Topiknyitó: helosziaszevasz 2023. 03. 22. 17:45

UCITS ETF  

2024 január 1-től nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény Magyarország és az Egyesült Államok között. Ez azoknak a befektetőknek igazán fontos akik az amerikai piacot preferálják. Az európai bejegyzésű ETF-ek orvosolják a felmerülő problémákat. Ki milyen UCITS ETF-be fektet be, vagy tervez befektetni?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Cheplin
Cheplin 2023. 05. 19. 08:29
Előzmény: #139  fpeter1982
#140
fpeter1982 2023. 05. 18. 22:12
#139
ETF-re szoktatok stopot rakni? Vagy az évtizedekre szól, jöjjön aminek jönnie kell?
Pipamocsok 2023. 05. 18. 16:18
Előzmény: #137  retrész
#138

Egész jó kis összefoglaló, nagyjából én is így lőném be az összegeket.
Annyit tennék hozzá, hogy az én véleményem szerint az EUs ETF-ek jobbak mint az USA ETF-ek, pont a UCITS szabályozás miatt. De, drágábbak. Azért (is) drágábbak mert kötelező megfelelniük a UCITS-nak.
Az ETF kibocsájtó csődje ellen lett többek között direkt kitalálva a UCITS, ugyanis az ETF-et függetleníti a kibocsájtótól. Persze ha maga az ETF nullázódik, akkor buksz. Illetve, ez mind elmélet. Ha valami gebasz van, és pl quaestor károsulttá válsz, esetleg megmentett chf-es devizahitelessé, vagy ex Credit Suisse részvénytulajjá, akkor tudni fogod hogy bármilyen szabályozás is jön, garantáltan te fogsz rosszul járni és bukni fogsz.
retrész 2023. 05. 18. 10:12
Előzmény: #132  domdom
#137
10.000 dollár vagy euro fölött már lehet foglalkozni az ETF-ekkel, ha hosszú távú vagyonépítés a célod. Az elején jók a sima TBSZ-es megoldások.
100k-nál nagyobb összegnél már érdemes észnél lenni diverzifikáció, partnerkockázat és adótervezés szempontjából.
Kb. 250k-nál vagy ott, hogy már elgondolkodtató elfelejteni a magyar struktúrákat, tbszt, meg egyáltalán minél messzebb kerülni az államunk enyves kezétől.
Kb. 250k fölött kezdődik az, hogy érdemes akár egy külön külföldi céget fenntartanod a tőzsdei számlád kezelésére. (adóelőny miatt és mert jobbak az usa etf-ek, amit eu magánszemélyként nem kapsz meg).
Persze ha van céges tevékenységed, akár kisebb összegnél is megérheti. Ha valami nevesebb országbeli cégben gondolkodsz, akkor pedig magasabb, kb 500k összeg felett éri meg a cég.
Tehát ott már érdemes kihasználni az 500k-s usa befektetővédelmet is, ami ugye számlánként értendő, vagyis nagyobb összegnél több brokiszámlát kell nyitnod.
Amit még megtehetsz, hogy több ETF szolgáltató etf-jeit tartod a portfoliódban. Bár nem valószínű hogy a Vanguard vagy a Barclays vagy a Morgan Stanley nagyon benézzen valamit, de mégis plusz kockázat, ha csak egyféle kibocsátó egyféle etf-jét gyűjtögetnéd. Az ETF kibocsátó csődjétől ugyanis nem véd meg a biztosízás, az csak a brókerszámlára vonatkozik. Ha maga az értékpapír nullázódik (bármi miatt), arra nincs biztosítás.
retrész 2023. 05. 18. 09:46
Előzmény: #134  Törölt felhasználó
#136
IB-nél nincs TBSZ, és nem is lesz egyhamar. 2 éve ígérgették, de most már nem is ígérik.
Egyébként az IB-nél is akit átköltöztettek a brexitkor az IBCE-hez, azoknak is BEVA biztosításuk van, amivel kitörölhetik...
Csak a régi kivételett usa ügyfelek maradtak a rendes SIPC amerikai védelem alatt, vagy a külföldi céges számlák.
Viszont az IB-nél tényleg kicsi a csalás/csődbemenés veszélye. Egyrészt mostanra már a világ legnagyobb brókercége mind forgalom, mind ügyfélszám tekintetében. Másrészt tőzsdén jegyzett cég, és elvileg jobban a körmére néznek.
salander 2023. 05. 16. 22:50
Előzmény: #125  Benzedrine
#135
Az MSCI Japan Index talán jobban visszaadhatja a japán tőzsde teljesítményét, mert piaci kapitalizáció alapján van súlyozva. A Nikkei meg price-weighted azaz ha egy 1000 yenes részvény 1010 yenre emelkedik az pontosan ugyanolyan hatással van rá mint ha egy 10 yenes 20 yenre.
Természetesen ez nem ennyire egyszerű mert betesznek mindenféle limiteket (pl. hogy egy részvény max százalékát adhatja a indexnek az árától függetlenül), de ettől függetlenül talán érthető hogy mi a hátránya egy price-weighted indexet követni.
Az MSCI Japan valószínűleg a másik nagy japán tőzsdeindexhez a TOPIX-hoz hasonlít jobban teljesítményben, mert az is kapitalizáció alapján van összerakva.
Törölt felhasználó 2023. 05. 16. 22:04
Előzmény: #132  domdom
#134
IB-nél van tbsz? Fontos egy buy and hold befektetésnél.
Törölt felhasználó 2023. 05. 16. 22:02
Előzmény: #132  domdom
#133
A minimális vételi jutalék határozza meg. Az én számlavezetőmnél ez 7 EUR, ami alapján úgy 2000 EUR nálam egy pakk minimális mérete.
domdom
domdom 2023. 05. 16. 21:23
#132
Véleményetek szerint milyen összegtől éri meg ETF-ezni? Én amúgy IB-nél veszem. 
Pipamocsok 2023. 05. 16. 21:08
Előzmény: #130  retrész
#131

Teljesen egyetértek. Alapból nincs sok értelme kis összeggel egyáltalán a TBSz-nek, bár ezt sokan cáfolnák. Sőt, alapból etf tartása s csak komolyabb pénzekkel éri meg (bár ha már itt tartunk, a befektetés bárhova csak úgy éri meg)
 Amúgy épp ma olvastam hogy a KBC extra osztalékot fizethet mert megszaladt a bevétele.( Az ilyen hozzánk hasonlók jutalékaibol is egyébként) ami most épp jó hír partnerkockázat szempontjából.
retrész 2023. 05. 16. 13:32
Előzmény: #129  helosziaszevasz
#130
Hát, 90/100 ezer eurós, komolyabban vehető TBSZ szolgáltató mindössze kettő van, vagy mondjatok jobbat. Ezen kívül (a legjobb) a KBC lenne, ott viszont csak 20 ezer euro a biztosítás.
Interactive Brokinál meg nincs TBSZ számla, és úgy néz ki hogy nem is lesz egyhamar.
Szóval a végkicsengés az, hogy TBSZ-re ETF-eket venni nem nagy buli. Ha kis összeggel akar valaki ügyködni, akkor KBC, de abból meg se nyugdíj, se anyagi függetlenség nem lesz még ha minden családtagra nyitsz is 20 ezres számlát (valójában csak 10 ezreset, mert meg akarod védeni a jövőbeni hozamaidat is... nade mindegy, sehogy se elég).
helosziaszevasz 2023. 05. 16. 12:49
Előzmény: #128  retrész
#129

Lehet, hogy igazad van. Igazság szerint nem foglalkoztam behatóan ezzel a kérdéssel. Az én értelmezésem szerint a BEVA védelem arra az esetre szól, ha az értékpapírok nem találhatók meg a számládon, valamiért eltűntek stb… nekem régről ez rémlik, amikor megkérdeztem. 
Bármelyik bankot felhívod, vagy írsz a bevának egy emailt, akkor szerintem ezt részletesen kifejtik. 
Annyit  megtehetsz, hogy nem 1, hanem 3-5-8 helyen tartod a pénzed (akár külön országokban), ha nagy összegről van szó. 
retrész 2023. 05. 16. 08:12
Előzmény: #86  helosziaszevasz
#128

Csak nem hagy nyugodni ez a partnerkockázati kérdés.
"Jogilag a befektetéseid el vannak különítve a banktól" - írod. Szép is volna, de egyszerűen nem találok erre vonatkozó információt. Az MNB felületén létrehozott "ellenőrző" oldal sem a tőzsdei elszámolásból van visszaellenőrizve az MNB által, hanem egyszerűen a bróker által havonta küldött kimutatást láthatod ott. Ez így nudlit sem ér.
Igen, a BEVA védi a pénzem 90%-át 100.000 euróig (ami nem túl sok, de több mint a többi EU-s broki, persze még jobb az usa-módi 500.000 dolcsi). Ám ez a teljes befektetésre vonatkozik, nem pedig "a garancia a szabadon álló cashre szól" - ahogy írod. Elolvasva az idevágó anyagokat a BEVA honlapján és banki honlapokon, egyértelműen nem csak a cash-re szól. Ha van 300.000 euród ETF-ben, meg 50.000 euró cash-ed (bár ez minek lenne, na mindegy), akkor is csak 91.000 €-t térítenek vissza. (a 3 millió fölötti résznek csak a 90%-át).
Idevágó vélemény:
https://osztalekportfolio.com/blog/2021/01/15/biztonsagban_vannak_a_reszvenyeid_tisztazzunk_egy_komoly_felreertest
helosziaszevasz 2023. 05. 10. 11:06
Előzmény: #125  Benzedrine
#127
Annyira nem vagyok képben a japán piaccal kapcsolatban. Én csak S&P-t vagy globális ETF-et veszek. 
De hirtelenjében ránézve az ETF-edre, ez viszonylag normális cucc. Ha érdekelne direktbe Japán, akkor lehet, hogy én is ezt vettem volna.
Benzedrine
Benzedrine 2023. 05. 10. 11:05
Előzmény: #122  Pipamocsok
#126
Ezt sok osztalékot fizető etf-ekkel játszanám el. Pl. dividend select cuccok vagy DAX/DivDAX, FTSE100. 500K Eur tőkével havi ezres körüli nettó nyugdíjat ki lehetne préselni.
Benzedrine
Benzedrine 2023. 05. 10. 10:57
Előzmény: #123  helosziaszevasz
#125
Büfé itt valaki japán etfben? Most core MSCI Japan-t tartok (LYX0YC), jó ez nekem vagy Nikkei225-tel jobban járnék?
helosziaszevasz 2023. 05. 10. 10:53
Előzmény: #122  Pipamocsok
#124

Grafikailag ez jól szemlélteti a differenciát a Nikkei 2 verziója között. 
Nem kicsit éri meg az osztalékot visszaforgatni. Ez minden piacon így van, nem csak Amerikában. 
Nikkei 225 Total Return hitting a record high | Nikkei Inc.
helosziaszevasz 2023. 05. 10. 10:51
Előzmény: #122  Pipamocsok
#123
A Nikkei 225-öt össze lehet hasonlítani a Nikkei 225 total return index (ebben az osztalék visszaforgatás is benne van) eredményeivel. 
Nagyságrandileg:
A total return index 10 éve 20 ezer volt, ma 50 ezer.
A Nikkei 225 10 éve 14 ezer volt, most 29 ezer. 
Pipamocsok 2023. 05. 10. 08:37
Előzmény: #121  helosziaszevasz
#122

Jó kis cikk és teljesen egyetértek hogy igazán akkor van értelme osztalékosdin egyáltalán gondolkodni ha: viszonylag nagyobb tőkével csinálod, nagyon hosszútávon és amíg csak tudod, visszaforgatod.
Bár tény hogy minden ilyen cikk 99%-ban az S&P500-at hozza fel példának. Kíváncsi vagyok milyen számok jönnének ki egy Nikkei 225-ön
helosziaszevasz 2023. 05. 09. 23:00
Előzmény: #118  Usespanner
#121

Ez a cikk szépen körbejárja, hogy miért éri meg az osztalékot visszaforgatni. Beszédesek a benne lévő számok. 
https://awealthofcommonsense.com/2023/01/how-dividends-juice-your-returns-in-the-stock-market/

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek