Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2016. 02. 10. 10:21
Előzmény: #5939  Törölt felhasználó
#5940
Múltkor hallgattam egy portréműsort a Lipóti pékhálózat tulajával. Faggatták mindenről, majd a végén - mintegy levezetésként - megkérdezte a riporter, hogy melyik a kedvenc kenyere - péksütije.
- Nem fogyasztok semmilyen pékárut - hangzott a válasz :-)))
Törölt felhasználó 2016. 02. 10. 10:16
Előzmény: #5938  Törölt felhasználó
#5939
"mert nem tetszett egyik sem"

1. számú befektetői hiba. Nem azt kell nézni, hogy neked tetszik-e, hanem azt, hogy a potenciális bérlők mit csipáznak :-)
Törölt felhasználó 2016. 02. 10. 01:18
Előzmény: #5934  Vortex
#5938
Azért abból a 80 ezerből az adót is le kellene vonni

Egyébként jól hangzik az 5 százalékos megtérülés + a remélt értéknövekedés

Ha összejön a kiadás
Ha fizet a bérlő
Ha nem amortizál
Ha nő a lakás ára (itt is ugye adó 5 éven belüli eladásnál)
Ha nem nő a kamat

Nehéz dolog ez
Én pl. 2 éve több lakást elszalasztottam, mert nem tetszett egyik sem, holott most mindegyiken lenne legalább 30 százalék profit. Lehetnék bánatos, de pl. az egyszeri otp részvénnyel ennyi idő alatt a sokszorosát lehetett megkeresni. Márpedig az otp tudvalévő, hogy a háziasszonyok részvénye

Törölt felhasználó 2016. 02. 10. 01:14
Előzmény: #5935  Törölt felhasználó
#5937
Oké
akkor most érdemes lakást venni befektetésnek (tehát nem lakni), kiadni stb. vagy sem?
Vortex 2016. 02. 10. 00:36
Előzmény: #5935  Törölt felhasználó
#5936
Igaz, hogy ingatlannal nőhet a tőke, de csökkenhet is.
Ki tudja, mit hoz a jövő.
Az olajra is azt mondták pár éve, hogy nem csökkenhet az ára az óriási növekvő kereslet miatt. És most? Senki nem látta előre, hogy ez fog történni. Aki látta, az szénné kereste magát.

Az emberek általában jobb befektetésnek tartják, ami kézzel fogható és van benne anyag :)
Törölt felhasználó 2016. 02. 10. 00:20
Előzmény: #5934  Vortex
#5935
2. Több lakás optimális futtatásához handyman tulajdonsággal kell rendelkeznie a tulajnak. Mindenhez értenie kell megfelelő mértékű szabadidővel megtámogatva. A 3 lakás necces, de 5 felett megéri. Nincs tuti buli, ez a lényeg. A hozam nőhet vagy csökkenhet, de a tőke nem tud nőni, csak ingatlannal. Meg aztán vannak szubjektív tényezők is.
Vortex 2016. 02. 10. 00:12
Előzmény: #5931  Törölt felhasználó
#5934
Aki 50 milliót szeretne befektetni lakásba, két lehetősége van.

1. vesz egy drága lakást és azt adja ki (ez az egyszerűbb, de nehéz bérlőt találni)

2. vesz kis lakásokat. pl három 16 milliós panelt. Ezeket kiadja darabonként 80 ezerért. Az havi 240 ezer. Itt viszont a 3 lakást vinni kell. Több a hibalehetőség, esetleg üresjárat.

Ha államkötvényt vesz 3% kamattal az havi 125 ezer. Akinek van 50 millió forintja befektetni, havi plusz 115 ezer forintért vállalja ezt?
Nem is beszélve arról, hogy a lakás ára lefelé is mehet. Lásd lentebb, aki a 8 kerben vett lakásokat 2004-2006 között, és most szeretne 10% bukóban kiszállni.
pego
pego 2016. 02. 10. 00:07
Előzmény: #5929  Törölt felhasználó
#5933
-Aki kiveszi állampapírból.
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 23:52
Előzmény: #5930  Vortex
#5932
oké, ezt én is írtam korábban
akkor viszont ezek a zsenik azt gondolják, lesz ennyi 3 gyerekes
szerintem meg nem
meglátjuk
az biztos, hogy a jó lakások elmennek majd, már ha vannak/lesznek ilyenek
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 23:52
Előzmény: #5926  Törölt felhasználó
#5931
"én úgy gondolkodom, hogy a csúcson eladni kell és nem venni"

Én is így gondolkodom.

"a csúcs talán már eljött"

Nem tartom kizártnak.

"kiadás egyre veszélyesebb"

Igen, az.

"még akkor is, ha az USA ügy is bizonytalan egyelőre."

Itt álljunk meg egy pillanatra. Akiknél a nagy lóvék vannak, azoknak fingjuk nincs a FED-ről, nem tudják, mi az a kamatpálya és osztrák lekötésben sem gondolkodnak. Ők úgy halmozták fel a vagyonukat, hogy a jövedelmük negyedét költötték el évtizedeken át. Akik az általad fogalmakkal tisztában vannak, azoknak annyi pénzük van, amennyit a sík hülye szülőktől-nagyszülőktől örököltek. Van persze jócskán kivétel is, de még mindig marginális.
Vortex 2016. 02. 09. 23:48
Előzmény: #5929  Törölt felhasználó
#5930
Egy bizonyos áremelést el tudok képzelni a már kész vagy majdnem kész lakásoknál. Mivel most tényleg nagyon kevés az új lakás, akinek van rá pénze, de még nem vett, az most több pénz tud érte adni.
De csak 3 gyerek után jár a 10 millió, ami a többséget nem érinti.
Hosszabb távon viszont, ha sok új lakás épül, nem lehetnek magasabbak az árak. Ezért akinek van most kész lakása még bepróbálkozhat a magasabb árakkal.

Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 23:39
Előzmény: #5928  Vortex
#5929
Könyörgöm magyarázzátok el:

- eddig drága volt a lakás/nem érte meg az építőnek, nem is nagyon adták el

- ha erre még réteszünk 10 milliót, akkor, akinek eddig nem volt rá pénze most még annyira sem lesz. Aki kap 10 milliót de eddig nem volt rá pénze, annak sem lesz.

Akkor ki veszi meg +10 millióval drágábban?
Vortex 2016. 02. 09. 23:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#5928
Az elérhető ár tényleg relatív dolog. Vegyük azt, hogy az emberek többsége képes legyen nagyobb lakásba költözni, ha szüksége van rá.

"de az biztos, hogy a jelenlegi új lakás piacon a lakosság túlnyomó többsége számára elérhetetlenek az árak"

Ezzel egyetértek. Ezért nem is épültek lakások a megelőző években.
Egy olyan piacon, ahol 2% az új lakások aránya, teljesen természetes, ha ingyen pénzt osztogatnak az új lakásokra, akkor felmegy az áruk. De ez csak az ingyen pénznek és a szűkös kínálatnak köszönhető.
Ha a használt lakásra nem osztogatnak ingyen pénzt, akkor annak miért menne fel az ára? Ki fogja megvenni?
Azért pörög a piac, mert rászabadult a befektetési tőke az ingatlanpiacra.
Ha lesz jobb befektetés, akkor meg oda viszik az emberek a pénzüket.
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 23:18
Előzmény: #5925  terelemel
#5927
Majd kitalálnak egy újabb blöfföt
Vagy elkezdenek erősen kamatot emelni, lesz mozgástér.

Sok mindent lehet csinálni, véletlenül akár jó dolgokat is.

Egy biztos, komoly működő tőkére lesz szükség.
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 23:17
Előzmény: #5924  Törölt felhasználó
#5926
én úgy gondolkodom, hogy a csúcson eladni kell és nem venni
a csúcs talán már eljött
de ha még lenne is növekedés, most már csak nagyon hosszú távra érdemes lakásba fektetni:
- nehéz kivenni a pénzt
- nehéz profitot csinálni
- kiadás egyre veszélyesebb

Ez persze nem tántorít el mindenkit, de aki eddig nem vett, azt az esetleges még egyszeri kamatcsökkentés már nem aktivizálja.
Most már ott tartunk, hogy mindenki a kamatemelést várja, még akkor is, ha az USA ügy is bizonytalan egyelőre. De előbb utóbb elindul az emelkedés, és akkor már nagyon nehéz lesz ingatlanból megint pénzt csinálni.

1,5-2 százalékot osztrák lekötéssel is el lehet érni, amíg nem jönnek jobb kamatok. Aztán ott van az árfolyamnyereség stb.

Ettől függetlenül mindig lesz olyan, aki inkább lakást vesz, mondjuk az unokának. Ez is igaz. A kérdés az, hogy mennyi elkölteni való pénz maradt - én egyrészt azt látom, hogy valóban nincsenek jó lakások, másrészt már nem vesznek meg minden vackot. Talán ez jelez valamit. Most csak Budapestről beszélek.

Pl. azt el tudom képzelni, hogy a Balatonon beindul a dolog.
terelemel 2016. 02. 09. 23:05
Előzmény: #5924  Törölt felhasználó
#5925
Csak okosan, itt 2 even belul szerintem olyan megszoritas/elszegenyedes/sokk jon, hogy ritkan latni olyat. Ugye most elkepeszto rohamleptekkel hivjak le az EUs penzeket (enelkul amugy meg GDP novekedes sem(!) lenne), de 2018-ra ennek vege, kb egy eves nyugdijtomeg(!!) fog kiesni a ktsgvetesbol, es meg csak nem is foglalkoznak vele, pedig mar el kellett volna kezdeni a felkeszulest, rendszerek atalakitasat, reformokat, stb.
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 22:50
Előzmény: #5923  Törölt felhasználó
#5924
Ez a tudományos oldala a dolognak. Teljesen igazad van, de képzeld magad azok helyébe, akik 50 milla megtakarítással rendelkeznek, és egyre inkább kezdik unni a belőle származó havi nettó minimálbéres hozamot. Ez egy nagyon komoly réteg. Náluk van a lakossági megtakarítás java. Az ő fejükkel kell gondolkodni.
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 22:21
Előzmény: #5916  BPartner
#5923
Én ezt mind készséggel elhiszem
Az eddig statisztikák és trendek szerintem két okból nem adekvátak a mostani helyzettel:

Nem volt soha ilyen alacsony kamat
Nem volt soha ennyi "befektető"

És ehhez jön a csok

Teljesen más a piaci környezet, mint bármikor máskor

Én leginkább azt vitatom, hogy lesz kereslet drágábban
Hiába a kínálat számít szerinted, a pénztárca az, ami gátat szab
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 22:16
Előzmény: #5921  Törölt felhasználó
#5922
Az egybenyitást olcsón vissza lehet csinálni. A kérdés, hogy külön albetéten vannak-e az egybenyitott lakások.
Törölt felhasználó 2016. 02. 09. 21:22
Előzmény: #5919  BPartner
#5921
Igen, egyenként többért lehetne eladni, de több lakás is egybe lett nyitva, ráadásul méretlen központi fűtésrendszer lett kialakítva.
Az emeletiekre könnyebben lenne vevő, de a nagy részük földszint ami a nyakunkon maradna. Egyébként kifejezetten jó állapotúak.
Tehát szinte csak az egyben értékesítés marad.
215 volt a bekerülés és 190-re van ajánlat.
Palotanegyedben van.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók