Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 21. 06:20

Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?  

Ugrás a cikkhez
A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2017. 05. 24. 15:43
Előzmény: #1899  Törölt felhasználó
#1900
ott adózol ahol adóalany vagy és ha a saját hibádból nem tudsz pontosan - bizonylatokkal alátámasztva - elszámolni akkor viseled az összes negatív következményt...
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 15:38
#1899
csak szorakoztatas keppen, mi tortenik ha nem AUD-ert vasarlok BTC-t, hanem mondjuk forintert...vagy EUR-ert, majd 1 nap mondjuk Japanbol rendelek 1 termeket JPY-ert es eppen Sydneyben vagyok...a variacok szama vegtelen...esetleg eppen Hong Kongban vagyok akkor eppen kinek is fogok es milyen arfolyamnyereseget fizetni??? 2002-ben ha jol emlekszem volt nezet elteresem a magyar adohivatallal, mert olyan arfolyamnyereseg adot kivantak velem megfizetettni amit nem kerestem meg...(2002-ben ha jol emlekszem ha valaki tozsdei ugyletbol arfolyamnyereseget ert el akkor egybol levontak 20%-ot es a veszteseget nem lehetet szembe allitatni a nyereseggel)Tehat ha elertel az ev elso feleben 5,5millio nyereseget majd vesztettel 3milliot akkor nem 2,5millio utan fizettel adot ami elmeletleg 500ezer ft volt hanem 5,5m-ert 1,1milliot igy a vegen neked maradt 1,4milliod...Persze ha jol emlekszem 6honap vagy talan 1 evvel kesobb megvaltoztattak, mert a befektetok elkezdtek menekulni az orszagbol....A lenyeg hogy en nem tetszesemnek adtam hangot ezzel kapcsolatban es megemlitettem az adohivatalban, hogy a torvenyt meg kell valtoztatni kulonben a befektetok elmennek az orszagbol...Erre akkor azt a valaszt kaptam, hogyha nem tetszik el lehet menni!!! (nem miattam,de rajottek hogy 1 baromsag....)Na en eljottem es nem mo-i adohivatalnak fizetek hanem az ATO-nak, persze probalom az osszes legalis eszkozt igenybe venni hogy minnel kevesebbet fizessek.....
pitcairn2 2017. 05. 24. 15:34
Előzmény: #1896  Törölt felhasználó
#1898
nézd én a PWC-t adózási kérdésekben megbízhatóbb forrásnak tartom a bitcoin-os honlapoknál, ők meg feketén-fehéren leírták azt, hogy Ausztráliában 2016-ban a magánszemélyek vonatkozásában még volt árfolyamnyereség-adó kötelezettség " It remains tobe seen whether the Government will use this opportunity to characterise digital currency as money other tax purposes including capital gains tax (CGT)" link a bitcoinos portálról leszedett cikkben csak a dupla GST adóztatás felszámolásáról volt szó, 2017 július 1-től kezdve a magyar rendszerhez hasonlóan csak egy GST adóztatás lesz a GST adóztatás különben a kereskedő dolga, hisz ez olyan mint a magyar ÁFA, a kereskedő pontosan emiatt fog ausztrál dollárban elszámolni, könyvelni és teljesítést kérni... a magánszemélyeket érintő CGT adóztatás (capital gains tax/árfolyamnyereség-adó) eltörléséről azonban nem volt szó még a bitcoin-os cikkben sem ergo az valószínűleg most is él
pitcairn2 2017. 05. 24. 15:25
Előzmény: #1883  Törölt felhasználó
#1897
"ugye azt nem gondolod komolyan hogy a vasarlonak az utan kell arfolyamnyereseget fizetni, hogy eppen az adot aruert a kereskedo milyen elszamolasi eljarast valaszt....???" épp elég ha a NAV így gondolja:) "Fizetés/felhasználás esetén mindkét kötelezett típusnál (magánszemély és vállalkozás) árfolyamnyereség (vagy árfolyamveszteség) keletkezik. Az árfolyamnyereséget (-veszteséget) a felhasznált Bitcoin szerzése és felhasználása közötti árfolyamkülönbözetből kell számolni " link de nekem úgy tűnik, hogy az ausztrál adóhatóságok is hasonló platformon állnak
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 15:23
Előzmény: #1890  pitcairn2
#1896
ez ebben a formaban nem teljesen igaz mert vannak termekek amire a GST meg a vegso fogyasztonal sem jelentkeznek....az sem mindegy hogy a kereskedo ill. vallalkozas szekhelye hol van, ha nem au-n belul akkor nem kell egyelore GST fizetni, bar nehany kepviselo szorgosan dolgozik rajta hogy keljen a jovoben... lasd peldaul arany, ezust (hivatalos fizetoeszkoznek szamit) meg sincs rajta GST es arfolyamnyereseg sem, ha viszont brokercegnel etf vagy mas eszkozzel, hataridos piacon kereskeded akkor kell arfolyamnyereseget fizetned...eppenseggel lehetne ezust 1$-kal is fizetni (elmeletileg, miert nem teszi senki mert az ezust 1$-ok erteke kb.25AUD);de ha akarod tovabb mehetunk egyes elelmiszereknel sincs GST es a sort folytathatnam....nehany termeken meg nem csak GST hanem extra ado van lasd alkohol ill. cigarettamasik erdekesseg hogy a GST szamitasa csak bizonyos forgalom folott szukseges...;)link (en azert raszannek nehany percet a helyedben erre...) itt a torvenyek mindenkire szamitanak, meg az allami adohivatalra is!!!irtam rola korabban hogy a privat egeszsegbiztositasomnal, a biztosito megtevesztoen az allami tamogatassal csokkentet ertekkel adta meg a biztositasi dijat....uzleti ev vegen mikor az adobevalast keszitettem igenyeltem az allami tamogatast es visszakaptam erre ~500-600$-t...nehany honappal kesobb az adohatosag kovetelte, hogy fizessem vissza a penzt mert a biztosito is igenyelte a nevemben az allami tamogatast...(nekem nem ert annyit hogy vitatkozzak az adohatosaggal igy kifizettem)...azonban valakinek a jogaszok kozul nem tetszett az ugy es beperelte az adohivatalt, es nem csak elso fokon de a legfelso birosagon is megnyerte az ugyet), na ezutan nem csak neki fizettek vissza az adokedvezmenyt, tamogatast, hanem mindenkinek aki hasonloan jart...nekem is... Ha valaki nem uzletszeruen az allam lehuzasabol el akkor nem igazan ugralnak, mert itt tisztaban vannak vele hogy az adofizeto penzebol van fizetve az osszes adohivatalnok es minden kormanyzati szerv es az embereknek igenis van joguk nem tetszesuknek hangot adni...Nem veletlenul utalt arra Craig Wright, hogy nem hajlando csak olyan adot megfizetni amire a torvenyek kotelezik...(es az hogy az adohatosag hogyan ertelmezi a torvenyt az nem jelenti azt, hogy az 100%-san mindenki igy ertelmezi)...
pitcairn2 2017. 05. 24. 15:20
Előzmény: #1892  Törölt felhasználó
#1895
ha jól látom az ausztrál reform csak a dupla "ÁFA" adóztatást számolta fel (goods and services tax = GST, nem pontosan olyan mint az ÁFA, de ahhoz hasonlóan fogyasztást terhelő adó) most már csak egyszer kell adózni olyan tranzakciók keretében amelyben bitcoint IS használnak (mivel a kereskedő az esetek elsöprő többségében természetesen ausztrál dollárt akar és nem bitcoint...) az árfolyamnyereség adó eltörléséről azonban szó sem volt az előbbi - bitcoinos portálról - lehalászott cikkben ergo szerintem az árfolyamnyereségadó továbbra is él link
pitcairn2 2017. 05. 24. 15:02
Előzmény: #1892  Törölt felhasználó
#1894
a bitcoin nem törvényes fizetőeszköz, hanem spekulatív pénzügyi termék, ergo az árfolyamérték-változás adóköteles Ausztráliában is ahol egyébként - úgy tűnik - hogy eddig még szigorúbb jogszabályok vonatkoztak rá, mint kis hazánkban Bitcoin Double Taxation Ends in Australia July 1stlink
pitcairn2 2017. 05. 24. 14:54
Előzmény: #1887  Törölt felhasználó
#1893
"Ennyi erővel bitcoinban is beárazhatták volna." bocs, de én még nem hallottam Bitcoinisztánról az Eurozónáról azonban igen az euró egy sor országban törvényes fizetőeszköz a bitcoin pedig nem, innentől kezdve semmi értelme sincsen az összehasonlításnak az egyik államhatalom által szentesített (fiat) pénz a másik pedig hiperspekulatív pénzügyi termék
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 14:53
Előzmény: #1887  Törölt felhasználó
#1892
en szemely szerint nem szoktam arfolyamnyereseg adot fizetni azert ha a fizeto eszkoz amiben fizetek annak vasarlo erteke no (nyilvan ez a fiat penzeknel akkor fordulhat elo ha deflacio van, amit ugye minden eszkozzel szeretnenek elkerulni a jegybankar barataink)...na most en a 21. szazadban elek es a vasarlasaim nem mind egyike zajlik a sarki fuszeresnel....ebbol adodoan, ha talalok 1 termeket es az olcsobb egyik helyen varos, allam, orszag vagy foldreszen akkor onnan rendelem meg ahol a legolcsobban ill. legjobb minosegben beszerezhetem, az hogy a kereskedo milyen merchant facility-t hasznal es hogy hogyan zajlik a termekenek elszamolasa EUR; GBP; USD; AUD esetleg bitcoinban az a kereskedo dolga....ha AUD-ba adja meg nekem az arat es en abban vasarlok,de mondjuk Franciaorszagbol vagy Angliabol vasarlok szamomra nem jelent kulonbseget (bitcoinra hasonloan jarok el mint mas ugyletnel) azert mert a fizetoeszkozom vasarlo erteke nott nem fogok adot fizetni....ilyen alapon az osszes importalt termek utan fizethetnek idonkent adot ill. kovetelhetnek vissza arfolyamveszteseget....Rajtam kivul meg szerintem vannak nehany millioan akik bevasarlas utan nem nezik meg az osszes termeknel hogy eppen kell-e arfolyamnyereseg adot fizetniuk mert eppen a Californiabol szarmazo cseresznye (1kg) iden nem 15-20$ hanem eppen 10$...
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 14:50
Előzmény: #1889  Törölt felhasználó
#1891
Még annyit, hogy felvetettem itt dolgokat, mert folyton új kérdések jutnak az eszembe, ez nem azt jelenti, hogy ezeket meg akarom tenni, mert nem abból a fából faragtak, elvi síkon érdekel a dolog, illetve az hogy a szabályzás hogy áll ezzel kapcsolatban, mert később ez hasznos lehet. Ne vetítsd már ki ezeket rám kérlek. :)
pitcairn2 2017. 05. 24. 14:49
Előzmény: #1883  Törölt felhasználó
#1890
az adásvételi tranzakciók a világ összes országához hasonlóan Ausztráliában is adókötelesek... Goods and services tax (Australia)link ergo a kereskedőnek mindenképpen ausztrál dollárban kell elszámolnia, mivel abban fogja teljesíteni az adófizetési kötelezettségét a helyi államhatalom felé tehát még abban az esetben is ausztrál dollárban kell elszámolnia a bevételét ha valami spekulatív megfontolástól hajtva bitcoin-ban kéri a teljesítést gondolom ebben az esetben az adásvétel idején éppen aktuális árfolyamon fogják átváltani ausztrál dollárra a vételárat és abból adóznakmegjegyzem a bitcoin-ban történő árazás a termék volatilis árfolyama és a rengeteg plusz költséggel járó adminisztratív bonyodalom miatt (mindenképpen a helyi törvényes fizetőeszközben kell adózni!!!) teljesen valószínűtlen
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 14:38
Előzmény: #1888  pitcairn2
#1889
Én nem szórakozok ennyire vele, de tudom hogy sokan ezt csinálják. Ez a teljes összeg után téma se nagyon izgatna, mivel a kevés fog szerintem hatványozódni éveken át, szóval ha a 100 ftodból 10000 lesz vígan adózol mondjuk 10 év után 10100 ft után 30 %-ot. De értem mit mondasz.
pitcairn2 2017. 05. 24. 14:15
Előzmény: #1882  Törölt felhasználó
#1888
a "kripto-pénzt kripto-pénzre váltotok át" gondolatra visszatérve: ez meglehetősen veszélyes iránynak tűnik, mivel a sztori végén (amikor végül a helyben használt törvényes fizetőeszközre váltjátok át a kripto"pénzeteket") jó sansszal nem tudtok elszámolni az árfolyam-nyereséggel (vagy legalábbis nagyon bonyolult lesz a történet...) ebben az esetben pedig a törvényes fizetőeszközre átváltott kripto-pénz TELJES ÉRTÉKE UTÁN FOGTOK ADÓZNI... függetlenül attól, hogy volt e árfolyam-nyereségetek vagy nem a fizikai nemesfémek esetében is ez van, ha nem tudod pontos BIZONYLATOKKAL alátámasztani az árfolyamnyereségről (vagy veszteségről) szóló adóbevallásodat akkor a TELJES ÖSSZEG után vagy köteles adót fizetni SZJA-t és EHO-t... azaz 29%-ot a teljes összeg után... ez különben azt is maga után vonja, hogy ha esetleg illegális tranzakciókban akarod használni feketén a nálad lévő kriptopénzt akkor igen nagy problémák lesznek annak az elfogadásával... a legjobb esetben is csak jóval a piaci árfolyam ALATT tudod értékesíteni... szóval ha "kripto-pénz kripto-pénzre történő átváltásban" töröd a fejedet akkor nagyon gondosan gyűjtögessed a bizonylatokat, minden hivatalosan menjen (hivatalos adásvételi szerződéssel) a magyar adótörvényekkel összhangban, mert a végén a teljes érték után fogsz adózni teljesen függetlenül attól, hogy volt e árfolyam-nyereséged vagy sem...
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 13:52
Előzmény: #1883  Törölt felhasználó
#1887
Mondjuk ez Magyarhonban úgy van, hogy megrendeltem egy vetőgépet, németek gyártják és nagyon tétováztam, hogy euróban vagy forintban fizessem, mert akkor éppen zuhanórepülésben volt a forint. Persze mindkettő péznem a fiókomban hevert (készpénzben), ezért volt a dilemma, ami szuper gyorsan megoldódott, mikor a kereskedő a forint árfolyamváltozásra hivatkozva, rárakta az árfolyamveszetséget. Végülis a megrendelés apró betűs részénél még apróbb betűkkel a mondat: az ár a 300 as forint/euro árfolyamnál érvényes. Ennyi erővel bitcoinban is beárazhatták volna. Az árfolyamból látszik, hogy nem most volt ez, azóta lehet változott a helyzet, de ezt kétlem. A luxus Audin annyit nyer a kereskedő, hogy forintnál lenyeli a veszteséget, de naponta duplázódó kriptonpénznél percenként kellene aktualizálnia az árat.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 05. 24. 13:01
Előzmény: #1867  pitcairn2
#1886
Kivételesen most konstruktív vagy, adok is pár +t :) Ha "elfelejted" a konteós mantrákat, egész jó témákat be tudsz dobni...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 05. 24. 12:53
Előzmény: #1880  pitcairn2
#1885
Elég kevés ETF érhető el sajnos (én azokat preferálom), de annál már nem kell EHO-t fizetni. Szóval a tömör válasz az lenne az EHO témára, hogy "yes and no" :) Szja-t az árfolyam-nyerőre meg ezüst, arany, stb. (szóval minden) után fizetni kell.
-pny 2017. 05. 24. 12:33
Törölt hozzászólás
#1884
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 12:10
Előzmény: #1866  pitcairn2
#1883
Ezt azert gondold at megegyszer!!!: "a kereskedő részesülni szeretne a bitcoin piacon felhalmozódott zséből és ezért úgy "fogad el" bitcoint, hogy őt a végén a helyi hivatalos fizetőeszközben fizetik ki... ez a BEVETT gyakorlat... ergo a bitcoint és a többi kripto-"pénzt" a kereskedo abban adja meg a termek ill. szolgaltatas arat....ilyen gyakorlatban nincs??? Nezz mar utana ennek 1 piciket....!!! ugye azt nem gondolod komolyan hogy a vasarlonak az utan kell arfolyamnyereseget fizetni, hogy eppen az adot aruert a kereskedo milyen elszamolasi eljarast valaszt....???(honnan kellene azt nekem tudni???), mert lehet hogy a helyi fizetoeszkozt valasztja, vagy USD esetleg EUR vagy bitcoint!!! Megis melyik utan kellene arfolyamnyereseget fizetnem, a vasarlo nem fogja ismerni az elszamolas miben tortenik meg es eppen milyen arfolyamon.... igy az arfolyam szamitas elegge pontatlan lenne, mondhatnank hasrautes szeru.... Az teny ha valaki vasarolt x osszegert bitcoint es kesobb az tobbet er es a bitcoinjat visszavaltja arra a fizetoeszkozre amiben a bitcoin vasarlasa tortent es azzal a fizetoeszkozzel fizet a boltban....(akkor a bitcoin vetel es eladasi ara kozotti kulonbsegre arfolyamnyereseg szamolhato fel),de ha nem valtja vissza akkor milyen arfolyamnyereseg keletkezett??? Nem hiszem hogy mo-on amikor az EUR gyengult a forintal szemben es bement valaki az audi markakereskedesbe es eppen akcio sale volt a 8-9millios audi ami korabban 10 millioba kerult, ezert ugy dontott hogy akkor az 1 millio forintja utan arfolyamnyereseget fog fizetni mert olcsobb lett az auto eppen es mar nem kell 10 milliot fizetni csak 9-et....;))) Junius ill. julistol Japanban a legnagyobb kereskedelmi lancban a penztarnal is fizethetsz vele....Korearol nem is beszelve ahol mar jo nehany elelmiszer uzletben fizethetsz most is.... Erdekesseg keppen hogyan is ill. milyen kulonbozo elszamolasi lehetosegekkel zajlik az elszamolas az egyik legismertebb szolgaltatonal: link Ezt a videot meg azert kuldom mert ez jobban fog tetszeni...: link Nincs harag csak velemeny kulonbseg!!!;)
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 11:55
Előzmény: #1880  pitcairn2
#1882
Most hogy elolvastam már világos.
Törölt felhasználó 2017. 05. 24. 11:54
Előzmény: #1879  pitcairn2
#1881
Ez alatt egyes kevésbé szerencsés országok "adó"ztatási szokásait értettem a már leadózott jövedelemből. Hogy értsd: államosítás, mancs rátétel.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek