Persze, hogy nem okoz nehézséget. Elutaljuk a dollárt a Gazpromnak, ők pedig átteszik a technikai rubel számlára. Remek propaganda volt ez is, hiszen az jött le belőle, hogy mi vagyunk az egyedüliek, akik képesek rubelben fizetni. Göbbels szegény forog a sírjában, olyan szinten megy idehaza a propaganda.
Lehet tudnánk fizetni érte, csak ha nincs elég devizánk, akkor nem igazán mindegy, hogy milyen EURHUF vagy USDHUF árfolyamon váltjuk át a jóféle forintunkat, hogy fizetni tudjunk a gázért.
Orbán Viktor: Magyarországnak nem okoz nehézséget rubelben fizetni a gázért Bejelentette a kormány: halasztott fizetést kaptunk a gázra az oroszoktól Mi lesz a következő, amit nem tudunk fizetni?
Az adók nem sokkal lettek alacsonyabbak. 2010-->2018-ra 4,5%-pontot csökkent a centralizációs hányad. Az, amit látsz az jórészt érzéki csalódás. Való igaz, hogy az szja csökkent, de a szektorális különadók megjelentek, amit fogasztás formájában megfizetsz. Pl.: drágábban bankolsz, drágábban utalsz, drágábban veszed a csirkecombat, stb. Észre sem veszed, úgy adóztatnak+ van egy kiemelt réteg, aki alig adózott (katasok korában) Azt is lehet mondani, hogy 3,5%-pontos centralizálási hányad csökkenés jelentős. De ennél sokkal rosszabbul jártál, mert bizonyos szolgáltatásokat a piacon kell megvenned (ugyan nem adó formájában, de ki kell fizetned): orvosi költségek, bölcsőde, gyerek taníttatása felsőoktatásban. Jobban jártál? Nem. Csak átbasztak megint. Az a politikia kommunikáció csak blöff minden oldalról: hogy kevesebb adót szedünk be. Igen lehet, de ezzel növelik a deficitet, legfeljebb jövőre fizetsz többet. Vagy még rosszabb piacosítanak mindent, és megfizeted majd az orvost, oktatást, stb-t pénztárcából. Jobb lesz a sorod? Nem. Ennyi.
Tehnikailg még igaza is lehet Zsidynak. De a valóság ennél sokkal borúsabb. Nem az államadóssággal van gond, hanem azzal, hogy egyszerűen nagyobb az importunk, mint az exportunk, a jegybanki devizatartalék viszont alacsony. Ennek következtében nem az állam, hanem a magyar gazdasági szereplők nem fognak tudni fizetni devizában. Valóban ennek nem államcsőd a következménye, de ez a gyakorlatban játék a szavakkal. Mert itt a következmény az, hogy a forint árfolyam elszabadul, és mélyrepülésbe kezd, 5-600-700 EURHUF árfolyam fele. Mert a kutyának sem kell a forint, de mindenkinek hirtelen a deviza kell... Persze jönni fog az EU és megint kimenti orbán seggét, és megint lélegeztetőgépen tartja ezt a rezsimet, mert ez így jó nekik. Egy függő ország jó korrupt politikusokkal, és rabszolgákkal. Ez igen jó az EU-nak, meg az EU politikusok nagytőkés gazdáinak. A belső adósságok esetén, meg igen tud nyomtatni a jegybank, mint ahogy eddig is tette. Ennek a következménye 40-50-80-100%-os infláció lesz és szétrothad a gazdaság. Persze nem államcsőd, csak éppen az a lúzer, aki nem inflációkövető papírt vett, az kap egy marék rizst 5 év múlva az állampapírjaiért. Persze az sem fog sokkal jobban járni, aki inflációkövető papírt vett, mert az inflációkövető állampapír nem követi az inflációt, hanem a fogyasztói-árindexet, ami nagyon nem ugyanaz. Pláne abban a nyílt diktatúrában, ahol a foygasztói-árindexet kiszámító KSH politikai nyomás alatt van. Így a bölcs inflációkövető-papírt vásárló lúzer még 3 tál rizst is kap a cetlijéért 5 év múlva. Ráadásul az "inflációkövető" állampapírt még elinflálni is nehezebb, ami miatt még több pénzt kell nyomtatni, és még jobban machinálni kell az árindexet. Tanulság: soha ne adj kölcsön diktátoroknak! Még ha 10% feletti kamatot is ígérnek. Mert rábaxol.
Zsiday Viktor mester reális elemzése: "Az államcsődhöz az kell, hogy vagy a devizás, vagy a forintos adósságunkat ne tudjuk kifizetni. Devizában nagyon kevés jövőben lejáró kifizetés van, és bár a jegybanki devizatartalék szintje nem túl magas, ilyen célokra bőven elegendő még nagyon sokáig vészhelyzetben. A forintadósság finanszírozása szintén nem tűnik problémásnak, ráadásul saját devizában, saját jegybankkal rendelkező ország nehezen tud csődbe menni, hiszen a jegybank forintot bármikor, bármennyit teremthet (természetesen ennek ára nagy forintgyengülés és inflációnövekedés lenne). Az államcsőd ebből a képletből elég nehezen tud kijönni, így elég valószerűtlennek tartom, hogy valaki amiatt aggódjon, hogy a kormányzat a lakossági állampapírjait nem fizetné vissza, vagy hogy a bankokban lévő betétjét kivegye és párnacihában tartsa. " http://www.zsiday.hu/blog/vil%C3%A1gv%C3%A9ge
Államcsőd