Topiknyitó: helosziaszevasz 2023. 03. 22. 17:45

UCITS ETF  

2024 január 1-től nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény Magyarország és az Egyesült Államok között. Ez azoknak a befektetőknek igazán fontos akik az amerikai piacot preferálják. Az európai bejegyzésű ETF-ek orvosolják a felmerülő problémákat. Ki milyen UCITS ETF-be fektet be, vagy tervez befektetni?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fpeter1982 2023. 11. 05. 20:29
Előzmény: #199  fpeter1982
#200
Illetve még azt szeretném kérdezni hogy ez mennyire lehet alternatíva: IE00B3VWN518
Ha esetleg kiszállnék belőle, talán könnyebb mint az Erste kötvényből. Bár tbsz-en van, ha megveszem bármelyiket valószínűleg tartom végig, 4 év van vissza.
fpeter1982 2023. 11. 05. 20:22
#199
Sziasztok! Kacérkodok a gondolattal, hogy Erste-nél veszek ilyet: HU0000363130
4.9% USD kötvény, két évre. Van esetleg valami hasonló a kategóriában ami még jobb lenne? Valami ETF szerűség esetleg?
helosziaszevasz 2023. 11. 02. 15:20
Törölt hozzászólás
#197
helosziaszevasz 2023. 10. 20. 16:27
Előzmény: #194  Pipamocsok
#196
Teljesen egyetértek. A matek a swap alapú termékek mellett szól, de olyan szinten nem tudja ezt az egész konstrukciót befogadni az agyam, hogy inkább maradok a fizikális replikáció mellett. A tudat, hogy a sztori legvégén az ETF kibocsátó fizikailag birotkolja a mögöttes részvényeket, az engem megnyugtat. Pár %-nyi pluszért nem akarok ezen is stresszelni. Ezt a műfajt meghagyom másnak. :) 
helosziaszevasz 2023. 10. 20. 16:20
Előzmény: #193  Usespanner
#195
Szia. Bocsi a kései válaszért, de az utóbbi napokban elsodort az élet. "Melyik ETF az, ami magasabb kockázat mellett magasabb hozamot produkálhat?"
Arra próbáltam utalni, hogy egy magasabb TER-es termék lehet, hogy végül jobb eredményt fog elérni hosszabb távon mint egy alacsonyabb, de ez ködszurkálás, mert ezt senki sem tudja előre. Pl: lehet, hogy egy 0.20 %-os TER-rel bíró globális részvénypiacot lefedő ETF jobban fog teljesíteni a következő 10-15 évben, mint egy 0.07 TER-es S&P 500 ETF.
A TER érdekes, de a lényeg mindig a lekövetni kívánt termékek köre. 
"Nem tudtam, hogy van minimális extra költség a TER mellett, csak az ozstalékadóról tudtam, amit accumulating ETF mellett is vonnak." Pedig de. Nagy huncutok ezek a cégek. :) És mindezeket még megfejeli a brókered összes rádterhelt költsége plusz a bid-ask spread is. 
A témáról itt egy egész jó és friss összefoglaló:
ETF Fees - How They Work & How To Minimise Them! (bankeronwheels.com)
Pipamocsok 2023. 10. 19. 20:54
Előzmény: #193  Usespanner
#194
Szerintem ha hosszabbtávra gondolkodsz akkor az Invescot felejtsd el. Swap alapú azaz nem replikálja le az index elemeit a valódi elemekkel, hanem csak derivatívákkal. Ezért olcsóbb.
Usespanner 2023. 10. 16. 15:19
#193
."...de simán lehet, hogy egy valamivel drágább ETF jobb választás lesz mint egy olcsóbb."
Melyik ETF az, ami magasabb kockázat mellett magasabb hozamot produkálhat?
A small-cap ETF?
Pl: 
SPDR Russell 2000 U.S. Small Cap UCITS (Accumulating-Optimised)
TER:0,3%   ; Ticker Code: RU20N30U

Vagy: 
Invesco S&P SmallCap 600 UCITS ETF A
TER: Nem tudtam, hogy van minimális extra költség a TER mellett, csak az ozstalékadóról tudtam, amit accumulating ETF mellett is vonnak.


helosziaszevasz 2023. 09. 20. 14:18
#192
Egy kis érdekesség.
Factsheet iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
Az alábbi linken elérhető az egyik legkedveltebb UCITS ETF (SXR8) PRIIP dokumentációja.
Közismert, hogy az SXR8 TER-je 0.07%. Ez megtalálható a mellékelt link 3. oldalán a Kosten (költségek) fejezetnél. 
Amit viszont egyetlen honlap sem tüntet fel (vagy legalábbis nagyon elrejetik), az az alapon belüli tranzakciós költségek. Ez az SXR8 esetében évi 0.02%. Ergo a TER és az alapon belüli tranzakciós költség együttesen már 0.09%-ot tesznek ki. Nekem ez nem újdonság, de hátha valakinek ez új infó. 
Minden ETF-nél ez van. A "valódi" TER mindig magasabb, mint amit kitesznek a kirakatba. (még így is nagyon olcsók az ETF-ek, de jobb, ha ezzel tisztában vagy)
Amúgy nem kell TER fetisisztának lenni. Az nem rossz kiindulási pont, hogy a költségek legyenek alacsonyak, de simán lehet, hogy egy valamivel drágább ETF jobb választás lesz mint egy olcsóbb. (ez nyilván függ a lekövetett terméktől)
Ha nem hagy nyugodni a költségek kérdése, akkor a legegyszerűbb módszer, ha leellenőrzöd az ETF-ed és a lekövetett index közti teljesítmény különbséget. Ott van a kutya elásva. TER ide vagy oda, a legjobb ETF-ek pont úgy fognak teljesíteni, vagy akár jobban mint a lekövetni kívánt index. (jelentős részben az értékpapír kölcsönzésből származó bevételek vagy a mintavételezési stratégia miatt).
helosziaszevasz 2023. 09. 15. 15:01
#191
Aki esetleg nem ismerné. Itt van 2 jópofa honlap ahol tesztelni lehet a különböző allokációjú portfóliók teljesítményét.
Backtest Portfolio Asset Class Allocation (portfoliovisualizer.com)
Portfolio Backtest and Simulation (lazyportfolioetf.com)
PrivatB 2023. 09. 15. 06:59
#190
Kockázati étvágynak megfelelően XAT1 ETF nagyon jó elem tud lenni egy TBSZ számlának. ISIN IE00BFZPF439
Hogy miért szeretem? Mert magas a hozamelvárásom, kötvény jellegű befektetés, Credit S. bedölése után nagyon jó a beszállási pont, 9,4% Euró hozamot tud jelenleg az ETF, negyedévente kupont fizet, nagyon jól diverzifikált a portfolió azaz 8%-nál nagyobb banki súly nincs benne.
Mit tartalmaz az index? Átváltható, hibrid, lejáratnélküli kötvények amik a bankok Tier 1, 2 tőkemegfelelőségét biztosítják. Általában ezeket 100.000-250.000  Eurós/Dolláros kibocsátások, így egyedileg megvenni csak szűk réteg tudja. Viszont ETF-be csomagolva kis összeggel is lehet velük portfoliót építeni.
Jelenleg csak erre a kötvényosztályra van ++ vételi megfogalmazása a Fidelitynek. Többi ennél gyengébb értékkel szerepel.
helosziaszevasz 2023. 09. 15. 00:12
Előzmény: #188  Pipamocsok
#189
Igen. Ha valaki rövid távra veszi (max 1-2 év), akkor előtte valóban érdemes számolgatni. Mert egy testesebb vételi/eladási költség az fájó lehet.  
Pipamocsok 2023. 09. 14. 20:40
Előzmény: #185  helosziaszevasz
#188
Nagyon is jók ezek a rövid kötvény ETF-ek és érdemes szemmel tartani őket. Most hogy magasabbak az alapkamatok az infláció miatt, ezek az alapok (USD treasury bonds) jelenleg súrolják a 4%-os éves hozamot. EUR ultrashort bonds kb 2,6%-on maxolódik ki mostanság. Senki ne várjon csodát tőlük de a jelenlegi környezetben a fenti számokat szépen hozzák, eszerint akár lehet allokálni cash és rövidkötvény között, persze figyelembe kell venni a vételi/eladási jutalékot.
helosziaszevasz 2023. 09. 14. 16:25
#187
Akit érdekel a rövid lejáratú kötvények (0-5 év közti lejárat) szerepe egy portfólióban, annak ajánlom William Bernsteintől az Intelligent Asset Allocator és a The Four Pillar Of Investing c. könyveket. 
helosziaszevasz 2023. 09. 14. 16:19
Előzmény: #185  helosziaszevasz
#186
Annyi még a plusz, hogy mivel ezek kötvény ETF-ek, ezért a szocho csapás és a kettős adóztatásos mizéria ezeket nem érinti. 
helosziaszevasz 2023. 09. 14. 16:14
#185
Baráti társaságban felmerült kérdésként, hogy vannak e rövid lejáratú minőségi államkötvény ETF-ek. Kicsit utánanéztem. Van 3 érdekes. Cash parkoltatásra, esetleg a portfólión belüli minimálisan volatilis kötvény láb megteremtésére ezek kifejezetten jónak néznek ki:
Mind a 3 amerikai államkötvényeket tartalmaz. Ebből adódóan az alap deviza USD. 
A kuponokat visszaforgatják (accumulating). 
A TER 0.07 és 0.10 között van ennél a 3 ETF-nél. 
A két Ishares millárd fölötti tőkével bír. Az SPDR kisebb, de abban is van 300 millió. 
Annyiban külön szimpatikusak, hogy rövid a lejárati ideje a bennük lévő termékeknek. Ezáltal nincs vagy marginális a kamatemelésekből adódó árfolyam kockázat. (Ezek vagy nem estek, vagy még nőttek is az elmúlt 2 évben. A hosszú 10-20 éves alapok nem véletlenül zakóztak)
Hozam szinten 20-30 éves alapon (az amerikai megfelelőiknél vannak ilyen adatok) az USA inflációt hozzák. 
Tehát ezek csodára nem jók. De felmerülhetnek olyan befektetésként, ahol nem a kiemelkedő hozam a szempont. 
Ishares USD Treasury Bond 0-1 yr UCITS ETF
IE00BGSF1X88
Ishares USD Treasury Bond 1-3 y UCITS ETF
IE00BYXPSP02
SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill UCITS ETF
IE00BJXRT698
FR73 2023. 09. 05. 12:20
#184
Akit esetleg érdekel, az SXR8 ETF ma éppen ATH-n van. 
FR73 2023. 08. 31. 10:06
Előzmény: #182  helosziaszevasz
#183
Köszi, nézem. Lesz némi friss pénz mostanában, keresem a helyét.
helosziaszevasz 2023. 08. 31. 07:28
Előzmény: #180  FR73
#182
Személy szerint én csak Amerikát vagy a teljes viIágot lefedő ETF-eket preferálom, de ha választanom kellene, akkor ez jobb terméknek tűnik: 
IE00BKM4GZ66
Amit néztél, ahhoz képest ez egy sokkal nagyobb alap, jobban is teljesített, illetve kétszer annyi céget tartalmaz.
fpeter1982 2023. 08. 30. 21:27
Előzmény: #180  FR73
#181
27% Kína. Onnan mostanában nem jönnek annyira jó hírek. Én most nem vennék ilyet. Van rá némi esély, hogy pukkan egyet a lufi.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek