Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2022. 02. 09. 14:28
Előzmény: #149438  berlini
#149440
Mert sokan nem kockáztatnak be a mostani helyzetben több tízmilliós hiteleket. CSOK-os vevők sem teremnek egyik napról a másikra, gyanítom, hogy aki megtehette, az már az elmúlt egy-két évben lépett. A másik dolog, hogy nagyon gyalázatos a kínálat, így kevésbé vonzó az egész, túl sok a kompromisszum. 
subzero444 2022. 02. 09. 14:23
Előzmény: #149438  berlini
#149439

Ha meglenne, már vettek volna. Szerintem ilyen árakon nagyrészt hitelből van a vétel. Befektetők nem hiszem hogy tömegesen lennének erre a bruttó 4-5% körüli hozamra. A hitel viszont drágul!
Természetesen lehet tévedek.
berlini
berlini 2022. 02. 09. 14:18
Előzmény: #149435  subzero444
#149438
Azt még magyarázd már el, hogy miközben az eladói oldal kivár és tartja az árat, mit csinálnak azok a vevők akik gyarapodnak és nagyobb, jobb helyen lévő lakásba vágynak?
Ők miért várnának ebben az inflációs világban, ha meg van az önerő?
berlini
berlini 2022. 02. 09. 14:14
Előzmény: #149435  subzero444
#149437
A tipped már januárban bukott.
berlini
berlini 2022. 02. 09. 14:13
Előzmény: #149433  Murdoch
#149436
Olvasd el mire válaszoltam.
Foglalkoztál az árakkal.
subzero444 2022. 02. 09. 14:04
#149435
Saját tipp: Szerintem Budapesten nominálértékben stagnálás, kis emelkedés jön, ami reálértékben kis csökkenés. Mire alapozom: Nincs eladási kényszer. Nem dőlnek be hitelek, nincs nagy munkanélküliség, semmi. És az embernek van egy pszichéje: ha a szomszéd eladta 40milláért a panelt, akkor az enyémet is el lehet adni ennyiért. Nichts kotya-vegye. És el is fogja, lehet csak 1-2év múlva, de kitartja addig, mert nincs kényszere. Az mellékes, hogy közben reálértéken bukik vele 5-10%-ot, vagy ha most pár millát lejjebb vinné, akkor 1-2év alatt kereshetne vele ennyit állampapírban.Ez az emberi psziché.
berlini
berlini 2022. 02. 09. 13:47
Előzmény: #149433  Murdoch
#149434
Egy szóval sem irtam, hogy Budapest pörög.
Pont azt irtam ma is, hogy már 4. éve esnek vissza a tranzakciószámok.
Ebben egyetértünk.
Csak abban nem, hogy ez kit érdekel.
Aki ilyen körülmények között egyre drágábban vesz?
Azt ez nem vigasztalja.
Murdoch 2022. 02. 09. 13:42
Előzmény: #149432  berlini
#149433
Én viszont továbbra is a tranzakciószámokkal foglalkoztam, semmi mással. A KSH szerint alaposan visszaestek az adás-vételek Bp-en. Nem kábítom magam, hanem már rég újraterveztem, a mostani túlárazott rémálmok egy másodpercig sem érdekelnek. Ha Te úgy látod, hogy Bp pörög, akkor légyszí támaszd alá. De ne az árakkal.
berlini
berlini 2022. 02. 09. 13:38
Előzmény: #149431  Murdoch
#149432
Leirtam hogy szerintem miért nőnek az árak továbbra is.
Annál több érvet várnék Tőled, mint hogy:
"ingatlanhoz több kell"
"CSOK kiterjesztése...... Bp-en ...kevés lesz"
Minden tiszteletem Cyrus-é, de az sem érv, hogy
"az árak maradnak"
meg hogy "simán elhiszed"
Miközben az infla magss, és az épitőipari még magasabb?
Miközben 10% feletti béremeléseket alkudnak ki a munkavállalók?
Miközben a felső deciliseknél landolva 6000 milliárd forinttal gyarapodik a nettó pénzügyi megtakaritás? (Önmagában ez 100 ezer 60 milliós lakás vételére alkalmas.)
Mikor veszed már észre, hogy ez nem a Lohran féle forint amiért 3,6 ft-os kenyeret lehetett annó kapni és 10 millió alatt 10 évvel ezelőtt egy kis lakást?
Ne kábitsd magadat mert keserű lesz a felébredés.
Murdoch 2022. 02. 09. 12:49
Előzmény: #149424  berlini
#149431
Az árakról én nem beszéltem, de azt ne írják már le, hogy nem lesz tranzakciószám csökkenés, mert de. Egyébként a 10% az most semmi, ahogy megszűnnek az ársapkák, volt nincs. Ingatlanhoz több kell, minimum a CSOK kiterjesztése, de alighanem Bp-en még az is kevés lesz. Cyrus anno megírta, az árak maradnak, minimális tranzakciószám mellett (Bp.). Ezt simán elhiszem.
berlini
berlini 2022. 02. 09. 12:28
Előzmény: #149426  Ishar
#149430
Ne adj olyat a számba, aminek eddig számtalanszor az ellenkezőjét irtam.
Tehát ismétlem semmi köze nincsen a tranzakciószám alakulásának az áralakuláshoz.
Igen, létezik olyan tényező (több is), ami ellene hatna az ingatlanár növekedésnek:
- először is ösztönözni kellene az épitőanyaggyártást
- másodszor el kellene már inditani egy erős szakképzést, mert jelenleg szakácstól, pincérig mindenki épit, de lassan (drágán) és szarul
- harmadszor, le kellene állni azokkal az ösztönzőkkel amelyek folyamatosan keresletivé teszik a piacit
- negyedszer, vissza kellene fogni az inflációt és reálkamatos befektetési lehetőséget kellene adni minden megtakaritónak, mert jelenleg abnormálisan sokan vesznek lakást és még abnormálisabban ki sem adják, hanem az értéknövekedésre baziroznak,
- ötödször, adókedvezményekkel östönözném a lakáskiadásokat, ne legyen százezer üres lakás ott ahol a bérlet csillagászati,
- hatodszor, bérlakás épitést kellene ösztönözni (lehetne az önkormányzati, de magán is.) A nagyvárosokban annak piacmegnyugtató hatása lenne még akkor is, ha csak párszázalékos arányban lenne a bérleti piacon jelen.
Ha mindezt meglépnék, akkor fokozatosan helyreállna a rend:
Csak az vesz lakást, aki tényleg eldöntötte, hogy azon a településen akar meghalnii, a többieknek jogbiztos lakhatás kell elérhető áron.
CixisXis
CixisXis 2022. 02. 09. 12:09
Előzmény: #149428  CixisXis
#149429
Ezt ő tudja.
CixisXis
CixisXis 2022. 02. 09. 12:08
Előzmény: #149427  CixisXis
#149428
Talán Murdoch is behúzta a maga korrekciós árát.
CixisXis
CixisXis 2022. 02. 09. 12:06
Előzmény: #149426  Ishar
#149427
Mikor mentek le mostanság? Ott volt a korrekció a szemünk láttára. Ott vettem én is bőven alkudva. Volt korrekció. Hogy onnan fel ment az egy dolog. Megvolt a korrekció.
Ishar
Ishar 2022. 02. 09. 11:51
Előzmény: #149424  berlini
#149426
Világos: magas tranzakciószám = nagy kereslet és ezért mennek fel az ingatlanárak; alacsony tranzakciószám = szűkülő kínálat és ezért mennek fel az ingatlanárak. Berlini, a Te meglátásod szerint egyáltalán létezik olyan tényező, amely nem az ingatlanáremelkedés irányába hat?
Törölt felhasználó 2022. 02. 09. 11:43
#149425
berlini
berlini 2022. 02. 09. 11:36
Előzmény: #149423  Murdoch
#149424
Tehát, ha jól értem, akkor belinkelsz egy cikket ami további áremelkedést vár jövőrei is és levonod belőle azt a következtetést hogy áresés lesz.
Indoklás?
Merthogy várakozásaim szerint idén:
- 10% feletti lesz a béremelkedés,
- továbbra is 6 ezer milliárd ft közeli lesz a lakossági nettó pénzügyi vagyon gyarapodás
- a NER folyamatosan kommunikálja, hogy jönnek a következő lakáspolitikai ösztönzések.
- ujra megugranak a befektetési céllal vásárolt lakásszámok a városokban
A tranzakciószám csökkenés mint szalmaszál eddig sem jött be.
Budapesten már közel 4 éve csökken. 
Látsz eddig ennek bármilyen hatását a lakásárakra?
Én igen.
Minél szűkebb a kinálat (és minél pocsékabb) annál jobban mennek fel a kompromisszummal elfogadhatók árai.
Te nem igy látod?
Murdoch 2022. 02. 09. 11:17
#149423
https://www.penzcentrum.hu/otthon/20220209/indul-az-utolso-hajra-sokan-hajtanak-a-kedvezmenyekre-mar-licitalni-kell-a-nepszeru-ingatlanokra-1121846
"2023-tól azonban lassulhat a felfokozott piaci pörgés, de ez nem jelenti azt, hogy árakban és tranzakciószámban is visszaesés lesz. Csupán annyi várható, hogy a sokéves emelkedés után lassul a növekedés, és stagnálnak az árak."
Pedig tranzakciószámban is visszaesés lesz, illetve Bp-en az már most is van, jó reggelt.
CixisXis
CixisXis 2022. 02. 09. 10:02
Előzmény: #149421  CixisXis
#149422

Módosítom a korábbi álláspontomat miszerint 3db 18 év előtt 1 nappal lévő gyerekeket kell örökbe fogadni.
Kiegészítés legyenek villanyszerelők :)
CixisXis
CixisXis 2022. 02. 09. 09:53
Előzmény: #149419  Benzedrine
#149421
Reméljük melósnak jó biztosítása van az arany kezeire... mert ezek szerint az ő értéke is havi 1-2M Euró :) Éves szinten akkor melós 12-24M Eurót ér. 20 év alatt fél milliárd  Euró. Gyakorlatilag foci sztár :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek