Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
N0MAD 2023. 11. 30. 12:30
Előzmény: #210963  Törölt felhasználó
#210980
“ Ha van valakinek 10 mft ja nem mindegy, hogy 10 re fogod elérni az 5-6-7 % hozamot hanem 40 mft ra.”
Na ja. Ha meg mondjuk a negyven millás lakás lemegy harmincra a teljes tőkéd ugrott, a banké meg nem. 
Ellenben majd szól hogy a fedezet nem elegendő a hitelhez, vagy csengess be pár millát vagy egy tizest, vagy tegyél be még egy ingatlant fedezetbe. A lakó meg szól hogy figyi lementek az árak kevesebbet fizetnék. Na így mentek kényszerárverésre a hitelkiadott ingatlanok. A végrehajtók horror díjai már csak a hab voltak a tortán. 
Nem mondom hogy így lesz,  de mondom hogy így volt. Trükkös dolog a tőkeáttét, na. 
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 12:25
Előzmény: #210977  N0MAD
#210979
2006 óta de nem értem miért izgat ez benneteket ennyire.
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 12:23
Előzmény: #210972  N0MAD
#210978
Nem olvatad el amit írtam :
"Ha van valakinek 10 mft ja nem mindegy, hogy 10 re fogod elérni az 5-6-7 % hozamot hanem 40 mft ra. (- jelzálog hitel kamat ami most magas nem éri meg  jelenleg)"
Hol mondtam, hogy most megéri hitellel ingatlant venni? (majd pár év múlva alacsony kamatra talán  ha jobb lesz a bérleti hozam  és alacsonyabb a kamat)  Na mentem , mert nagyon belelendültem az ingatlan témában már megint.
Egy utolsó gondolatot itt hagyok végezetül:
Az ingatlan ár hússzú távon mindig követi az inflációt  + bérleti díj (5-6-7  % ) a prémium bevétel  felfogható egy infláció követő állampapírnak is +5-6-7 % os hozammal.
Nekem ez a véleményem a külföldi ingatlanokról nyaralókról és a túlárazott youtuberek álltal kínált nyaralok lehúzásairól , de aki ingatlan befektető és komolyan vágja a témát nem lehet bepalizni.
Szép napot mindenkinek léptem.
N0MAD 2023. 11. 30. 12:23
Előzmény: #210975  ehe
#210977
“ 10-nél kevesebb éve, vagy több éve?”
Na igen, itt van a kutya elhantolva. ‘13tól mesevilág volt ingatlanban, 2008-13 közt meg nem. 
tihamer
tihamer 2023. 11. 30. 12:21
Előzmény: #210963  Törölt felhasználó
#210976
👍👍👍
ehe
ehe 2023. 11. 30. 12:18
Előzmény: #210974  Törölt felhasználó
#210975
10-nél kevesebb éve, vagy több éve?
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 12:17
Előzmény: #210971  ehe
#210974
Ez személyesen az én ügyem , de jelentős 
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 12:16
Előzmény: #210969  slash
#210973
Arra a pár hétre hónapra vetted a nyaralót? 
Ok ha passzív vagy  ( nem kell dolgoznod semmit )nincs gyerek akit iskoláztatni kell és ki tudsz költözni egy fél évre akkor rendben van.
Minden egyébb esetben baromság már bocsánat  főleg pár hétre 1 hónapra egy nyaralót fenntartani.
Az elesett tőke jövedelemmel számoltál amit egy Pesti ingatlan hozna neked fixen?  Na ez a veszteséged minden évben . Fiatalon nekem is voltak álmaim, hogy majd egyszer egy tegnerparti ház nyaraló.. Minek az?
Pénzért oda megyek nyaralni annyit ( változtatosság ) amennyit akarok ameddig akarok és még jobb is nem mindig fix helyen vagyok .. huszadjára ugyanoda lemenni nem valami nagy buli és ott a holt tőkéd vagy kinlódsz az ingatlan menedzsment cégekkel és jól lenyulnak.
N0MAD 2023. 11. 30. 12:16
Előzmény: #210963  Törölt felhasználó
#210972
Két dolog, nem feltétlen a spanyol tengerpartra gondoltam, szomszédos országok elérhetőek, bécs, pozsony, vagy ami tetszik. 
Másik meg a hitelből ingatlant kiadásra szerintem a piaci anomália önmaga. Évekig működött persze amíg tripláztak az ingatlanárak, de ha a jelen állapotból indulsz ki, most elkezdeni öntökönszúrás. Még a hitel díját se nagyon fedezi a kiadás, kb a végtelenben a megtérülés és akkor adó, illeték, karbantartási költségek, felújítás, hopp kiköltözik egy hónapig nincs bérlő de rezsi igen, nem fizet, nehéz kirakni, stagnálnak az árak, csak nehogy felfelé menjenek a kamatok,…..
Persze, sikertörténet is lehet. 
Nekem is volt kiadva múlt évtized eleje óta, kb a lakbér behozta az árat és vagy négyszeres áron ment el tavaly. Szép volt, jó volt, de ebben a sztoriban ennyi volt szerintem. 4-6%ért kiadni most? 
2008 után mentek árverezésen az ingatlanok akik marékszámra vették kiadásra. Az meg a negatív véglet. 
Euroban meg dollárban van ilyen megtérülés nem forintban…. Ahhoz hogy ingatlanrakéta legyen először feleződnie kell hogy triplázhasson…. Ez a fázis kimaradt most. Azelőtt volt. 
De persze simán tévedhetek, egyelőre nem érzem hogy bánnom kellene hogy mindent is eladtam. De hogy most vegyek hitelre? Nálam erre igen bekapcsol a légósziréna.
De tévedjek és legyen szerencséd. Nem fogok dühöngeni. 
ehe
ehe 2023. 11. 30. 12:16
Előzmény: #210968  Törölt felhasználó
#210971
" a bérlő kockázatot is megfelelő tudással lehet menedzselni"
Hány éve adsz ki lakást?
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 12:13
Előzmény: #210967  Ishar
#210970
Azt érted amit érteni akarsz Pedig a lényeg : Én egy szóval nem mondtam ezt csak mindenkinek ott érdemes ügyködnie ahol él ahol származik a jövedelme és ahol hitelképes. Magyar embernek nem való a külföldi ingatlan  mert minden mozdulat (  lásd mondjuk a spanyol költségek )  óriási bukó Gondolom sokan tudnának mesélni hogy palizták be egy spanyol ingatlannal  és mennyi lóvéval kevesebb maradta  a végén hogyan unták meg pár év alatt a tengerpartot és mekkora szívás kiadni távolról stb.   Persze ha Spanyolba vagy USA ba élnék  és ott lenne fizetésem ott lennék hitelképes ottani ingatlanokkal foglalkoznék és intézném magam az ügyeiket . De Magyarországon  eléggé kedvező ingatlanba fektetni a környező országokhoz képest . ( adó)
slash 2023. 11. 30. 12:07
Előzmény: #210963  Törölt felhasználó
#210969
Na, leírtad hogy PONT hogy nem kell külföldön ingatlant venni és üzemeltetni. 
Aki így vett meg is érdemli.  Minden picsahideg sötét budapesti munkanap után hazamegyek és ott beszéljük az asszonnyal mikor jön újra a március és mehetünk újra a nyaralóba.   
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 12:07
Előzmény: #210965  FR73
#210968
Aki nem ért a hitelhez az ne vegyen fel hitelt! (de lehet vele hatást többszörözni ) Sose hagyadkoztam a kamat stoppra  mindig fixáltam amíg kellett a hiteleket és a bérlő kockázatot is megfelelő tudással lehet menedzselni
Ishar
Ishar 2023. 11. 30. 11:59
Előzmény: #210963  Törölt felhasználó
#210967
Én hülye végigolvastam, pedig már az első mondatban ott volt a konklúzió, hogy a magyar téglánál nincsen jobb befektetés nemcsak itthon, hanem a világon sem. Ez azért örvendetes, mert így a magyar lakosságnak semmit nem kell csinálnia, csak várnia, hogy az alatta lévő ingatlan értéke minden mást lehagyjon és akkor nem csak Ausztriát fogjuk beelőzni, hanem idővel egyenesen a világ élére röpít minket a magyar panel.
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 11:54
#210966
2.4% vs 9.9% 
FR73 2023. 11. 30. 11:52
Előzmény: #210963  Törölt felhasználó
#210965
Kifelejtettél egy apróságot. Van a hazai hitelképességnek egy határa. Kinek nulla ft, kinek több, de kb be van határolva a maximum.
Ha pedig kifeszítetted magad, akkor térdre imára, hogy rendes jól fizető bérlőid legyenek, és kamatsapka foerever by president Orbán.
Mert ha nem, jön a csúnya 2010-2013 újratöltve.
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 11:49
Előzmény: #210959  tihamer
#210964

Ez jó még nem hallottam az öregtől, de jó  csak a saját hatáskör  a nyerő amihez értesz:
" Mindig a saját hatáskörödben fektess be."
Mi ehhez értünk ! ;-)
Törölt felhasználó 2023. 11. 30. 11:39
Előzmény: #210954  N0MAD
#210963
Semmi értelme diverzifikálni  az én véleményem ez.Mindenütt csak lenyulnák a pénzt nekem USA részvény túl rizikós  többet ér a nyugodt alvás és hogy téglába van amit összetettem.Itthon van a jövedelmem és itthon tudok hitelt felvenni  külföldi ingatlanra nem.Itthon  alacsonyabb az SZJA adózás (15 % )  és viszonylag moderált az illeték is  .A spanyol  (tengerparti - nem létszükséglet lakni viszont az és dolgozni valahonnan bejárni = válság állóbb) ingatlan vételtől nem tudok nagyobb baromságot  már bocsánat  ha valaki itt él ( de még ha kint élsz akkor sem) főleg nem, mert  egy céget kell megbíznia ( pénzért ) a lakás üzemeltetéséért , az adó is 27 % körül alakul a jövedelem után ( ha jól emlékszem) az illeték is 5-6 % körül van valahol és ráadásul az ingatlanos is +4-5 % ot simán lecsíp ( illetékkel kezdeti ingatlanos költséggel 10 % mínusz)Plusz aki a háború kitörésekor menekítette amilye van eladta a jó Budapesti ingatlanját az 430 as ! euro árfolyamon mentette ki a pénzét és vett kint ingatlant! Csak gratulálni tudok annak instant  13 % os veszteség   -10 % ingatlan illeték és ingatlanos fizetése   - 27 %  lakás kiadási adó  - 20-30 %  ék ingatlan üzemeltetési és takarítási díj  ( valamint magyar fizetésre hitelt se kapsz kint )Na így kell lenullázni egy élet munkáját (-20-30 % bukó egyből instant )  és sok ingatlanos Youtuber csábítja a magyar befeketőket ki .Az S&P 500 se sokkal jobb   2 éve csak stagnálást sikerült elérnie . Miért  nem jó a részvény?
Mert egy cégben fizetni kell a menedzserekete fizetni a bónuszokat alkalmazottat mindent. Ha magad csinálod az ingatlan bizniszt akkor az a te bulid te teszed bele a melót nincs aki lenyúlja a lovét a végén  a részvényeseknek csak a "maradék " marad persze lehet szerencséd a tőzsdén de ez csak szerencsejáték semmi más.
Bitcoin is szimplán csak szerencse játék  5 éve 20 e dollár volt most 40 körül dupláztál de ettől a jó magyar lakás jobb volt , de lehet fél év múlva újra 20 ezer 
Lehetne még REIT  et venni német és usa piacon (ugynaz a menedzser és alkalmazotti vízfej ami csökkenti a hozamot )  de  láttátok  de  magyar saját lakásbefeketés ezt is veri ( infláció+ bérleti díj )Ráadásul csak egy pár ingatlanos cég ami csőd közelében van németországban  ez látszik az árfolyamán is  nem hiába a magas kamat megöli az ingatlan szektort ( tőke áttétellel operálnak a cégek és páran túltolták ) :
LEG Immobilien SE
Vonovia SE
Előbbi még osztalékot sem fizet olyan sz#rba van! ( Pár éve még 6-7 % ot hozott és feleződött az árfolyam)  utóbbi meg már jelentősen levágta szintén az osztalékját.
Nincs alternatívája a magyar ingatlannak csak ideig óráig  a PMAP  , ha tényleg 1 % feltörésért kikapod a végén a lóvát.
Ráadásul magyar ingatlant vehetsz tőke áttelre is  hitelre mig más terméket ilyen alacsony kamatra nem.
Ha van valakinek 10 mft ja nem mindegy, hogy 10 re fogod elérni az 5-6-7 % hozamot hanem 40 mft ra. (- jelzálog hitel kamat ami most magas nem éri meg  jelenleg)
Pistike12 2023. 11. 30. 11:31
Előzmény: #210949  Evehid
#210962
A cime::CSOK Pluszból horrorhitel: itt az új családtámogatás legsúlyosabb buktatója.
1. Nem horrorhitel. 
2. Nem buktató
Akar tenyszeruen is leirhatnak, hogy ez es ez a kovetkezmenye, ha nem teljesul a szerzodesben foglalt es vallalt feltetel. 
Cim: CSOK Plusz: Súlyos következményei vannak, ha nem teljesül a vallalt feltétel. 
Nem hatasvadasz, de nem hangzik ugy, mint ha a felnott ember ottsevona es ez a horrortermek megtamadja egy nyari kora reggelen... 
A kotveny visszavaltasi paran is ezt erzem. Aki megveszi nem tehet rola hogy nem tud olvasni. 
Evehid
Evehid 2023. 11. 30. 11:31
Előzmény: #210952  Freszelés
#210961
Szerintem társadalmi hátteret és "összköltséget" tekintve tárgyilagos vagy. Sajnos kb. ez a helyzet. Pont a normális gyerekvállalásra alkalmasak fogják reálisan felmérni, hogy ez nagyon nagy bukóvá válhat. Továbbá képesek és/v. elég tapasztaltak felfogni, hogy hiába kényszeríti be őket az esküvőipari szolgáltatásokkal fizetendő k.rvasok áfába, túlárazott spec. fogyasztásba az állam (mint a konstrukció egyik mellékhatása). Ha a kapcsolat megromlik, márpedig az a statisztika - számok, ugye! -, hogy a fele elválik, és nem 20-25 év után, mint a '80-90-es években, hanem bőven 10 éven belül, akkor a gyerek azt NEM hozza helyre. Sötét téveszme. Az esetek többségében egy már romló kapcsolatban csak gyorsítja a bomlást. A házasságba kényszerítéssel egyébként sok mozaik-családban élő közösen vállalt kisklambó is hátrányba kerül. Teljesen védhető morálisan. Ja, nem. :-/

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek