"tudatosság különbség" ... Elszegényedett ország, elszegényedett lakosság , tőkés és tőke nélküli ország, Ugyan már milyen tudatosság? A pénz beszél . Te írsz folyton a nagytőkéről , ami vezérli a világpolitikát , gazdaságot. Itt a hatás kullogunk a pénzzel teli országok után. (nem csak mi! ) A megoldás a GNP növelése lenne A GDP nem mutat reális képet egy országról. Érdekes módon a magyar prüszköl legjobban a nemzeti tőkés csoportoktól. Pedig e nélkül csak bedolgozó szegény ország maradunk. A profitot meg repatriálják oda, akikhez hasonlók szeretnénk lenni . Így az olló egyre csak nyílik . Csatlakoztunk egy versenyhez (EU ,ahol "mindenki egyenlő") lyukas seggel , - aztán fussál ! Versenyezz!
Nézd meg az EU országok rangsorát, hogy 1$ GDP előállításához mennyi energia szükséges. Elárulom: mi a leghátul vagyunk. Ausztriának pl. 40%-kal kevesebb energia kell ehhez. Azért ez mégis csak valamifél tudatosságot sugall. Az energiaválság borítékolható volt egyébként. Csak meg kell nézni, hogy miként drágult az energia előállítása az elmúlt 30 évben. Ebből jó eséllyel tudható volt, hogy előbb-utóbb mi fog történni. CSak erről persze a sajtó elfelejtett írni, a nagyérdemű meg persze mit sem tudott (mint álatlában a nagytőke igenis jól tájékozott, de az általuk irányított média persze nem közt mindent a biorobotok orrára, elég az, ha azok azzl fogoalkoznak, hogy meghúzzik az audi motrban azta csavart, amit meg kell). De a szakemberek nagyon is tudták, meg a nagytőkések is. Szerinted véletlen ugye, hogy pl. Warren Buffett idejekorán OXY-t vásárolt, ami a közvélekdés szerint egy letűnő iparág... Az öreg meg hülye, mi? Mellesleg 2010 körül ültem egy konferencián, mellettem meg egy magyar származású osztrák autófejlesztő cég vezére. Beszélegettünk, és jó 10 évvel ezelőtt azt mondta, hogy éppen megy egy szakmai fórumra, ahol azt vitatják meg, hogy mi lesz akkor Ausztriában, ha az autóipar átáll az elektromos hajtásláncra. Merthogy az elektromos hajtás termelése jóval kisebb munkaerőt szív fel, mint a robbanómotor. És közölte, hogy a Mercedes megtelepedése mellei örömködés mellett ő a magyar politikusok helyében azon gondolkodna, hogy mi lesz a rengeteg munkavállalóval, ha az autóipar átáll EV-kre. Kb ez mutatja a tudatosságbeli különbséget, még akkor is ha a nagypolitika szintjén valami zanzásított gagyogást írnak le a különböző cikkekben.
Aha persze, az okos német látta már ezt az energiaválságot 30 éve, bár így hirtelen két dolgot nem értek: 1. a nagy előrelátásuk mellett miért épült meg a második Északi-Áramlat vezeték; 2. a Tesla Berlin mellett épülő nagy energiaigényű Gigafactory-ját miért nem irányították tovább inkább Kelet-Európába. Kb. ennyire látták előre a dolgokat: Merkel titka kiderült – ő és Scholz tavaly még azt állították, hogy nem függenek az orosz gáztól | Mandiner
Csak azt nem értem a "vészmadarak" mivel magyarázzák , hogy az EKB nem emel alapkamatot . Vagy miért nem siránkoznak az olasz államadóság miatt. Ha nálunk deviza válság van , akkor Itáliában mi lenne mondjuk 10% feletti hitel kamatoknál ?
Egyébként most nyer értelmet, hogy a nyugati országok, miért helyzeték át az energiaigényes autóipari / gépgyártsáukat K-Európába az elmúlt 30 évben. Nem azért jött ide az Audi, mert olyan hatékonyan tudják a soron ülő biorobotok húzkodni a csavarokat a motorblokkban. Hanem szabadulni akartak a nagy energiaigényű iparágaktól, meg az elavuló iparágaktól. Itt meg mindenki örült, mint majom a farkának, hogy jön a csúcstechnológiás audi, mercedes, stb. Adták a beruházási kedvezményeket, gyengítették a forintot, hogy olcsóért dolgozzon a sok biorobot. Most meg itt az energiaválság, nekünk meg van egy kiemelkedően energiaigényes gazdaságunk. Pesze mit akarnak most betelepíteni? Hát persze, hogy a szuper energiaigényes akkumulátorgyárakat. Még nagyobb legyen a cumi. Lehetőleg giga méretű gyárakat, főleg jó környezetszennyező kínait... Mi mást... De nem baj, lesz jó kis orosz atomreaktorunk, majd az megoldja... Biztos bennem van a hiba, de én ha fizetnének érte, akkor sem tudnék készakarva rosszabb gazdaságpolitikát kidolgozni, mint orbánék.
100 éve Argentína vezető gazdaság volt...ezt csak azért, hogy magasról lehet nagyot esni...egyetértek azzal, amit mondasz az inflációs gazdasággal kapcsolatban...
Tudom, hogy ezt a népszerű (MMT-s) nézetet szajkózza most minden közgazdász Bod Péter Ákostól Pogátsa Zolin keresztül gyakorlatilag mindenki. Azért ez egy elég naivista álláspont. Ugyan technikailag nem megy csődbe az az ország, akinek a a jegybankárai rávehetőek arra, hogy megvegyék az államtól az állampapírokat (akkor amikor a piacon nem veszi meg épeszű ember, mert adósságcsapdában van az adott állam). De ugye ez azt jelenti, hogy az egyre magasabb kamatterhet csak úgy képes az államapparátus kifizetni, ha további hiteleket vesz fel, de ezt végső soron a saját jegybankja nyújtja. Vagyis exponenciálisan nő a kintlevő hitel mennyisége, azaz a gazdaságban egyre több pénz fog locsogni, ami egy az egyben infláció formájában jelentkezik. Ez valójában a klasszikus monetizálás folyamata, ami egy-két évtizeddel ezelőtt egyrészt tilos volt, másrészt tabu is a közgazdászok előtt. Épeszű közgazdász ilyesmivel nem is próbálokoztt. Nos, most megpróbálkoznak vele. Sajnos a végeredmény egy argentín típusú inflációs gazdaság lesz, ami elkezd szétrothadni az infláció alatt, elveszti a maradék versenyképességét is, és végül valamilyen csődhullám elsöpri. Ebből a felállás meg egy-két emberöltőnyi. Most ezt csinálják a zsenik hazánkban.
Egyszerű tűlóra a pénzjegynyomdában.... Vagy, mint régen a pengőnél át stemplizik a 20ezrest 200 ezerre. Vagy még egyszerűbb kötelező bankkártya és 10 hatványaival bármekkora összeget jóvá írnak. pl. 10 a huszonharmadikon.
Forintot annyit nyomtatnak amennyire szükség van, tehát a kamat fizethető.Devizában van a gabesz,ha nem tudják fizetni a kintlévőséget.Halványan ez mutatkozik meg a Gázprommal kötött egyezségnek, hogy halasztott fizetést kapott az állam.
5 szoros tuljegyzes a 12% kamat miatt van. Azert erdekelne hogy ha a teljes allamadossag atlagosan 10-12% on fog kamatozni es ennyin lesz megujitva honnan fogja kitermelni a kamatkoltseget az allam? Ez a GDP 8-9% a lenne az eddigi kb 2-2,3% rol ami meg 2010 ben is 4,1% volt. . Mindezt ugy hogy most is 3-5% korul lesz a hiany. . Allamcsod biztos nem lesz de ettol meg a fenti nem lesz hosszutavon tarthato. Kozbe meg a devizank fogyoban es vasarolni kell hogy finanszirozzuk a kulker merleget. Ami tovabbi argolyamromlast es magasabb kulker merleget fog eredmenyezni.
igy kell ezt uriember modon! mondjuk 12 ev utan szerintem naiv dolog bizni benne, hogy majd ezzel elernek barmit. itt mar taknyan veren kell kirangatni ezt a geci sopredeket a parlamentbol. kenderkotel gyarak reszvenyeit erdemes lenne elemezni :)
Vásárolják a fityiszesek ! Dehogy adok pénzt ennek a kormánynak ! Nem bízom bennük ! látható, mit művelnek a forinttal, a gazdasággal, az országgal, az energia függéssel...., és gondolom, mire használják az információkat. Kik azok a szerencsétlenek, akik a gyakorlati inflációnál kevesebbért forintba fektetnek be ?
Államcsőd