Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Ahogy nézem most alakul az Aston Martin új vezetése, Daimlertől átmegy ez a Tobias, Toto Wolf (tulajdon részt is vásárolt) is odatart, hogy felhozza, mint f1-es csapat, így a brand értéke is értékesebb lehet, arról ne is beszéljünk, ha vb címet is nyernek. Ha a nagy képet nézzük, pár éves időtávban, akár fordulhat is a trend és emelkedő pályára állhat.
#219: "Nem óhajtjuk maximalizálni a Berkshire részvények árfolyamát. Inkább arra törekszünk, hogy az árfolyam a cég belső értéke körüli szűk sávban oszcilláljon."
Ha "cipőt a cipőboltból!" (70-es évekbeli magyar reklámszlogen), akkor BRK belső értéket a BRK-tól!...;)... lásd:
#236: "...Összegezzük tehát röviden Berkshire srv-gyakorlatát: Felhatalmazásom van arra, hogy nagy mennyiségű BRK részvényt vásárolhassak a könyvszerinti érték 120%-a vagy az alatt, mivel az Igazgatótanács arra a következtetésre jutott, hogy ezen a szinten a visszavásárlás azonnali és konkrét haszonnal jár a hosszú távon elkötelezett részvényeseink számára. A mi becslésünk alapján a 120%-os BVPS jelentős diszkontot jelent Berkshire belső értékéhez képest, az alkalmazott spread pedig helyénvaló, mivel a belső érték pontos kiszámítása nem lehetséges." (2017 febr.)
épp akartam írni hogy ebben nincsenek az osztalékok , így nem jó összehasonlítási grafikon De én nem árfolyamra gondoltam, hanem ahogy az idézet tartja, a belső értékre. Nehez ezt megfogni , talán eps + osztalék mutathatná ezt meg? Árfolyam másodlagos: Berkshire nyomott árfolyamon van jó ideje Sp-hez képest, már csak PE szempontjából is.
De már most megvolt a lost decade , ezután jöhet egy újabb? Én nem hiszem, hogy csak a tech szektoron múlt volna: általában véve bármely szektor növekedési cége megverte az elmúlt 10 évben a value szektortársát. Erről nemrég morningstar írt egy nagyon alapos cikket is. Egyszerűen megborult a korábbi értékrendszer és a gyorsan növekvők az olcsó hitel világában minden szempontból lekörözik az alulértékelt , stabil, értékes klasszikus value befektetési célpontokat.
Ha meg almát akarnánk almával összehasonlítani, akkor a BRK.A-t nem is az SPX-vel, hanem sokkal inkább az S&P 500 Net Total Return Index-vel kellene összehasonlítani, amely jelenleg mintegy 5.500 pontnál jár... ennél az indexnél a komponensek forrásadóval csökkentett újrabefektetett osztaléka is emeli az index értékét, kb. ugyanúgy, ahogy BRK is működik. Persze ezt nem kell mindenkinek tudnia, de azért ha valakit komolyabban érdekel a value-műfaj, azért nem árt ha tisztában van vele... ;)
Ha szabad elsőként reagálnom, akkor nyilvánvalóan nem sikerült neki... (mármint az utolsó 10 évben, amire kihegyezted a kérdést). Ennek többféle oka is lehet, de szerintem a legfontosabb az volt, hogy késve ugrottak fel a tech-vonatra, míg az S&P-ben a későbbi tech-gigászok már a kezdetektől ott voltak... ráadásul az MSFT-be pld. a jól ismert etikai megfontolásai miatt nem is akart (vagy tudott) volna "időben" beszállni.
Nem lesz könnyű dolga a kiszemelt utódoknak, az szinte biztos. Dehát ilyet már láttunk éppen az előbb említett MSFT esetében is az alapító-CEO operatív ügyekből való kiszállása után... lásd: "the lost decade".
“Berkshire’s long-term performance versus the S&P remains all-important. Our shareholders can buy the S&P through an index fund at very low cost. Unless we achieve gains in per share intrinsic value in the future that outdo the S&P’s performance, Charlie and I will be adding nothing to what you can accomplish on your own.”
"Berkshire hosszú távú teljesítménye az S&P500-hoz mérten mindig a legfontosabb mérőszám marad. A részvényeseink alacsony költség mellett vásárolhatják meg az S&P-t valamelyik indexalapon keresztül. Ha mi a jövőben nem tudunk 1 részvényre nézve magasabb belső értékbeli növekedést elérni mint az S&P500, akkor Charlie és én semmit sem tudunk hozzátenni ahhoz az eredményhez, melyet Önök egyedül is elérhetnek." (Letter to Shareholders, 2003)" Ti hogy látjátok: utóbbi 10 évben képes volt Berkshire fenti szempontból felülteljesíteni S&P500-at?
Szerintem ez az új, egyre 0% közelibb kamatkörnyezet nem lesz a bankok nagy barátja... Negatív kamatról nem is beszélve (még akkor is, ha a FED jelenleg váltig állítja, hogy olyan nem lesz)
Value Investing