Ha nem jön, akkor nem jön. Semmi gond, akkor addig veszi az ember az aktuális legmagasabb kamatú állampapírt. De ezzel számomra továbbra sincs megmagyarázva, hogy mi értelme még további éveket ülni egy 5,2-es Pmápba, ha tényleg nem fél-egy éven belül kell az a pénz valakinek.
azzal te sem számolsz, meg hardcore kolléga sem, hogy sokan azért tartják, mert valamikor a közeljövőben ingatlant terveznek venni, elutazzák, felújítanak stb. egyébként igazad van
Ahogy nem akarják újra fellángoltatni az inflációt, úgy nem fog jönni újabb saját magukat nagyon megégető (emelt prémiumos) PMÁP sorozat sem szerintem. 2032I 2032J Ezek már nem fizettek valós inflációs kamatot, hanem befixálták őket 1.5 évig 9,9 majd 7,9%-ra. A mostani sorozat már csak 1 évig 6,5%-ot ad, fixen, utána infláció+0,5%. A BMÁP-ot is lentebb tekerték.
28-tól jó lehet? Igen, és? Addig meg finanszírozod az államot 5,2%-on. Leírtam már többször, ha mégis drasztikusan emelkedik majd valamikor az infláció, akkor lesz új, induló sorozat amibe be lehet szállni, mint ahogy volt a 16%-os induló is. Jelen pillanatban én egyetlen esetben látom a Pmáp megtartás értelmét: ha valakinek belátható időn belül (1 éven belül) kell valamilyen célra a bent levő pénz, akkor nincs értelme váltani. De ha valaki továbbra is állampapírba tervezi fektetni a pénzt, akkor a minél későbbi váltással egyre rosszabbul jár.
A lakossági arány 50%-a (5000MRD) még mindig PMÁP. Nem önigazolás, hanem ezek a számok tények. Ha annyira egyértelmű, akkor ez az 50% miért nem váltott még? Nem volt még idejük váltani? Kik és miért tartják még ezt az 5000MRD-ot, ha kaphatnának érte +1%-al többet is FIX-en, 5000 MRD-nál az +50MRD Ft. Szerinted a BMÁP a tökéletes választás, én azt mondom: lehet 1 max 1.5 évig (ennél előrébb nem látsz), vagy lehet, hogy 1 év múlva váltasz, és buksz 1%-ot, így nézve a BMÁP most kap 7,8%-at, rögtön csak 6,8%, de ahhoz 1 évig 7,8%-ot kell adnia. Kaptál +0,3%-al többet mint a fixmáp, és mire váltanál FIXMÁP-ra, már nem lesz +6,5%-os. Na ez sem egyértelmű, hogy melyik lesz a jobb, HOSSZÚTÁVON. Nekem 99,x% 2029N van, tőkearányosan 23%, ennek volt igazán értelme. (28P is hasonló +1,5%-os, tudom, de a 29N +2,5% a az igazi előnye 2027júliustól)
Szted igazad van , lehet, de ha 26-ban elszáll az infla amire van esély, akkor 28 tól jó lehet a pmáp. A leírtak alapján a bmáp-ot favorizálod, én is betáraztam belőle és még a 27n-ből is. Ha mostani pmáp1.5%-ost dobod relatív kicsi + - ért , 1-2 év múlva ebből nem tudsz venni. Én is megtartottam a 1.5% papírokat ,mert így gondolom, nem azért mert Ő vagy más mit ír. 27 januárban meglátjuk kinek volt jobb varázsgömbje
igen, bőven lehetséges amit írsz, mert pl. az AKK-nak is egyértelmű volt, hogy mindenki átváltja, hiszen pont a kamatfordulóra időzítette az új 3 éves Fix kibocsátását...
De, pontosan ilyen egyszerű volt, semmi bűvészkedés nem kellett hozzá. Egyértelmű volt, h nem hagyják ismét fellángolni az inflát és tűzzel vassal írtani fogják a magasabb tartományokat. Ez atombiztos volt. A teljes áp-s környezetem (+20 emberes csoport, aki 9 számjegyű portfolióval bír és naprakész) a 21-22 től összeharácsolt pmápokat kamatfordulóval azonnal fordította is át 29/n, 28/P, 30/N+N1 és fix-ekbe. Lehet neked és a kollegának nem volt egyértelmű, a többségnek az volt és itt is jópásrzor felmerült a kérdés. De az, h még ma is, gyakorlatilag napi szinten -önigazolás jellleggel- a pmapok propagálása menjen, cseppet nevetséges.
Azért nem volt ez olyan egyszerű történet, mint amilyennek most utólag látszik! Amikor legoptimálisabb lett volna kiszállnia a 30/I-ből (ami neki van) a februári kamatfordulókor, akkor még javában úgy tűnt, hogy az átlagos infláció legalább 5% lesz (voltak 5.5%-os jóslatok is), így nem lett volna ésszerű átszállni másikba. Amikor világos lett, hogy az infláció ilyen magasságban nem lesz tolerálva, akkor március közepe volt, ott viszonylag gyorsan kellett volna lépni, mert április közepére a FIXMÁP-ra való átszállás közben nullszaldóssá vált idénre, és ha azóta szállt volna át, akkor a 2025.02.20 és 2026.02.20 közötti időre már kevesebb kamatot kap (és egyre kevesebbet), mint az 5.2% lett volna. Tehát az időablak április közepéig biztosított legalább nullszaldót (az 5.2%-hoz képest) 2026.02.20-ig. Aztán ott van az közkeletű nézet is, hogy az infláció esetleg fel fog gyorsulni 2026-ban. Az tény, hogy aki nagyon gyorsan kapcsolt, a jelen állás szerint az jár a legjobban...utólag, és jelen állás szerint... (A fentiek nem befektetési tanácsok!)
off. akárhányszor ide tévedek, tőled mást sem látok, mint ezt a folyamatos pmáp-os igazoló felsz#pást.. Ok, te tartod, tolod alá a számításaidat, más, aki ugyanolyan aktíva követi és menedzseli a portfolióját már rég váltott és senkit sem érdekel a jelen felhozatalban, nem mellesleg a bmápos váltás, főleg a kifutott sorozatok, nem beszélve a fix-ről, jobbak, többet hoznak.. Lépj túl rajta végre
Lehetne sávosan is venni, valaki írta, hogy +0,5%-onként vesz újabb adagokat. 6,6% 7,1% 7,6% 8,1% 8,6% stb. A pénzeket mindig dupláznám, ahogy megy fentebb a kamat, ezzel jobban eltolva a "MAX" fele a hozamot. 100k, 200k, 400k, 800k, 1,6M. stb. Ez is egy scenario. Na pl. ilyenkor lenne jó,ha a PMÁP nem évente fizetne, hanem 3 havonta, simán bevállalnék akár első körben 200.000-250.000-et is. REMÉLEM Nagy Márton olvassa a topicot, egy 10 éves PMÁP kell, ami 3 havonta fizeti a kamatot. "2035/I2" 6.5% első évben, ezt is 3 havonta, fixen, mint a fixmáp. az infla +0,5%-okat is 3 havonta. Én ennek látnám értelmét. A FIXMÁPba terelés is részben emiatt lehet, hátha elköltik a 3 havi kamatokat.
Gyűlnek a szavazatok, továbbra is lehet szavazni itt #32806 * Az eddigi kommentekből "féltávnál" kiolvasható fő okok (pro és kontra): * - a hozamszint: --- nem elég vonzó a hozama a 34/A és 35/A kötvényeknek egyrészt a lakossági Fix 5 éveshez képest nincs értelmezhető hozamtöbblet, másrészt az elmúlt években lehetett 10-11%-s hozammal is venni, harmadrészt a kincstár túl nagy spreaddel adja ezeket a papírokat, nagy a vételi/eladási hozamkülönbség, ami nem teljesen érthető (hacsak nem a lakossági befektetők intézményi papíroktól való elriasztása a cél), hiszen a kincstári jegyzés a lakosságnak szól elsősorban --- jelenleg (hosszú hónapok óta) nem látható trend a hosszabb magyar államkötvény hozamoknál, illetve nem látható, hogy a közeljövőben mitől indulnának a hosszú hozamok csökkenésnek, aminek feltételezése nélkül még korai lenne beszállni ezekbe a papírokba --- a kommentekből az is kiolvasható, hogy azért vannak néhányan, akik a kisebb hozamemelkedéseket nagyon óvatos vásárlásokra ki szokták használni, mondván, hogy azt ők (már) nem tartják valószínűnek, hogy a tízéves hozam a 7%-os szinttől értelmezhető módon megemelkedne * - a vételi/eladási ár a kincstárnál: -- túl nagy a kincstár vételi és eladási árfolyamai között a különbség a 34/A-nál és a 35/A-nál is közel öt százalék (ez egyrészt a fent már körülírt probléma, másrészt nagyon megdrágítja az idő előtti kiszállást) -- a lakossági papírokhoz képest nem látható előny (nincsenek az intézményi papíroknak barátibb lakossági eladási/vételi árfolyamai) * Lehet szavazni #32806 és véleményt nyilvánítani! * (A fentiek nem befektetési tanácsok!)
"Új kötvénykibocsátás június 3-tól . A Pénzügyminisztérium megbízásából az ÁKK június 3-tól új sorozatot bocsát ki a Magyar Állampapír Pluszból, N2030/M6 néven. A konstrukció nem változik, marad az 5 éves futamidő és a jól ismert lépcsőzetes kamatozás, amely évente emelkedik. Az első évben 5,75 százalék, az utolsóban pedig 6,75 százalék kamatot fizet az állam. A várható éves hozam változatlanul 6,25 százalék– olvasható a Magyar Állampapír oldalán."
Amúgy milyen érdekes, hogy kb. azután jön egy ilyen cikk, miután mi itt elmélkedtünk. Megéri most beszállni? Konkrét választ nem ad a feltett kérdésre. Leírta a 2 lehetőséget, vagy cumi, vagy jól jár vele valaki, ahogyan mi is leírtuk. Ez a cikk így kissé államkötvénybe terelésnek tűnik, el van sunnyogva a lényeg, hogy nagy cumi lehet belőle, HA.... 9-1x-2x évre lefixálni magunkat... Ha csak 1-2 évben is jön egy török út, 10% feletti kamatokkal, EUR HUF 450, akkor baszhatjuk az államkötvényt. Szarkor szar helyen, nem szeretnék így járni. Én még mindig azt mondom, hogy jelenleg szerintem inkább kivárás van a tömeg részéről (A PMÁP 50%-os részaránya is ezt mutatja) Jelenleg a FIX papírok (köztük A BMÁP-pal is: BMÁP, 5 éves FIXMÁP, 3 éves FIXMÁP, MÁP+, így ebben a sorrendben) hozzák ugyanezt a kamat-hozam szintet "kockázat" nélkül. Természetesen eme kockázatmentességnek az lehet a hátránya, ami az államkötvény előnye lehet, HA mégis csökkennek a kamatok, abban az esetben az államkötvényes zsákol, mi kevésbé. Ha jönne egy 10%-os hozamú cucc rövidtávon, nem gondolkodnék sokáig a PMÁP leváltásán.
Magyar Állampapír tulajok