hidd el tisztában vagyok a mekh ármegállapítás metológiájával és a co2 kvóta elszámolás rendszerével az a gond az eszmefuttatásoddal, hogy technológiánként eltérő az elismert ktg, panninál nincs co2 ktg, így annak növekedése nem is épülhet be az átvételi árba
"A Pannergy-hez ez úgy kapcsolódik, hogy a hő átvételi árakat kell emelje
az állam ahhoz, hogy a Pannergy mellett működő, fosszilis energiát
használó erőművek ne omoljanak össze." "ha nem akarnak elszálló átvételi árakkal kalkulálni, akkor növelni kell a zöldhőt az energiamixben."
"A üvegház hatású gáz kibocsátásokkal a karbonpiacokon kereskednek. A karbonpiacoknak két fő típusa létezik. A kötelező karbonpiacon karbonkvótákkal, az önkéntes karbonpiacon karbonkreditekkel lehet kereskedni. A kibocsátási egység igazolja, hogy 1 tonna szén-dioxid vagy azzal egyenértékű egyéb üvegházhatású gáz nem került kibocsátásra vagy megkötésre került a légkörből. A karbon kibocsátási egységeket rendszerint múltbeli kibocsátások ellentételezésére szokták felhasználni, de jövőbeli kibocsátásra is feljogosíthatja az egységet megvásároló, kötelező piaci szereplőt.A kvóták esetében egy állam vagy államközi szervezet (EU, az Ausztrál állam stb.) dönt a kibocsátás maximálisan megengedhető mértékéről és ehhez igazítva kiosztja a hatókörébe tartozó jelentős ÜHG (üvegházhatású gáz) kibocsátással rendelkező létesítményeknek a kvótákat. Amennyiben a szabályozás alá vont létesítmények a kvóta által meghatározottnál kevesebb ÜHG-t bocsátanak ki, a kibocsátás jogát eladhatják azoknak a vállalatoknak, melyek több ÜHG-t bocsátanak ki, mint amennyit a kvótájuk megenged. Ezáltal az ÜHG kibocsátás csökkentése pénzügyi előnyhöz juttatja a környezet állapotára figyelmesebb vállalatokat."https://hu.wikipedia.org/wiki/Kibocs%C3%A1t%C3%A1skereskedelem
Lesz itt még felfordulás. A Pannergy vezetőségének is észre kell vennie a helyzetet. Nagyon jó pozícióban vannak. A magas labdát kellene leütni. Most nem szabad hátradőlni, kényelmeskedni. Komoly piaci résre csaphatnak le. A "szennyező" konkurensek kivérzésének idejét éljük.
Nekem valami olyan dereng, hogy az értékesíthet kvótát, aki a korábbi kibojcsátását csökkentette. Volt valamikor egy nulladik nap, akkor a termelők kaptak egy kvótát, ha az csökkent, akkor azt eladhatja. Vélhetően Panny esetében - mivel nem volt érdemi kibocsájtás - nem volt mi csökkenjen.
Mint energiatermelő, elvileg kellene rendelkezzen CO2-kvótával, amit eladhat. Következő közgyűlésen rá kell kérdezni. Cikk a kvótáról: https://www.inercomp.com/pages/piaci-arak-elemzes/?lang=hu Abban még 20 euró/tonnáról írnak, mint várakozás, miközben decemberben már 24 euró / tonnára kötnek ügyleteket.
A cikkeben is arról értekeznek, hogy az energia árát lassan nem az energiahordozó, hanem a CO2 kvóta határozza meg.,
Ja, pár napja hallottam, hogy egy pár éve még nagyon jól prosperáló, komoly értéket képviselő energetikai cég a bedőlés határán van, a CO2-kvóta drágulása miatt. Pár éve sok milliárdért cserélt gazdát, mostanra gyakorlatilag elveszítette az értékét.
Lássuk, hogy mit tud kezdeni a Pannergy vezetősége a most kibontakozó helyzettel.
A cég szépen veszegeti magát. 8-10 év múlva lejuthat oda, hogy visszafizeti az összes hitelét, és visszavásárolja a free float nagy részét, így a nagytulajdonosok nagyon vagyonosak lesznek. Minél tovább van alacsony áron, annál többet tudunk mi is venni a megtakarításainkból.
Spekiknek, vagy épp kiszálláson gondolkodóknak persze nem szerencsés, hogy épp most nincs benne rally. De...... A Mátrai Erőmű esete valami fontos háttérinfót hordoz. Mészárosék két éve megvették, mert majd dőlni fog belőle a pénz. Ugyan ott villamosenergia termelés folyik, de ebből a szempontból az lényegtelen. Mészárosék megvették, majd elkezdett üzemi szinten veszteséget termelni. Miért is? A CO2-kvóta miatt. Egy erőmű, ami ontja magából a CO2-t. És ez igaz az összes, fosszilis energiahordozót használó erőműre! Azok is meg kell küzdjenek egy új költségelemmel, ami egyre drasztikusabb. Márpedig így vagy komoly veszteségeket kénytelenek elszenvedni, vagy magasabb árakat kell alkalmazzanak.
A Pannergy-hez ez úgy kapcsolódik, hogy a hő átvételi árakat kell emelje az állam ahhoz, hogy a Pannergy mellett működő, fosszilis energiát használó erőművek ne omoljanak össze. Azaz az átvételi ár már bőven nem csak a gázártól függ, hanem a CO2-kvótát is figyelemmel kell kísérni. A növekvő átvételi ár meg kedvez a Pannergy-nek.
Másik kapcsolódási pont meg az, hogy ha nem akarnak elszálló átvételi árakkal kalkulálni, akkor növelni kell a zöldhőt az energiamixben. Olyan fűtési módszereket kell előnyben részesíteni, amik környezettudatosak.
Szóval egyelőre nem aggódnék a Pannergy jövője miatt.
PANNERGY