Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 21. 06:20

Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?  

Ugrás a cikkhez
A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 18:30
Előzmény: #1219  Törölt felhasználó
#1220
Bocs csak most neztem meg a linkeket...
Jok es ha jol emlekszem ezek megtalalhatok korabbi idopontban ezen a forumon...
mert hasonlokat olvastam 2015 februarja-marcius kornyeken...
Gyonyoruen raadasul magyarul le van irva es meg IT vegzettseg sem kell hozza...

Orulok hogy ujbol elokerultek...

Ha jo az angolod figyelmedbe ajanlom szamodra is a realvisointv-n elerheto videokat...10 oranyi eszmeletlen informacios anyagot kapsz cserebe 1$-ert...
(30ft/oraert mit lehet venni ma a vilagba???)

Legyen szep heted!

u.i.: megyek aludni...
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 18:19
Előzmény: #1218  Törölt felhasználó
#1219
Pedig röviden még a válaszokat is leírtam neki, de azt se olvasta... Csak mantrázza a nyilvánvaló tudatlanságból fakadó álkérdéseit (álkérdések, mert nem is a kérdés és azok válasza a célja).
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 18:16
Előzmény: #1217  Törölt felhasználó
#1218
"Bocs haver de most kezdesz kicsit disrespecful lenni..."

Én pont ezért szálltam ki. Egyértelműen látszik, hogy neki nem a korrekt diskurzus a célja, nem is a BTC megismerése, megértése. Még a tálcán kínált alapinfókat sem volt hajlandó elolvasni, ha olvasta volna, a hozzá nem értésről üvöltő kérdéseit fel se tenné.
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 18:06
Előzmény: #1216  pitcairn2
#1217
Bocs haver de most kezdesz kicsit disrespecful lenni...

Leirtam es linkeltem, es el is olvashattad...

a banyaszat azt jelenti, hogy a kulonbozo szamitogepek amik elismerik, visszaigazoljak az egyes felhasznalok egymas kozotti tranzakcioit...magyarul dokumentaljak hogy ki kinek honnan es hova mennyi mennyisegu BTC kuldott...
Nyilvan az elejen 2 szamitogeppel indult majd folyamatosan csatlakoztak gepek, amik visszaigazoltak a mar megtortent tranzakciokat...
minnel tobb tranzakcio es gep csatlakozott a rendszerhez ugy nott a teljes halozat nem csak energia igenye,de a szamitogepek osszesegenek szamito kapacitasa...es mivel 10 percenkent adott mennyisegu ujabb BTC jelenik meg a rendszerben a visszaigazolasert, a blockokert jaro jutalom...
Nyilvan 50 gepnel sokkal nagyobb aranyban reszesedtel a record keeping, vagy visszaigazolasbol jaro dijbol mint mondjuk ha ezer vagy 10000 gep osztja el egymas kozott mondjuk 100 vagy 50 esetleg 25 vagy a napjainkban levo 12,5BTC ami 10 percenkent megjelenik a rendszerben...
Nem fogom leirni mert az interneten gyonyoruen ki van fejtve a wikipedian is es a google-el is talalhatsz infot hogy hogyan valtozik a nehezsegi fokozat, mennyi tranzakcio es mekkora szamitasi kapacitas hozzaferheto a rendszerben es hogyan ill. milyen matematikai szabalyokon alapul az hogyha csokken a rendszerben levo gepek szamito kapacitasa ill. kevesebb vagy eppen tobb banyasz foglalkozik a banyaszattal 9record keeping-gel)...

1. valaszoltam nehany sorban
2. linkeltem wiki-t gyonyoruen le van irva csak figyelmesen kell olvasni
3. megadtam 1 filmet
4.ajanlottam realvision-t ha neked nincs 1$ ill. 10 orad arra hogy megismerkedj 1 hasonlo kaliberu dologgal mint az internet volt...20 evvel ezelott az a te dolgod...
4-5 oranyi anyaggal tobb informacio birtokaba kerulhetsz mint a jelenlegi emberek 99,99%-a

Velemenyem szerint nagyon tiszteletlen voltal azzal a kijelentessel hogy nem valaszoltam ill. nem probaltam segiteni...
Nem szeretek kivetelt tenni, de miattad megtettem elismereskent a nemesfemek miatti hsz-id miatt..., sajnos atleptel 1 hatart...

szoval jossz 1 jo nagy bocsanat keressel miutan megnezted a filmet, vegig hallgattad a realvision-on a 10-nyi anyagot es raszantal erre a topikra zotyo irasaira minimum 1-2 orat....
Majd ha mind ezt megtetted es bocsanatot kertel tolem hogy olyat allitottal rolam ami nem fedi a valosagot...
Na utana folytathatjuk a kommunikacot addig sajnos nalam nem vagy erdemes a kommunikaciora...

Sok sikert!

u.i.:
Velemeny kulonbseggel nincs baj, de tiszteletlenseget meg ertelmes emberektol sem turok el!!!
pitcairn2 2017. 01. 03. 17:34
Előzmény: #1215  Törölt felhasználó
#1216
kiábrándító volt ez a diskurzus, egyedül upgrayeddAKS kolléga próbált meg vmi értelmes választ összehozni annak kapcsán, hogy miért ment 2010 és 2015 között kb. a NYOLCSZÁZSZOROSÁRA a "bányászat" költsége...

és ő is kb. odajutott, hogy pontosan nem érti a költségváltozás kérdését...

PS. 2010 előtt valószínűleg még ennél is NAGYSÁGRENDEKKEL OLCSÓBBAN állították elő a bitcoin-okat

a natosi szakamoto ANONIMUSZ wikipedia szócikkben például az alábbi szerepel

""As of 2016, Nakamoto owns roughly ONE MILLION BITCOINS,[2] with a value estimated at over US$1 billion."

en.wikipedia.org/wiki/Satoshi_Nakamoto
link

ebből kiindulva 2010 előtt jóformán ZÉRÓ LEHETETT AZ ELŐÁLLÍTÁSI költség...

nem hinném, hogy az ürge pár ezer dollárnál többet invesztált volna ebbe...
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 17:21
Előzmény: #1210  pitcairn2
#1215
Ha lusta vagy olvasni:

link
(0.99$-ert 1 kis mozi)....itunes-on ki tudod berelni....

Bitcoins are created as a reward in a competition in which users offer their computing power to verify and record bitcoin transactions into the blockchain. This activity is referred to as mining and successful miners are rewarded with transaction fees and newly created bitcoins.[14]:5–7 Besides being obtained by mining, bitcoins can be exchanged for other currencies,[27] products, and services.[28] When sending bitcoins, users can pay an optional transaction fee to the miners.[29] This may expedite the transaction being confirmed.

Mining

Relative mining difficulty,[note 5] the scale is logarithmic.[49]
Mining is a record-keeping service.[note 6] Miners keep the blockchain consistent, complete, and unalterable by repeatedly verifying and collecting newly broadcast transactions into a new group of transactions called a block.[43] Each block contains a cryptographic hash of the previous block,[43] using the SHA-256 hashing algorithm,[8]:ch. 7 which links it to the previous block,[43] thus giving the blockchain its name.

In order to be accepted by the rest of the network, a new block must contain a so-called proof-of-work.[43] The proof-of-work requires miners to find a number called a nonce, such that when the block content is hashed along with the nonce, the result is numerically smaller than the network's difficulty target.[8]:ch. 8 This proof is easy for any node in the network to verify, but extremely time-consuming to generate, as for a secure cryptographic hash, miners must try many different nonce values (usually the sequence of tested values is 0, 1, 2, 3, ...[8]:ch. 8) before meeting the difficulty target.

Every 2016 blocks (approximately 14 days), the difficulty target is adjusted based on the network's recent performance, with the aim of keeping the average time between new blocks at ten minutes. In this way the system automatically adapts to the total amount of mining power on the network.[8]:ch. 8

Between 1 March 2014 and 1 March 2015, the average number of nonces miners had to try before creating a new block increased from 16.4 quintillion to 200.5 quintillion.[51]

The proof-of-work system, alongside the chaining of blocks, makes modifications of the blockchain extremely hard, as an attacker must modify all subsequent blocks in order for the modifications of one block to be accepted.[52] As new blocks are mined all the time, the difficulty of modifying a block increases as time passes and the number of subsequent blocks (also called confirmations of the given block) increases.[43]

link

Energy consumption

A mining farm in Iceland
In 2013, Mark Gimein estimated electricity use to be about 40.9 megawatts (982 megawatt-hours a day).[59] In 2014, Hass McCook estimated 80.7 megawatts (80,666 kW).[60] As of 2015, The Economist estimated that even if all miners used modern facilities, the combined electricity consumption would be 166.7 megawatts (1.46 terawatt-hours per year).[61]

Journalist Matt O'Brien opined that it is not obvious whether bitcoin is lowering transaction costs, since the costs are transformed into pollution costs, which he characterizes as "environmental spillovers on everyone else, or what economists call negative externalities."[62]

To lower the costs, bitcoin miners have set up in places like Iceland where geothermal energy is cheap and cooling Arctic air is free.[62] Chinese bitcoin miners are known to use hydroelectric power in Tibet to reduce electricity costs.[63]

Supply

Total bitcoins in circulation.[49]
The successful miner finding the new block is rewarded with newly created bitcoins and transaction fees.[64] As of 9 July 2016,[65] the reward amounted to 12.5 newly created bitcoins per block added to the blockchain. To claim the reward, a special transaction called a coinbase is included with the processed payments.[8]:ch. 8 All bitcoins in existence have been created in such coinbase transactions. The bitcoin protocol specifies that the reward for adding a block will be halved every 210,000 blocks (approximately every four years). Eventually, the reward will decrease to zero, and the limit of 21 million bitcoins[note 7] will be reached c. 2140; the record keeping will then be rewarded by transaction fees solely.[66]

In other words, bitcoin's inventor Nakamoto set a monetary policy based on artificial scarcity at bitcoin's inception that there would only ever be 21 million bitcoins in total. Their numbers are being released roughly every ten minutes and the rate at which they are generated would drop by half every four years until all were in circulation.

Kozben az elozo evben BTC-n profitnak egy reszebol vettem CFD szamlara rovid tavra arany,ezust, platinat es amig ilyen szocsatarozasokat vivunk kozben az ezust 3% es a platina 4,5% pluszban jar mar...

Konyorgom olvass vagy bereld ki az itunes-rol a videot, ha lenne bitcoinod ill public key ill. addressed elkuldenem..., mert berlest ha jol tudom nem lehet elkuldeni az apple-tol csak ha megveszed a zenez,videot vagy konyvet...
pitcairn2 2017. 01. 03. 17:20
Előzmény: #1212  upgrayeddAKS
#1214
ok, akkor mondjuk azt, hogy minimum a NYOLCSZÁZSZOROSÁRA nőtt 2010-től a kitermelés költsége:)

elvégre nem nagyon valószínű, hogy veszteségesen állították volna elő 5 centes ár mellett...

és még mielőtt elkezdesz óbégatni, hogy "hülye vagy bameg..." abba is gondolj bele, hogy csak a diskurzusunk VÉGÉN találtam meg ezt a chart-ot pny linkjén...
pitcairn2 2017. 01. 03. 17:15
Előzmény: #1211  upgrayeddAKS
#1213
"nekem pl. gyanús, hogy az ÖSSZKAPACITÁS-ra vonatkozik"

köszönöm, pny-vel szemben te legalább megpróbáltál vmi konstruktív választ adni

logikai úton én is csak erre tudtam gondolni

de még ezen a ponton is érdekes kérdések maradnak elvégre elég cifra, hogy az egyik csóka 200 USD-t bányászik egy bitcoint, mag az első csóka mondjuk ugyanennyiért "bányászott" 20 vagy 200 EZER bitcoint...

most mondtam egy számot fogalmam sincs, hogy mennyiért dobták össze az első bitcoin-okat 2008 végén...

mindössze annyit tudok, hogy a chart kapcsán 5 centről indul az árjegyzés és gondolom korábban még ennek a töredékén is mentek tranzakciók...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 03. 17:12
Előzmény: #1210  pitcairn2
#1212
Ó, b+, hát nem tudod tényleg, mi az exp. fv.? A piros görbe nem exp., csak eleinte szinte beleolvad az abszcisszába. Ilyen xar felbontásban meg ilyen ábrán soha nem fogsz a kezdeti költségekről korrektül tájékozódni, mert "rosszul skálázták". Ha Excelben készítesz egy hasonló grafikont, akkor utólag át kell szerkesztened a beosztásokat, hogy ne olvadjon egybe a fv. meg az abszcissza. (Bocs, X-tengely...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 03. 17:06
Előzmény: #1192  pitcairn2
#1211
Ja, bocs, ezt csak most vettem észre.

Ki kell ábrándítsalak, de nincs meg nekem a forráskód, így azt sem tudom, hogyan állapítja meg a rendszer a paramétereket, amiket tudni akarsz. A kérdések amúgy értelmesek, szóval ne érezd magad feszélyezve, amiért felteszed ezeket :)

Én ugyebár arról írtam korábban, hogy lövésed sincs arról, mi a bányászat. Siomán lehet amúgy, hogy vaéamit félreértettél. Ez az exponenciális ktg.-növ. nekem pl. gyanús, hogy az ÖSSZKAPACITÁS-ra vonatkozik, de ha konkrétan belinkeled, miről van szó, akkor talán tudok segíteni. A konstruktív jellegű kritikát én MINDEN témában sokra értékelem, és a tudatlanságot sem megvetem, csak élcelődök a tudatlanokkal néha :)
Tudod, ez amolyan emberi gyarlóság :)
A 6 centnek utána kellene néznem, de gyanús, hogy ezt is algoritmus szabályozza.
Azt, hogy hülye volnál, azt soha nem írtam, sőt az ellenkezője a véleményem rólad :)
Úgyhogy megnyugodhatsz: nem azért szóltam hozzá, hogy kioktassalak, hanem azért, hogy legalább az alapoknak nézz már utána. Szóval a 2. kérdésed szvsz félreértésen alapul, és a rendszer ÖSSZköltségét nézhetted, de többet tudunk, ha belinkeled, konkrétan miről van szó...
pitcairn2 2017. 01. 03. 17:04
Előzmény: #1208  Törölt felhasználó
#1210
én is hétköznapi nyelven teszem fel a kérdést:

MIÉRT NŐTT NÉHÁNY ÉV alatt a TÖBB EZERSZERESÉRE a "bányászat" költsége?

még a grafikont is megkapd pny linkjéről

link

MIÉRT?

pitcairn2 2017. 01. 03. 17:01
Előzmény: #1200  Törölt felhasználó
#1209
" Ki mondta, hogy exponenciálisan nő a kitermelés ktg-je? Senki. Erte is linkeltem neked cikket. "

onnan jött az alább belinkelt grafikon is

a "bányászat" költsége néhány év alatt a több ezerszeresére nőtt

miért?

Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 17:00
Előzmény: #1194  pitcairn2
#1208
ennel te sokkal ertelmesebb vagy!!!

link

azt hogy a banyaszoknak milyen nehezsegi szinten mennyit kell dolgozni matematikai szabalyok dontik el...
tobb banyasz, gyorsabb processzorok emelik a nehezsegi szintet, mig kevesebb banyasz ill. a rendszerben levo proceszorok kisebb teljesitmenye csokkenti a nehezsegi szintet...
(hetkoznapi nyelven)

Youtube-on tobb oranyi video talalhato meg....
ajanlanam figyelmedbe zotyo irasait...
ezen a forumon en is o tole olvastam elsokent magyar nyelven erdekes dolgokat...
kb.1-2 ora alatt az alapokkal megismerkedhetsz...
ahogy te is szoktad figyelmedbe ajanlanam google-t...

ha pedig nincs kedved az elejen kezdeni akkor ajanlanam figyelmedbe:

realvisiontv.com (bitcoin temaban van jo nehany video)...

link

ha van nehany orad regisztralj talalsz rajta tobb oranyi anyagot, jo szorakozast!!!

Nem kivanlak meggyozni es sajnos nekem erre tobb idom nincs meg akkor se ha rolad van szo, nem mondtam hogy "susu" vagy,de tulzottan ragaszkodsz az elkepzelesedhez es nem vagy hajlando sem idot sem energiat rasszanni...
mi elonyom van belole ha meggyozlek es mi ha nem...

szoval mirol is beszelunk???

Szoval amig nem vagy hajlando vegig olvasni zotyo irasait, az alap wikipedia irasait, esetleg megnezni nehany oranyi videot a realvision-on vagy youtube-on, vagy a google keresot hasznalni addig ebben a temakorben nem latom ertelmet a velemeny cserenek...

Ettol fuggetlenul rendkivul ertelmes embernek tartalak, aki valamiert most a dedost jatsza...

Legyen szep heted!

u.i.: koszonet a nemesfemekhez kotott hsz-ert, nagyra ertekelem...
Harag nincs velemeny kulonbseg az van ebben...
;)
pitcairn2 2017. 01. 03. 16:59
Előzmény: #1202  upgrayeddAKS
#1207
a pny-vel való kollegiális chitchat helyett inkább interpretáld ezt a grafikont

link

az érdekelne, hogy miért szállt el a búsba a bitcoin előállítás költsége

értelmes magyar mondatokat kérek...

hogy lehet az, hogy néhány év alatt a több ezerszeresére nőtt az előállítási költség?
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 16:55
Előzmény: #1205  pitcairn2
#1206
#1200
pitcairn2 2017. 01. 03. 16:53
Előzmény: #1201  Törölt felhasználó
#1205
ha ennyi személyeskedő bullshitre futja, akkor talán néhány értelmes mondat is menne a számtalanszor feltett kérdésem kapcsán...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 03. 16:53
Előzmény: #1198  pitcairn2
#1204
Milyen kérdésekre?
Nem muszáj amúgy utánajárnod. Tudjuk, hogy a XXI. sz.-ban milyen nehéz információt beszerezni. Létre is kellene hozni valami olyan eszközt, amivel ez gyorsan és költséghatékonyan megoldható... hmmm... lehetne mondjuk az a neve, hogy internet... :)

(irónia volt)
pitcairn2 2017. 01. 03. 16:52
Előzmény: #1200  Törölt felhasználó
#1203
egy egyszerű kérdést tettem fel neked amire képtelen voltál válaszolni

egyébként most belenéztem a költséggel kapcsolatos linkedbe, ott láttam egy grafikont, amin világosan látszott az, hogy néhány év alatt a __több ezer szeresére__ nőtt a "bányászat" költsége

miért?

upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 03. 16:49
Előzmény: #1190  Törölt felhasználó
#1202
Az ember a sötétségben fél a legjobban. Ugyanaz nappali fénynél - cseppet sem félelmetes.

(Uff, ez egy dakota közmondás is lehetne :) Itt az "ismeretlen" szinonímája amúgy a sötétség, nem az ostobaságé. Az emberi "hülyeségek" nagy része tudatlanságból ered, nem szimpla ostobaságból. Bár azért azon a Gauss-görbén is lehetne még kalapálni "kicsit"...)
Törölt felhasználó 2017. 01. 03. 16:48
Előzmény: #1197  pitcairn2
#1201
Üvölt, hogy fingod sincs a BTC-ről és el se vagy hajlandó olvasni az alapinfólat. Gratula.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók