Jól jártak azok a magán-nyugdíjpénztári tagok, akik hat évvel ezelõtt nem léptek vissza az állami rendszerbe, hanem azzal legalább tavaly év végéig vártak. Hat éve egy, a TB-be visszalépõ tag átlagosan 70 ezer forintot kapott
az különben evidencia hogy az állami nyugdíjrendszer úgy vacak ahogy van, de az sem jobb ha erőszakkal betereled a népet a tőzsdére és az állampapírpiacra a kolosszális méretűvé fújt buborékok közé
kb. cseberből vederbe...
a helyes kérdés az, hogy __kinek__ hasznos...
azoknak az ingatlanvásárlóknak akik valóban élni akarnak az ingatlanban sokkal jobb volt a 2008 és 2013 közötti időszak...
Legalább kibújt a szög a zsákból. Nyugdíjasként az az érdeked, hogy legyen elég forrás emelgetni a nyugdíjadat, az meg nem érdekel hogy 20-30 év múlva mi lesz az akkori nyugdíjasokkal. Gyereked sincs, esetleg unoka, mert ők is szívni fognak?
A nyugdíjrendszerre nem a rosszakarói fogják rá hogy fenntarthatatlan a jelenlegi formájában, hanem a demográfia+matek ezt mutatja. 1975 óta csökken az élve születések száma. Az akkori csúcsévben valami 155.000-nél tetőzött, ma alig a fele. Az idősek viszont egyre tovább élnek és egyre többen vannak. Ad össze a kettőt és beláthatod, fele annyi járulékfizető nem tud még több nyugdíjast eltartani. A felosztó kirovó rendszer arra épült hogy örökké nő a népesség, de ez nem jött be. Az meg megint egyszerűen belátható mikor kezd majd bedurvulni a probléma. Amikor az 1975 körül születettek nagy tömegei elérik a nyugdíj korhatárt, miközben a befizetők még mindig csak fogynak és fogynak. És ezen már az sem segítene ha holnaptól varázsütésre megduplázódna az élve születések száma, ugyanis a meg nem születettek évtizedekig hiányozni fognak a rendszerből.
"A pénzükhöz könnyek, reménytelenség és szenvedés tapad, és alig különbözik a rablástól, amit csinálnak.
"
Csodálatos gondolatok egy pártszemináriumon úgy 1970-ből...
"Érdekes, hogy mennyi úgymond liberális fikázza itt a Fideszt
támogatókat, de annak idején szó nélkül tűrték és támogatták, hogy az
mszp örökösödési (egyféle vagyon)adóval rabolgassa a gazdagok, sőt a
kevésbé gazdagok vagyonát is."
Az meg egyszerűen elképesztő mennyire elfogult vagy. Van bármi jó ami nem a Fidesztől ered, vagy bármi rossz ami nem az összes többitől? Örökösödési adó a te életed nagy részében volt, sőt ma is van. Manapság egyeneságon lehet örökölni illetékmentesen. Azon kívül minden adózik ma is, régebben is így volt. Ezt is az MDF mantrázta évekig (ők is csak ellenzékben) majd átvették a cocik, és 2008-tól (érdekes megint választási év) több lépcsőben lett kiterjesztve a mai formájáig.
CSOK szerinted hasznos vagy káros? Mert idehaza az is az ingatlanlufit fújja.
Ilyen világban élünk. Nem kell annyit agyalni rajta, hogy mi lesz ha ...
Olyan helyre tedd a vagyonod, ami mindig érni fog valamennyit. Meg az se baj, ha valamennyi könnyen mobilizálható - ha egyszer menni kell.
az, hogy sok pénzt pumpáltak be a rendszerbe különben meglehetősen eufemisztikus kifejezés...
pl. az UK a XIX. században kb. 75 év alatt duplázta meg a monetáris bázisát...
link
pedig akkor egy komplett világbirodalmat gründoltak össze
az utóbbi 50 évben meg több mint 100-szoros volt a növekedés...
link
ez egyszerűen iszonyatos...
ami ma monetáris politika címszó alatt folyik a nyugati világban az kb. egy időzített bomba...
és közben évtizedekig fognak szívni az állampapír és részvény befektetésben csücsülő manyup tagok...
így végződik az amikor erőszakkal kényszeríted arra az átlagembert, hogy tőzsdézzen...
Nem vagyok jogász, de állítólag már ez is "furcsa" jogilag, hogy a maradónak kellett nyilatkoznia.
Az EU meg éppen elvolt az írekkel, görögökkel stb. nem kellett még egy púp a hátára. A pénzt az állam bezsebelte, az EU meg mondta volna hogy ez így nem OK, vissza mindent?
Inkább szemet hunyt.
Ezért küldenék én minden jogászt kapálni. Csak azért vannak hogy legyenek.
hatalmas infláció van már most is...
ha nem hiszed, akkor néz körül a nagy tőzsdeindexek között...
vagy a végletekig felinflált nyugati lakáspiacokon...
buborék buborék hátán
az állampapír piacokon is félelmetes buborékok vannak...
a kötvénypiacpókon is...
a 2008 óta végbement pusztítás egyszerűen döbbenetes...
évtizedekig fogjuk nyögni ezeknek az éveknek a terhét
az, hogy mindennek változik az értéke nem egyenlő azzal, hogy a központilag generált buborékfújás érdekében a semmiből teremtesz valamit...
újra megkapod az előbbi grafikont
link
elmebeteg rendszer ez...
az összes "manyup" megoldással együtt...
(az UK lényegében a prototípus lenne... megjegyzem ők is a szikraszilád pound sterling kurzus mellett építettek világbirodalmat nem pedig a mostani buborékról buborékra bukdácsolunk mentalitással... )
és ami a legfontosabb:
a valódi szabad piac sem egyenlő azzal, hogy ERŐSZAKKAL becibálod az embereket a tőzsdére és az állampapírpiacra
különösen úgy, hogy ott az öregkorukra félretett pénzzel KELL majd spekulálniuk...
"aki úgy döntött, hogy visszalép az államiba"
???
Egész pontosan mit kellett tennie annak, akit visszalépőnek nevezel?
Ha valaki nem nyilatkozott, akkor brutálisan elvették a magántulajdonát. Mit szólnál ahhoz, ha egy jogállamban nyilatkoznod kellene arról, hogy megtartsd az önkéntes pénztári vagyonodat, a bankbetétedet, a részvényeidet, az állampapírjaidat, a lakásodat, a kocsidat, a nyaralódat, a jegygyűrűdet?
Értem. Nem tudsz ilyet mondani, mert jelenleg ilyen "értékálló" dolog nem létezik.
A mai világban mindenki az vagyonának/tőkéjének megőrzésére törekszik+egy kis profit. A manyup is erre törekedett (sikeresen).
Viszont a demográfiai viszonyok megváltozása miatt lehet hogy az eddigi recept nem fog működni.
Zsiday is pont ezzel foglalkozik:
link
Az "állami nyugdíj" is addig volt problémamentes, amíg 3-4 adófizető tartott el egy nyugdíjast. De mi lesz ha egyszer 1 adófizetőnek 1 nyugdíjast kellene eltartania + mondjuk 2 gyereket?
Vagy bízunk a technológiai fejlődésben (robotok, alapbér stb.) vagy beengedünk egy csomó "migránst"?
1. a manyup nem valódi magán rendszer, hanem lényegében továbbgondolt állami szisztéma...
2. a valódi probléma nem az "állami-manyup" dichotómia, hanem a normális és az abnormális monetáris politika közötti választás...
az un. fejlett világ 2008 óta teljesen elmerült a szélsőségesen abnormális monetáris politika mocsarában...
amelynek a negatív következményei előbb vagy utóbb, de az állampapír és a részvény befektetésekre épülő manyup rendszert is el fogják érni...
A hárommillió pénztártagból kétmillió önkéntesen lépett be és a maradék egymillióból is sokan akkor is beléptek volna, ha a pályakezdőknek nem lett volna kötelező, bár nekik sem volt mindig kötelező belépniük.
Az önkéntes pénztárak is a tőzsdére és az állampapírpiacra cibálják be az embereket. Tőzsdefórumon vagy. Ha nem tudsz jobbat a kapitalizmusnál, akkor fogadd el, hogy van piacgazdaság és van tőzsde!
A rendszerváltásnak nem úgy indultunk neki, hogy mindenkinek a zsebében lett volna akkora tőke, amivel cukrászdát nyithatott Bécsben. A manyup lehetővé tette azt, hogy az is gondoskodjék magáról és a jövőjéről a saját járulékainak egynegyedéből, akinek semmilyen egyéb megtakarítása sem volt. A háztatások többsége ma is hónapról hónapra él. Kádár népe ezért is fogékony a rezsicsökkentés hívószavára.
Ha arra gondolsz, hogy cask el kellett volna menni nyilatkozni ...
Elég súlyos fenyegetések voltak a 2/3 részérol. Kozvetlen is, személyre szóló (kiiratkozik a rendszerbol, de akár munkahely elvesztése is az állami szférában), meg a rendszer ellehetlenítése miatt, kozvetett is.
Én ezt általában nem nevezném lustaságnak, bár biztos volt olyan is.
Magánkasszás vagy? Jól jártál, hogy eddig nem kérted az állami nyugdíjat
Ugrás a cikkhez