Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
1kor13
1kor13 2020. 01. 13. 11:51
Előzmény: #56492  sakal83
#56500
Ezt kéne cetlire írva bedobni mindenkinek... szemellenzősék vajon erről mit gondolnak?
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 13. 11:46
Előzmény: #56497  Gaguse
#56499
Az ötszáz forintos euró lesz a megoldás. Aki nem lakik benne eladja mert a párnacihában tartott euró is többet hoz, ezért lesz kínálat. Az importált infláció miatt kevesebb pénze lesz az embereknek, ezért csökken a kereslet. A nominális fizetések nőnek, ezért kevesebb évi fiezés lesz a lakásár.
CyrusTheGreat 2020. 01. 13. 11:45
Előzmény: #56497  Gaguse
#56498
A likviditás szűkítése, pl. JTM-százalékok lejjebb vitele, a 80%-os maximum LTV-arány csökkentése, új, kedvezményes megtakarítási formák a MÁP+ mellé az ÁKK-tól. Az új terméket leszámítva ezek egy egyszerű paraméterek, egy hónap alatt törvényerőre emelkedik, a bankok átírják a rendszereikben a paramétereket is kész - lecsökkent az ingyen pénz elérhetősége.
Ahogy írtam, a családvédelmi akcióterv a kommunikációnak még bőven része lesz, kiérlelt politikai termékről van szó - csak mondjuk most már inkább csak szimbolikus lépésekkel.
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 13. 11:34
Előzmény: #56492  sakal83
#56497
a kérdés számomra az, hogy hogyan próbálja meg megoldani, mert ugye azt írja: A megoldás közel van és egyszerű, mert„A tűzgyújtáshoz csak két kovakőre van szükség.”
Na ez a zseni aztán tudja, amikor az összes MO-i ingatlanlufit az elmúlt 20 évben ők fújták :D 
Na és akkor most mégis mi a következő lépés? CSOK kasza ? :D 
CyrusTheGreat 2020. 01. 13. 11:32
Előzmény: #56494  sakal83
#56496
A legizgalmasabb:
"Ausztriát csak úgy lehet utolérni, ha mindenben, ami alapkészség (a lakáshoz való hozzáférés ilyen) legalább olyan jók vagyunk, mint ők, miközben néhány új területen innovatívabbak, gyorsabbak és rugalmasabbak leszünk.
A megoldás közel van és egyszerű, mert„A tűzgyújtáshoz csak két kovakőre van szükség.”
"
CyrusTheGreat 2020. 01. 13. 11:28
Előzmény: #56492  sakal83
#56495
Ennyi, zárják be a boltot. Lehet várni a Babaváró 2.0-át, meg még a további ingyenpénzt, de ez ennyi volt. Eddig csak az "ellenség", Varga Mihály beszélt erről, mint probléma, most meg már a Jobbkéz is. 100%-ig várható volt, igazándiból senkit sem kellene, hogy meglepjen. Az őszödi beszédes párhuzam is kiváló, ez lényegében az elkúrtuk duma.
sakal83 2020. 01. 13. 11:22
Előzmény: #56492  sakal83
#56493
Történelmi bűnt követtek el, már régebben is írtam. Ilyen böszmeséget ország nem csinált mint mi csináltunk. Végig hazudtuk az elmúlt 6 évet!!!!! TEgnap még siker volt. És ne mfircsa, hogy az MNB beszél lakáspiacról? mintha nem ez lenne a feladata.
sakal83 2020. 01. 13. 11:20
#56492
Ezt is megértük!!!!!!!!!!! Matolcsy:
"Ennek lett a következménye a mai fenntarthatatlan lakáspolitikai és ingatlanpiaci helyzet, ahol a kizárólag a kereslet élénkítésére fókuszáló jószándékú családpolitikai intézkedések száguldó ingatlanpiaci inflációt eredményeztek, elégtelen új lakáskínálat mellett. 2014 óta országosan 104 %-kal, Budapesten 184 %-kal emelkedtek a lakásárak. Ma már 15 év kell ahhoz, hogy a medián jövedelemből megvásárolhassunk egy 90 négyzetméteres otthont. Igen alacsony volt, és egy szűk időbeli tetőzés (2019/20) után most is az az új lakások kínálata. A lakásállomány megújulási rátája 0.4 %-ra csökkent a kívánatos 1%, valamint a Bécsben tapasztalható 1.5% helyett.A kudarc egyértelmű. Javaslom, nyeljünk egyet és kezeljük a lakáspolitikát az egyik legnagyobb tartalékként. Kell egy vízió, egy stratégia és egy fenntartható lakáspiacot eredményező kormányzati szervezet. Kormányzati és szakmai közmegegyezés kell a lakáspolitikáról, mert a 2020-es évtizedben minden csepp tartalékunkra szükség lesz a felzárkózási ütem tartásához: az évente legalább 2 százalékpontos közeledéshez az EU átlagos fejlettségéhez és életszínvonalához, tehát a fenntartható felzárkózási pályán maradáshoz"
NO COMMENT
CyrusTheGreat 2020. 01. 13. 11:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#56491
Habár nem mínuszoltam, de azért válaszolok. Nem a hivatkozott cikkekkel nem értek egyet, csak egy kicsit másik megvilágításba helyezném az abban írtakat, illetve reflektálnék arra, hogy miért nem tartom középtávon sem befolyásoló tényezőnek a HO-t itthon.
 - - - - - - -  
Először is, az USA-ban a telecommuting “robbanást” bőven megelőzte vagy húsz évvel az irodai munkákban is az outsourcing, amely során irodai munkahelyek millió kerültek át Kelet-Európába/Indiában/Fülöp-szigetekbe/Mexikóba (lényegében mi is ebből élünk), azaz láttak már működő példát arra, hogyan működik/nem működik a távolról dolgozás. 
Azaz, először kiszervezték a kiszervezhető irodai munkák döntő többségét, aztán a maradéknál elgondolkodtak és rájöttek, hogy párat jó lenne meghagyni országon/régión belül és lehetővé tették, hogy a munka egy részét távolról végezzék el (heti pár nap esetén).  
Ezt lefordíthatjuk nyugodtan ránk nézve is és tegyük fel a kérdést, valóban látunk-e arra esélyt, hogy tömegesen, nagy arányban növekedje a home office (kiépítve az infrastruktúrát, a munkához/számonkéréshez szükséges keret- és szabályozórendszert) vagy inkább a head office management fogja és kiszervezi az egész kócerájt Belorussziába? 
- - - - - -  
A KSH 2016-os mikroncenzus alapján a Budapesten dolgozók közel 80%-a helyben lakik, kicsivel több mint 20% az ingázók aránya, akik jellemzően Pest megyéből ingáznak. Nem találtam egyelőre átlagos ingázási időket - ezt egyébként fontosnak tartanám, mert pl. gyanítom, hogy mások a számok USA-beli nagyvárosok és Budapest összehasonlításában. 
Ha a Home Office elterjedtebb lenne, akkor sem gondolom azt, hogy a Budapesten dolgozó 80% tömegesen áramlana ki a városból pl. az agglomerációba, erre vonatkozóan mindenki nagyjából a saját szája íze szerint tudna csak nyilatkozni, legalábbis furcsának találnám, ha erre vonatkozó adatsort találnánk. Tehát ezt az aspektust sem tartom arra érdemesnek, hogy ingatlanpiaci elemzésnek része legyen, tekintve, hogy nincsenek olyan adataid, amelyekből bármilyen következtetést lehetne levonni.
 - - - - - -  
A harmadik érvem pedig a dolog személyes, családi jellegét érinti: tök jó, hogy ha egyedül vagy és a jelenlegi (!) állásod lehetővé teszi a HO-t, csak jellemzően egy család nem csak egy emberből áll, van egy pár, vannak gyerekek saját igényekkel, célokkal, elképzelésekkel. Nem látom tömegesen (és a hangsúly a tömegesen van) megvalósíthatónak azt, ami itt többször is felmerült, hogy heti két nap rövidtávú szálláson, egyébként heti három nap otthon, ha például a feleség is dolgozik (esetleg másik településen), gyerekek oviban/iskolában (ahol mint tudjuk, bármi történhet valami…), esetleg ha már középiskolások, akkor gondolom gimiben már ők is inkább a nagyvárosba fognak járni - szóval igazándiból a praktikus családi életet nem látom hosszútávon kivitelezhetőnek. 
Persze, egyedülálló huszároknak ez tök jó lehet, vagy ott, ahol lényegében a feleség hajlandó zöldözvegyként feláldozni magát, de az, hogy ez tömegesen elterjedjen, ezáltal hatással legyen a magyar ingatlanpiacra, nos, ezt középtávon sem tartom reálisnak.
Bandi_ujonc 2020. 01. 13. 09:57
Előzmény: #56489  Vortex
#56490
Miért ne?! Ahogy a Belga nagyon helyesen megirta mar: Európában a túzok madár már csak itt költ. 
Vortex 2020. 01. 13. 09:53
Előzmény: #56488  PappLaszlo
#56489
Mint írtam nem Budapesttel való összehasonlítás miatt írtam. Csak érdekességképpen.
Két külön kategória.
De azért az durva, hogy a magyar isten háta mögötti vidéket hozod példaként :))
PappLaszlo 2020. 01. 13. 09:02
Előzmény: #56486  Vortex
#56488
A házak azért BPn sem misis négyzetméteráron mennek. Egyébként itthon is vannak szép házak 2-300 ezres négyzetméteráron vidéken az isten háta mögött, ahol jó a levegő és vadregényes a táj.
Egyébként csili-vili a ház a videóban, de valójában legolcsóbb IKEA bútorok+ könnyűszerkezetes építései technológia olyan éghajlaton ahol nem kell fűteni. Európában az ilyen nem kapna építési engedélyt. Szóval annyira nem nagy szám. Persze a parasztcsali medence ott van.
civinizacio 2020. 01. 13. 05:54
Törölt hozzászólás
#56487
Vortex 2020. 01. 12. 23:30
#56486
Érdemes megnézni ezt a kisfiltmet, milyen házakat lehet venni az USA-ban 800 ezer és 1 millió HUF négyzetméter ár környékén.
Nem Budapesttel való összehasonlítás miatt linkelem. Tudom, hogy nem lehet összehasonlítani a kettőt. 
Ahol ezek a házak vannak kisvárosok.
Gondolom nincs annyi színház, munkahely stb, mint Budapesten. Csak golfpálya, meg óceán :)
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=b5mS9ZO9wD4
koba_k 2020. 01. 12. 22:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#56485
15 év sok idő egy területen. Átlagosan 5-6 év után jön a kiégés. Te ezt még  29 évesen nem tudod. De majd biztos megfogod tapasztalni. 
koba_k 2020. 01. 12. 22:16
Előzmény: #56446  hunor555
#56484
tudom, hogy létezik VPM, de világ nem csak programsorok irásából áll. Pl. motorfejlesztés, ahol fékpadokkal, mérőrendszerekkel dolgoznak ott nincs HO, mert fizikailag kell ott lenni. 
Adamsky1976
Adamsky1976 2020. 01. 12. 22:04
#56483
15 év multis meló után az a tapasztalatom, hogy "team" alulról építkezve alakulhat ki. Ez az én olvasatomban azt jelenti, ha intelligens és érzelmileg megfelelően edukált emberek kerülnek össze akkor kialakulhat valamiféle közösség, a felülről szervezett csapatépítések általában meglehetősen kínosak szoktak lenni. (Menjünk óvodakerítést festeni, meg szemetet szedni a Mátrába. Mivel kell a pénz és nem akarom, hogy kigolyózzanak, ezért jó képet vágok hozzá.). Amíg 30 alatt voltam ez inkább úgy nézett ki, hogy ki jön este bulizni.  
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 12. 21:52
Előzmény: #56480  Zedisdead
#56482
Sok csapatot építettél már?
sakal83 2020. 01. 12. 21:49
#56481
Na kezdodik. Csapat team HO projekt sikeresseg:) mintha valami elbaszott menedzsertankonyv lenne:) nem unjatok meg a multiszarsagot maszlagjat? :) illetve Ti komolyan is gondoljatok ezt a sok bullshitet vagy csak a loveert nyomjatok? :) remelem nem az elso:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek