Mi változott az elmúlt két évben, ami miatt most mégis megválik az Opus az erőműtől?Olyan lehetőségek nyíltak meg számunkra, amelyek korábban nem voltak adottak. Nagyobb fantáziát látunk a hálózatüzemeltetésben. Energiaszolgáltató egység a régióban gyakrabban eladó, energiatermelő egység jóval ritkábban, ezért úgy gondolom, jó döntést hoztunk 2017-ben, hogy megragadtuk a lehetőséget. Azonban az energetikai divíziónk fő célja, hogy régiós szereplővé váljon. A finanszírozó partnereink erre nyitottak, látnak bennünk fantáziát. Az, hogy a legutóbbi jelentős tranzakcióba az E.ON és az MVM mellé be tudtunk lépni harmadik szereplőként, jól mutatja a növekedő súlyunkat az iparágban, ehhez szükség volt az erőmű megvételére is. A Tigáz és a Titász között jelentős mértékű szinergia aknázható ki a szolgáltatási területeik közös és közeli részei révén, és például az egységes HR, helpdesk és egyéb háttérbeli irodai szolgáltatások révén.Mire fordítaná az Opus az eladásból befolyó összeget? Csak energetikai beruházásokra vagy cégcsoport szinten is felhasználásra kerülhet?Számos beruházási tervünk van, de az biztos, hogy az energetikai divízión belül szeretnénk a befolyó összeget elkölteni. Fontos cél, hogy a különböző divíziók közötti keresztfinanszírozásokat lecsökkentsük. Célunk a portfóliónk bővítése, például energiakereskedői aktivitással, saját fejlesztéssel és akvizícióval is juthatunk az Opus kereskedő társaságához. Ezen a területen nem annyira számottevő a kezdő ráfordítás, a vételár, mint például a Titász esetén, ahol eszközt vásárolunk. A kereskedőcégek működtetésében a szállítók felé biztosított garanciák jelentenek nagyobb terhet, azaz magának a finanszírozásnak a megoldása. Ezenkívül gáz- és villamosenergia szolgáltató társaságokat szeretnénk alaposan átnézni, akár külföldön is. Mi igaz abból, hogy megvenné az Opus az Émász elosztóhálózatát? Az Émászt jelen pillanatban nem vizsgáljuk, nem vagyunk bent adatszobában, nem zajlik jelenleg ott átvilágításunk. Nincs fókuszban a társaság. A Titász értékesebb számunkra. Attraktív lehetőséget jelent persze az Émász is, nyitottak vagyunk a felvásárlásokra, de előbb körbe néznénk regionálisan is, mert külföldön is találhatunk vonzó befektetési lehetőségeket. Ezzel szemben a megújuló energiában való terjeszkedésünket inkább magyarországi jelenléttel képzeljük el, a saját hálózaton belüli megújulókban látunk fantáziát.
Mi a fantázia a hálózatüzemeltetésben? Első ránézésre szabályozott, alacsony a megtérülés, kevés az upside.Az elosztótársaságok egyik legnagyobb előnye, hogy a stabil megtérülésével a jövőbeli osztalékfizetésünk biztos alapját tudják képezni.
Az Opushoz igazolt Králik Gábor, a Magyar Földgázkereskedő korábbi vezérigazgatója, következik ebből, hogy az Opus a gázkereskedelemben is aktívabb lesz? Az energiakereskedő társaságunk felépítésének tervében szerepel a gázkereskedelembe történő belépés is, azonban jövőre elsődleges feladata a divíziónak a Titász akvizíciójának sikeres lebonyolítása. Egyébként vannak forgatókönyveink vásárlásra és saját erős felépítésre egyaránt, a számunkra kedvezőbbet fogjuk megvalósítani.
5 év múlva milyen szerepe lehet az Opusnak a hazai energetikában? Öt év múlva az E.ON és az MVM mellett mi szeretnénk lenni a három legmeghatározóbb, legjelentősebb energetikai szereplő egyike az országban. A cél eléréséhez még sok a tennivalónk, a Mátrai Erőmű értékesítésével jelenleg a Tigáz tulajdonunk marad ebben a divízióban, a Titász-tranzakció zárása 2020 végén várható, az energiakereskedő társaságunk felépítésében pedig a második negyedévben gyorsulhatnak fel látványosabban az események. Ez az interjú nem új, 2019-es Gál Miklós nyilatkozta.... AKTUÁLISNAK TATOM MOST IS...
Sziasztok! Hát, elég semmitmondó a könyv! Jó lenne már pedig egy pár zöld nap is a héten.!Végignéztük a sok részvény rallyzását úgy hogy mi meg pirosban voltunk végig. Hát nem volt túl fer.
NEW OPUS GLOBAL