Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 10:16
Előzmény: #86156  Törölt felhasználó
#86160

Miért van az, hogy ti minden apró sz@rságra megsértődtök de én semmire?
Ez egy sima mondat volt. Ha te provokációnak tekinted legyen az.
Murdoch 2020. 08. 27. 10:06
Előzmény: #86152  Törölt felhasználó
#86159
Ez viszont így van és nem valószínű, hogy változni fog. Jó amúgy a projektcéggel szerződni, mert ha gond van, akkor az nem annyira kínos az építtetőnek... 
Murdoch 2020. 08. 27. 10:03
Előzmény: #86153  Törölt felhasználó
#86158
Elhiszem, de ebben nem lehetsz 100%-ig biztos. A fene se gondolta volna, hogy szinte teljesen bedől a turizmus, vendéglátás, légiközlekedés. 
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 27. 10:00
Előzmény: #86155  keljfeljancsi2000
#86157
amikor 2 napja mindenkit lúzernek hívtál, aki nem vásárolt (pedig tudott volna) az elmúlt 5 évben az nem provokálás? esetleg ez valami baráti tanács volt? nagy szerencséd sokszor, hogy törlődnek a hozzászólásaid...
-
tegnap említetted, hogy bekerülési árhoz számolod a megtérülést. miért? tényleg kíváncsi vagyok rá, mert én máshogy számolnám, de nincs közgazdasági hátterem, ezért lehet, hogy én járok tévúton. köszi!
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 09:55
Előzmény: #86155  keljfeljancsi2000
#86156
"Shortosok figyelem, zabszem a megfelelo helyen".
Lehet ez a te merced szerint nem provokacio, szerintem az.
Es ugye en nem vagyok shortos, mert van a csaladban kello szamu ingatlan, meg sok is :D.
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 09:46
Előzmény: #86143  Törölt felhasználó
#86155

"Azt végképp nem értem, hogy aki képes és ügyes is volt ... az miért az előbbieken próbálja kiélni magát, és miért provokálja őket."
Én nem provokálok senkit. Az, hogy az általad leírt okokból felfokozott idegi állapotban vannak sokan és mindenre ugranak nem az én bajom! Ha szívbajos valaki ne fórumozzon.
Akinek nem volt valós vételi lehetősége anyagi okok miatt annak eleve okolnia sem kell magát hogy nem vett, ők csak szomorúan tudomásul veszik hogy lemaradtak a rakétáról. Őket még sajnálom is mint leírtam már többször. Az élet nem igazságos, ezt el kell tudni fogadni! Viszont azt látom hogy itt azok a leghangosabbak akik tudtak volna venni elfogadható hitellel, akár még kp-re is de nem tették és most ülnek a rakás pénzükön és vagdalóznak amiatt hogy fele ingatlant tudják venni mint korábban annak ellenére hogy befektették a pénzüket. Ja és tele zsebbel bizonygatják hogy 'átlagfizetésből' nem lehet ingatlant venni, de nekik mégis van rá pénzük...
Éveik voltak megváltoztatni a döntésük, nem tették. Most még mindig éveket kell majd várniuk a vágyott esésre és már most megmondom hogy sosem lesz annyira olcsó az ingatlan mint amivel elégedettek lennének! 20-30% esés után se lesznek happy-k, már ha lesz! Ugrálnak itt -2-5% árváltozásnak egy év alatt, örülnek mint majom a farkának mert azt hiszik hogy én vagy más majd ideges lesz ettől. Rohadtul nem. Aki befektet tudja nem mindig felfelé mennek az árak... ők meg úgy adják elő mintha én azt állítottam volna valaha is hogy nem csökkenhetnek.
****
Amúgy nagyon sok hasonlóságot látok kettőnk gondolkodásában, a stílusom ne tévesszen meg. Többször szóba került az örökség téma hogy igenis sokaknál bejátszik nagyon komolyan ha ingatlant akar venni. Le lettem hurrogva ismét... Mi szerencsére még nem örököltünk de látom te igen, ráadásul szemmel látható nagyságrendben. A leírtak alapján szerintem bármikor meg tudod valósítani amit szeretnél (családi ház) csak nem fűllik a fogad az egész operatív lebonyolításához. (hirdetések, mutatások, adásvételek). Gratula az elért eredményeitekhez, ti vagytok a bizonyíték arra hogy nulla szülői háttérrel a semmiből indulva is lehet saját ingatlanhoz jutni és nem csak milliós fizetésből! Ha meg később jön örökség akkor lehet tovább építeni a vagyonkát.
Csak így tovább!
Benzedrine
Benzedrine 2020. 08. 27. 09:46
Előzmény: #86150  Törölt felhasználó
#86154
Anno tőkeáttétellel vettem ingatlant, most a dupláját éri de az önerőre vetítve kb 1000% a nyereség. Máshogy is lehet számolni, de dicsekedni csak így lehet.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 09:42
Előzmény: #86151  Murdoch
#86153
Nem kenyérre kell nekünk, nagyon nem, van mellette más megtakarítás is szerencsére. Nem látok olyan rossz scenariot, hogy kényszerből el kellene adnunk a következő 10 évben, addigra pedig felnő a gyerek, legfeljebb ezt kapja meg, kezdjen vele valamit ő.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 09:39
Előzmény: #86149  Murdoch
#86152
Az állam iszonyatosan hanyagul kezeli az újépítésű lakások eladásának szabályozását. Ahhoz képest, hogy itt 8-9 jegyű összeget fizet a magánszemély vevő, ahhoz képest az állam nem szabályozza, hogy egy előszerződés, egy szerződés hogyan nézzen ki? Iszonyat, hogy az építtető jogászai totál egyoldalú szerződéseket írhatnak, és ezt nem szabályozzák. Kb az a szint, mint amikor a bankok hasraütésre emelték meg a CHF hitelesek kamatait, hivatkozva a megemelkedett forrásköltségekre. Ugye azt utána komolyan szankcionálták és helyretették. Pedig ugyanez az egyoldalúság megy jelenleg is. Lásd pl Herminabau, ahol az egyoldalú jogászkodással simán étverték a vevőket. 
Ha én lennék a jogalkotó, előírnám, hogy bankgarancia kell a lakásépítés építkezés megkezdéséhez, ami a garancia lejáratáig él (vagy állami letétbe helyezni a pénzt). Nem lenne értelme 3 milliós projektcéget létrehozni offshore és nincstelen tulajdonossal.
Murdoch 2020. 08. 27. 09:36
Előzmény: #86150  Törölt felhasználó
#86151
Ezzel addig nincs is gond, amíg nem úgy hozza az élet, hogy recesszióban esetleg el kell adni. 
Mindenesetre az ingatlan is tud rossz befektetés lenni, pl. aki tavaly vásárolt panelt ilyen célból, nem hiszem, hogy 5-10 éven belül látni fogja, hogy jó döntés volt.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 09:22
Előzmény: #86149  Murdoch
#86150
Teljesen őszintén, engem még ma is meglep, hogy mekkora nyereségünk van azon a bizonyos örökölt ingatlanon. 2018-ban például egészen biztosan kevesebbet kerestem, mint ennek a piaci érték növekedése. Agyrém. Ez volt nálunk az abszolút jó befektetés, hogy kifizettük a másik örököst, ahelyett, hogy eladtuk volna, és osztozunk az áron. És ezt nem láttuk előre, egyszerűen csak úgy gondoltuk, legyen jó, legyen akkor egy ingatlan is, ha az élet így hozta.
Murdoch 2020. 08. 27. 09:14
Előzmény: #86144  Törölt felhasználó
#86149
Jobb ncseed-et olvasni a szövegszerkesztés kimaxolásával? Én inkább arra figyeltem, hogy mikor mondja azt impudent, hogy vmi jó áron van, mert volt ilyen is. A hirdetések jelentős része valóban túlárazott, nem véletlenül nyúlik az értékesítési idő, mint a rétestészta, csak az eladók fejében van még zűrzavar. Egyébként ahogy írod is, senki fejéhez nincs pisztoly tartva, hogy elolvasson egy hozzászólást, ki kell hagyni. 
Írtam egyébként én is korábban, ismerős beleugrott közel 100M-s új építésűbe, nem túl boldog, miután gyakorlatilag mindent javítani kell, már amit egyáltalán lehet. Gyanítom, hogy a fórumon is elsősorban azok pörögnek a féláron, aki pár éve féláron vásároltak. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 09:11
Előzmény: #86147  Benzedrine
#86148
Benzedrine
Benzedrine 2020. 08. 27. 09:05
#86147
Ha eladok egy lakást és az árát (kb 30M) magyar bankszámláról saját osztrák számlára szeretném utalni, ahhoz kell valami engedély?
Murdoch 2020. 08. 27. 09:00
Előzmény: #86143  Törölt felhasználó
#86146
"Mellette láttam azt, hogy aki nálam tíz-húsz évvel idősebb (pl. akkori főnököm és ismerősei) az hatalmas vagyont bukott 2008 után. Olyat, amit nem tudtak visszahozni. A rokonságban is volt ingatlan végrehajtásig bezárólag bukta."Ezt sokan nem értik meg, elfelejtették a 2008 körüli időszakot, vagy akkor még ez az egész nem volt fókuszban. Tele voltak a fórumok bukott hitelesekkel, félbehagyott beruházásokkal. Talán nem volt elég intő jel, most viszont nagyon is. Aki ennek ellenére a rakétázást erősíti, azt nem igazán értem, volt itt olyan, aki már a nyári teljes turizmus/airbnb visszaállást vizionálta, hiába lett alátámasztva minden érv, hogy ez miért nem lesz így. Illetve hiába a magas jövedelem, ha elhúzódik a válság, simán bezárnak részlegeket vezetőstül, aztán lehet eladni a hiteles ingatlanokat nyomott áron, mert éppen már bérlő sincs/nem fizet, vagy éppen a kereslet is eltűnt. Van pár pilóta ismerősöm (bér > 2M), ahol éppen nincs meló, nagyjából hasonló a helyzet és rövid időn belül nem is fog változni.
berlini
berlini 2020. 08. 27. 08:46
Előzmény: #86142  mr_bob
#86145
Ahogyan megirtam, vannak határok, amelyeket jobb nem feszegetni.
De aki egyértelműen átlépi azt meg felesleges védeni.
Az, hogy erkölcsileg az is elitélendő, aki szándékosan provokálja a másik oldalt, (Béééééé, nekem vaaan, neked niiiincs,) az is ebbe a kategóriába esik. De mégegyszer, az mégsem éri el a nyilt sértegetés kategóriáját.
A Topic gazdájának véleménye szerint azonban itt minden rendben folyik.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 08:35
Előzmény: #86140  infin
#86144
Ezzel egyetértek. Impu stílusa elég erőltetett volt, és kényelmetlen olvasni, számomra felesleges erőfeszítés koncentrálni a szövegre, ezért többnyire inkább ki is hagytam. Annak pedig végképp nincs hozzá adott értéke, amikor ezredszer is beírja, hogy max a fálét éri (mert az már köztudott, hogy az egész országban csak egy lakás nem éri a felét, amelyik az övé), ez felesleges provokáció.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 08:03
Előzmény: #86134  fogpaszta
#86143
Köszönöm, megtisztelő a vélemény.
Azt még megértem, hogy aki az elmúlt években nehéz helyzetbe került, mert úgymond rosszul döntött, és csak távolodott az áhított ingatlan, egy ilyen ember frusztráltabb tud lenni, és oda-odaszól, bár ez sem szép dolog.
Azt végképp nem értem, hogy aki képes és ügyes is volt, és meglovagolta ezt a vonatot, vagy csak szerencséje volt, és 9 számjegyű vagyonon ül, az miért az előbbieken próbálja kiélni magát, és miért provokálja őket. Egy bizonyos szint felett nem szabadna egy bizonyos szint alá menni (ezt Jordán Tamás mondta egyszer, és nagyon megfogadtam). Van nekik elég bajuk, ha provokálják őket, abból csak személyeskedés lesz.
Igen, konzervatív vagyok, de ez teljesen emberfüggő. Én is csak befektetésekben és a vagyon kezelésében vagyok konzervatív, a vagyon szerzésében azért néhány bátor döntést meg kellett hoznom a múltban. Gondolom ez másoknál is így volt, hiszen ha nem örökölt, valahogy csak össze kellett hoznia azt, amije van, ahány ember, annyiféle módon tette, és ez a dolog lemondással, tervezéssel, jövőbe tekintéssel jár.
Nem nagyon van követendő mintám, mert a családi minta az nálunk a paycheck to paycheck életmódot jelentette, a rokonság ma is úgy él, velük nem tudok, nem is merek, és nem is akarok ilyen témáról beszélgetni.
Az első tapasztalatok általában meghatározóak, nálam nagyon, és az én első tapasztalatom a vagyon befektetéséről az volt, hogy a kockázatos befektetésen sokat lehet bukni. A 2000-es évek közepére értem el azt, hogy nulláról volt egy kifizetett lakás (ami most is nagyon szép és modern állapotban van, mert azóta már ismét fel lett újítva), volt új autóm, nem volt hitelem, utazgathattam, de már volt tartalékom is. És ezt a tartalékot az akkor divatos módon elkezdtem részvénybe, részvényalapokba tenni. Sokat elmond ennek kudarcáról, hogy egy-két kivételtől eltekintve ezeken eddig összességében buktam. Mellette láttam azt, hogy aki nálam tíz-húsz évvel idősebb (pl. akkori főnököm és ismerősei) az hatalmas vagyont bukott 2008 után. Olyat, amit nem tudtak visszahozni. A rokonságban is volt ingatlan végrehajtásig bezárólag bukta. Közben a konzervatív befektetések szép lassan, de biztosan híztak. Így utána ezeket felülsúlyoztuk, és a bizonyos kamatos kamat azért szépen növelte a megtakarítást.
A párom is ilyen konzervatív befektető személyiség, mi ebben egymást erősítettük.
Az élet úgy hozta, hogy örököltünk ingatlant, de nem egyedül. Ekkor döntöttünk úgy, hogy kifizetjük a másik örököst, és megtartjuk, mert az ingatlan az megfogható dolog, legyen ilyen vagyontárgyunk is. Rossz állapotú, de Budapesten van, annak mindig lesz piaca. Jelen állapotában nem kiadható, a lokáció se a közelünkben van, de a fenntartása nem vészes, és úgymond bármikor pénzzé tehető. Az ottani szomszéd is örökölt hasonlót, ő kiadja, de nem ért hozzá, szépen beleszalad a nem kívánatos bérlőkbe. Látom, hogy ha valaki kiad, ahhoz személyiség és hozzáértés is kell, egyébként bukta. Ezért is nem adjuk ki.
Lett még egy örökség, egy vidéki lakás, aminek az állapota elég jó lenne kiadásra, de a bérleti díj a távolról menedzseléssel nem érné meg. Ez se kér sokat enni, ott van.
Nekünk előre haladást az jelentene, ha egy a mai lakással legalább megegyező állapotú külvárosi házba mennénk, emellett egy jó helyen levő 2 szobás, jó beosztású lakás, ami idővel a gyereké lenne. Ezen agyalok, hogyan is kezdjek hozzá, mert nem könnyű jó áron eladni, és jó áron venni. Eleve a kinézett környéken a nekünk megfelelő méretű ház kínálat elég ritka. Hab a tortán, hogy nem vagyok ezermester, és sokba kerülne egy felújítás is.
Viszont megtanultam türelmesnek lenni, és várni, ha kell, az mindig bejött eddig, és tényleg nem vagyunk kényszerhelyzetben, simán eléldegélünk a lakásban is, ami önmagában komoly teljesítmény, azt nézve, honnan jöttünk.
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 27. 07:42
Előzmény: #86121  berlini
#86142
értelek. szóval, ha burkoltan lehülyézlek (nem megy az értő olvasás) és lehazugozlak, akkor az nem titulál téged :DDD bezzeg, ha azt mondtam volna, hogy troll és klón vagy, az tényleg nagyon durva sértés ám (főleg, ha az utóbbit ő sem tagadja). nagyon érdekes értékrendszer lehet a fejedben, vagy csak elfogult vagy...
CyrusTheGreat 2020. 08. 27. 07:19
Előzmény: #86080  Beryl
#86141
Mifelénk inkább az a szokás, hogy aki állít, az hozza a bizonyítékot is, de úgy tűnik én sem a megfelelő helyen teszem meg az elvárásaimat. De tessék, én nem csak a levegőbe beszélek:
- - - - - 
                     Hóvégi állomány             havi jegyzések              Állományi különbözet      Visszaváltások
2020.01Ft3,504,229,483,940
2020.02Ft3,744,222,538,631Ft239,077,013,588Ft239,993,054,691-Ft916,041,103
2020.03Ft3,871,734,369,614Ft185,963,370,171Ft127,511,830,983Ft58,451,539,188
2020.04Ft3,939,112,709,374Ft117,130,557,093Ft67,378,339,760Ft49,752,217,333
2020.05Ft4,089,779,727,807Ft153,934,087,909Ft150,667,018,433Ft3,267,069,476
2020.06Ft4,268,362,294,591Ft178,485,489,699Ft178,582,566,784-Ft97,077,085
2020.07Ft4,409,351,861,723Ft148,375,975,174Ft140,989,567,132Ft7,386,408,042

- - - - - 
MÁP+-ból idén a hetedik havi állomány kb. 2.6%-a volt visszaváltás. A kérdés már csak az, mit is szerettél volna ezzel mondani?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek