Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ujonc 2011. 01. 20. 21:12
Előzmény: #538  jumbo2
#540
"Hogyan lenne hülyeség az adócsökkentés?

Az adócsalóknak,"
Na igen! Az adócsalóknak most biztos ökölbe szorúl a kezük! -A fenébe az idén nem tudok annyit csalni, megmarad törvényesen!
"munkanélkülieknek persze nem ez az érdeke."
A munkanélkülieknek (a magam nevében is beszélhetek) meg az, az érdeke, hogy legyen munkája! Ja! És a család is örülne, ha már a három gyerek után ilyen kedvezményeket tettek!
De nem probléma, ha Viktor nem tréfál lesz itt munka! Ugye lesz? És gondolom a kínai gazdasággal nem a bérek terén akar majd lépést tartani!
"De teszek rá nagy ívben, az országot nem ők építik."
Miért az ország épül? Te melyik országról beszélsz?

ujonc 2011. 01. 20. 21:07
Előzmény: #537  tokos.
#539
Na igen!
A családi adókedvezmény! Véleményem szerint ezzel átestek a ló másik oldalára. Lényegében a három gyereket nevelők 600E forintig nem fizetnek adót. Nem hiszem, hogy az ország ezt megengedheti magának. Ez vonatkozik azokra is, akik több százezret vittek haza nettóban (úgy mondanám közelebb a millióhoz). Ez luxus! A gazdasági növekedésre megint csak nem számítanék, miután a gazdaságunk ki lett árúsítva. A Magyar gazdaság kiszolgáló gazdasággá vált. Nem tőlünk függ a felívelés, a kormány meg is szakadhat (erre nem számítok). Ha kint nem halad a szekér, itt sem fog. A világgazdaságot meg nem hiszem, hogy ebből a 3000milliárdból hoznák helyre.
Tehát, ha ez a "kockázatos" vállalkozás befuccsolna, kihez fordulhatunk? Lesz-e felelőse a dolognak? Vagy elégedjünk meg annyival: -Mi megpróbáltuk, de még így sem sikerült!
jumbo2 2011. 01. 20. 21:00
Előzmény: #537  tokos.
#538
Hogyan lenne hülyeség az adócsökkentés?

Az adócsalóknak, munkanélkülieknek persze nem ez az érdeke.

De teszek rá nagy ívben, az országot nem ők építik.
tokos. 2011. 01. 20. 20:49
Előzmény: #535  ujonc
#537
Nem teljesen.

Felvázolnám, hogy szerintem mit akarnak, ami persze kétségtelenül kockázatos.

Jelenleg az mnyp-k fenntartásának éves terhe kb 600 mrd. Ez egyrészt a közel 400 mrd-nyi kieső járulékból, illetve az mnyp-k eddigi fenntartására eldorbézolt kb. 3500 mrd kamataiból jön össze.

Ennek kb. felét áldozzák családi adókedvezményre, jellemzően a 3 illetve többgyerekesek terheit csökkentve. A kérdés, hogy ez bejön-e nekik. Nem kell amúgy nagy dolgokra gondolni, ha fele annyi abortusz történik az országban, mint amennyi jelenleg, mondjuk azért, mert a család esetleg úgy gondolja, hogy a 2 után a harmadik az adókedvezmény miatt már nem jelent nagy terhet (nettóban családi pótlékkal, adókedvezménnyel ez kb 100 ropi plusz havonta) akkor már nem kicsit ugrottunk.

Ráadásul az adókedvezménynek van egy olyan hozadéka, hogy javíthatja a gazdasági növekedést. Míg mondjuk az a pénz, ami mnyp-k-be megy, és állampapírt, vagy részvényt vesznek rajta, az nem, ami meg külföldi részvényalapokba megy (amit ugye te is olyan nagyon jó szemmel nézel), az az ország szempontjából eleve elveszett 20-40 évre.

Nem hülyeség, amit csinálnak, kétségtelenül vannak kockázatai, vannak, akik nem tudnak felülemelkedni a saját pozijukon, és ezért pokoli módon sértettnek érzik magukat, de nem hülyeség. Legalábbis szerintem.
ujonc 2011. 01. 20. 20:27
Előzmény: #534  tokos.
#536
:-)))
ujonc 2011. 01. 20. 20:26
Előzmény: #533  tokos.
#535
Amit leírtál mind igaz!
Egy valamivel nem értek egyet:
"Illetve arra, hogy amire te 70 évesen nyugdíjba vonulsz, még esetleg változhat valami, van rá 30 év."
Mi változna? És most pontosan azt a kicsit veszik el a korosztályomtól, amire a leendő helyzetben számíthattak volna. Azért veszik el, hogy ne dőljön össze egy, kettő, öt év múlva a rendszer. Ezt mondod te és én megértem. De mi lesz velünk? Állunk az úton, látjuk, hogy közelít a kamion. És csak állunk, és állunk.... és majd csak lesz valahogy!
???????
tokos. 2011. 01. 20. 20:16
Előzmény: #532  ujonc
#534
Még csak nem is hiányzik belőle semmi? Hogy a fenébe???
tokos. 2011. 01. 20. 20:15
Előzmény: #530  ujonc
#533
Ez igaz, nem is vitatom, de ahhoz, hogy problémák legyenek, nem kell megvárni a 2040-et. Én erre próbáltam utalni.

Illetve arra, hogy amire te 70 évesen nyugdíjba vonulsz, még esetleg változhat valami, van rá 30 év.

A következő öt évben viszont nincs semmire esély.

Ha hozzáveszed, hogy a most 55-60 évesek akik a közeljövőben nyugdíjba mennek, azok többsége állami nyugdíjat fog kapni, az állami nyugdíjpénztárból, és a befizetéseik is onnan fognak hiányozni, míg, ha nem változtattak volna a rendszeren, az új munkábalépők már mind mnyp tagok lettek volna, és csak 75%-nyi járulékkal járultak volna hozzá az állami nyugdíjkasszához, nem nehéz belátni, hogy a következő 5 évben akkorát szoptunk volna, mint a torkos borz...

Lehet fényeni a rendszert, hogy milyen jó volt, én nem kétlem, hogy az egyén szempontjából jó volt, az állam, az ország szempontjából meg egy pénztemető.

Kb. olyan, mint a 13. havi nyugdíj, a nyugdíjasok örültek neki, nekik jó volt, csakhát valakinek ki kellett rá köhögni a fedezetet, részben nekünk eddig is, részben majd még ezután, míg visszatörlesztjük a kölcsönöket, amiket a technokraták felvettek..
ujonc 2011. 01. 20. 20:09
Előzmény: #531  ujonc
#532
Bocs!
Nagyjából kétszer ugyanazt írtam le! Az első hozzászólás először eltünt!
Aztán megkerült! :-) Úgy látszik, átjutott a cenzúrán! :-)))
ujonc 2011. 01. 20. 20:08
Előzmény: #529  tokos.
#531
Ebből viszont az következik, hogy a cikkben leírt 2040 nem hülyeség!
Mi (akik 25-30 év múlva megyünk nyugdíjba, nagyságrendileg rosszabb helyzetben leszünk, mint a most nyugdíj elött állók.
Az etnikai összetétel változását nem is említve.
ujonc 2011. 01. 20. 20:05
Előzmény: #529  tokos.
#530
Köszi!
Ilyesmire gondoltam. Ebből megint csak az jön le számomra, a most nyugdíjbamenők nagyságrendileg kedvezőbb helyzetben vannak, mint mi akik 25-30 év múlva mennek nyugdíjba. És akkor még nem néztük az etnikai összetétel változását, ami ebből a statisztikából nem derül ki.
tokos. 2011. 01. 20. 19:44
Előzmény: #527  ujonc
#529
link

Ez a magyar korfa 2005-ben.

Ami látszik, hogy akkor az 50-54 évesek voltak csúcson, ezek most 55-60 évesek, vagyis gyakorlatilag a nyugdíj kapuját döngetik. Erről beszélek én.

Ezek gyerekei a te korosztályod, a korfa alapján többen voltak (még, de természetesen fogyni fognak) és az unokák pedig a te gyerekeid, akik jól láthatóan megdöbbentően kevesen vannak, elsődlegesen Bokros Lajos és a Horn-kormány dicsőséges hőstetteinek eredményeképpen... Remélem ez utóbbi dolgon nem fogunk vitát nyitni, ahol minden logika szerint emelkedésnek kellett volna következnie, ott szignifikáns csökkenés jött. Ezért is szoktam kritikával illetni a ballib rajongók népes hada által olyan nagyon dicsőített Bokros-csomagot. Lehet, hogy rövid távon haszált valamit, ezt nem vitatom, hosszabb távon viszont elképesztő károkat okozott. A kár ott látszik a korfán feketén-fehéren.
ujonc 2011. 01. 20. 19:31
Előzmény: #527  ujonc
#528
"A mi sulinkba négy osztály volt és harmincan voltunk egy osztályban."
Egy évfolyamban. :-)
ujonc 2011. 01. 20. 19:27
Előzmény: #526  tokos.
#527
Már leírtam!
Ez az én korosztályom.
"Érdekes, ránk 2040-et írtak (ami szerintem hülység"
Ezt akkor lehetne kijelenteni, ha valaki tudna linkelni egy mostani életkor szerinti lakosság megoszlást.
Én a magam részéről azt tudom, hogy amikor én jártam álltalánosba sorra nyiltak az iskolák. A mi sulinkba négy osztály volt és harmincan voltunk egy osztályban.
Mostanában az iskolákat összevonják (bezárják), és nem tudom van-e valahol harmincas létszám.
Ehhez jön még a újonan születettek etnikai hovatartozása (ami sajnos erőssen meghatározó a jövő munkásait illetően, ezért nem mellékes).
tokos. 2011. 01. 20. 19:07
Előzmény: #524  ujonc
#526
Érdekes, ránk 2040-et írtak (ami szerintem hülység, ezek a Ratkó unokák, a gyerekek viszont most mennek pár éven belül, ha még nem idultak neki, de mindegy).

Viszont, ha 2040 jelenti a problémát, akkor arra azért van 30 év, amennyi idő alatt jópár gyerek felnő, és munkába áll.

Nyilván az lenne a cél, hogy ezek a gyerkek oda szülessenek, ahonnan később a produktív szférába kerülnek, és nem az inproduktívba. Talán elindul valami, bár az idő sürget, ez kétségtelen...
jumbo2 2011. 01. 20. 16:26
Előzmény: #524  ujonc
#525
Japánt ügyesen kihagyták, nekik messze nincs ennyi idejük. És egyébként is náluk a legnagyobb az elöregedési probléma.
ujonc 2011. 01. 20. 14:13
#524
Nahát, hogy mik vannak!?
link
Oszo 2011. 01. 20. 14:07
Előzmény: #522  sasa44
#523
Eszembe se jutott!
sasa44 2011. 01. 20. 13:56
Előzmény: #518  Oszo
#522
Nehogy félreérts,dehogy akarok én összeveszni, csak megérteni próbálok dolgokat. Köszi a türelmedet és úgy látom , neki kell állnom áttanulmányozni a tv-eket és a MNYP-i szerződésemet, hogy tényleg tisztán láthassak
Oszo 2011. 01. 20. 13:55
Előzmény: #519  jumbo2
#521
Persze, ez tök jól van így!

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek