Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 08. 31. 07:24
Előzmény: #1083  szivacs
#1084
És a 2013 után nyugdíjba menőknek kell 25 %-al többet fizetni. Igaz az majd akkor lesz gond. Azt majd oldja meg valaki.
Szerintem nagy hiba volt a nyugdíjrendszerből ennyi pénzt kivonni. Ha nem tudták a MNYP-t kigazdálkodni, akkor hagyni kellett volna az átirányítást és meghagyni a nyugdíjvagyont.
szivacs
szivacs 2011. 08. 31. 00:42
Előzmény: #1082  rockmaster
#1083
Nem érted? Akkor egy egyszerű számítást ajánlok:
- ha a GDP 80%-a az államadósság,
- amit átlagosan 6%-on tudsz finanszírozni,
- akkor a GDP 4,8%-a megy el az államadósság finanszírozására,
- azaz 4,8%-os elsődleges többletet kell elérned a költségvetésben ahhoz, hogy stagnálj,
- vagyis minden évben közel 5%-kal kell növelned a gazdaság teljesítményét 0 többletforrásból!
Nem sok ország tudta ezt megszakítás nélkül minden évben produkálni - ha volt egyáltalán ilyen.
Vagyis ez biztos út a lejtőn az államcsődbe...
rockmaster 2011. 08. 31. 00:28
Előzmény: #1081  szivacs
#1082
Nem értem miért lett ekkora divat ezen az államadósságon lovagolni?
Nem jobb az ha az emberekhez van "kihelyezve" ez az adósság 20-30-40 évre? Most ez a vagyon ellenőrizetlen csatornákon, ki tudja hova áramlik?
Erről a japánok jutottak az eszembe, ahol szintén óriási az államadósság, de mivel nagy a megtakarítás mértéke, így nem okoz ez nekik problémát.
Nem az államadóssággal magával van a probléma, hanem a gazdaság rossz struktúrájával. Adósságot csökkenteni felesleges a gazdasági struktúra megfelelő átalakítása nélkül, mert akkor a rendszer ezt az adósságot újratermeli. Vannak tétova lépések a Fidesz részéről az általam helyesnek vélt irányba, de a gondom az, amit elvesznek az egyik oldalon, azt visszaadják a másikon (adórendszer). Még mindig azt mondom h ha így marad a kormányzati gazdaságpolitika, akkor itt folyamatos akciótervek (megszorítások) lesznek egészen a választásokig, persze eladva népmegmentő, EU válságos köntösbe bújtatva:(
szivacs
szivacs 2011. 08. 31. 00:04
Előzmény: #1080  rockmaster
#1081
viszont a miatta keletkezett államadósság-többlet nem veszett a ködbe :-(
rockmaster 2011. 08. 30. 23:46
Előzmény: #1070  szivacs
#1080
"Legkevesebb 700 milliárd forinttal lenne nagyobb ma a hazai nyugdíjvagyon értéke, ha tizenhárom évvel ezelőtt nem vezetik be a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszert Magyarországon..."

Nos, ha 13 évvel ezelőtt nem vezetik be a mnyp rendszert, akkor most még ennyi se lenne ez a nyugdíjvagyon, tekintettel az időközi állami herdálásra. Nagyon is jó volt, hogy bevezették, kimutathatóvá tették a nyugdíjvagyon egy részét. Sajnos ez a vagyon most a ködbe veszett..
szivacs
szivacs 2011. 08. 30. 23:35
Előzmény: #1076  Törölt felhasználó
#1079
Amennyiben az mnyp rendszert nem vezetik be, nem kellett volna finanszírozni annak bevezetési és működtetési költségeit. Akira javaslata szerint ez is a hazai gazdaságot élénkíthette volna, ami nemcsak pénzügyi többlethozamot eredményezhetett volna hanem a gazdaság többletnövekedését is.
Az mnyp-be került források jórésze olyan többlet-államadósságot finanszírozott, amit éppen az állami nyugdíjkassza bevételkiesését finanszírozandó kellett kibocsátani. Egy része pedig kikerült a hazai gazdaságból és külföldi befektetéseket finanszírozott.
Törölt felhasználó 2011. 08. 30. 17:05
Törölt hozzászólás
#1078
ts3 2011. 08. 30. 17:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#1077
Ezek szerint az önkéntes MNYP számlámról is kb 1 millió hiányzik?
Követelem, hogy azonnal államosítsák(két l-el) azokat is. :)
Törölt felhasználó 2011. 08. 30. 16:58
Előzmény: #1070  szivacs
#1076
szivacs, a manyupos 700mrd-os allitasrol ime egy kimerito elemzes neked, az egesz egy nagy humbuk, mert semmilyen koltsegekkel/kifizetesekkel nem szamol, hanem minden bevetelt ugy tekint mintha az barmilyen koltseg nelkul befektetheto lenne.

www.tenytar.hu - legelso elemzes
Törölt felhasználó 2011. 08. 30. 16:57
Előzmény: #1070  szivacs
#1075
"Közérthetőbben ez azt jelenti: 700 milliárd forinttal érnének többet ma a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások, ha a tagdíjakra befizetett teljes összeget kockázatos befektetések helyett állampapírokba fektették volna a nyugdíjpénztárak."

Most akkor az a jó, ha állampapírokba fektetve növeljük az államadósságot, vagy az államadósság maga a rossz? Jó lenne végre eldönteni.

Kb 15 éve azt hangsúlyozom, hogy a nyugdíjmegtakarításokkal nem volna szabad az állam költekezését finanszírozni, az államnak kölcsönadni. A kötelező nyugdíjmegtakarításoknak valós hazai gazdasági teljesítményt kellene finanszírozniuk a bankrendszeren keresztül.

Az önkéntes nyugdíjmegtakarítások esetén max adókedvezményt kellene élvezniük a hazai termelő-gazdaságba áramló befektetéseknek pl. a külföldi tőzsdére áramlóval szemben, de a kötelező nyugdíjmegtakarításokat itthon, a gazdaságban (és nem az állam zsebébe) kellene tartani.
zsolo71 2011. 08. 30. 16:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#1074
Ja, és ki(k)nek a kezében?
Törölt felhasználó 2011. 08. 30. 16:55
Előzmény: #1070  szivacs
#1073
unalmas ez már nagyon.

szerintem orbánnak nem longolni, hanem shortolni kellett volna a MOL pakettet. nem kellene most kiigazítani.
Törölt felhasználó 2011. 08. 30. 16:52
Törölt hozzászólás
#1072
Törölt felhasználó 2011. 08. 30. 16:48
Előzmény: #1070  szivacs
#1071
Ha hiszed, ha nem utólag én is elég pontosan meg tudom mondani mit kellett volna csinálni.

Mennyi is most a "hazai nyugdíjvagyon " ?
szivacs
szivacs 2011. 08. 30. 16:41
#1070
"Legkevesebb 700 milliárd forinttal lenne nagyobb ma a hazai nyugdíjvagyon értéke, ha tizenhárom évvel ezelőtt nem vezetik be a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszert Magyarországon – így összegezhető a Magyar Nemzet birtokába jutott kormányzati jelentés. A miniszterelnök környezetében most nem véletlenül vizsgálják azt is, hogy „mennyi lehetett volna az annyi”, hiszen a több száz milliárdos különbözet olyan óriási összeget jelent, amelyből például fejenként több mint egymillió forintot lehetne kifizetni azoknak, akik egyetlen forint reálhozamot sem kaptak megtakarításaik után.

A magán-nyugdíjpénztári portfólió értéke 2011. március végén, az előzetes auditált adatok alapján 3160 milliárd forint volt. Abban az esetben, ha a tagdíjbevétel havi összegét állampapírba fektették volna, az átlagos állampapír-piaci hozamokkal (MAX Composite) számolva a magán-nyugdíjpénztári portfólió jelenleg 3860 milliárd forintot érne. Ennek következtében a különbség nemzetgazdasági szinten 700 milliárd forintot tesz ki – olvasható a Magyar Nemzet által megszerzett elemzésben.

Közérthetőbben ez azt jelenti: 700 milliárd forinttal érnének többet ma a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások, ha a tagdíjakra befizetett teljes összeget kockázatos befektetések helyett állampapírokba fektették volna a nyugdíjpénztárak. A kasszák gazdálkodásának „hatékonyságára” (alacsony hozamok, magas működési költségek) a Magyar Nemzet cikkeiben már évek óta folyamatosan próbálta felhívni a figyelmet.
Forrás: Hír TV"
Törölt felhasználó 2011. 08. 16. 15:19
#1069
Az önkéntes nyugdíjpénztári rendszer továbbra is az egyik legszilárdabb pillére a magyar nyugdíjrendszernek, melynek elsődleges feladata az öngondoskodás elősegítése és a nyugdíjas évek megkönnyítése.

Erre mutatnak a jogszabály változások is, melyek a munkáltatói támogatások után fizetendő SZJA‑t 25%-ról 16%-ra csökkentik, illetve a saját tagi befizetések után visszaigényelhető adóvisszatérítést nem szüntetik meg, csak a korábbi 30%-ról 20%-ra csökkentik. Ez a változás a 2011. évben befizetett és 2012 év elején igénybe vehető adóvisszatérítést érinti először. A 2010. évben befizetett egyéni tagdíj 30%-a továbbra is önkéntes pénztári számlára visszakérhető.
kispangit 2011. 07. 13. 11:09
Előzmény: #1067  kispangit
#1068
Kit hosszabbítottak meg? Valami Paczolayt? Akkor ez már le van zsírozva. B. István majd közli, mit kell szavazni, és ennyi.
kispangit 2011. 07. 13. 11:06
Előzmény: #1064  Törölt felhasználó
#1067
Csak trágyálgassanak, legfeljebb holnaptól B. István az AB elnöke, vagy átalakul az egész 1 tollvonással Alkotmányjogi Tanáccsá, oszt jónapot.
tigus7313 2011. 07. 13. 08:23
Előzmény: #1065  tigus7313
#1066
"Az Alkotmánybíróság a július 11-12-i teljes ülésén megtárgyalta a napirendjén szereplő előterjesztéseket, többek között a magánnyugdíjpénztárak ügyében készült határozattervezetet is. Ez utóbbi ügyben az Alkotmánybíróság határozatot még nem hozott, a tárgyalást a következő ülésén folytatja. "

tudtommal a következő ülés ősszel lesz. (kibővített létszámmal)
sajnálatos, hogy elhúzzák......
megért volna az ügy egy rendkívüli ülést. (de ezek szerint nem akkora a jelentősége)
tigus7313 2011. 07. 08. 12:55
Előzmény: #1064  Törölt felhasználó
#1065


csak a TB-ről szóló tv. cikkelyt nevesítették. ez szól az mnypt-ben maradók szolgálati idejének elvételéről és nyugdíjból való kizárásáról.

a magánnyugdíjpénztárakról szóló tv-nél az egyes rendelkezések összefoglalást alkalmazták. (így nem derül ki pontosan mit vizsgálnak).

de legalább van határozattervezet (nem végzés), vagyis van valamilyen álláspontjuk.
Törölt felhasználó 2011. 07. 08. 10:02
#1064
link

A magánnyugdíjpénztár-ügyben voltak már tárgyalásaink, volt előkészítő anyag, amit megvitattunk, volt meghallgatás is, ami viszonylag ritkán fordul elő. Nem árulok el titkot, van tervezet, elkezdjük tárgyalni a jövő héten.
bet4more 2011. 06. 16. 16:56
#1063
S Z E' G Y E N az egesz ügy, u'gy ahogy van :(
gazmber 2011. 06. 16. 16:18
Előzmény: #1061  Törölt felhasználó
#1062
link
sztem csak a Bába álmodozik(?), hogy hamarosan tárgyalhat az AB(?)...semmi konkrét ...én nem is hiszem, hogy történne bármi addig amíg a pénzt el nem kártyázzák....az beszédes, hogy az mnyp tagok 50%-a a kifizetési nyilatkozatot sem hajlandó aláírni, visszaküldeni (én sem) ezzel a ráutaló cselekménnyel sem hozzájárulását adni a fülkések államosításához....
Törölt felhasználó 2011. 06. 16. 11:16
#1061
Már nagyon vártam egy ilyen cikket. Jó lenne, ha minél gyorsabban döntenének!

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek