Ez a kötvény tuti bukó. Gondoljunk bele: 50 éve 1966 volt. 1966-ben még Bretton Woods-i rendszer volt, a líra rögzítve volt a dollárhoz. Ezután összeomlott a rendszer, a lírát ki tudja hányszor leértékelték, óriási infláció volt a világon mindenhol, utána a 80-as években liberális fordulat volt a gazdaságpolitikában, összeomlott a kommunista rendszer, majd létrejött és szétesett az ERM II, létrejött az Európai Únió, bevezették az eurót, átéltük az internetforradalmat és a 2008-as világgazdasági válságot. Aki 50 éve vett volna 50-éves olasz állampapírt, az vajon mennyire láthatta volna előre ezeket a változásokat? Nyilván semennyire. Vagy ugyenez az előtte lévő 50 éves periódusban (1916-66) hasonlóan durva volt: két világháború, nagy gazdasági válság, Marshall-segély, olasz gazdasági csoda, stb. stb.
Aki most 50 évre 2,85%-os hozam mellett vásárolt, az vajon mire számít? Mi várható egy olyan országtól, amely nyilvánvalóan akkora adóssággal rendelkezik, amelyet romló demográfiája mellett nem tud visszafizetni? Egy olyan államban, ahol végzetesen leromlott a versenyképesség, 15 éve nincs növekedés, ahol hagyománya van a korrupciónak és elinflálásnak. Reálértékben ezek a kötvények gigantikus bukást fognak hozni vásárlóiknak, efelől egy szemernyi kétségem nincs. Vagy elinflálják az eurót magát, vagy kilépnek az eurózónából és akkor az új lírát inflálják el, vagy simán csődbe mennek. A legjobb eset az lenne, ha mégis magára találna az olasz gazdaság, és komoly növekedést mutatna be, olyannyira, hogy mégis tudná fizetni az adósságot, de akkor viszont lesz infláció is. És egy olyan világrendben, ahol a szellemet kiengedték a palackból (QE, helikopterpénz) csak idő kérdése, hogy az infláció elszabaduljon. És akkor még a háborúkról, természeti katasztrófákról nem is beszéltünk, amelyek lehetetlenné tennék a törlesztést. Reálértelemben ezen mínusz pártíz és mínusz 90-95% között lesz a hozam 50 év alatt.
Az olasz kötvénykibocsátás persze csak egyik vetülete a globális kötvénybuboréknak. A QE-k és mínusz kamatok szorításában elképesztően beteges árazás alakult ki szinte minden kötvénypiacon. Láttam már pár buborékot, olvastam sokkal többről. Ez bele fog kerülni a történelemkönyvekbe és sok év múlva fejcsóválva fogják majd kérdezni az egyetemen a diákok a tanártól, hogy ki volt az az ostoba aki 50-éves olasz állampapírt vett 2,85% hozammal?!
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link