Topiknyitó: szivacs 2015. 06. 03. 00:43

"Magyar az, akinek fáj Trianon”.  

“Édes kicsi fiam, te még nem tudsz olvasni, neked nyugodtan írhatok és szabadon és őszintén – hozzád beszélve és mégis magamhoz – valamiről, amiről soha nem beszéltem, amit magamnak sem vallottam be soha, aminek a nevét soha ki nem mondtam. Most, ezen a furcsa nyáron, mely úgy hat rám, mint borzongó, kényelmetlen ébredés egy tarka és bolondos álom után, először válik tudatossá bennem, hogy egész életemben kerültem ezt a szót… íme, erőlködöm és nem tudom kimondani most se, különös szemérem fog el, nem tudom legyőzni; pedig nem volnék éppen zárdaszűz, se vénkisasszony – nevén szoktam nevezni, nemcsak a gyermeket, de ama boldog és áldott bölcsőt is, ahonnan származik. Megpróbálom megmondani, mi az, amit érzek, akkor talán nem kell kimondani; ugye?

Különben ha nem értenéd dadogásomat, útbaigazíthatlak. De fordulj el, ne nézz a szemembe. Még nem olvastam ezt a könyvet, amiben levelem meg fog jelenni: de úgy gondolom, ama szót megtalálod benne többször is – hiszen arról szól a könyv, amit ez a szó jelent. És megtalálod régi versekben és széles szólamokban, amik most újra élni kezdenek, én még akkor ismertem őket, mikor egy időre halottaknak tetszettek, üresen, furcsán kongottak a fülemben, nem értettem őket, vállat vontam. Igen, valamiről beszéltek ezek a versek, és szóltak valamiről, amiről tudtam, hogy van, mint ahogy van kéz és láb, különösen hatott rám, hogy emlegetik, mintha valaki minden lélegzetvételnél megnevezné a láthatatlan elemet, mely tüdejébe nyomul. Iskolai ünnepélyeken, tavasszal kiáltották hangosan: azt mondták nekem, hogy szeressem, kötelességem szeretni. Mintha azt mondták volna, hogy szeressem a kezemet és a lábamat. Dac fogott el és furcsa makacsság: – hogyan lehetne kötelességem, hogy magamat szeressem, így szóltam magamban, holott én nem vagyok megelégedve magammal, holott én több és jobb szeretnék lenni, mint ami vagyok – holott én gúnyolom és dorgálom magamat. S mert a földön járok, ne fordítsam szememet a csillagos ég felé, melynek nincsenek határai, csak horizontja van! S mert nem tudok ellenni étel és ital nélkül, tegyem meg istenemmé az ételt és italt? S mert nem tudok szólani másképpen, csak így, ne hallgassam meg azt, aki másképpen szól? S ha erőt adott nekem a föld, amelyből vért szíttam magamba anyám emlőin át – ezt az erőt csodáljam a munka helyett, melyet végrehajtok vele! Dac fogott el és makacsság: embernek neveztem magam – azt kerestem, ami bennem hasonlatos másféle emberekkel s nem azt, ami különbözik. Világpolgárnak neveztem magam – léleknek neveztem magam, mely rokon lelket keres, akárhol itt e földön, s ha kell, a pokolban is.

És nem mondtam ki azt a szót. De ha házat építettek valahol Pesten vagy Fogarason, vagy Szolnokon, vagy Kolozsvárott, megálltam előtte, és úgy néztem, mintha az én házamat építenék. És ha virágot láttam nyílni a pilisi hegyekben vagy a Kárpátokban, tudtam, hogy a virág nekem nyílt. És ha idegen emberrel beszéltem, és az idegen ember dicsérte a lánchidat és a Dunát és az aggteleki cseppkőbarlangot és a dobsinai jégbarlangot és a Vaskaput és a Balaton vizét – akkor lesütöttem a szemem és zavarba jöttem, mintha engem dicsérne. És mikor Berlinben jártam, úgy csodálkoztam és nevettem magamban azon, hogy ezek itt járkálnak és házakat építenek, mint aki álmában tudja, hogy álmodik, és amit lát, nem valóság, álomkép csak, tündérmese, játék. Játék háznak éreztem az idegen házat – csak játszották az emberek, hogy ezt ők komolyan veszik –, és mikor a vendéglőben fizettem, elámultam, hogy elfogadják tőlem a játék pénzt, amit kezembe nyomtak, mikor átléptem a magyar határt. És lelkem mélyén soha nem hittem el, hogy ők komolyan mondják: hélas! és alas! és wehe! és ahimé! – mikor jaj-t kell mondaniok –, és arra gondoltam, hogy haláluk percében ők is jajt mondanak majd, mint én. A megfogható ismerős valóság ott kezdődött nekem, ahol átléptem a határt – ha életemben először jártam is arra, ahol átléptem.

De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Karinthy Frigyes:

Levél kisfiamnak – Trianon emléknapjára
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2017. 06. 08. 11:43
Előzmény: #758  Törölt felhasználó
#760
állítólag a kudarcból lehet igazán tanulni, ha ez igaz, akkor mi már átlag felett vagyunk okosak (és cinikusak...)
Törölt felhasználó 2017. 06. 08. 11:41
Előzmény: #756  _Bekre_Pal_
#759
OK. De ami a hunyadiak végéig volt, az nem determinál semmit? Így alakult, és akkor már nem is kell gondolkodnunk?
Törölt felhasználó 2017. 06. 08. 11:38
Előzmény: #757  pitcairn2
#758
Azért nem az összes, de igen, sok.
pitcairn2 2017. 06. 08. 09:10
Előzmény: #752  Törölt felhasználó
#757
ilyen alapon az összes nemzet "hülye"...
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 08. 08:16
Előzmény: #754  Törölt felhasználó
#756
nekem úgy tűnik, egész jól képben van történelem ügyben, és sejtem is hogy miért a hyundaiaktól kérdi
szivacs
szivacs 2017. 06. 08. 08:06
Előzmény: #744  bigyula
#755
A múltunk nem mögöttünk van, hanem alattunk. Azon állunk. Az ad támaszt a továbblépéshez is.
Törölt felhasználó 2017. 06. 08. 00:44
Előzmény: #753  Phylaxa
#754
es megint nincs erdemi valasz...hozod a formad.. Hunyadiak utan kozvetlenul II. Lajos, illetve utana pl I. Janos, de nem ertem, miert veszed ki a Hunyadiak elotti idoszakot, ott nem volt haboru, illetve azok nem determinaltak a jovot?
Phylaxa 2017. 06. 07. 23:05
Előzmény: #751  Törölt felhasználó
#753
Ez a legtökéletesebb válasz volt. Köszönöm!
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 22:39
Előzmény: #743  pitcairn2
#752
Szerintem nem értetted meg. Én azt sosem mondtam, hogy bünös nemzet. Azt mondtam mindig is, hogy hülye nemzet - de a hülyeségekért vállalni kellene a felelösséget, tanulni belöle, és lépni tovább. Amíg nem tanul, hárít, addig marad a hülyeség.
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 22:36
Előzmény: #737  Phylaxa
#751
Miért pont a Hunyadiaktól?
Phylaxa 2017. 06. 07. 21:47
Előzmény: #744  bigyula
#750
Ha nem tanulsz a múltból, akkor ugyanazt fogják veled megcsinálni. Persze csak addig amíg létezel. :)
Vazsmegyei 2017. 06. 07. 21:47
Előzmény: #744  bigyula
#749
Milyen jelennel és milyen jövővel? Itt Európában a jövővel való foglalkozás azt jelenti, hogy add fel az identitásodat az ismeretlen jövődért!
Phylaxa 2017. 06. 07. 21:44
Előzmény: #738  pitcairn2
#748
"Nem tudták az etnikumokat". Elég pontosnak tűnik ez a térkép. :)
Vazsmegyei 2017. 06. 07. 21:44
Előzmény: #745  pitcairn2
#747
+++++)))) Ez itt a lényeg!
Vazsmegyei 2017. 06. 07. 21:41
Előzmény: #733  Törölt felhasználó
#746
Burgenland = Várvidék! Minden vár magyar végvár volt történelmi magyar főúri családok tulajdona! Látogassad végig a történelmi ismereteidet kiegészítendő! Nekem mint vasmegyeinek édesanyám rokonság teljes egészében ott rekedt. Az igaz, hogy ma már nem ágálnak, de csak az 1950-es évektől fordult a sorsuk!Az a vidék a magyar gyepűrendszer része volt és onnan ellenség betörése a történelem folyamán közelít a nullához! A területre az osztrák lakosságot nem be- és kitelepítették, hanem bevásárolták magukat, méghozzá gazdag családok, mert az éghajlati viszonyok a napfény vonzotta oda őket. Más: a területe egy az egyben megegyezik a magyar vármegyerendszer eredeti határaival. Nem lett kiegészítve keresztül kasul, mint a szlovák és román magyarlakta területeken!
pitcairn2 2017. 06. 07. 21:33
Előzmény: #744  bigyula
#745
a múlt nélkül nem lehet megérteni a jelent
bigyula 2017. 06. 07. 21:30
Előzmény: #743  pitcairn2
#744
A múlt helyett pedig foglalkozzunk a jelennel, és a jövőnkkel.
pitcairn2 2017. 06. 07. 21:15
Előzmény: #736  Törölt felhasználó
#743
akkor hagyjuk már az önostorozást és a Í"bűnös nemezt" című böszmeséget:)
pitcairn2 2017. 06. 07. 21:14
Előzmény: #735  Phylaxa
#742
a korábbi multietnikus monarchia helyett létrehoztak egy rakás multietnikus utódállamot:)
pitcairn2 2017. 06. 07. 21:12
Előzmény: #733  Törölt felhasználó
#741
a helyi lakosság szempontjából meg a legjobb, Burgenlandban még ma is az Esterhazy család a number 1. esterhazy.at link

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek