Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ujonc 2011. 01. 20. 00:40
Előzmény: #477  tokos.
#480
E felől nincs kétségem!
De itt most az emberek hosszútávú jogfolytonosságba vetett hite illan el! Már akinek volt ezidáig. Ez viszont nem a gyerekvállalás mellett szól! Már, ha valaki e miatt vállalna gyermeket.
jumbo2 2011. 01. 20. 00:38
Előzmény: #475  ujonc
#479
"Az én nyugdíjkorhatáromig biztos nem bírja a rendszer!"

Akkor semmiképpen se MNYP-t válassz, mert a nyugdíjvagyonod nagy része el fog úszni.

Ugyanakkor egy államcsőd után 10 évvel a gazdaság visszaállhat, sőt jóval meghaladhatja az államcsőd előtti szintet vagyis az állami nyugdíj kifizetésre kerül. Az MNYP vagyon nagy része viszont elúszik.
ujonc 2011. 01. 20. 00:37
Előzmény: #472  ujonc
#478
Állami nyugdíj befizetést akartam írni!
tokos. 2011. 01. 20. 00:34
Előzmény: #469  ujonc
#477
"És nem gondolod azt, hogy pontosan az ilyen diktatórikus húzások miatt rendül meg a polgárok bizalma az államban? "

Hát történetesen nem emiatt, de Bokros, meg Bajnai diktatórikus húzásai alaposan odavágtak neki.
ujonc 2011. 01. 20. 00:34
Előzmény: #468  jumbo2
#476
"Szerinted mi történne az MNYP vagyonoddal egy államcsőd esetén?"
Biztos vagyok benne, hogy csökkenne! Mint ahogyan csökkent ez már az amerikai jelzálog hitelezési rendszer összeomlása miatt is. És ezzel most mit szerettél volna mondani?
ujonc 2011. 01. 20. 00:32
Előzmény: #468  jumbo2
#475
"De ezt nem bírta el az ország, haladtunk az államcsőd felé."
Miért, ezek után nem ugyan arra haladunk? Annyi történt, hogy eltolták a dolgot egy pár évvel. Az én nyugdíjkorhatáromig biztos nem bírja a rendszer! És akkor velem (velünk mi lesz? Kopogtassak Orbán gyerekeinél, hogy a fater hogyan is gondolta 30 éve?
tokos. 2011. 01. 20. 00:31
Előzmény: #471  Törölt felhasználó
#474
Valóban. Az ingyen van?

Amúgy ez a zseniális gondolat éppen bebizonyította, hogy tök felesleges az mnyp, hiszen, ha elpatkolsz, ott az életbiztosítás az örökölhetőség helyett...
tokos. 2011. 01. 20. 00:29
Előzmény: #465  ujonc
#473
Az a baj, hogy leírom a tévhitek cáfolatát A-nak az természetesen kussol, de utána előjön vele B.

Az a baj, hogy 50 mnyp kifizetéssel nem menekül meg a kassza. Az, hogy az mnypk által generált hiány ne emelkedjen továb (ami nem azt jelenti, hogy megszűnik a hiány, hanem azt, hogy nem nő évi 800 mrd-ről mondjuk 801-re) ez is legalább öt év, ahhoz, meg hogy a hiány eltűnjön évtizedek kellettek volna.

Érdemes kiszámolni, nemrég írtam egy példát, senki nem adott rá eredményt, de már nem fogom előkeresni. Kilátástalan ez az egész, megyek aludni, hagyom, hogy drop kibontakozzon.
ujonc 2011. 01. 20. 00:29
Előzmény: #467  tokos.
#472
Az árvasági segélyt a magánnyugdíjpénztári befizetéseidből számítják?
Azok gyerekei, akik MNYP-ban maradnak, nem kapnak a jövőben árvsági segélyt, ha a szülő elhalálozik?
Törölt felhasználó 2011. 01. 20. 00:28
Előzmény: #467  tokos.
#471
ez azért hülyeség, mert a "nem tervezett" elpatkolásra és itt hagyottak anyagi támogatására már kitalálták a biztosítást! AZ ÉLETBIZTOSÍTÁST!....
Törölt felhasználó 2011. 01. 20. 00:26
Előzmény: #464  tokos.
#470
piros pont a fidesznek a csládi adózás meg a gyerek csinálásra való késztetés ösztönzés miatt adókedvezményen keresztül

..de!

gyerekcsináláshoz fészek is kell....szóval a lakás teremtést, lakáshoz jutást is segíteni kell gőz erővel

ritkán szeretnek magyarok albérletbe gyereket nevelni
ujonc 2011. 01. 20. 00:25
Előzmény: #464  tokos.
#469
És nem gondolod azt, hogy pontosan az ilyen diktatórikus húzások miatt rendül meg a polgárok bizalma az államban?
Értem ez alatt, hogy gyereket az ember nem egy kormányzati ciklusra tervez. Mire az emberek az államadóság csökkenésre nagy örömükben összehoznak egy kicsit, addigra a kormány félideje lejár. Ki garantálja a most tényleg kedvező feltételek, hosszútávú fenmaradását?
A most születendő gyerekeknek a szülei már csak azt tanítják majd: -Gyerekem tanulj nyelvet, aztán spriccolj el innen!
Ebből megint nem lesz nyugdíj!
Nekem már megvan a három. Nem mindenki a kedvező adózás miatt vállalja a gyerekeket (szerencsére)!
jumbo2 2011. 01. 20. 00:24
Előzmény: #465  ujonc
#468
De ezt nem bírta el az ország, haladtunk az államcsőd felé.

Szerinted mi történne az MNYP vagyonoddal egy államcsőd esetén?
tokos. 2011. 01. 20. 00:23
Előzmény: #459  willywin1
#467
Valakinek amúgy írtam már, hogy ha történetesen elpatkolok, akkor a gyerekek nagykorúságukig kapnak árvasági segélyt 3 gyereknél ez kb. évi 1 misi, összességében jóval több, mint ami jelenleg a magánynugdíjpénztári számlámon lenne, pedig az enyém a legzsírosabbak közé tartozna, ha lenne olyan, mivel folyamatosan járulékplafon után fizettem. Persze minél tovább élek, annál többet bukok ilyen szempontból, hiszen ha mind nagykorú lesz már, akkor nem jut nekik semmi.

Mindenben van kockázat, ha valaki fiatalon hal meg, az utódok jobban járnak, ha állami nyugdíjpénztári tag volt, mivel aligha gyűjtögetett addig túl sok pénzt.
Törölt felhasználó 2011. 01. 20. 00:22
#466
nincs veszteni való, hiszen, ha valami ok folytán a magánnyp-s megtakarításból nem jön össze nagy lóvé 40 év alatt...akkor is tök mindegy, mert, ha államiban lenne az ember, akkor is menni kell majd nyugdíj mellett dolgozni...

másrészt meg, ha a maradók pénzét a pénztár tőzsdére viszi és ne adj isten az elkövetkező 20-30 évben szarul megy majd a tőzsdének, akkor az azt jelenti,hogy szarul megy a gazdaságnak, amiből egyenesen következik, hogy az országunknak is szarul megy, tehát indokolt lesz a mindenkori kormánynak, hogy lófasz nyugdíjat adjon az embereknek hivatkozva a világgazdaság helyzetére....

szóval a tőzsdei befektetés magánpénztárban és az állami nyugdíj valahol párhuzamban lesz..mert közös pontjuk van
ujonc 2011. 01. 20. 00:17
Előzmény: #460  tokos.
#465
Nem pazarló az!
Nem pazarlóbb, mint az állami!
El kellett volna érni a MNYP-ak kifizetésének periódusába. Ahol az állam már kevesebbet fizet a MNYP-i nyugdíjasnak. EZ most elmarad.
tokos. 2011. 01. 20. 00:16
Előzmény: #461  ujonc
#464
"Hogyan, miből? "

Ha sikerülne komplexen nézned a dolgokat, rájönnél, hogy ezt próbálják megoldani a családi adózás bevezetésével. nem egy perces folyamat, a bizalmat visszaszerezni sokkal hosszabb idő, mint elveszíteni, amit több szoci kormánynak sikerült áldozatos munkával.

A nyugdíjkorhatár persze valószínűleg emelkedni fog. mindenesetre nem lehetetlen a probléma.

Ráadásul te is fiatal vagy még, hajrá, 3 gyerek után 99 ropi adókedvezményt kapsz. Én már leadtam az igényemet a magam részére...
ujonc 2011. 01. 20. 00:12
Előzmény: #461  ujonc
#463
Hogy a sincsből, hogy lett "sinvócs"? :-)
tokos. 2011. 01. 20. 00:12
Előzmény: #459  willywin1
#462
Nem, én nem erről beszélek, egy szóval sem mondtam, hogy az egyén szempontjából rossz az mnyp, a maradásra nem tudnám megmondani, hogy megéri-e vagy sem,az egy másik kérdés.

Én az állam szempontjából próbálom nézni a dolgokat, van egy pénztemető, jönnek nyugdíjba a Ratkó gyerekek, vegyünk-e fel orrvérzésig kölcsönöket, mikor a napi számlát sem tudjuk kifizetni, vagy terheljük újabb adókkal a már eddig is agyonadóztatott rétegeket, és hagyjuk, hadd maradjon le még jobbban az ország mindenkitől, aki él és mozog a régióban? Melyik?
ujonc 2011. 01. 20. 00:11
Előzmény: #456  tokos.
#461
Én értem, hogy a rendszer összeomlott volna! De te azt vedd észre, hogy ezzel nem oldották meg a problémát! Nem csak a Ratkó korszakban volt demográfiai csúcs! Nézd meg a 70-76 között születetteket. Köztük vagyok én is! Minket elméletileg azok fognak eltartani akik mostanában születtek (születnek)!
Hogyan, miből?
Ráadásul a rendszerváltás óta nem is lehet a kisebbségek arányát számontartani. Bár én azóta népszámlálásra sem emlékszem. Az ez irányú eltolódásról csak kétes mende-mondákat hall az ember (ha elefántcsonttoronyban él).
Ha lemész vidékre (vidékre!?), egyből tisztul a kép!
Ez az új generáció fog majd nekem nyugdíjat teremteni? Ezért adjam most a nagy kalapba a pénzem? Met majd jönnek Ők, és eltartanak?
A most születő generáció, úgy oldja meg a nyugdíjproblémát, hogy az esetleg nyugdíjas kort megélt embereket (ami 70 év környékén lesz akkoriban, efelől kétségem sinvócs, nemes egyszerűséggel agyonüti!
Már ma ez megy!

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek