Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 03. 22. 19:08
#2620
Mostanában méltatlanul háttérbe szorult itt, a fórumon a devizahiteles móka boncolgatása. Pedig volt AB döntés és volt Kormány reakció.

Az AB döntés felemás. Az AB maga nem nyúlt bele a kérdésbe, de lehetőséget adott a törvényi módosításra, ha az a másik fél méltányos érdekeit is figyelembe veszi.

A Kormány most a Kúriára vár, amely meg az Európai Bíróságra. De várhatóan meglesz az EB és a Kúria döntés is. A Kormány szerint több előkészített törvényjavaslat van, amit a Kúria döntése után azonnal, azaz nyáron beterjeszthetnek.

Úgy tűnik, hogy a deviza árfolyamrögzítésre marad az árfolyamgát. Az még viszont nem lefutott meccs, hogy az árfolyamgát gyűjtőszámlahitel részével mi lesz. De ez akár a 2018-as választási kampány része is lehet. Most a fő csapásirány az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés lehet.

Az árfolyamrés már most is gyakorlatilag be van tiltva, csak annak lehetne számottevő hatása, ha visszamenőlegesen köteleznék a bankokat a visszafizetésre.

A combosabb kérdésnek a kamat tűnik. Hogy hány százalék kamatcsökkentés méltányos mindegyik félre nézve azt az AB döntéséből senki nem tudja levezetni. Ez ügyben a Kormánynak tág mozgástere van. Legalább évi 2 %-ról van szó, mivel anno bő 2 %-kal emelkedett a THM a válság előtti állapothoz képest. De ha a CHF LIBOR csökkenését is beleszámolják, akkor a 2 % lehet akár 4 is. A bankok méltányos érdekét szerintem elintézik annyival, hogy nem lesz visszamenőleges. Én alapesetben 2 % kamatcsökkentéssel számolok.

Az OTP-nek a gyorsjelentés háttértáblái szerint 2013 végén 709 milliárd Ft deviza jelzálog és lakáshitel állománya volt. Tehát nagyjából évi 14 milliárdról lehet szó. Ez a 2013-as 64 milliárdhoz képest 22 % eredménycsökkenés lenne. A válság óta eltelt 5 év 108 milliárdos átlagos eredményéhez képest 13 %-ról van szó.

Kérdés, hogy ha nem lenne devizahiteles mizéria, de lenne minden más jelenleg fennálló negatív hatás és kockázat, akkor hol tartana az OTP árfolyama. Kiindulva abból, hogy a tavalyi eredményhez képest most közel 17 a P/E és a 2014-es előrejelzésekhez képest (amiket épp most kezdtek el csökkenteni) 8 fölött vagyunk, azért olyan őrülten sok nincs beárazva. Ugyan mitől is lenne, hiszen eddig nem volt mit számszerűsíteni az eredményvárakozásokban.

Tehát ha ezt lépik meg, az az első pszichológiai hatású kilengéseket leszámítva nem emeli, hanem inkább 10-15 %-kal csökkenti az árfolyamot.

Viszont legalább nem 2800-as armageddon. Persze ha visszamenőleges, vagy 2 % helyett 4 %, esetleg belengetik, hogy az árfolyamgátas gyűjtőszámlahitelek is elengedésre kerülhetnek a jövőben, az sokkal csúnyább eset. De talán ezt már megússza a bankrendszer.

Mielőtt valaki azt állítaná, hogy ezt is biztos jövő hétre várom, 2014 nyári mozgásról lehet szó.
pomperj
pomperj 2014. 03. 22. 17:44
Előzmény: #2615  berlini
#2619
'szamitassal cafolj".
Mindketten jol tudjuk, az ilyen helyzetek nem linearisak, tele pozitiv es negativ visszacsatolasokkal,
es fokepp:apro elteresek oriasi kulonbseget hozhatnak a vegeredmenyben ("pillango szarny").

Nemcsak mi, nalunk sokkal tajekozottabbak es jobb modellekkel dolgozo EU/IMF matematikusok se tudnak jol szamolni, kozel se jok a kalkulacioik a vegen.

Szoval, a hasonlito "kisminta modell" modszer, pl. a gorog, igenis adekvat.
Kontraindikator
Kontraindikator 2014. 03. 22. 17:40
Előzmény: #2616  pomperj
#2618
Köszönöm! Viszont a pénteki 4100-as csúcs miatt úgy gondolom, hogy a 3600 körüli célár jónak tűnhet, majd onnan fel, ahogy rajzoltad is.
De valóban ott van a kisördög, hogy még egy nagy 5-ös jön le...
Törölt felhasználó 2014. 03. 22. 17:20
Előzmény: #2610  kukutyinbenko
#2617
Mindenki magából indul ki. Pont te teszed azt, amivel engem vádolsz, hogy erkölcsi ítéletet mondasz és az alapján állsz az egyik oldalra.

Én nem erkölcsi ítéletet mondtam, hanem az erőviszonyokról írtam. Az viszont ténykérdés. Arról írtam, hogy Ukrajnában mi lehet és ez hogyan érinti az OTP-t. Nem arról, hogy mik a vágyaim.

"de biztos nem ok nélkül degradálod le őket hátsókertté. Fraud bácsinak vannak erről elméletei, de ezt most hagyjuk."

Neveztem én már Putyin homokozójának is Ukrajnát. Biztos látens homokos vagyok. Vicces, hogy kapásból a következő bekezdésed szerint egyetértesz az általam megállapított ténnyel, de politikai alapállásod miatt feltétlenül szükségét érezted, hogy pszichológiai esetként állíts be.

"Itt jegyezném meg, demokratikusan megválasztott elnökökre/kormányokra hivatkozni Ukrajna esetében elég aggályos, ugyanis számos nálam az ottani ügyekben tájékozottabb elemző (pl. az ottani magyar etnikum egyik vezetője) állítása szerint is sorozatosan durván elcsalt választásokról beszélhetünk csupán."

Gyakorlatilag minden választással kapcsolatban lehet olyan „szakértőt” találni, akinek nem tetszik az eredmény és csalást emleget. De kérdésem, hogy akkor a jelenlegi kormányt alkotó Batykivscsina, Udar és Szvoboda pártok is kamu szavazatokat kaptak a választáson? Akkor most miért nem vannak kormányon? Amikor Tyimesenkot választották elnökké az is csalás volt? Mi tartozik a "sorozatos elcsalásba"? Vagy csak akkor beszélünk csalásról, ha nem tetszik az eredmény?

Tény, hogy Janukovicsot megválasztották 2010-ben. Tény, hogy a korábbi kormányt megválasztották 2012-ben. Lehet ezt figyelmen kívül hagyni, csalást emlegetve, de a jelenlegi kormánynak és elnöknek akkor sincs semmilyen demokratikus felhatalmazása. Utcai erőszakkal kerültek hatalomra. Na meg azzal, hogy egy megállapodást órákon belül felrúgtak, ezzel hülyét csinálva az EU külügyminisztereiből is.

Az egyik kormányzó párt, a Szvoboda volt az, amely nyomására eltörölték a nyelvtörvényt. Csak közben jöttek az oroszok és az elnök nem írta alá. Ez az a Szvoboda, amelyet az Európai Parlament 2012 decemberében határozatban ítélt el az Európai Unió értékeivel ellentétes rasszista, antiszemita és idegenellenes nézetei miatt, és felszólította az ukrajnai demokratikus erőket, hogy ne működjenek együtt a párttal. A Szvoboda kezdeményezte az Ukrajnai Magyar Demokrata Párt betiltását. Günter Verheugen volt uniós biztos állítja, hogy a "moszkovita-zsidó maffiáról és disznó zsidókról papoló Szvoboda politikájához képest a Jörg Haider-féle Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) tevékenysége gyerekzsúr”. A Szvoboda képviselői veréssel kényszerítették 3 napja lemondásra az ukrán állami TV elnökét. Szvoboda embereit nevezték ki a nyugat-ukrajnai megyék, így Kárpátalja kormányzójának is. Lembergben például a frissen kinevezett kormányzó első nyilatkozatában kijelentette, fenntartja magának a jogot arra, hogy beleszóljon a megyei ügyész, rendőrparancsnok és titkosszolgálati vezető kinevezésébe, ami gyakorlatilag egypárti diktatúrát jelent.

De nem csak a Szvoboda gáz, hanem a teljes kormányzat. Napi szinten cserélgetik a közigazgatási, rendvédelmi és egyéb vezetőket megbízhatósági alapon. Külön erre a célra átvilágító bizottságok működnek, szigorúan a demokrácia jegyében. Az a mai hír megvan, hogy „Az ukrán parlamentbe két törvényjavaslatot is benyújtottak, amelyek azt célozzák, hogy Ukrajna ismét atomhatalom lehessen, mondja fel az atomfegyverek elterjedését akadályozó szerződést. „Az atomfegyverrel rendelkező állam státuszának” visszaszerzésére irányuló javaslatot Julia Timoszenko Batykivscsina és Klicsko Udar nevű pártja nevében adták be.”? Na ez aztán a megbízható csapat, amely támogatására érdemes az IMF-nek öntenie a pénzt és az EU-nak gyorsan felvenni tagjai közé.

A Majdan tüntetéseinek erőszakos részében vezető szerepet játszó Jobb Szektor tetemes részben futballhuligánokból, köztörvényes bűnözőkből áll. Sok közülük a Majdan kapcsán megnyíló börtönökből szabadult. Nyíltan nenonácik, a Mein Kampfot is kiadták ukrán fordításban. Hogy valódi hatalom van a kezükben (na meg kalasnyikov) azt a következők elég jól jelzik. Februárban a Jobb Szektor emberei februárban Ungváron őrizetbe vették, majd nyilvánosan lámpaoszlophoz kötözték a csapi vámparancsnokot. Márciusban Kárpátalján a frissen, az új kormány által kinevezett megyei rendőrparancsnokot pár nap alatt a Jobb Szektor mondatta le. Az utcán kényszerítették rá a lemondása aláírására egy tüntetés keretében. Ezután a belügyminiszter hivatalosan leváltotta és hibának nevezte a kinevezését. A Jobb Szektor tagjai március közepén elfoglalták a Kárpátalja megyei közigazgatási bíróság ungvári épületét, hogy így bírják rá tisztségéről való lemondásra a bíróság elnökét. Csütörtökön ugyancsak Kárpátalján a megyei helyettes ügyész munkaköréből történő felfüggesztését kényszerítették ki utcai erőszakkal. Jobb Szektorosok rendőröket igazoltatnak, vonnak kérdőre, vernek meg az utcán (a legutóbbi 2 napja volt). Vezetőjük első ténykedéseként megvert egy ügyészt. Egy videó tanulsága szerint 2 napja az odesszai főügyészt is hajszál választotta el attól, hogy megverjék a Jobb Szektorosok. Helyi, városi önkormányzat ülésén a Jobb Szektoros vezető kitette az asztalra a kalasnyikovot és úgy diktált. A Jobb Szektorosok kiraboltak egy bankot. Túl magabiztosak voltak ezért a belügyes osztag a helyszínen érte őket. Majd elengedték a fegyveres bankrablókat. A rendőrség ki sem megy olyan estekhez, ahol álarcos fegyveresek az elkövetők.

Szíved joga ezeket demokratáknak, európaiaknak, vagy akár csak a kisebbik rossznak tartani. Még akár fel is mentheted ezeket az alakokat Sztálin ukrajnai népirtására hivatkozva. Én mindössze megjegyeztem, hogy ezeket az EU/IMF nem képes irányítani és közel sem biztos, hogy számolatlanul adják majd a kezükbe az euró tízmilliárdokat.

„No de térjünk vissza, hogyan is szerette eddig Oroszországanyácska ukrán nemzettestvéreit. Hogyan reagált például, ha számára kevésbé szimpatikus deviáns erők kerekedtek felül. Ilyenkor emlékeim szerint rántottak egyet-kettőt a zablán, s ha vonakodva is, de helyes irányba fordult az ország. Az addiginál is drágábban adták pl. a gázt mint a kétszer-háromszor olyan messze élő, sokszorosan gazdagabb ráadásul ellenséges nyugati vevőiknek.”

Igen. Erről írok én is. Csak amíg te erről értékítéletet mondasz, én szimplán megállapítom a tényt és jelzem, hogy az oroszok akkor roppantják össze Ukrajnát, amikor akarják. Lehet ezt elítélni. Az csak a te fejedben létezik, hogy én imádnám Putyint, a demokrácia, a szabadságjogok letéteményesének, széplelkű hős lovagnak tartanám. Nem, szerintem sem az. Szerintem is agresszió, amit a Krímben elkövetett. Ettől még a tény, tény marad, hogy Putyin az erősebb kutya és ezért ő izélhet másokat. Nem érdemes a medvének keresztbe tenni közvetlen a barlangja szomszédságában, mert ott ő az úr. Ez ennyire egyszerű. A nyugat káoszt tud kelteni Ukrajnában, de rendet tenni Putyinnak van ereje.

Berlininek:

Az IMF privatizációs feltételét nem én találtam ki, hanem az ukrán vezetés jelentette be, hogy privatizálják a Naftogazt (Ukrajna egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb cége, az egyik kiemelt fejőstehén). És láss csodát, letartóztatták a Naftogaz vezetőjét.

„Arról viszont egy szót sem ejtesz, hogy nem jöttek be jóslataid az eszkalációról.
Két hete még arról irtál, hogy az oroszok bevonulnak és elfoglalják Kelet-Ukrajnát és az olajfegyverrel térdrekényszeritik Európát.”

Három hete is azt írtam, amit most. Vagy térdre kényszerül Putyin előtt Ukrajna, vagy szakad. Ha visszaolvasol láthatod, hogy ennek hatását 2014-2015-re megosztva számoltam. Egy kérdésre válaszként kifejezetten írtam, hogy nem napok, sőt nem is egy hét kérdése, ez lassabb folyamat. Ha visszaolvasol, éppen neked válaszoltam, hogy Putyin amíg van esélye Ukrajna behódoltatására, addig arra játszik. A jelenlegi kormány megbuktatására. Ha ez nem megy, akkor szakítja el az oroszlakta részeket. Magamat idézve: „Ki mondta, hogy pár százezer katonával és pár ezer tankkal vonulnak be? Az oroszok nem bolondok.” „A minimálisan szükséges erőt alkalmazzák és az is a lehető legnagyobb fedésben. Ha meg lehet oldani "helyi önvédelmi erőkkel" akkor egy szál tank sem megy oda.” „A tankok csak akkor mennek, ha már nincs más megoldás. Ha egyébként is csúnyán folyik a lövöldözés. Az oroszok nem akarják maguk ellen hangolni a lakosságot. Reguláris haderőt akkor küldenek be, ha már a jónép csak hálás tud lenni a rendteremtésért. Addig marad a "helyi önvédelmi erő" módszer. Alapesetben az ukrán kormánybuktatáshoz nem kellenek tankok. A terület elszakításokhoz sem kellenek.”

Úgyhogy nem volt katonai eszkalációs jóslatom 2 héten belülre. Viszont ami tény, hogy Putyin a Krímet már hazavitte. Ma hír, hogy Donyeckben megint több, mint ötezer oroszbarát tüntető követelte a krímihez hasonló népszavazás kiírását.

Te azt jósoltad, hogy Putyin meghátrál. Hogy jönnek a gazdasági szankciók és térdre kényszerítik az oroszokat. Egyenlőre gazdasági szankciók sehol. Politikai szankció van, az is nevetséges mértékű. Az oroszokat pedig láthatóan hidegen hagyja.

„Mindezek alapján, a legrosszabb esetben, egy teljes ukrán-leány tőkevesztésből indulhatunk "csupán" ki, ami 130 milliárd ft leirását teszi ebben a legrosszabb scenárióban szükségessé. Ez az OTP saját tőkéjének 9%-a. Sok pénz, de pont ezek miatt a veszélyek miatt esett az OTP 4100-4500 közötii sávból egészen 3500ft-ig.”
„De názzük inkább azt, hogy mekkorák a tényleges veszélyek:
amennyiben Fundamaxnak igaza lenne, akkor nemcsak Ukrajna, hanem Oroszország is keményen recesszióba kerül és a két leánybank is veszteséges lesz. Ez bizony tőkeveszteségeket okoz és goodwil leirásokhoz, tőkepótlásokhoz vezet. Ennek a mértéke elérheti lazán a 100 milliárdos nagyságrendet. De ugyanoda jutunk. Az értékelési helyzet, (ebből is lehet ismételten látni, hogy a piacnak mindig igaza van,) pont ezt árazza be most.”

Az a baj, hogy kizárólag a saját tőkét nézed. Mintha az lenne az egyetlen, sőt akár az elsődleges értékelési szempont. Mintha az egyáltalán nem számítana, hogy a konszolidált nyereségnek mekkora részét viszi (viheti) el az ukrán és orosz leánybank.

Azt már többen említettük, hogy legrosszabb esetben nem csak a tőkét lehet bukni, hanem minimum számold hozzá az anyabanki hitelállományt és az anyabanki garanciákat. Az ukrán leány 600 milliárd feletti forrás oldalának kisebbik része csak a betétállomány.

„Hogy történhet ez meg?
Úgy, hogy az OTP-Ukrajna a teljes forrásoldalt bebukja (kb. 600 milliárd ft-ot) és az eszközoldalon semmilyen kihelyezése nem térül meg, még 1%-osan sem.”

Már többször írtam neked, hogy bár hosszú távon számít, hogy egy banknak mekkora a tőkemegfelelése, vagy a saját tőke ellátottsága, de rövid távon a bankok is a likviditás hiányától mennek csődbe, ugyanúgy, mint bármilyen más gazdasági szereplő. Ez pedig betétesi rohamoknál szokott bekövetkezni, bár bekövetkezhet a bankközi piac befagyása, vagy anyabanki források elapadása miatt is. Tehát tök mindegy, hogy 10 éven belül képes lenne az eszközei x %-át visszaszedni. Nem ettől függ a bukás mértéke, mert csődhelyzetben nem fog még 10 évig működni, de 10 hétig se. Ezzel együtt Pomperj 80-90 %-os maximális veszteség becslését magam is túlzónak tartom. A te csak tőkére szorítkozó becslésedet viszont túl alacsonynak. Ez elméleti maximális veszteség kb. 300-400 milliárd.

De én ezzel is csak korlátozott eséllyel számolok. Benne van a pakliban, ha eluralkodik a káosz, vagy ha szakad az ország, vagy ha bejön egy tényleges csőd. Én alapesetben az NPL komoly emelkedésével számolok. Csak a várható veszteséget nem kizárólag a konszolidált saját tőkéhez mérem, hanem elsősorban a konszolidált eredményhez. Úgy meg azért a 3500-al nem lenne beárazva a legrosszabb.

Mielőtt a következőre meg azt adnád a számba, hogy én üzembiztosan már jövő hétre 3500 alatti árfolyamot jósolok, felidézném mit írtam március 2-án: „Ha az a kérdés, hogy holnap meddig eshet, vagy a jövő héten, akkor szerintem a 1 napon belül a legrosszabb esetben is csak pár száz forint és egy héten belül sem hinném hogy 3500 alá menne. A valóban legrosszabb esethez, Ukrajna szakadásához és annak beárazásához idő kell. Nem egy nap és nem egy hét.”

És most nézd meg, hogy ezután mi következett! Egy nap alatt valóban csak 200 forintot esett záróban, ha a minimimukat hasonlítjuk össze, akkor 330-at. Az alja pedig egy héten belül 3596, 2 héten belül telibe 3500 volt.

Nézzük meg te mit vártál:

Február 27:
„Fél éve szajkózom, hogy a 4000 és 4500 közötti sáv most a reális. Rózsaszinű álmokat kergetett az aki ennél most többet várt és aki 4000 alatt nagystilű shortolásra szólit fel, az pedig kicsit könnyelműen ad tanácsot.”

Március 1:
„Az én becslésem szerint az NPL90 romlásából adódó többlet céltartalékolás a 80%-os eddigi szintet tartva, 40 milliárd ft lenne, ami 2014 évben többlet terhelésként jelentkezne. Ezt az Ukrán leány működési eredményéből éppen fedezni lehet,(az kb. 40-45 milliárd ft lesz idén.)”

Március 4:
„Indoklással egyetértek, viszont a sávokat feljebb látom:
- háborús veszély teljesen elhárúlt: 4200 ft fölött,
- gazdasági katasztrófa elhárítva:
ha a szükséges kiigazitásokhoz az IMF-EU duó időt hagy és igy áll össze egy tartható program, ami nem járhat még az első években sem komoly GDP visszaeséssel: OTP 4200Ft fölött
Ha a mentőcsomagot másként képzelik: újabb tüntetések, és akár polgárháborús események is és az árfolyam visszamehet akár 4000 alá is.”

És akkor ismét a tegnap esti hozzászólásodból:

„Mikor látod már be, hogy eddig nem az lett amire számitottál Ukrajnában?”

Ezt inkább én kérdezhetném. De nem kérdezem.
pomperj
pomperj 2014. 03. 22. 17:12
Előzmény: #2613  Kontraindikator
#2616
1) Szerintem Elliott 3 of 3 of c of W kezdodott penteken.
Ez nagyjabol a le-trend elso felenek a kozepe taja, ahol az eddigiekhez kepest gyors kene legyen az eses tempoja. Az eddigi tempo es forma ezt megerositi. Kiderul 2 het alatt, hogy jo-e?

Elvileg lehet 2 masik alternate szamozas, de azok eselyet 30%-nal nem adnam most magasabbra.
Az egyik szerint W mar komplett, es mar (a of X felfele) is megvolt penteken reggel, tehat zarasra b of X fazis indult lefele.
A masik szerint 4 of c of W elkezdodott oldalazo haromszog formaban a 3500 utan, es akkor annak (b) lemeno hullamamaban van pentek ota, es marad is ebben egy ideig 3600-4000 kozott hintazva, kozben meg ketszer le-fel lendulve, es csak utana tori le 3500-at.

link

2) Igen, egy par napig, talan par hetig is meg megtartja a 3700-3500 sav. De a meglepetes nem felfele, hanem lefele lesz.

Good luck.
berlini
berlini 2014. 03. 22. 17:03
Előzmény: #2612  pomperj
#2615
1.
"A bankok az "orszagcsod" helyzetekben nem a forras oldalt szoktak bukni, hanem inkabb az eszkoz oldalt."
Én sem vagyok bankár, (eredetileg ugyancsak villamosmérnök, de közgazdász is) de a forrás oldalt lehet csak bebukni, mert abból helyezed ki az eszközöket. (A forrás egy része a saját tőke és a másik részét adják a betétek, és egyéb kölcsönvett források.)
Megkérlek arra , hogy ha számolok, akkor Te is számitással cáfolj. Nem érv a görög példa, az legfeljebb a bulvár újságirás szinvonalához kielégitő.
1.
"Az is illuzio, hogy "IMF a leglazabb feltetelekkel" adna penzt Ukrajnanak."
Ezzel nehéz vitatkozni, mert ezt a gyakorlat fogja vagy cáfolni vagy igazolni.
Az egész csomag része lesz az uniós, USA, kanada és egyéb segitség is és az egész csomag mindenképpen kedvezőbb kell hogy legyen mint a görög.
Van azért egy - a görög helyzettel való összehasonlitásban - kedvezőbb kiinduló pont:
- az államadóság GDP-hez viszonyitott 36%-os szintje link
relative alacsony. (Ezt szokták, még ledolgozhatónak tartani.)
- vannak versenyképes export termékei (mezőgazdaság, nehézipar.)
- önálló valuta (igy, ha másként nem megy tudnak versenyképességet javitani leértékeléssel. A japánoknál is bevált tavaly.)
- energia tranzit ország , igy az oroszoknak is szükségük van együttműködésre.
- a közvélekedéssel szemben nincsen akkora import energia függősége mint például nekünk.
Törölt felhasználó 2014. 03. 22. 16:29
Előzmény: #2612  pomperj
#2614
Szerinted a 3600 megtartja elso korben?
Kontraindikator
Kontraindikator 2014. 03. 22. 15:51
Előzmény: #2612  pomperj
#2613
Pomperj!

Az általad számozott Elliott hol tart éppen?
pomperj
pomperj 2014. 03. 22. 14:33
Előzmény: #2608  berlini
#2612
" teljes forrásoldalt bebukja (kb. 600 milliárd ft-ot) és az eszközoldalon semmilyen kihelyezése nem térül meg"

A bankok az "orszagcsod" helyzetekben nem a forras oldalt szoktak bukni, hanem inkabb az eszkoz oldalt. Egyreszt, mert a hrivnya inflacio miatt bukjak a kovetelesek felet-haromnegyedet, masreszt mert az adosok nem fizetokepesek tobbe, a penzt kiveszik a betetesek (mar nagyreszt kivettek!), a hitel-biztositekaik pedig egyszercsak semmit se ernek, es ha a bank meg is szerzi, akkor sincs ra vevo. Hacsak nem bagoert elprivatizaljak, de ahhoz meg torvenyek es nyugati tokebearamlas kellene; ez aligha lesz.

Ennek a bebukasnak az aranya a gorog bankoknal kb. 2/3 volt, gyakorlatilag minden bankot ujra tokesitettek ott, nagyjabol 30Mrd EUR-al, es majd minden bank most az allame.
Ukrajnaban ennel nagyobb lesz a bebukasi arany; igen, sajnos siman osszejohet az 500Mrd leirasi teher OTP Ukrajna+Orosz lanyanal.

2)Az is illuzio, hogy "IMF a leglazabb feltetelekkel" adna penzt Ukrajnanak.

Nem kell ahhoz elolvasni az "IMF titkos tortenete" konyvet, hogy pl. a gorog esetben tudjuk, hogy az IMFben egyebkent tul-reprezentalt Eu orszagok kuzdottek ki a gorog mentocsomagot, akiknek a legnagyobb volt a kockazatuk.
De, tobb Eu orszag, meg pl.Svajc es a Brazilok, meg egesz Azsia ellenezte. Epphogy atment, USA tamogatassal. Es, ott meg esely is volt a visszafizetesre.

Ukrajna esetben alig van esely, es nem hiszem, hogy most az Azsiaiak (van jopar jelentkezo!) ne akarnanak maguknak hasonlo ingyenpenzeket.
Az IMF szerepe egyebkent is egyre csokken a mento akciokban, meg az USA amugy se fizette be a tokeemelest; pedig ez is jelent valamit. Semmi jot.

Good luck.
Törölt felhasználó 2014. 03. 22. 14:32
Előzmény: #2608  berlini
#2611
"Mindezek alapján, a legrosszabb esetben, egy teljes ukrán-leány tőkevesztésből indulhatunk "csupán" ki, ami 130 milliárd ft leirását teszi ebben a legrosszabb scenárióban szükségessé...amennyiben Fundamaxnak igaza lenne, akkor nemcsak Ukrajna, hanem Oroszország is keményen recesszióba kerül és a két leánybank is veszteséges lesz. Ez bizony tőkeveszteségeket okoz és goodwil leirásokhoz, tőkepótlásokhoz vezet. Ennek a mértéke elérheti lazán a 100 milliárdos nagyságrendet."
Ez hogy jott ki 100 milliardra a vegen neked? 130 ukran + x orosz leiras= 100? Tobbszaz milliardra gondoltal?
kukutyinbenko 2014. 03. 22. 12:18
Előzmény: #2604  Törölt felhasználó
#2610
Látom Ukrajna esetében nem léteznek árnyalatok, csak fehér vagy fekete minden.
Adva van egy ország amely a nyugattól csak kizsákmányolásra számíthat, káoszra van ítélve és bűnözők, fasiszták, oligarchák fogják sanyargatni ha ismét a rossz oldal felé ácsingózik.
Bezzeg Oroszországanyácska csupán szelíden sepregetni szeretne a hátsóudvarán, kicsinosítani a szegényes portákat és szeretetteljesen keblére ölelni elkóborolt testvéreit. Mindjárt könnyekre fakadok. Rögtön itt jelezném, Ukrajna adottságainál is méreténél fogva inkább éléskamra az oroszok számára mint , de biztos nem ok nélkül degradálod le őket hátsókertté. Fraud bácsinak vannak erről elméletei, de ezt most hagyjuk.
Amit viszont ne felejtsünk megemlíteni az az, hogy Ukrajnában eddig pont a szelíd oroszok irányítottak mindent, még akkor is amikor látszólag számukra kevésbé kedves garnitúra jutott hatalomra. Itt jegyezném meg, demokratikusan megválasztott elnökökre/kormányokra hivatkozni Ukrajna esetében elég aggályos, ugyanis számos nálam az ottani ügyekben tájékozottabb elemző (pl. az ottani magyar etnikum egyik vezetője) állítása szerint is sorozatosan durván elcsalt választásokról beszélhetünk csupán. No de térjünk vissza, hogyan is szerette eddig Oroszországanyácska ukrán nemzettestvéreit. Hogyan reagált például, ha számára kevésbé szimpatikus deviáns erők kerekedtek felül. Ilyenkor emlékeim szerint rántottak egyet-kettőt a zablán, s ha vonakodva is, de helyes irányba fordult az ország. Az addiginál is drágábban adták pl. a gázt mint a kétszer-háromszor olyan messze élő, sokszorosan gazdagabb ráadásul ellenséges nyugati vevőiknek. Jogosan merülhetne fel a költői kérdés, minek barátkozni az oroszokkal ha az ellenségeikkel is ilyen jól bánnak?
De vessünk inkább egy pillantást a nyugati országrészben megszerzett ipari kapacitásokra is, melyek tisztességes átlátható folyamatok révén kerültek orosz, vagy oroszbarát oligarchák kezére. De miket beszélek csitt, ilyenek nem is léteznek, ők talpig becsületes üzletemberek, akik csupán Ukrajna szebb jövőjén munkálkodnak. Ahogy a maffia is csupán most ütötte fel fejét Ukrajnában, sőt a fasiszta csökevények is tegnap jöttek a világra. Semmi köze ennek ahhoz, hogy az ukránok messiásként üdvözölték a náci Németország megszálló csapatait. Ez is csupán konok gonoszságuk miatt alakult így, semmi köze ennek a Sztálin elvtárs gondoskodása alatt éhen pusztult sok millió "ukrajnai szovjet lakos" sorsához. Ez csupán egy balul elsült társadalmi méretű diéta kellemetlen mellékhatása volt, nem több. Az ő fasizmus iránt érzett nosztalgiájuk igazi oka, ennél sokkal szimplább, egyszerűen genetikusan fasiszták. Holott mennyi szépet és jót köszönhetnek Oroszországanyácskának és az idilli szovjet időknek. Itt van rögtön Csernobil, hát ki nem lenne hálás ilyen féltó gondosság láttán. Ezért érthetetlen, sőt szörnyű lenne ha a mocskos nyugati erők itt is teret nyernének, meggyökeresedne a szélsőséges liberalizmusuk, meghonosítanák itt is az elavult technológiáikat. Talán még az eddig épségben maradt Lenin szobrokat is eltüntetnék mérhetetlen reakciós gyűlöletüktől elvakultan. Nem csoda ha a legendásan szelíd, jó Putyin elnök is kibillent egy pillanatra békeszeretetéből és elfordította tekintetét, amikor a józanságukat megőrző helyi erők jogos felindulásukban elfoglaltak ezt-azt a Krímben.
Valakinek csak meg kell óvnia az istenadta népet a nyugati reakciósok elszabadulni kényuralmától és láncos kutyájuk az IMF fékeveszett őrjöngésétől. S ki lenne erre alkalmasabb mint Oroszországanyácska, valamint az ő bölcs vezetője, a népek megmentője a béke utolsó erős bástyája.
berlini
berlini 2014. 03. 22. 10:46
Előzmény: #2607  pomperj
#2609
ja és még egy pontositás:
az OTP egy részvényrejutó saját tőke értéke: 5400 (és nem 5000) Ft.
Nem lényegtelen különbség, ha már nekiállunk számolgatni.
berlini
berlini 2014. 03. 22. 10:43
Előzmény: #2607  pomperj
#2608
"Jobb eleve realistakent es a tapasztalatokbol tanulva elfogadni, hogy OTP orosz+ukran merlegfooszeeegenek 80-90%-a lesz a veszteseg a vegen"
Azoknak irom, akiket a tények is érdekelnek:
ez a 617 milliárdos eszközállományból számitva 500-560 milliárd lenne.
Hogy történhet ez meg?
Úgy, hogy az OTP-Ukrajna a teljes forrásoldalt bebukja (kb. 600 milliárd ft-ot) és az eszközoldalon semmilyen kihelyezése nem térül meg, még 1%-osan sem.
Tehát az ország többször egymás után csődbe megy, de a hrivnya /ft árfolyam stabilan áll mint egy viagrával tartósan bemerevitett himtag. Ugyanis amennyiben a hrivnya keményen leértékelődik (és ez törvényszerű egy ilyen csődhelyzetben,) akkor a forrásoldalon le kell számitani (az egyszerűség kedvéért itt is ) a teljes betét oldalt, 240 milliárd ft-nyi értékben. Igy már "csak" 360 milliárd ft-os veszteségről kell hogy beszéljünk. Csányiék azonban egy sajtótájékoztatón januárban bejelentették, hogy a hrivnya gyengüléséből adódó kockázatokat kellően lefedezték. Ez a gyakorlatban csak azt jelentheti, hogy árfolyambiztositási konstrukcióval dolgoznak, igy a nem hrivnya alapú források kvázi (ft-ban mérve legalábbis)értékállóságából indulhatunk ki. Mindezek alapján, a legrosszabb esetben, egy teljes ukrán-leány tőkevesztésből indulhatunk "csupán" ki, ami 130 milliárd ft leirását teszi ebben a legrosszabb scenárióban szükségessé. Ez az OTP saját tőkéjének 9%-a. Sok pénz, de pont ezek miatt a veszélyek miatt esett az OTP 4100-4500 közötii sávból egészen 3500ft-ig. Ezért és a devizahiteles mentés lebegtetés miatt nem éri el az OTP-csoport tőzsdei értéke a könyvszerinti értékét és éri annak csupán 70%-át. Nagy hiba lenne ehhez a már beépitett közel 500 milliárdos diszkonthoz mégegyszer hozzászámitani egy a legrosszabb ukrán verzióból esetleg bekövetkező tőkeveszteséget. (A térségi konkurencia tőzsdei értéke átlagban felülmúlja a könyvszerinti értéket.)
De názzük inkább azt, hogy mekkorák a tényleges veszélyek:
amennyiben Fundamaxnak igaza lenne, akkor nemcsak Ukrajna, hanem Oroszország is keményen recesszióba kerül és a két leánybank is veszteséges lesz. Ez bizony tőkeveszteségeket okoz és goodwil leirásokhoz, tőkepótlásokhoz vezet. Ennek a mértéke elérheti lazán a 100 milliárdos nagyságrendet. De ugyanoda jutunk. Az értékelési helyzet, (ebből is lehet ismételten látni, hogy a piacnak mindig igaza van,) pont ezt árazza be most.
pomperj
pomperj 2014. 03. 22. 09:39
Előzmény: #2604  Törölt felhasználó
#2607
1)Tegnap olvastam vegig az Economist-ot, tudod, amelyiknek a cimlapjan tank van a felmeztelen Putyinnal a nyeregben,
A benne levo cikkek olcso fercmunek tunnek az utan, amit itt olvastam. Csak gratulalni tudok hozza. Koszononjuk.

2)Amikor a gorog valsag kitort (az egy egyseges orszag, nem volt egy ellenerdekelt kulso nagyhatalom, elotte Eu szabalyok voltak ervenyben, szoval sokkal atlathatobbnak hitt helyzet volt mint Unkrajna),szoval,

kezdetben a gorog allampapirok kb. 1/3 haircut-jarol allapodtak meg, es hiteligeny 90Mrd korul volt. Az egy pici orszag Ukrajnahoz kepest.

Ket evvel kesobb az allampapirokon a haircut 2/3 volt (ezt az ott mukodo gorog es kulfoldi bankok vesztettek el),
a hiteligeny szamlajuk a duplaja lett. Es a korulmenyek jok voltak, mert kozben a gorogok nem vesztettek el kulpiacuk 40%-at, devizautalasokat es penzkimenekitest eleg hatekonyan megakadalyoztak, stb. Minderre Ukrajnaban nem lehet szamitani; epp forditva.

3)Aki azt hiszi, hogy Ukrajnaban a helyzet csak annyival lesz rosszabb, mint a gorogoknel is kiderult,
marmint az indulo feltetelezesekhez kepest, az siman naiv.

Jobb eleve realistakent es a tapasztalatokbol tanulva elfogadni, hogy OTP orosz+ukran merlegfooszeeegenek 80-90%-a lesz a veszteseg a vegen.

Ez OTP mai egeszen jo toke-ellatottsaganak nagymerteku, kb. 30-40%os romlasat idezheti elo. (Collateral damage nelkul!)
Ha OTP mai kb. 5000Ft/share tokeallomanya ennyivel romlik, hamar 3000 fele jar a fundamentalis mutatoinak legfontosabbika.

4)Nyilvan ezt a minosito/elemzo bankok OTP celar csokkenteseben, SP leminositessben, stb. hamarosan latni fogjuk.
De, nem egyszerre; a celar-csokkentes elso lepcsojen sem vagyunk tul, es statisztikak szerint azt 4szer szoktak altalaban celarcsokkenteni, marmint a stabilizalodasi fordulat elott.

Ideje realistan nezni a KeletEuropai, most indulo politikai-gazdasagi instabilizacios evtized recesszios fordulatanak varhato kovetkezmenyeit.

Be careful.
Törölt felhasználó 2014. 03. 22. 02:31
Előzmény: #2598  egy_kezdo
#2606
Csak figyeld a valaszt Kelet-es Del-Ukrajnaban az IMF csomagra.., kivancsi vagyok hanyan akarjak majd megfizetni az elszabadult gazarat, meg az ebbol adodo altalanos arnovekedest, mikor kaphatnanak olcso orosz gazt, ha oda tartoznanak... Mar a FAK-bol is kilepett az ideiglenes ukran kormany.., biztos nepszeruek...
berlini
berlini 2014. 03. 21. 23:17
Előzmény: #2604  Törölt felhasználó
#2605
Máskor jobban összeszeded az infót.
Az IMF még nem véglegesitette a számait, igy nem beszél még semmilyen konkrét összegről.
Az EU viszont már most kijelentette, hogy az IMF hitelen felül még ad több mint 10 milliárdot. Ezen felül több ország már beigért fél-egy milliárd eurókat segélyként.
Az oroszoknak jár a szájuk, de az ukránok is elkezdtek már számolni. A számháborúba ők is belöktek 100 milliárdnyi követelést az oroszoktól.
Arról viszont egy szót sem ejtesz, hogy nem jöttek be jóslataid az eszkalációról.
Két hete még arról irtál, hogy az oroszok bevonulnak és elfoglalják Kelet-Ukrajnát és az olajfegyverrel térdrekényszeritik Európát.
Ez egyenlőre nem jött be.
Az oroszok vigyáznak, hogy a kisebb nyugati szankciókat ne trompfolják. Amúgy sem kellenek külön szankciók (amelyek legalább annyira súlytják a nyugatot is,) az orosz elszigetelődés, a folyamatos energiabeszerzési diverzifikáció Európában, a tőke elmenekülése Oroszországból megteszi maga is azt amit látványos szankciók megcéloznának. Az oroszok recesszióba esnek. A recesszió mélységét az fogja meghatározni, hogy Amerika képes lesz-e a nyersolaj árát 10-20%-kal csökkenteni. (Az Opec olajkitermelési önköltségi ára alacsonyabb mint az oroszoké.)
Abban viszont igazad van, hogy az ukránokat lehet (kell is) segiteni, de csak saját maguk tudnak kimászni a szarból. Ettől a héttől szabadon exportálhatnak az EU-ba, és egy gyenge hrivnya ad ehhez egy legendően nagy kezdő lökést.
Csak az ukránokon múlik, hogy élnek-e a lehetőséggel.
Hogy ők tényleg csak az oroszok hátsóudvara, vagy valamivel több közük van Európához.
Jellemző az európai finnyás intellektüelekre, hogy szeretnek egyenlőségjelet tenni a diktátorok és a demokratikus értékekre egyedül vigyázó nyugati demokráciák között.
Szeretnék minden ilyen kollégát emlékeztetni arra, hogy ez a ronda kapitalista társaság mentett meg bennünket a sztálinista és hitlerista bandától.
Ha nincsen ez a nyugat, akkor most 100 millió árja alatt lehetne gályarabszolgának lenni. (De csak a kiválasztottaknak, mert a többségből és utódaikból már régen mosószappan lett volna.)
Mikor látod már be, hogy eddig nem az lett amire számitottál Ukrajnában?
Törölt felhasználó 2014. 03. 21. 20:41
Előzmény: #2602  berlini
#2604
Látom, töretlen az optimizmusod. Jó dolog, ha hinni tud valaki a csodákban. Abban, hogy az ukrán beteg az IMF lélegeztető gépen majd teljes életet él és felépül. Abban, hogy a hiteleket soha nem kell majd visszafizetni. Abban, hogy létezik ingyen segítség és nem kérik meg az árát.

Az Ukránok 35 milliárd EUR hitelt kértek az IMF-től, az IMF 11 milliárdról beszél. Valószínűleg a 35 milliárd a jó szám és talán még az sem elég. Az oroszok most számoltak össze 16 milliárd dollár ukrán tartozást. A kínaiak 3-at követelnek.

Az Ukrán devizatartalék 2011 közepén 36 milliárd dollár volt. 2013 végén bő 20 milliárd, januárban már 18 milliárd alatt, február végén 14 milliárd. Márciusban a jegybank szerint az év végéig lejáró 10 milliárd dollár devizaadósságra sem maradt elég és abba nem számolták bele az új orosz és kínai követeléseket, mert azok céges tartozások.

Nem csak a lejáró adósság a gond, hanem az is, hogy az ukrán folyó fizetési mérleg vastagon mínuszos, pedig abban még nincs benne, hogy az oroszok visszaemelik 400 dollár/ezer m3-re a gáz árát, ami 1,5-szeres emelés.

Tehát pár milliárd nem menti meg az ukránokat a csődtől, csak egy igen méretes csomag. Pár milliárdos segély az ukránoknak kb. annyit használ, mint haldoklónak az aszpirin. Ha meg akarják győzni a piacot, akkor inkább a 35 milliárd EUR, mint a 11.

Az első kérdés, hogy mennyi olyan pénzt ér meg a nyugatnak Ukrajna, amit soha nem látnak viszont. Ráadásul az a vicc, hogy ez a pénz tetemes részben pont az oroszokhoz, meg a kínaiakhoz fog vándorolni. A maradék jó részét meg ellopják az oligarchák.

Ha elég nagy lenne a csomag, akkor a következő kérdés, hogy mi az ára. Az ukrán vezetés előre kijelentette, hogy bármilyen IMF feltételt elfogad és akár a költségvetés 1/6-ának megfelelő költségcsökkentésre is hajlandó. Ez olyan, mint Magyarországon egy 2500 milliárd forint feletti megszorítás. És még ennyi is kevés lehet a növekvő kamatteherre, növekvő gázárra és várhatóan csökkenő GDP-re tekintettel. Ha az IMF feltételek kemények lesznek (támogatások, különösen a lakossági gázár támogatás csökkentése, nyugdíjak csökkentése, közalkalmazottak leépítése, Hrivnya erőteljes leértékelése, stb...) akkor a jelenlegi kormány legfeljebb csak kemény diktatúrával maradhat hatalmon, amihez jelenleg nincs meg az ereje. Ha az IMF feltételek lazák lesznek, akkor nem csak az ukrán államadósság, de a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleghiány is még csúnyábban elszáll és a piacon nem marad épp eszű ember, aki komolyan vegye az ukrán fizetőképességet. Ráadásul újabb és újabb csomagokkal kell majd betömni a lyukat.

Az IMF/EU-nak a pénzszórás két okból érheti meg. Az egyik a privatizálható állami vagyon, a másik a piac. Még enyhe feltételeknél is biztos, hogy komoly privatizációt írnak elő. Már a népnek is nehéz lesz elmagyarázni, hogy mindent, ami még működik és nyereséget termel miért jó bagóért odaadni a nyugati multiknak, akik vagy lerabolják, vagy leépítik, mint konkurenciát. Miért jobb az, ha a nyugatiak lopják szét, azt amit eddig az oligarchák? De ott vannak az oligarchák is. Ők most minden fejős tehénen rajta tartják a kezüket. Privatizálni csak úgy lehet, ha ezt elveszik tőlük. Kötve hiszem, hogy ezek után támogatni fogják a kormányt. Márpedig az a kormány, amelyik az oligarchákkal szembe kerül, szinte biztosan bukik.

A népről annyit, hogy a nyugatbarát fele olyan illuziókat kerget, mint mi magyarok rendszerváltás előtt. Hogy majd belépnek az EU-ba, jön a jólét, nekik is l0 éven belül cukrászdájuk Bécsben. Hogy néhány millió ukrán munkavállalót azonnal beengednek az EU munkaerőpiacára. Rövid úton rá fognak jönni, hogy ez felejtős és az nem fog használni a jelenlegi, vagy épp aktuális nyugatbarát kormány népszerűségének. A nyugati kisebbségek közül az EU tag anyaországgal rendelkezők, románok (moldávok), lengyelek, bolgárok, magyarok eddig az EU-s vonalat támogatták. A nyelvtörvény eltörlési kísérlete és Szabadság Párt, illetve a Jobb Szektor ténykedése rövid úton megoldja, hogy ez megforduljon. Ez csak 2-3 % szavazat, de ahhoz képest, hogy a 2010-es elnökválasztáson is és a 2012-es parlamenti választáson is az oroszbarát erők nyertek és a jelenlegi kormány nem választással került hatalomra, még pár százalék veszteség is sok lehet.

Az EU import megugrása sem fogja javítani az ukrán külker. és folyó hiányt.

Ne feledjük, hogy az ukrán ipar a nyugati, oroszlakta területeken koncentrálódik és jelentő hányadban orosz befektetők kezében van. Azt sem árt tudni hogy Ukrajna exportjának meghatározó része, emlékeim szerint 40 %-a Oroszországba irányul. Ukrajna fizetőképessége az orosz dollárokon múlik. Elég csak kitalálni, hogy az ukrán terményekkel, élelmiszerekkel élelmiszer biztonsági bibi van és hatóságilag leállítani az ukrán exportot Oroszországba és máris összetörték Ukrajnát.

Tudomásul kell venni, hogy Ukrajna az oroszok hátsó udvara. A nyugat képes volt egy ipari méretű botmixer belenyomni az ukrán pöcegödörbe és megkeverni a trutyit, de a helyzetet nem képes kezelni. Órákkal a február 21-i megállapodás után, amit 3 EU-s külügyminiszter hozott össze, felrúgták a megegyezést és hatalomra jutott az ellenzék. De akkor kicsúszott az irányítás a nyugat kezéből. Nem tudják kezelni radikális nacionalista Szabadság Pártot és a keményen neonáci Jobb Szektort, amelyek egyre jobban elszabadulnak. De a komoly alvilági kapcsolatokkal rendelkező Klicskoék sem tűnnek könnyen irányíthatónak. Tyimosenkoról meg mindenki tudja, hogy ugyanúgy az állam szétlopásából gazdagodott meg, mint Janukovics (276 számla nyugaton, rajta fontmilliókkal legalább ugyanolyan kínos, mint a janukovicsi arany WC kefe). Nem fogják megválasztani. Vajon érdemes a nyugatnak számolatlanul öntenie a pénzt egy számára is kezelhetetlen hatalom átmeneti életben tartására?

Láthatóan a nyugatnak nincs sem szándéka, sem ereje valódi tétmeccset vívni az orosz medvével. Azt pedig már sokszor bizonyították, hogy a trutymó megkeverése után rendet tenni nem tudnak. Érdemes csak az arab tavaszra gondolni, de Irak, Afganisztán, Szomália, a délszláv országok, vagy a franciák legújabb afrikai kalandja sem voltak éppen diadalmenet.

Még mindig két kimenetet látok. Vagy Ukrajna megtörik és meghajlik Putyin előtt. A jelenlegi vezetést elzavarják (a nép, a hadsereg, amelynek a 3/4-e a Krímben átállt és amely katonák hónapok óta nem kaptak fizetést, saját radikálisaik, vagy az oroszok). Esetleg Putyin direkt bemegy és ő tesz rendet. Vagy pedig Putyin leoperálja az oroszlakta gazdagabb, értékesebb részeket és otthagyja az anarchikus, csődben lévő Közép- és Nyugat-Ukrajnát a nyugati hatalmaknak, hogy egyék meg, amit főztek.

Az OTP Ukrajnának csak rossz és rosszabb forgatókönyvek léteznek.
egy_kezdo 2014. 03. 21. 16:46
Előzmény: #2602  berlini
#2603
Ez lenne, egy stratégiailag bölcs döntés (EU oldalról).

Hamarosan kiderül, hogy az EU bürokratáknak mennyire lényeges (mennyit ér)Ukrajna...

Alaposan és gyorsan kellene kockázatot elemezniük, mert ha a jelenleg még légüres teret nem töltik be, megteszi ezt helyettük Oroszország vagy az instabilitás. (Jó esetben az USA).

Bármi is lesz a kimenetel, az OTP eredményében hónapok múlva látjuk majd a hatást. Túl nagy pozitívum azért nem várható. A nagyon rossz(káosz), a kevésbé de rossz(orosz) és a semleges(EU/IMF) között lehet kijelölni a választ..
berlini
berlini 2014. 03. 21. 14:42
Előzmény: #2601  egy_kezdo
#2602
Az én tippem:
az IMF története legenyhébb intézkedéscsomagját fogja mint feltételt támasztani.
Ezen felül pedig kapnak még pár milllird eurónyi segélyt is.
Ha mindez nem következik be, akkor Ukrajna tovább sűlyed, előbb vagy utóbb egy orosz keleti részre és egy nyugati az unióban csalódott nacionalista kormányú részre szakad.
egy_kezdo 2014. 03. 21. 14:37
Előzmény: #2598  egy_kezdo
#2601
Mintha a bennfentes nagyfiúk is kezdenék belátni: Ok nélkül senki sem megy velük a jelenlegi sávtető fölé (4100-4150).

Egy-két pozitív fundamentális hír tudná csak oda felvinni és megtartani ott az árfolyamot, de ilyenből most elég kevés van a láthatáron, szám szerint 0 vagy 1. Ez utóbbi, amennyiben az IMF feltételek nélkül öntene pénzt Ukrajnába, ami valljuk be, nem túl valószínű...

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek