Ahogy egyre több amerikai, német és japán gyárban dolgoznak robotok, egyre kevesebb munkát kell olyan országokba kiszervezniük, ahol az olcsó és rendelkezésre álló munkaerõ felhasználásával termelnek. Ennek a folyamatnak a
"kvantumszámítógépek hűtése egyelőre nem megoldott" - mármint gazdaságosan és kis helyigénnyel (tényleg sok mindenben hasonlítanak a mai kvantumszámítógépek az 1940-es évek "computereire")
Képzetlen munkaerőnek lesz. Komoly (át)képzeési programokra van szükség. A japánok már a kvantumszámítógépek programozását tanítják az egyetemeken, pedig amúgy még az is lehet, hogy "előtte" lesz a biológiai számítógépek kora (önrendszerező molekulák, stb.), mivel a kvantumszámítógépek hűtése egyelőre nem megoldott (abszolút 0 fok köré kell hűteni).
"Az ipari forradalomnak azért volt jövője mert még volt lehetőség a népességbővülésre." Ja. Persze... Vagy inkább azért, mert a mezőgazdaságból "átmentek" tömegével az iparba dolgozni. Voltak találmányok, és volt hozzá munkaerő. A 4. ipari forradalomban a képzett munkaerő a szűk keresztmetszet. Az emberi intelligencia nem fejlődött még eléggé ahhoz, hogy mind fogyasztóként, mind termelőként kellő tömegben high-tech cuccokat állítsunk elő, és arra vásárló is legyen kellő tömegben. De nem kell félni, a jelenlegi innovációs trend még így is elég kihívást jelent az emberiségnek :) Van még hova miniatürizálni a CPU-t, GPU-t, akkukat, stb. A szoftverekről nem is beszélve, azok nagy része még eléggé trágya. (Ez is jelzi btw., hogy nincs elég fejlesztő. Könyvtár-ruhatár-büfé szakokra mennek a diákok elég nagy részben. Sokan akarnak takonyárpik meg megasztárok, stb. lenni.)
Pont úgy vélekedsz, mint én, úgy 15 ... 20 éve, csak én azóta továbbléptem. Nem probléma, Te is leszel 15 ... 20 évvel idősebb, megismered a globális melegítést. Remélem, ez nem átok...
a középkori földművelésnél, "iparnál" semmi sem rombolta jobban az élővilágot
a robotika éppen ellenkezőleg: optimális működést eredményez
és nem segélyek
mondom, ezzel a marxista szókészlettel nem lehet megérteni a társadalmi változásokat
Ami globálisan melegít, az nem "fejlődés", hanem zsákutca, ahonnan vissza kell szépen tolatni. Lehet, hogy a zsozsó jól jön valakinek (miközben a robotizálás "eredményeként" a kormány állja a segélyeket), de közben elpusztul az egész Élővilág.
dehogynem
maga a technológia robban a mesterséges intelligenciával, a kompozit anyagokkal, a 3d nyomtatóval, a filléres előállítással
nehéz megérteni, hogy nem lesz munkanélküliség a mai értelemben?
dubai-ban munkanélküliség van?
A robotizálás nem technológiai "robbanás". Egyszerűen az adott kormányok tétlenségét használja ki, a munkanélküliség terheit az adófizetőkre tukmálja rá.
Környezettudatos és épeszű - az adófizetők pénzét nem az ablakon kihajigáló - kormány megfelelő vállalkozási adóval kordában tartja a robotizálást. Ez a 9 százalékra csökkentés, ez egyike az Orbán kormány - kivételes - tévedésének. Mert sok mindent jól csinálnak ám.
A melós energiája nem mindenképp szükséges. Ha valaki csak úgy létezik, az kevesebb energiát igényel, mint amikor dolgozik. Úgyhogy te ne keverd. A hatékonyság gondolatnak meg fuss neki újra.
mit melegít a napelem vagy a szélerőmű esetleg fúziós reaktor?
azért, mert itt nem kezdtek el, lehet, hogy máshol meg igen
de ez is a technológiai robbanás része
Nocsak. Még el sem kezdtünk igazán milliószámra napelemeket felszerelni a háztetőinkre, szerinted máris "múlt"? Akkor mi a jövő, szerinted? A még nagyobb globális melegítés?
Jaj.
Nem emlékszel a géprombolásra, az 1800-as években?
Ez az ideológia, a "gépesítési", ez megbukott már a "szocializmussal". Ugyanis az vele a baj, hogy a munkámat elvégzi ugyan a robot, de a fizetésemet is elveszi. Valamikor 1848-ban Marx és Engels is erről írt, de az elképzelésük helyett a munkanélküliség nőtt meg irdatlanul. A társadalomnak nincs szüksége robotizálásra, csak annak, aki a minél nagyobb profitot akarja zsebrevágni.
A robotizációt olyan vállalkozási adóval lehet kordában tartani, amelynek a kulcsa attól függ: milyen energiahatékonyságot produkál a vállalkozás. Az elvárt szint alatt akár 100 %-os adókulcs is lehet, ... akkor majd nem robotizálnak a túl kapzsi vállalkozók.
szerinted, mi a probléma azzal, hogy robotok dolgoznak helyetted?
fogd fel, hogy megváltozik a társadalom
ennyi
olyan, mint a gőzgép csak sokszoros hatással mert a robotot is robot gyártja, robot operál, kiszolgál stb.
el kell ezt fogadni
1. Az IPARI energiáról van szó, aminek a termelése rendszerint globális melegítő. A melós energiája nem tartozik ide, mindenképp szükséges, ne keverjük a globális melegítéssel. 2. Energiahatékonyság nem "hatékonyság" (nem piaci hatékonyság), sőt, a kettő fordítottan arányos. Energiahatékonyság: az 1 GJ ipari energiából előállított érték (pl. vállalkozási szinten nettó árbevétel, makroszinten GDP, stb.).
1. A melós is energiát használ. Eszik, szarik, világít, bejár, helyet foglal, stb. Úgyhogy ezt kilőhetjük.2. Hatékonyság javulás =/= mennyiségnövekedés. Inkább fordítva.
1. "hogy okoz a robotizáció alacsonyabb energiahatékonyságot és ezáltal globálmeleget? " Minél magasabb a robotizáltság foka, annál inkább ipari energiával helyettesítik a munkaerőt. Az ipari energia pedig vagy széndioxid-kibocsátással, vagy hőszennyezéssel (vagy mindkettővel) jár együtt, túlnyomórészt. Vegyem még hígabbra, Pali?
2. "az energiahatékonyság javulása (vagy szerinted romlása) hogyan okoz munkanélküliséget?" Minél magasabb az ipari energia mennyisége a termék értékében, annál alacsonyabb az emberi munka mennyisége, igaz? Innen már tiszta?
ezt többször elolvastam de segítségre szorulok
hogy okoz a robotizáció alacsonyabb energiahatékonyságot és ezáltal globálmeleget? ugyanígy, az energiahatékonyság javulása (vagy szerinted romlása) hogyan okoz munkanélküliséget?
olyan nagyon nem hiszem, hogy néznie kell, biztos mindig ugyanott hagyja ki. gondolom, a humán droid add-on feature lifetime tized annyiba kerül, mint a festőrobot tökéletesítése, kiszámolhatták, ezért áll ott a faszinger
A robotizáció maga a halál: minél alacsonyabb egy vállalkozás energiahatékonysága (vagyis minél kevesebbet költ bérre),
a) annál jobban melegíti a globális légkört,
b) annál nagyobb munkanélküliséget okoz helyileg.
(Energiahatékonyság: az 1 GJ ipari eredetű energiából előállított érték; ennek értéke 1700-ban még 90 USD/GJ volt általánosan, ma a legerősebben robotizált autógyárakban csak 8 USD/GJ körüli.)
Ha a világ elvész, azon belül Magyarország akár vesztes, akár nyertes, egyre megy :(
Erdekes azt hallom mindenhol hogy nyertesek vagyunk,egyre tobb ceg telepit ide munkaigenyes technologiat,vagy az irodak...megbizhato jo minosegu munkaero miatt ruhaznak itt be.Nemet precizitas,a Magyar kreativitassal csodakra kepes!Robotizacio inkabb a nem kreativ orszagokat erinti,minket erint utoljara ez .Valamikor persze itt is bekovetkezik az elkerulhetetlen,de addigra a jelenlegi tempoval Europa elere kerulunk,az egyesult Europa elen leszuk,es az elnokot Orban Viktornak fogjak hivni!
beszélgettem egyszer egy alkalmazottal, aki egy nagy magyarországi autógyárban dolgozik.
mennek el feje fölött az alvázak, kétpercenként egy. ott áll, kezében a szórópisztoly, és azt nézi, hogy (az előző munkafázisban) a robot hol hagyta ki az alvázvédelmet és ő kézzel kijavítja.
Magyarország lehet a robotizáció egyik legnagyobb vesztese
Ugrás a cikkhez