Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 03. 05. 01:00

PANNERGY  

Közkívánatra.....
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
spany 2013. 09. 30. 15:56
Előzmény: #86799  totoro
#86800
igen ez így van ezért is írtam hogy ez nem elsődleges kockázat. Ennél olcsóbb hőt úgysem tud venni a MIHŐ. Ebben a felállásban a Bokor a Putyin Ő tekergetheti a csapot...
totoro
totoro 2013. 09. 30. 15:50
Előzmény: #86797  Törölt felhasználó
#86799
A Pannergy nincs jogviszonyban a panellakókkal, ő a MIHŐ felé szolgáltat, ha a MIHŐ-nek nem fizetnek a kutyát sem érdekli.
spany 2013. 09. 30. 15:48
Előzmény: #86794  Törölt felhasználó
#86798
A számolósdi talán arra is jó, hogy számba vegyük a kockázatokat.
A fűtés számlának van beszedési kockázata, de azt ebben a felállásban a MIHŐ viseli, elsődlegesen.Másodlagosan persze a hőtermelő is, de ezt is be lehet árazni ( mondjuk egy 0,8-as szorzóval) de most még nem érdemes ilyen mélységben belemászni a számolgatásba.
Először lássuk meg hogy mennyi hőt adnak el, utána aggódhatunk ( már ha szeretünk aggódni) , hogy mennyit fizetnek ki.
Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 15:46
Előzmény: #86795  Törölt felhasználó
#86797
látom nem sikerült megértened a mondandóm lényegét... ismered az Avast? hol vannak a jobb részek??? Nem akarlak elkeseríteni, de az Avas minimum 80%-a lakótelep...(Borsod megyében!!) Az, hogy sokan élnek itt, meg nem azért van, mert húúúú de nagy a jólét, hanem mert nagy a család, és kicsi a lakás....Ezek a tények... sajnos...

szóval, még egyszer azoknak, akik felfogják, hogy mire szeretném felhívni a figyelmet:
11700 lakásból, álló hőkörzetet, nem ártana megszorozni 0.75-el (jó indulattal), de inkább 0.5-el és még lehet akkor is optimista vagyok....

Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 15:30
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86796
remek poszt, egy dolgot nem értek:

Miért számolsz 80%-os EBITDA-val? Lőrincen ennyi van?

Nekem ez bazisoknak tűnik, nem reális.
Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 15:28
Előzmény: #86794  Törölt felhasználó
#86795
Legettózni egy 40 ezres városrészt kicsit erős. Vannak rosszabb és jobb részei.

Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 15:24
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86794
ugye tudjátok, hogy Miskolcon az Avas a gettó, a lakótelep, ahová nem is olyan régen a "kisebbséget" telepítette be a lakásmaffia?!
Miskolcnak ez egy szegény része, tudom sokan nem tehetnek róla, de ez van...
Nem nagyon fizetnek azok fűtésért, tisztelet a kivételnek....
lekapcsolni, meg nem lehet egy tíz emeletest, mert akkor a rendesen fizetőknél sem lesz fűtés...
szóval, ha számoltok akkor ezt is kalkuláljátok bele....
egyébként én nem hiszek ebbe a számolósdiban, arra jó, hogy aki poziban van megnyugodjon... az igazság az, hogy elkészült a remek mű, sorozatban jönnek a jó hírek, nyerik a pályázati pénzeket, az árfolyam meg még mindig a béka segge (300) alatt.... ez így nem jó ómen... már rég emelkednie kéne, ha nem lenne valami gebasz...
hosszabb távon meg teljesen egyértelmű a csökkenő trend...
Ne legyen igazam! :-)
spany 2013. 09. 30. 15:19
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86793
flozal számítása teljesen logikus.
Nem optimista, mert tartalamaz korrekciókat stb, de más nézőpontból akár túlzotta optimista is lehet.
Ami viszont zavart okoz ( lehet hogy csak nekem) azok a cég nyilatkozatai. Pl. az egyik 1 milliárdos támogatás bejelentésénél,amely éppen a miskolci 2. ütemre nyertek. TP azt nyilatkozta hogy ezzel legalább 40%-al megnő az beadott hő mennyisége.Azért is érdekes hogy az Avasra mennyi megy el, mert ahhoz képest a 40% más mint ahogy flozal számolt. Ebből a nézőpontból túlzottan optimista flozal. Persze a legalább40% az lehet 100 vagy 120%-is. Megint ott tartunk hogy a cég kommunikációja zavaró picit.
Arról is lehetne információ hogy mikorra tervezik a 2. ütemet mert az sem mindegy hogy 2014 január vagy december mert az nagyságrendi eltérés.
3 kérdés amelyre választ várunk Miskolccal kapcsolatban.
Mennyi hőt adnak el az Avasnak?
Milyen áron?
Mikortól üzemehetl a 2. ütem és az mennyi hőbeadást jelent?
Az első 2 kérdésre szerintem november végéig kapunk választ addig jelentgetnek is hivatalból A 3.ra is válaszolhatnának a jelentésekben nem csak rébuszokban.
Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 14:08
#86792
Végre olyan értelmes hozzászólások vannak a topikban, amiért érdemes olvasni. Ezért nem értem, miért kell folyamatosan kakajóval foglalkozni. Amíg látja, hogy ilyen érdeklődést vált ki a sületlenségeivel, addig nem fogja abbahagyni a topik teleszemetelését, hiszen a betegesen beszűkült hozzászólásainak kizárólag az a célja, hogy vele is foglalkozzon már valaki.
Felejtsük már el, ha lehet, és örüljünk, hogy az olyan valóban értékes hozzászólásokat, mint amilyet flozal írt délelőtt, nem a sok szemét közül kel kibányászni.
Zorro1973 2013. 09. 30. 13:47
Előzmény: #86790  kimpaa
#86791
(#86699) Re: Gratulálhatunk
Értékelés: 0
előzmény (#86698: kajako1) | válasz erre | péntek, 11:48
Jövő héten már a sikeres fűtést boncolgatják és a c.árakat emelik a nyomkövető kopók. Jönnek a vérszagra. Lesz itt élet!
kajako1
Jelzés a moderátornak
kimpaa
kimpaa 2013. 09. 30. 13:42
Előzmény: #86788  jarisz
#86790
A Richter topikban anno mikor még 37K volt az árfolyam, ott is írogatott ilyeneket hogy kiveszik mindjárt, meg meghúzzák stb. Utána esett be az egész egészen 32K-ig ugye. De akkor már nem írt, s a részvénytízszerezés után se nagyon találkoztam vele ott, igaz nem mindig olvastam el az összes kommentet. Inkább arra tippelek hogy be van ragadva valahol s lelkesít.
Mikor legutóbb 300-ról felment 400-ra akkor nem tudom miért nem szállt ki, talán magasabb az átlaga, erre gondolok.
kimpaa
kimpaa 2013. 09. 30. 13:40
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86789
Szép elemzés, végre kicsit jobban megint képbe kerültem. Nos akkor mi is ez a 294 Ft megint? Mutyi?
jarisz 2013. 09. 30. 12:34
Előzmény: #86780  Kolyok
#86788
Jól kisztottátok a TROLLUNKAT: hihi
Pár napig sirdogál, oszt újjult erővel magának ad igazat..azaz kilövéssel támad..
Egyébként bevert ember és aPF en is védeve van tapsztalatom szerint..IS...:!!!!...
spany 2013. 09. 30. 12:08
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86787
Nagyon köszi flozal.
Magam is így számolgattam ( persze nem ilyen alaposan).
Hamarosan megtudjuk mennyiért adják át a hőt ez okt 15.
Az hogy az Avasra mennyit adnak fűtéssel kb. janár-februári jelentésekből értesülhetünk, de már novemberre is lesz olyan szám ( Q3) amelyből talán kalkulálható pontosabban csak az Avas.
Köszi mégegyszer és az aktuális infók birtokában frissítsd a kalkulációd és tedd közkinccsé.
totoro
totoro 2013. 09. 30. 12:00
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86786
Ez tényleg szép munka, köszönjük!
Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 11:50
Előzmény: #86784  Törölt felhasználó
#86785
Az ilyen posztokat már szeretem. Köszi az elemzést!
Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 11:47
#86784
link

Múlt heti konferencia Miskolcról. Többek között előadást tartott a MIHŐ ügyvezető igazgatója is. A mondandójának lényegesebb részei:

"A beruházás első ütemében, 2013. májusától az avasi városrészben, egy 11.700 lakásból álló hőkörzet fűtési célú és meleg víz igényének geotermikus energiával történő hőellátása valósul meg, a jelenlegi földgáz alapú hőtermelést részben kiváltva. A második, várhatóan 2014-ben befejezésre kerülő ütemben pedig, kb. 13.900 lakásból álló Belvárosi hőkörzet geotermikus hőenergia bevezetése valósul meg, itt is részben kiváltva a földgáz alapú hőellátást."

Ebből kiderül, hogy a belvárosi rákötés idén nem fog megvalósulni, tehát nagy valószínűség szerint teljes kapacitással csak a 2014 októberi fűtési szezontól fog üzemelni. Egyébként ezek a számok végre normálisan tükrözik a lakásszámokat, amiben eddig elég sok keveredés volt itt és a médiában is....

Ami szerintem lényegesebb információ:

"A Miskolci Geotermia Zrt.-ben a MIHŐ Kft. 10 %-ban tulajdonos, ezért ebből a szempontból is érdeke a városnak a környezet védelme, amely ez esetben a minél nagyobb arányú geotermikus hőenergia kiaknázását, a jelenleg meglévő gázalapú hőtermelés részleges kiváltását is jelenti."

Ezzel megint megerősítésre került az a tény, hogy itt minden szereplőnek érdeke, hogy a lehetőségekhez képest a legnagyobb arányban ki legyen használva a geotermikus energia. Ez abból a szempontból fontos, hogy valami hozzávetőleges számot kapjunk a lehetséges bevételről.

Ha kiépül a teljes rendszer akkor 4.600.000 légköbmétert kell fűteni. A lakásszámmal való számolás kicsit félrevezető, mert vannak az átlagostól nagyobb lakásszámok, intézmények stb..ezért célravezetőbb lm3-el számolni. A pontos adatokat innen vettem:

link

Az átlag lakás (ami 137 lm3) fűtési és hmv hőfelhasználása évente ~40 GJ. Ebből éves szinten ~1.340.000 GJ hőmennyiség adódik. Persze ez függ az időjárástól. Az elmúlt tíz évben az időjárástól függően a mihő 1.3-1.7 millió GJ hőt szolgáltatott egész Miskolcon ( link ), aminek a ~85%-a az avas + belváros, tehát 1.1-1.45 millió. Ebben az intervallumban benne van a számolt eredményünk.

A következő kérdés mennyiért adhatja a hőt a panni. Ebben a mekh az illetékes, ő dönti el. Ennek lassan ki kell derülnie. A termelői hődíjak igen változatosak 3-6000 Ft/GJ között szóródnak ( link ) és eléggé egyedi az ármegállapítás. A Szentlőrinci Geotermia Zrt. pl. 3650 Ft/GJ-ért adhatja a hőt. Sokkal tisztább lenne a kép ha már tudnánk...:) Vegyük az alsó határt és számoljunk 3000 Ft/GJ hődíjjal Miskolc esetében.

A másik lényeges kérdés, hogy mennyi lesz a geotermia részesedése. Itt visszautalok a korábbiakra, hogy minden érdekeltnek az a legjobb, ha a lehető legnagyobb a geo részarány. A projektet tervező ERŐTERV anyagában ( több variáció létezik, mint műszaki megoldás. E szerint maximálisan ~60 % körül lehet a geotermikus részarány.

Tehát 1.34*0.6=800.000 GJ-ra becsülöm az éves felhasználást. Ebből a bevétel 800.000x3000=2.4 milliárd HUF. 80%-os ebitda marginnal számolva az EBITDA 1.92 milliárd HUF.

Ez a szám viszont csak a 2014 októbertől induló fűtési szezontól fog jelentkezni éves szinten.

Egyébként a KBC januárban számolt ezzel kapcsolatban:

link

Ők 1.2-1.4 milliárdot hoztak ki ebitda-ra 2014-től.

Ott azt írták, hogy a szektorban ~7-es EV/EBITDA értékkel forognak a cégek. Panninál ez az érték a jelenlegi árfolymnál ~3,2. Ez alapján a 2014-es "szezon"-tól 650 HUF-os árfolyamot predesztinálna csak a miskolci rész.

Azért a végén leredukálom az árat, mert egyrészt 10% a Mihő része, valamint a PEGE-ben van 7 % ONP is, tehát bármilyen EBITDA értéknek csak a 90x93=84 %-a vetül a Pannergy-ra. Azaz 650x0.84=546 HUF.

Kicsit hosszú lett. Lehet ízekre szedni, tépni...:))
Törölt felhasználó 2013. 09. 30. 10:45
Előzmény: #86782  Pathfinder
#86783
"A Pannergynek van egy hő ára, amit a minisztérium jóvá hagyott, és tudtommal nem volt még szó ennek a módosításáról. Kétségtelen, hogy a közmű szolgáltatók megpróbálják a beszerzési áraikat lefele szorítani, ez bizonytalanságot okozhat."

Én is úgy gondolom,hogy mivel a Pannergy energia termelő és nem szolgáltató ezért nem lesz non profit.
Viszont a hozzászólásod második felében benne van az amire én is gondoltam csak rosszul fogalmaztam.A lényeg a bizonytalanság ami miatt sokan nem mernek belevenni.
Pathfinder 2013. 09. 30. 10:19
Előzmény: #86776  Törölt felhasználó
#86782
Ha valaki vette volna a fáradtságot tudhatná, hogy a rezsicsökkentésről szóló törvény nem vonatkozik a Pannergyre. Az a közműszolgáltatókat sarcolja, azok közül is csak a lakossági szolgáltatókat. (Tehát az üvegházas projekt abszolút nem ide tartozik.) A Pannergynek van egy hő ára, amit a minisztérium jóvá hagyott, és tudtommal nem volt még szó ennek a módosításáról. Kétségtelen, hogy a közmű szolgáltatók megpróbálják a beszerzési áraikat lefele szorítani, ez bizonytalanságot okozhat. A geotermikus projektet viszont egyelőre nem hagyják tönkre menni.
kimpaa
kimpaa 2013. 09. 30. 09:39
Előzmény: #86779  kimpaa
#86781
Ja a mínuszra mondom, hogy nem vagyok ellendrukker csak idéztem :) Mondom 310 fölé kellene zárnia, intézzétek el s akkor veszek én is más is, száguldani fog a papper :)

Topik gazda

gazmer36
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek