Bármilyen gazdasági elemzés, gondolat, kereskedési és befektetési ötlet megosztható személyeskedés nélkül. Az alternatív megközelítések is helyet kapnak.
Elméletben úgy, hogy az EURHUF kevésbé romlik, mint a másik fő kereszt az USDHUF. A gyakorlatban meg valószínűleg úgy, hogy romlik mindkettő, csak az utóbbi jobban. De: most a HUF közvetlen romlást rövidtávon nem látom indokoltnak. Vagyis a a hirtelen 420-450 stb szerintem egyelőre nem fenyeget pár hétig legalább.
Ha nem fizetik az állampapír kanatokat, illetve lejáratkor a tőkét vissza, akkor ez már totális gazdasági összeomlás, mert onnantól kezdve a bizalom zéró és nem tudnak kibocsátani újakat sem, megszunik az állam finanszírozása. Teljes fejreállás lenne azonnal.
Ha nagyon kell nekik pénz, akkor majd visszavezetik rá elsőkörben a 15%-os kamatadót. Utána jöhet a KSH-val való trükközés, hogy kevesebbet mérjenek, stb. A nem kifizetés az már a legvége, kvázi államcsőd közeli állapot. Nekem is van állampapírom, de egyátalán nem aggódok a kifizetés miatt. Helyén kell kezelni, hogy az a pénz mire van, ezáltal elfogadni, hogy nem hízik.
A PMÁP kamatprémiumát csökkentgetik már egy ideje, az inflációt meg a KSH méri (valahogy). Szerintem ilyen szintű pánikkeltés nem céljuk, mert akkor csökkenne az államadósság belső finanszírozása, ami nem érdekük. Ezek inkább sumákban kevesebb kamatot fizetnek, mint ahogyan a forint romlik. Közben persze a paraszt azt hiszi, hogy jól jár és továbbra is veszi az állampapírt. Persze a rezsicsökkentés után már bármit kinézek ezekből a gazemberekből, de ha nem lesz nagy pánikeladás a másodpiacon, akkor mindenkit kifizetnek szerintem (kérdés, hogy mennyit ér, amit kapsz).
Ja, es arra unortodox modon ugyanugy ramaszhat a fityisz... h bocsi azt mondtuk inflacio koveto? Jah megse csak annak a fele, vagy a visszavaltas ido elott nem 1 hanem 5%-ek. Kivarva az 5 vagy 6 evet pedig 4%...
Arról nem is beszélve, hogy az ingatlan kiadás abszolút nem passzív bevétel. Jelenleg az állampapírt is sokkal jobb befektetésnek tartom, mint az ingatlant.
Azt jelenti, hogy az európai vagyontárgyak értéke DK-Ázsiához képest és Amerikához képest kevesebbet fog érni.Minden ami Európa, leértékelődik a világ versenyképesebb részéhez képest. Magyarán 100.000 euróból kevesebb amerikai, és kínai jószágot tudsz majd megvenni, és az európai ingatlanodatt kisebb amerikaira tudod cserélni. Erre mondhatjuk, hogy nem gond, csak a gond ott kezdődik, hogy az európai import is megdrágul az európaiknak. Magyarul amazon.com-ról 100 euróból kevesebb terméket tudsz rendelni, kevesebb tabasco szoszra, kevesebb whiskeyre, és miegyébree futja. Meg kevesebb USA részvényt tudsz venni... Pont az történik majd, mint a magyar vs. világ viszonylatában zajlik, amikor a huf romlik a vezető devizákhoz képest.
Ja. Ja. Egyébként az ingatlannal, mint befektetéssel általában is vannak gondok: van mikor nem likvid. És ha beleragadsz, akkor lehet, hogy hosszú évekig kiadni sem tudod, költeni kell rá, meg amortizálódik fizikálisan és erkölcsileg is. Ez utóbbi két tétel igen jelentős lehet. Egy teljes felújítás használhatósági ciklkusa legyen 25 év. Egy teljes felújítás legyen az ingatlan értékének 30%-a. Így évente fizikai amortizációban elveszti értékének 1%-át, erkölcsiben (elmegy mellette az általános technikai színvonal) meg még 1%. (így jön ki a szja törvény évi 2%-os amortizációja nagyjából ). Tehát ha az árak változatlanok, amortizációra elmegy 2% évente. Ha nem tudod kiadni, ennyit buksz rajta. Ha esnek az árak, és mondjuk 10 év alatt feleznek, akkor évi 7% reál bukó. Ennyire rossz még az sincs, ha magyar bankban tartod a pénzed. :)
Fától az erdőt - gazdaságról vegyesen