Topiknyitó: Hathor 2022. 12. 08. 14:35

Magyar Állampapír tulajok  

Magyar Állampapír tagoknak
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Boby
Boby szerda, 15:43
Előzmény: #21458  ktamask
#21460
"Anno emlékszem, mekkora "top news " volt, hogy az EKB elkezdte a szarba jutott országok 10-éves állampapírjait vásárolni (főleg az olaszokét, talán a görögökét is) 2010 környékén, hogy a kritikus 7% alá bevigyék a hozamokat. Aztán jött a csoda, az EKB miatt (vagy mert alapból is ez történt volna) szépen magától lecsökkentek a 10 éves kamatok. Így nem borult a bili az EU-nál."
Annyira szelektíven látsz, hogy az fáj. Az EKB megvette a görög papírokat,de cserébe a görögök rendbetették a görög gazdaságot! Orbánék megkapták az ingyen eu-s pénzt amiből rendbevághatták volna a magyar gazdaságot,de ők inkább ellopták azt.
Rincewind2 szerda, 15:31
Előzmény: #21457  Boby
#21459
Szerintem már nem az, amikor éjszaka kormányrendelettel bármilyen törvény felülírható, a leírt törvény szó szerinti betartása sem megfelelő. A hírszolgáltatókat és a nem állami szervezeteket tetszőlegesen lehet zaklatni hatóságokkal, akkor messze járunk a demokráciától. Ha egy hatóság még véletlenül működik akkor kormányrendelettel elveszik tőle az ügyintézést.Nem kívánom sorolni.
Kb. hasonló érzésem van mint a nyolcvanas években csak akkor még fiatal voltam elmenni, most már öreg:
"Nem tudom eldönteni, szívem,hogy hamburger, vagy hot-dog.
Nem tudom eldönteni, szívem,
hogy itt rosszabb, vagy ott jobb.Nem tudom eldönteni, szívem,
és nem is érdekel.
És most már biztos maradok,
mert tudom, hogy menni kell.És most majd nem veszek semmit,
bár szépen mennek föl az árak.
És veled nekem a legjobb,
úgyhogy én nem maradok nálad!"
ktamask szerda, 15:31
Előzmény: #21447  Zanza2
#21458

Nem állítottam, hogy ez jó.
Ha én felveszek egy hitelt, fizetnem kell a törlesztőt, nem tudok trükközni.
Ha valakinek valamit fizetnie kell, és kap egy "díjkedvezményt", X-Y miatt, akkor az X-Y-al ne trükközzön.
Tegyük fel, elengednének X millió hitelemből Y milliót, ha veszek 5 millióért állampapírt 4-5 évre.
Elengedik az Y milliót, majd azt mondom, hogy mégsem veszek állampapírt, köszi, na ilyen nincs.
Értem, hogy ez nem demokrácia, meg hogy maffiaállam, hogy kötelező állampapírvásárlást írnak elő.
Anno emlékszem, mekkora "top news " volt, hogy az EKB elkezdte a szarba jutott országok 10-éves állampapírjait vásárolni (főleg az olaszokét, talán a görögökét is) 2010 környékén, hogy a kritikus 7% alá bevigyék a hozamokat. Aztán jött a csoda, az EKB miatt (vagy mert alapból is ez történt volna) szépen magától lecsökkentek a 10 éves kamatok. Így nem borult a bili az EU-nál.
Boby
Boby szerda, 15:25
Előzmény: #21456  Rincewind2
#21457
Szerintem névleg még az. Annál meg,hogy mikor volt vagy nem volt,talán fontosabb hogy mikor merre haladtunk? Közeledtünk a demokrácia eszményéhez vagy távolodtunk tőle. Most egyértelműen távolodunk. És amilyen megadó módon ezt ebben a topikban többen elfogadják,az szégyen.
Rincewind2 szerda, 15:18
Előzmény: #21454  Boby
#21456
Jelenleg nem az, a kérdés az mikor volt demokrácia Magyarországon.
Rincewind2 szerda, 15:17
Előzmény: #21445  Noobleman
#21455

Nagyon fontos a befektetési döntéseknél kerülni kell az érzelmeket! Ld. Hold after hours Balásy Zsolt....
Ja és a házasságnál is...
Boby
Boby szerda, 15:15
Előzmény: #21453  Rincewind2
#21454
Miért,nem volt vagy nem az?
Rincewind2 szerda, 15:14
Előzmény: #21451  Boby
#21453
Mikor volt demokrácia Magyarországon?
Zanza2 szerda, 15:14
Előzmény: #21450  fpeter1982
#21452
Jó kérdés. Már csak fokozni tudom egy következővel: ki a nagyobb szemét?
Boby
Boby szerda, 15:10
Előzmény: #21448  Noobleman
#21451
"Leírtam, hogy ha nem vesznek, majd lesz rendelet rá. "
Egy demokráciában?
fpeter1982 szerda, 15:07
Előzmény: #21447  Zanza2
#21450
Plusz betű szerint értelmezték a rendeletet a bankok. Az volt leírva hogy növelni kell a 2027 utáni állományt. Növelték, de ezt átsúlyozással tették a rövidebb lejáratokkal szemben. De betartották amit kértek tőlük. Úgy hogy a saját érdekeiket is szem előtt tartották. Minimális huf kitettség. Akkor most ki volt hülye?
Zanza2 szerda, 15:02
Előzmény: #21445  Noobleman
#21449
Ebben nincs köztünk vita, a nagy képet te is látod. Mi meg kisemberként (magamat mindenképpen annak nevezném) itt élünk ebben a ketrecben, ehhez kell alkalmazkodnunk, és ennek optimalizálásához nincs szükség a nagy képre, amíg a ketrecben vagyunk, a rövidtávú stratégia szempontjából irreleváns. Inkább arra utaltam, hogy - maradva a fenti hasonlatnál - a rövidtávú stratégián túl nem szabad elfeledni, hogy  azért ideje lenne már kijönni ebből a ketrecből.
Noobleman szerda, 14:56
Előzmény: #21434  Boby
#21448

Akkor olvasd el az egész bekezdést: "Az az egy biztos, ha én nem veszek papírt, más vesz. Más magánszemély, más intézmény, bank, vagy külföldi tőkés. Ha ők sem veszik, majd rendeletet csinálnak, hogy vegyék." 
Leírtam, hogy ha nem vesznek, majd lesz rendelet rá. Persze, hogy egy intézmény a megannyi analitikussal, sok-sok évnyi befektetési tapasztalattal jobban belelátnak a lapokba és tudják, hogy más módon nagyobb haszonra tehetnek szert. És pont ezért írják elő, hogy márpedig akkor is ezt vegyék. Piactorzítás. Kereslet generálása alacsonyabb kamatozású papírokhoz. A banki különadókhoz adott kedvezmények is piaci torzítás. A szocho bevezetése az államkötvények alternatíváira is piactorzítás. Egy szóval nem mondtam, hogy nem ezt csinálják. De mivel a keresletet generálják (kényszerítik), ha én nem veszem, más akkor is venni fogja. Ahogy minden hónapban milliárdokkal növekszik a lakossági állampapír állomány is.
Zanza2 szerda, 14:50
Előzmény: #21444  ktamask
#21447
Értelek. Tehát vagy állampapír vásárlás vagy extraprofitadó. Ez minden, csak nem piacgazdaság. Továbbra maffiaállamnak nevezném.
ktamask szerda, 14:48
Előzmény: #21443  Zanza2
#21446

https://www.portfolio.hu/befektetes/20240620/belepiszkal-az-allam-a-befektetesi-alapokba-par-nap-es-elesedik-az-uj-szabaly-693711
pl. a befektetési alapoknak is kell bizonyos mennyiségű állampapírt vásárolnia.
Erre is gondoltam, mint "előírás".
Noobleman szerda, 14:48
Előzmény: #21442  Zanza2
#21445

Az állam vezetői köre maguk is spekulánsok, ellenkező esetben nem lenne NER, nem lenne Lőrinc, Tiborcz, stb., ahogy a gyakorlat mutatja is. Hívhatod ezt korrupciónak, úgy is igaz. Nem kellene, hogy így legyen, ez is igaz. De így van sajnos, és ez is igaz. És ez kb minden országban ugyanígy van, max a pofátlanságban vannak (lényeges) különbségek.
Amit idéztél azt úgy értettem, hogy az én szempontomból, mint lakossági állampapír vásárló szempontjából irreleváns, hogy a befektetett pénz hova megy. A kondíciók adottak, a kamat, határidő, lejárat, feltételek meg vannak határozva. Hogy ebből az állami működés melyik szeletét finanszírozzák, az irreleváns. Az, hogy a felhasználás helyével/módjával egyet értek vagy nem, az érzelmi/ideológiai kérdés, nem pénzügyi.
ktamask szerda, 14:45
Előzmény: #21443  Zanza2
#21444

Arra céloztam, gondoltam:
A bankoknak van X "extraprofitadó" befizetési kötelezettségük.
Volt egy lehetőségük a bankoknak, hogy csökkentsék ezt a költséget, úgy, hogy növelik az állampapír állományukat.
Tehát végülis dönthettek volna úgy ,hogy nem akarnak annyi extraprofit adód fizetni, inkább vesznek még állampapírt, ehelyett trükköztek valamit, hogy "úgy tűnjön", mintha vettek volna, cserébe kevesebb extraprofit adót kellett fizetniük (valószínűleg)
Erre mondták most azt, hogy ennek a trükközésnek vége. 2027-nél hosszabb lejáratú papírt kell venni és növelni az állományt.
Persze mondhatják azt, hogy lófaszt. Nem veszünk állampapírt, cserébe a teljes extraprotfit adót inkább befizetik. És lehet jobban járnak, ha másba fektetnek, több bevétel jön be más befektetésből, mint az állampapírból, amiből simán kifizetik az extraprofitadót.
Én erre a "trükközésre" gondoltam.
Zanza2 szerda, 14:35
Előzmény: #21437  ktamask
#21443
"De ha előírás van, akkor azt nem ártana betartani."
Előírás? A maffiatörvényekre gondolsz?
Zanza2 szerda, 14:24
Előzmény: #21430  Noobleman
#21442
"Az pedig, hogy kinek a javát szolgálja a pénz, a haveri kör vagy az országé, kb irreleváns, legyen akárki hatalmon. Egyértelműen mindenkinek (nekünk is, amikor a nagyobb hozamot várjuk a papírokra) a saját maga felé hajlott/hajlik a keze, a számunkra legideálisabbat választjuk a lehetőségek közül."
Hát ez nagyon nem így van. A befektetőket/spekulánsokat nem lehet egy kalap alá venni egy állam vezetésével. Nem ugyanaz a feladatuk, nem ugyanaz a céljuk (elvileg!), nem ugyanúgy kell működniük  Az állam vezetőinek a köz érdekeit kell szolgálniuk, erre szerződtek, ezért választják őket, nem azért, hogy saját zsebükre spekuláljanak, az a korrupció. Ezek alapelvek. Manapság (főleg nálunk) nagyon eltávoludtunk ettől, de elfeledni nem szabad, egy pillanatra sem.
Boby
Boby szerda, 14:13
Előzmény: #21438  ktamask
#21441
Azért azt hadd mondjam el, hogy nagyon nagy szégyen ez a szolgalelkű hozzáállás, pláne a te korodban. Ne dicsekedj vele, max Kínában!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek