Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 01:38
Törölt hozzászólás
#51400
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 01:32
Törölt hozzászólás
#51399
qwrtzq 2019. 11. 05. 01:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#51398
sokat számít, hogy milyen társasáházban van az a lakás
mert a lakást fel lehet újítani, a szomszédokat nehéz kicserélni
Deliver12 2019. 11. 05. 01:29
Előzmény: #51388  Törölt felhasználó
#51397
Most megprobalom elképzelni a 30%os alkudat Tibor.
Hirdetnek valamit 50 millióért. Te odamész, elpazarolsz mindenki életéből fel orat/orat,  es bebofogod a vegen, hogy akkor 35ot tudsz adni erte. És miben bízol? A Jedi erődben? A sármodban? Vagy miben?
Nem tudom mit varsz azon a valaszon kivul, hogy Uram, akkor viszontlátásra.
30%os alku....
Legjobb esetben szerintem lehet hirdetést találni 10-15%kal piaci ar alatt, es meg 5%-ot lealkudni.
De ez hogy odamegyek es lealkudok 30%ot. Ezzel legfeljebb arra ösztönzöd az embereket hogy ügynököket bízzanak meg hogy ilyenekre ne pazarolják az idejüket.
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 01:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#51396

A panel tényleg lufi egyébként, ezért nem lehet összemosni az ingatlapiacot és mindenféle lakástípust egy kosárban kezelni.
Azért lufi, mert nem volt kínálat minőségi lakásból és a zemberek meg vették amit tudtak, az értéktelenebb panelt.
Egy jó minőségű lakásnak viszont inkább most áll helyre az ára, az volt vicc, amennyiért 2013-ban adták. Egyébként ennek is megvan a pontos oka, hogy USA-ban miért tudott egy szempillantás alatt összezuhanni az ingatlanpiac (mert ott a hitelező viselő a kockázat és elég leadni a kéglit és meg lehet a hiteltől szabadulni) és miért tartott 5-6 évig a magyar szenvedés, amíg padlót fogott (mert nálunk nem volt érdemes leadni a kéglit, semmit nem nyert vele az adós, a hiteltől nem szabadul meg).
Ha mondjuk te egy 50-es panelt a 22m szintre vársz vissza a 28m-ról, mert 20% korrekciót vársz, akkor az már meg is történt. Ott linkelte sakal83, békáson már vannak 23-24m, némi alku és már meg is vagy a 20%-os korrekcióddal.
Tégla kéglik nem fognak ennyit korrigálni, mert szűk a kínálat és értékesek. nyilván itt is a p.csába kint levő újpesti, U alakú, udvari wc-s tégla lakás inkább a panellel fog együtt mozogni és az lehet, hogy korrigál majd, de egy max 20 éves jó állapút tégla lakás eladójának csak speciális esetben kell ekkorát engednie, főleg csak akkor, ha tényleg muszáj eladnia és gyorsan.
A 20%-al egyetértek, pontosabban én azt mondom, hogy az 5% hozamszintre visszakorrigálnak a panelok, aztán ennyi. Annyi azért érdemes megfontolni, hogy egy 22-23m forintos 50-es panel szerintem elfogadható első lakásnak és babaváróval+olcsó hitellel elérhető még fiatal házasoknak is. Nincs messze az 5% szinttől sem, amikor belépnek  a befektetők is, úgyhogy kb ez lesz a csökkenés vége a paneloknál. 450e / nm. minőségi tégla lakások kb 1,5x ár 650-700e, az alatt már erős támasz a hozam és a szűk kínálat miatti erős kereslet.
Deliver12 2019. 11. 05. 00:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#51395
Én pl. fogadnék hogy újépítésűre (vagy max 20 éves használtra) nem lesz észrevehető korrekció.
A panelekre meg bőven ráfér -20%.
A használt tégla (több mint 20 éves) meg lokaciotol függ hogy lesz e lesz korrekció.
De mivel általában keresgéléssel és alkudozással 20%kal pont a piaci ár alá lehet menni, aki nem csak agyatlanul ad es vesz kb. pont nem számít egy ekkora korrekció. 
Inkább abban reménykedek megnő a minőségi kínálat, mert páran profitot realizálnak stb. Nekem épp elég korrekció lenne a normálisabb lakások megjelenése a piacon kb a mai alsóbb hirdetési árakon.
Mert hogy szar is meg drága is az mar túl sok. Legalább akkor legyen jo....
A befektetőknek a MÁP egy jo referencia. Én elvárnám azt plusz 1,5%ot bérleti díjból, különben passz...
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:41
Törölt hozzászólás
#51394
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:41
Törölt hozzászólás
#51393
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:41
Törölt hozzászólás
#51392
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:34
Törölt hozzászólás
#51391
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:31
Törölt hozzászólás
#51390
qwrtzq 2019. 11. 05. 00:26
Előzmény: #51378  1kor13
#51389
csak úgy beszéltél a babaváróról meg a csokról, mintha legalábbis érdemtelenül kapnák azok akik bevállalnak 3 gyereket
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#51388

Mihez képest 20%? Meg melyik lakástípus?
Mert ugye most is van kínálati ár, de akikkel én beszéltem valamennyi alkura mindegyik hajlott, csakhogy én 30%-al a hirdetési alatt akarok venni, na arra már kikerekedtek a szemek. Hosszú és fáradtságos menet lesz ez, levadászni egy ilyen kéglit.35-38 millió sávban, 3 szoba, különbejárattal, annyi kompromisszumra hajlok, hogy ha jó az alaprajz és alakítható, akkor majd én átalakíttatom 3 szobásra (ez persze utolsó opció, mert a májszterek horron áron vannak csak és rokonságban nincs minden fajta szerelő, de megpróbálom egy részét az alkuba belevenni). kb 200e-ért ki lehessen adni. Én a bruttó bevétel 80%-t veszem nettónak, ez már a több éves kiadásom alapján egy jó irányszám, ami hozható tartósan is, tehát a kégli kb 5%-t hoz majd a terveim szerint. Hogy az ár merre megy, nem érdekel, mert a gyerekeimnek szánom és ha ők 15-20 év múlva el akarják majd adni, úgyse mondja most meg senki, hogy akkor mennyit fog érni.
Az új lakások építése belassul várhatóan, egyszerűen nincs utánpótlás, a lakások meg rohadnak szét, mert kevesen költenek az állagmegóvásra.
Ez csak azért érdekes, mert egyébként van igény a bérlésre. Nemrég olvastam egy érdekes véleményt, ha az összes airbnb lakást visszaterelnék a hosszú távú kiadásra, az is csak kb 3 évre oldaná meg a helyzetet és utána megint égető hiány lesz a kiadó lakásokból. Nade egyelőre csak a szájkarate megy az airbnb ügyében is. Majd az 5 éves ciklus vége felé csinálnak valamit tessék-lássék, hátha segít nekik az újra választásban.
Ha nem nagy kunszt kiadni egy lakást, akkor meg onnantól meg a map+-ból kell kiindulni, mert az támasztja az árakat. Ha a lakások 5% hozamnál jobbak lesznek, akkor a befektetők is jönnek, mint a légy a sz.rra.
Kevesen látják ezt most még, de itt ordító lakáshiány lesz a minőségebbi, jó helyen levő kéglikből, főleg ahogy olvasni, hogy az igényeseknek nem jó a panel lakás még kezdésnek se.
5 év múlva meg 2300 milliárd  ft map+ jár le és mi van ha csak 2-3%-a lehet újra befektetni a pénzecskét. Ha saját célra kéne vennem akkor most még válogatnék, de én biztosan nem várnám meg, amíg a 2300 milliárd pénz visszaáramlik a tulajoknak egy szűk időkeretben.
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:21
Törölt hozzászólás
#51387
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:20
Törölt hozzászólás
#51386
Bandi_ujonc 2019. 11. 05. 00:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#51385

valahogy úgy.
na hideg virsli, langyos sör, trabant, panel, 20 év hitelre 3 gyerek vállalással, házasság, és Tibi atya adja össze őket. A szertartás díja beszámítható a rokonságnak első havi albidíjnak.
Hitelből újraélheti a fiatalság a régi rendszert. Utazni úgysem lesz pénze, amúgy is abból csak a baj van.
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:15
Törölt hozzászólás
#51384
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:11
Törölt hozzászólás
#51383
Bandi_ujonc 2019. 11. 05. 00:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#51382
unison is kiszállt, ha jól írom a nevét, párszor büszkélkedett vele:) Lenke nénit azóta egyre jobban cseszi az ideg, hogy beragadt.
Törölt felhasználó 2019. 11. 05. 00:08
Törölt hozzászólás
#51381

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek