Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 12. 14. 21:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#4240
Én úgy értelmeztem az eddigiek alapján, hogy a kikötés csak annyi, hogy ÚJ legyen. Tehát olyan ingatlan aminek nincs lakhatási engedélye és nem is volt még soha. De meg kell várni a tényleges törvényi szöveget szerintem.
kardkovacsi 2015. 12. 14. 21:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#4239
Így legyen. Nekem nem ez jött le a törvényből. Ahogy a linkelt cikkben lévő hozzáértőknek sem.
Az amiről te beszélsz szerintem megbízási szerződés. Itt viszont ingatlan adás vétel van.
A kettő szerintem nem ugyanaz.
kardkovacsi 2015. 12. 14. 21:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#4238
link
Ez például pont egy ilyen előre épített ház lehet. A 93M-es ár az új áfával 75. Elég durva különbség.
Lehet, hogy megépíted magadnak mondjuk 80-ből de akkor miért szopjál a tervezéssel (bazi nagy szívás tud lenni, végtelen kompromisszummal), az építtetéssel, meg az egésszel amikor kulcsrakészen olcsóbb.

A másik, hogy eddig az építők simán belementek egy kis fél áfába meg ilyenek, mert nem volt meló. Most tuti nem fog kockáztatni, inkább valami cégnek épít full számlára, semmi kockázat és még emelni is kicsit az áron.
Törölt felhasználó 2015. 12. 14. 21:07
Előzmény: #4235  kardkovacsi
#4237
Már csavarnak is rajta. Az ATV Fórum mai adásában a "Mi lesz a használt lakásokkal?" kérdés szerepelt ajánlott témaként. Ahogy megmondtam tegnap. Olyan ez, mint az "ingyenpénz" a havi kétszeri ingyenes ATM felvételnél. :-)
bebi_csibe 2015. 12. 14. 21:06
Törölt hozzászólás
#4236
kardkovacsi 2015. 12. 14. 20:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#4235
link

Vezető hír :)
kardkovacsi 2015. 12. 14. 20:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#4234
Nálunk úgy indult a dolog, hogy ikerház lesz, mert elég olcsók voltak Dunakeszi környékén és akkor még nem volt lóvénk többre. Hát ne tudd meg b.....g :)
Ilyen. Ikerház, épp épül, csak az alsó szint volt kész. Felmegyek a lépcsőn és lenézek. A nappalik közös fal, ott még volt hangszigetelés, olyan 10 centi. Majd a két lépcső ahol összeér oda már nem jutott. Pont ahol jól terjed a zaj. Rengeteg ilyen volt. Mind mind jó tróger minőségben. végül vettünk telket és építkezünk, de lehet most újra változik a terv :)
Remélem még változtatnak a tervezeten és belerakják az építési szerződést is.
bebi_csibe 2015. 12. 14. 20:59
Törölt hozzászólás
#4233
bebi_csibe 2015. 12. 14. 20:54
Törölt hozzászólás
#4232
kardkovacsi 2015. 12. 14. 20:52
Előzmény: #4229  kardkovacsi
#4231
Portfolio főoldalon a cikk:
"a saját telken építtetők számára is javasolja továbbgondolni a kedvezményes kulcs alkalmazását, hogy a magánszemélyek is igénybe vehessék új lakásépítés esetén, például a megbízott építő vállalkozó számlái alapján".
kardkovacsi 2015. 12. 14. 20:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#4230
Ott van benne a lakóingatlan. Nem az építés mint szolgáltatás adója. Ez a trükk.
Ne legyen igazam, én örülnék ennek a legjobban. Már van pár ajánlatom a zsebemben jövő márciusi kezdésre de így lehet más megoldást kell találnom.
kardkovacsi 2015. 12. 14. 20:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#4229
link
Mert az indexen ott volt a törvénytervezetre mutató link is.
Annyit tettek, hogy az 5%-os áfába betoltak két tételt:

50. A 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó olyan, többlakásos lakóingatlanban kialakítandó vagy kialakított lakás, amelynek hasznos összes alapterülete nem haladja meg a 150 négyzetmétert 51. A 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó olyan egylakásos lakóingatlan, amelynek hasznos összes alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert

Ebben egy szó nincs arról, hogy mondjuk egy megbízói szerződés esetén járna az 5%.
Ezért jelent meg egyből a portfolólión a lakásépítők szövetségének a megjegyzése, hogy kizárták a magánszemélyeket a buliból.

Mellesleg vannak házak amiket előre megépítenek az építők és utána próbálják eladni, nagyon sok közülük ikerház (azon lehet rendesen keresni). Az utóbbi időben elég sokat láttam (sajnos a legtöbb elég tróger minőségben is épül). Csak kapj elő egy ingatlan.com-ot és keres rá modnjuk ürömre meg az eladó új házakra, Fogsz találni párat.
bebi_csibe 2015. 12. 14. 20:46
Törölt hozzászólás
#4228
Bandi_ujonc 2015. 12. 14. 20:39
#4227
-nak végül igaza lett.
bebi_csibe 2015. 12. 14. 20:36
Törölt hozzászólás
#4226
kardkovacsi 2015. 12. 14. 20:32
Előzmény: #4222  watson
#4225
5 milla a lópikula. Egy 100 négyzetméteres ház is olyan 20 millió telek nélkül.
Itt ami megoldás lehet, hogy ha van saját céged azzal megépítteted és utána eladod magadnak 5%-os áfával. Ami probléma lehet ebben az esetben, hogy beléd köt a NAV, hogy ez szándékos adóelkerülés volt.
Törölt felhasználó 2015. 12. 14. 20:24
Előzmény: #4222  watson
#4224
Ez mit jelent magyarul?:)
Törölt felhasználó 2015. 12. 14. 20:23
Előzmény: #4216  kardkovacsi
#4223
Mi van ha eladja a telket majd külön ingatlant?
watson
watson 2015. 12. 14. 20:08
Előzmény: #4216  kardkovacsi
#4222
azért nézz utána, mert azt beszélik hogy magánszemély is visszaigényelheti 5 milláig az anyag áfáját (talán 5% felett) ...
stock33
stock33 2015. 12. 14. 19:51
Előzmény: #4216  kardkovacsi
#4221
viszont így a "+ ÁFA"-s telkeket is lehet nézni...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek