Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 06. 28. 10:39
Előzmény: #1258  Hegyesi2
#1260
Én még kukutyinbenko szövegét is megtoldanám azzal, hogy ő egy spekuláns. Ő arra spekulált, hogy a fejlett hozamesések után a feltörekvők között is hozamesés következik be a pénznyomda és növekvő kockázatéhség miatt. A fejlett kamatszint 0 körülre ment, a pénznek pedig mennie kell valahová. Valószínűleg a magyar mellett tart más államkötvényeket is.
kukutyinbenko 2013. 06. 28. 10:30
Előzmény: #1258  Hegyesi2
#1259
Szerintem tévedsz. Az illető dörzsölt befektető. Ő abban bízott, hogy nem alakulhat ki csődhelyzet, mivel vagy jól mennek a dolgok, vagy jön az Eu-IMF duo és újra megmentik a seggünket. Ergo ő bukni nem tud, vagy legalábbis minimális a kockázat a combos hozamhoz képest. Az eddigi európai válságkezelési gyakorlat alapján pedig joggal bízhat ebben.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 06. 28. 10:20
Előzmény: #1257  Törölt felhasználó
#1258
Poziból beszél de azért van poziban mert bízott az országban!
Törölt felhasználó 2013. 06. 28. 09:45
Előzmény: #1256  Hegyesi2
#1257
Ne feledd: poziból beszél.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 06. 28. 09:43
Előzmény: #1255  bigyula
#1256
Vannak más vélemények is !
link
bigyula 2013. 06. 27. 14:10
Előzmény: #1254  signal2
#1255
Ezt hívják kiszámíthatatlanságnak. És ezt még tervezik is. :) Szélkakasok...
signal2
signal2 2013. 06. 27. 14:05
Előzmény: #1248  Törölt felhasználó
#1254
"Három hónappal ezelőtt Virág Barnabás történelmi szavakkal illette az akkor bemutatott inflációs jelentést. Az MNB szakembere arra hivatkozott, hogy a jegybank teljes előrejelzési horizontján akkor először (8 negyedév) cél alatti, vagyis 3 százalék alatti fogyasztói árindexet jósoltak. A Virág által csütörtökön bemutatott inflációs jelentés legfrissebb prognózisa ugyanakkor 2014-re újra 3 százalék feletti pénzromlást mutat."
Törölt felhasználó 2013. 06. 27. 13:48
Előzmény: #1251  kukutyinbenko
#1253
Ja, tényleg, elfelejtettem a Fidesz újmagyar terminológiáját.
signal2
signal2 2013. 06. 27. 12:43
Előzmény: #1232  Hegyesi2
#1252
"Közbeszerzés ügyben pedig inkább magyar cég nyerjen mint külföldi"
Ezzel alapvetően egyet lehet érteni, amennyiben valóban egy magyar cég adja a legjobb ajánlatot, és nem juttat extraprofitot az adott cégnek. Ezzel ugyanis csak azt érjük el, hogy adott magyar cég néhány tuljadonosa gazdagszik a társadalom kárára.
kukutyinbenko 2013. 06. 27. 12:35
Előzmény: #1250  Törölt felhasználó
#1251
Nem úgy van az! Jó irányba a Mester miatt, rossz irányba a mocskos spekulánsok miatt.
Törölt felhasználó 2013. 06. 27. 12:28
Előzmény: #1248  Törölt felhasználó
#1250
"Na erről beszéltem itt a megerősítés a Mestertől szerintem 3,25 % körül van Matóék elképzelése 2014-re."

Ez nem a "mester"-től függ, hanem a világgazdasági helyzettől elsősorban.
Törölt felhasználó 2013. 06. 27. 12:16
Előzmény: #1248  Törölt felhasználó
#1249
Szeretném egy aproságra fel hívni a fígyelmed a jegybanki kamat csökentése csak a lakosági banki lekötések hozamát csökent direktbe, de ha elolvsoda a mai aukciok eredményét is tesznek a befektetök a 4.25-re és matolcsira is ők 5.3-5.6% os kamttal adtak hítelt tehá megint csak a lakoság befektetéseit rombolja, a kamat kiadásokat nem túdja csőkenteni pedig ez 1200 milliárd forintot visz el évente.
Törölt felhasználó 2013. 06. 27. 11:48
#1248
Matolcsy: nincs vége a kamatcsökkentésnek!

Portfolio.hu, Reuters, MTI2013. június 27. 11:30


Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke mai beszédében elmondta, hogy a jegybank egy kamatcsökkentési ciklust visz véghez aminek még nincs vége. "További teret látunk az újabb vágáshoz" - mondta az elnök, hozzátéve, hogy természetesen figyelnek a globális pénzügyi kockázatokra.

Az inflációs jelentés több kimenetelt is felvázoló kockázati forgatókönyvéből erre még nem következtethettünk egyértelműen. Abban ugyanis azt írták, hogy amennyiben jelentősen romlana a globális kockázati étvágy a piacokon, akkor az monetáris szigorítást is vonhatna maga után.

"Abban az esetben, ha jelentős romlás figyelhető meg a globális kockázati étvágyban, akkor az a belföldi eszközök kockázati feláraiban is tükröződhet, ami monetáris szigorítást tehet indokolttá" - áll a jegybanki jelentésben, ami Matolcsy György mai szavai fényében egyértelműen elvethetőnek tűnik.

Az MNB augusztus óta 11-ik alakalommal csökkentette a jegybanki alapkamatatot. A keddi döntésen 25 bázispontos vágás után 4,25 százalékra csökkent a ráta.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) csütörtöki budapesti konferenciáján a jegybankelnök még arról is beszélt, hogy a válság utáni világ abban különbözik a korábbiaktól, hogy többé senki nem engedheti meg magának, hogy eladósodjon.

Az MNB elnöke úgy fogalmazott: azonnali fejvesztés éri a pénzpiacok büntető karja révén azt az államot, amely azt gondolná, hogy eladósodással vezeti ki magát a válságból.

Hangsúlyozta: ezeknek az éveknek fontos felismerése az is, hogy a jegybankoknak együtt kell működniük a kormányokkal. "Kivétel nélkül minden kollégánk a globális jegybanki hálóban hitet tesz amellett, hogy a jegybankoknak segíteniük kell a kormányokat abban, hogy - az üzleti szférával közösen - emeljék a foglalkoztatást, a beruházásokat és a növekedést" - tette hozzá.

Na erről beszéltem itt a megerősítés a Mestertől szerintem 3,25 % körül van Matóék elképzelése 2014-re.

Hajrá Matolcsy!!!
Törölt felhasználó 2013. 06. 27. 11:45
Előzmény: #1244  Törölt felhasználó
#1247
Üdv Testvéreim!

Ez is csak azt bizonyítja, hogy Matolcsy milyen sokrétű nem csak a gazdaságban, de a művészetekben is egy zseni!!

Amúgy már megint bizonyította, hogy tökös gyerek szarik FED-re megyünk tovább a kamatcsökkentésben várom az általam 2014. áprilisára prognosztizált 3,75 % kamatszintet, de szerintem alá megyünk addigra. Szarunk mi USA-ra, Kína is megy a levesbe sok amatör beszopta a kínai kamut.
kukutyinbenko 2013. 06. 27. 11:27
Előzmény: #1244  Törölt felhasználó
#1246
Ő a jó ízlés magyarországi helytartója.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 06. 27. 11:25
Előzmény: #1243  lord_of_the_kings
#1245
Sajnos nem én vagyok a munkáltatója.:)
Törölt felhasználó 2013. 06. 27. 11:22
Előzmény: #1243  lord_of_the_kings
#1244
Ezek már azt se tudják a cezaromániájukban, hogy kinek mi a posztja, posztja, hatásköre. Orbán utasítja a belügyminisztert, hogy tiltson be egy tüntetést. A jegybankelnök kitüntet egy újdonsült pop énekest. Mégis mi köze az MNB-nek ehhez?

Döbbenet.
lord_of_the_kings
lord_of_the_kings 2013. 06. 27. 11:13
Előzmény: #1242  Hegyesi2
#1243
az alábbit melyik hatásköre alapján is?

"Matolcsy kitüntette ByeAlexet

Index

2013. június 26., szerda 20:40 |
Címkék
byealex, mno, eurovíziós, dalfesztivál

A Magyar Nemzeti Bank elnöke június 19-i keltezésű levelében kitüntette a 2013-as Eurovíziós Dalfesztiválon tizedik helyezést elért indulót - értesült a Velvet ByeAlex facebookjáról. Matolcsy György a levélben bejelentette, hogy a képen látható ezüst emlékplakettel jutalmazza meg.

„Nagy örömmel értesültem, hogy a Malmőben rendezett 2013-as Eurovíziós Dalfesztiválon a Kedvesem című dalával előkelő helyezést ért el a döntőben. A versenydalt az induló 39 ország közül 10 a legjobbak közé sorolta, így a hazai könnyűzene európai viszonylatban is kiemelt figyelmet kapott a magyarországi dal elismertségén keresztül” - írja Matolcsy György.

„Az elért teljesítményével Magyarország XXI. századi kultúrájának méltó képviselőjévé vált. Ez az eredmény túlmutat a személyes sikereken. Mindannyiunk sikeréhez, Magyarország jó hírnevének emeléséhez járul hozzá, hiszen a befektetett munka az egyéni teljesítményen keresztül, ezek értékteremtő együttes erején keresztül fejti ki igazi hatását” - áll a levélben."
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 06. 25. 15:59
Előzmény: #1241  kukutyinbenko
#1242
MNB-s link előtt van egy szó "más" :)
kukutyinbenko 2013. 06. 25. 15:55
Előzmény: #1239  Hegyesi2
#1241
Közgép témában MNB-s link? Tudom én hogy egy csapat, de legalább a látszatra adhatnátok :)

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek