Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 01. 25. 14:23
Előzmény: #11618  Vortex
#11620
Így van. Ezért is írtam elsőnek a legnagyobb hátrányt, hogy tavfűtés van. Amúgy nem a technológiával van bajom, hanem maffiával. Van ahol büntetik azokat a házakat, akik kilépnek.
terelemel 2017. 01. 25. 14:21
Előzmény: #11617  Törölt felhasználó
#11619
"több ezer kollégiumi új szobával "

Ez mikor es hol epul, mikor lesz kesz?
Vortex 2017. 01. 25. 14:18
Előzmény: #11614  Törölt felhasználó
#11618
Egyedi gáz fűtéses tégla házaknál van több mozgástér. Padlófűtés, kazán stb.
Törölt felhasználó 2017. 01. 25. 14:06
Előzmény: #11615  Törölt felhasználó
#11617
még egy dolog
valaki kitalálta, hogy 5 százalék hozam kell a kiadásnál
ezt szorozzák fel a vételárra
mivel az airbnb megnyomta a bérleti árat ezért nőtt az eladási - illetve elsősorban ezért
hiába mondod h nem

majd meglátjuk, mi lesz arbnb nélkül, több ezer kollégiumi új szobával
ha lesz ilyen persze
amennyiben ebben az esetben sem zuhan az ár megemelem a kalapom
Törölt felhasználó 2017. 01. 25. 14:01
Előzmény: #11610  BPartner
#11616
akkor lehet kevesen keresni ha normális áron adják - és az sem kevés amúgy
persze mi neked a kevés

az irányárakon komoly profit van
és amúgy is a bank finanszírozza
Törölt felhasználó 2017. 01. 25. 13:59
Előzmény: #11608  BPartner
#11615
sokkal több fog épülni
én magam ismerek két építtetőt,akik ennél többet építenek

a másik dolog, ami szerinted nem így van persze, hogy a mainstream viszi az árakat

a harmadik, hogy én is azt írtam messze rosszabbak az eladási számok, mint amire számítottak
ezért fogják olcsóbban adni
mert nyakukon a telkek, a lekötött erőforrások

nem én mondom, hanem az építtetők

Törölt felhasználó 2017. 01. 25. 13:41
Előzmény: #11607  Vortex
#11614
"A legnagyobb gond, hogy teljesen a lakóközösségre van az ember utalva.
Ha nem szavazzák meg a korszerűsítést, akkor nem lesz. Egyedül ablakot lehet cserélni és kész."

Ez mondjuk mindenctársasházra igaz, nyilvan az újak még korszerűek, de ott is eljön egyszer a felújítás ideje.
Törölt felhasználó 2017. 01. 25. 13:38
Előzmény: #11606  buyandhold
#11613
Én is laktam panelban, igaz csak 1,5 évig, de pont nem ezekkel volt a gond. Szemétledobó nem volt (4 emeletesben nincs), csótanyok nem volt, áthallatszasban sokkal rosszabbat tapasztaltam egy másik, nem panel társasházban.

A fő gondjaim ezek a panellal
- Távfűtés, ami még mérővel is a legdrágább társasházi fűtési alternatíva, ráadásul ha átmenetileg üresen áll, akkor is fizetheted, többet mint a gáz alapdíj.
- Távfűtéses melegvíz, amivel folyton csak gond van. Ha nem jókor fürdesz, nem elég meleg, cserébe a lakás közepéből melegít mindent a cső, nyáron is...
- Mindenféle üregek, pl. a konyha és a fürdőszoba között, azaz a konyhaszekrény mögött, ahol futottak az említett csövek.
- Mindenki igénytelen prolizza a panellakókat, a valósagban épp az ellenkezője a baj. Az idősebb lakók tipikus falusi mentalitásúak, akik a nagyvárosban akarnak közösségként működni, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy mindenbe bele akarnak szólni. Sajnos a fiatalok egy része is átveszi ezt a hozzáállást. Szvsz a jó szomszéd egy társasházban az, akinek nem ismerem az életét és ő sem az enyémet.
- Ez lehet egyéni, de engem mindig zavartak a beton falak. A lépcsőhazat hiaba tartjak rendben, akkor is jellegzetes "panelszag" árad belőlük.
- Ez nem kimondottan panel jellegzetesség, hanem lakótelep, de rengeteg a kultúrálatlan kutyatartó, nem szedi össze a kutyaszart, nagytestű kutyát tart lakásban és sétaltatja póraz nélkül
BPartner
BPartner 2017. 01. 25. 13:35
Előzmény: #11611  exmnbs1
#11612
Vannak, akik szerint igen. Azért ma már más idők járnak és nem lehet csak úgy elpasszolni mindent látatlanba, mint a Marina Part és DunaPest Rezidenciák idejében. Régebben legalább több volt a kisebb és relatíve megfizethető társasház. Ma meg már tömegtermék lett a lakás és csak a nagyobb házak jelentenek üzletet a fejlesztőnek és elérhetőséget a legtöbb vásárlónak. A kisebb társasházak meg úri huncutságok lettek.
exmnbs1 2017. 01. 25. 13:27
Előzmény: #11610  BPartner
#11611
Es erre kene befizetni most?
BPartner
BPartner 2017. 01. 25. 13:19
Előzmény: #11609  exmnbs1
#11610
Ha valaki beszélget fejlesztőkkel, akik megkértek engedélyeket nagy beruházásokra, mind elmondják, hogy nem mindent kezdenek el építeni, hanem azt, amit szerintük el is tudnak adni. Szóval lehet van több ezer lakásra engedélye és örül, ha a következő években, a több ütemben épülő egyetlen nagyobb fejletszést meg tudja csinálni rendesen

Az építési engedélyek, azon belül a társasházi lakások építési engedélyei ezért nagyon tájékoztató jellegűek. Egy 650 lakásos projekt megépítése 4 évre le tud kötni egy fejlesztőt. Szóval, ha valaki egy ilyenbe most belevág, az 2021 után fogja másik kapavágást megkezdeni a másik telken. A fejlesztők pedig versengnek az építőipar korlátos munkaerejért. Az a szerencsésebb, aki fejlesztő és kivitelező egyben. A csak fejlesztők igen nagy bajban vannak. Nem is dolgozik senki a telkükön csak a marketing mindenhol. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy az építőipar nem a lakásépítésekből akar megélni. Az aprópénz volt mindig. A komoly üzlet az állami megrendelések. Abból meg pont idéntől várnak megint többet. Lakást az fog építeni, aki kimarad a húsosfazék körüli tolongásból. Miközben az építőipar kapacitása is igen véges. Csábítanak fűt-fát máshova, csak ne építsen lakásokat, mert lassú és keveset lehet rajta keresni.

Magyarul egy fenékkel két lovat nem lehet megülni.

exmnbs1 2017. 01. 25. 13:06
Előzmény: #11608  BPartner
#11609
Az építkezések késlekednek es ezek utan bizalmatlanok?
Ki érti ezt?)))))
BPartner
BPartner 2017. 01. 25. 13:03
Előzmény: #11604  Törölt felhasználó
#11608
Ez a "baromi sok újlakás" költői túlzás. Érthető, hogy ha valaki félreérti a média beetetését. A mihez képest baromi sok? Mondjuk kétszer annyi lakás fog épülni idén, mint 2016-ban? A viszonyítási alap igen fontos, amikor értékelünk valamit. Tavaly lehet csak 5 ezer újlakás épült (ez csak és kizárólag az értékesítésre szánt )vagy még annyisem. Majd bele fogják magyarázni a saját részre épült családi és ikerházakat is. Attól majd többnek fog tűnni. Ezt teszik az építési engedélyeknél is. Vagy az adásvételeke számához képest baromi sok újlakás lesz esetleg? Ez utóbb még viccnek is rossz, mert az adásvételek száma szerencsére nincs olyan alacsony, hogy az újlakáspiac ilyen nagy hatást tudjon gyakorolni.

Az újlakáspiac hypeolása üzleti érdek. Az újlakáspiac hatása elenyésző marad 2017-ben is, ahogy volt 2016-ban. A mellébeszélés éve 2017. Idő kérdése és kiderül, hogy sokan örülni fognak már annak is, ha 2017-2019 között évente elérhetik a 10 ezer új társasházi lakás megépítését. A megépített új társasházi lakások a késlekedő építkezések miatt inkább 2018-2019-re tolódik majd. Idén nem érdemes csodákat várni, mert az fizikailag lehetetlen. Hogy ebből mennyit fognak eladni, az megint egy másik kérdés, mert eddig sem tudták eladni az összeset. Csak az már nem üzleti érdek, hogy erről nyilvánosan beszélgessünk: link
Vortex 2017. 01. 25. 11:41
Előzmény: #11606  buyandhold
#11607
Panelház és környék válogatja a csótányokat.
Egész eltérő beszámolókat hallottam. Van ahol egy évben egy csótányt látni, máshol invázió van.

Új építésű házban is áthallatszik a szomszéd, sőt belvárosi házban sem mindenhol vastagok a falak.

Ezt leszámítva tényleg nem ér ennyit a panel.
A legnagyobb gond, hogy teljesen a lakóközösségre van az ember utalva.
Ha nem szavazzák meg a korszerűsítést, akkor nem lesz. Egyedül ablakot lehet cserélni és kész.
buyandhold 2017. 01. 24. 21:59
Előzmény: #11603  buyandhold
#11606
sajnos tobbszor laktam panelben...
az egyik nagy gaz a csotanyok...
nem lehet kiirtani...minden panelben rendszeresen van csotanyitrtas, de nem er semmit
olyan a haz szerkezete, amit a csotanyoknak talaltak ki: a szemet-ledobo(buzlik mint a szar), a panel hezagok repedesek...

a masik a hangszigeteles totalis hianya. ha ejjel valaki fingik az elson, a 9-ediken is halljak, mintha a szobaban fingottak volna, sajnos a kilatas sem karpotol

a lepcsohazak, mivel sok ember lakja, igenytelen, ha csak szazan laknak a panelben, mekkora a valoszinusege, hogy valaki telehanyja a liftet? 100%

lehetne sorolni, aki lakott panelben az tudja, aki nem lakott panelben az eleg ha elkepzeli...
Törölt felhasználó 2017. 01. 24. 21:50
Előzmény: #11601  gyula1971
#11605
szerintem a home office-al, a vidéki beruházásokkal elindul majd valami
ott van pl Hatvan a Bosch-al mint új belépő
a falu hal meg illetve már meghalt

egyébként budapest most a 15 évvel ezelőtti agglo
ebből is kiábrándulnak hamarosan
most, hogy itt voltam hát nem mondom, jó lenézni a városra, de az egész úgy összességében 2 hetet ér maximum
Törölt felhasználó 2017. 01. 24. 21:47
Előzmény: #11600  Bibarc
#11604
mert a cipőm nem törölném bele azért vicc

és, aki netán ad érte 22 milliót az is megbánja másnap
értem én, 5 százalékot számolnak a kiadásra így kalkulálja az árat

de:
airbnb?
5 ezer férőhelyes kollégiumi fejlesztés
baromi sok újlakás

nos, eléggé kezd inogni az a bérleti piac de meglássuk

buyandhold 2017. 01. 24. 21:47
Előzmény: #11600  Bibarc
#11603
azert vicc, mert egy szutyok panellakas
Törölt felhasználó 2017. 01. 24. 21:45
Előzmény: #11600  Bibarc
#11602
én a cikkből érdekes azt a következtetést vontam le, h marhára csökkenni fog a használt ára:)

egyébként senki az ég világon nem ad 28 milliót egy proli panelért tök mindegy hol van
annyiért budán a hegyen veszek 2 szobát panorámával - vettem is :) na jó 3 millel drágább volt, de olyan a különbség mint a suzuki és az audi között

még egy info: irgalmatlan sok lakás épül, és ezek messze nincsenek lekötve
az építtetők azt hitték tervek alapján elmegy minden, de nem

megint más: épp ma néztem egy 5-ker 2 szomszédos lakást, alkalmi vétel azt mondják, gondoltam airbnb egye fene, ennyiért megéri
már mondták is, h hát épp most lesz majd közgyűlés és napirendi ponton van a tiltása, de ne aggódjak nem lesz semmi stb. stb.
hát én megvárom azért mondtam, erre nagyon elszomorodtak

ez persze csak egy eset, biztos van másik ezer ami nem ilyen

gyula1971
gyula1971 2017. 01. 24. 15:54
Előzmény: #11597  Bibarc
#11601
Igen, olvasom az elemzéseket,de itt vidéken nem érzem,hogy a 2007-es forgalom meg lenne.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek