Nem tudom, hogy van e olyan mennyiségü elsüllyedt beruházás most a gazdaságban, mint 2008ban volt. AKkor nyilvánvaló volt, hogy az amerikai ingatlanpiac túlfütött és túlhitelezett, hogy a PIIGS országok túlkölcsönözték magukat. Nem lehetett mit tenni, le kellett irni a veszteségeket. De most hol vannak ilyen rejtett veszteségek? Lehet a kockázati tőke kicsit elszállt, lehet sok cég értékeltsége irreális (Tesla). Túl nagy a lelkesedés a tech körül.
Az amerikai kinai kereskedelmi vitának, ami folyó párszáz milliárd kereskedelem pár tizmilliárdos vámjáról szól, nem kéne, hogy olyan pánikot okozzon, mint 1000 mrdnyi besült behajthatatlan hitel.
Viszont Kinában már 1 éve zsugorodik az autópiac, ami ebben az évben már az eurozónába is begyürüzött. Senki nem tudja miért. A piaci kommentátorok nem restek bármilyen piaci mozgást a legfelső szalagcimre fogni, de a kötvénypiaci elemzők meg lehet csak simán a reálgazdasági forward indikátorokat lesik. Ami még kockázat lehet, hogy azt most is tudjuk, hogy Kinában az utóbbi 10 évben brutális tőke félre allokáció történt. Simán egy nagyságrendben lehet a 2008as housing bubble meg PIIGS félreallokáció mértékével. De azt is tudjuk, hogy a kinaiak már legalább egy ilyen válságon átmentek a 2000es évek elején talán és simán a szőnyeg alá söprik a rossz hiteleket. A kinai bankrendszer egyébként is izolálva van a nemzetközi piacoktól, mert nem engednek oda befektetni.
Illetve , lehet, hogy mégis vannak csatornák és hamarosan rengeteg nyugati alap kerül bajba kinai kitettségei miatt? Valahogy nem hiszem.
Szóval szerintem a legvalószinübb forgatókönyv az, hogy kina odaért mint japán a 90 es években, nem birják tovább nyomatni a belső keresletet a buborék belső piacukat, ami miatt recesszióba mennek és recesszióba húzzák a világgazdaságot. A kamatok alacsonyak lesznek, de nőni fog a munkanélküliség is, ezért inkább oldalazni fog az ingatlanpiac.
Ha viszont a fent emlitett rendszerkockázatokból valami bejön, akkor rosszabb lesz a helyzet, mint most bárki gondolja.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link