Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2021. 11. 17. 12:25
Előzmény: #137810  CyrusTheGreat
#137820
és azt gondolod hogy ennek a kiadványnak az a célja, hogy tisztábban lásson az egyszeru hazfi aki el van zárva azoktol az adatbázisoktol amibol az mnb dolgozik?
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 11. 17. 12:15
Előzmény: #137816  bpwjk
#137819
Huh, eléggé egyszerű a gondolkodásmódod....
lacikonyha 2021. 11. 17. 12:04
Előzmény: #137812  J0hnnyEnglish
#137818

az IT munkakorok rendkivul  széles skálát takarnak, egyes faipari gépek kezelése is bele tartozik,és innen nem nagy lépés megtanulni mi az a szokli, es megporgetni a csavarbehajtot
,,,,,,,,,,
az átlagolással meg ovatosan bánnék
''Akár tizenhatszoros is lehet a különbség a fővárosi agglomeráció településeinek ingatlanárai között''
bpwjk 2021. 11. 17. 11:48
#137817
Egyébként nem arról van szó, hogy teljes váltás, hanem ki kell növeszteni egy másik lábat is. A jelenlegi szolgáltatásaidat nem fogod tudni eladni a szomszédnak és abból kaját venni.
bpwjk 2021. 11. 17. 11:46
Előzmény: #137812  J0hnnyEnglish
#137816
Élvezed, csak függsz egy nagyvállalttól, akinek ha nincs szüksége rád ennek vége és nem értessz semmihez. 20 év ülőmunka után kezdődnek a problémák. De a mai fiataloknál már előbb is.
CyrusTheGreat 2021. 11. 17. 11:37
Előzmény: #137813  Murdoch
#137815
Annyi, hogy az első féléves darabszámokból nem érdemes különösebben levonni tanulságot, mert a harmadik hullám erőteljesen nullázta a március-május hónapokat, ezek jelentős része azért Q3-ban megjelent.
CyrusTheGreat 2021. 11. 17. 11:35
Előzmény: #137813  Murdoch
#137814
Magánszemélyes tranzakciókat letöltheted a KSH-ról. A legizgalmasabb számomra ez a két adat (32. oldal):
"Amíg 2020. év negyedik negyedévében a létrejött lakástranzakciók 46 százaléka valósult meg hitelfelvétel segítségével, 2021 második negyedévében ez az arány 47 százalékra nőtt becslésünk szerint. Amennyiben a lakásvásárlásra fordított babaváró hiteleket is figyelembe vesszük, 2021 második negyedévében 60 százalék lett volna a hitelből vásárlók aránya. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai alapján a lakásvásárlók hozzávetőlegesen 27‒29 százaléka igényelt előző lakás eladásából származó illetékkedvezményt az elmúlt években, vagyis a lakásvásárlók ekkora hányada használt fel egy előző lakás árát a tranzakció finanszírozására."
Ehhez, ha hozzávesszük még a KSH által publikált budapesti átlagos lakásárakat, akkor láthatjuk, hogy mi az a határ, amit meg tudnak fizetni. Ezen azért javíthat még a ZOP illetve a kis lakásoknál nem várnék csökkenést a belengetett HFM-könnyítés előszobájában.
Murdoch 2021. 11. 17. 11:21
Előzmény: #137810  CyrusTheGreat
#137813
Hm, jól látom, hogy kivették a magánszemélyek negyedéves tranzakciószámait az xls-ből? Kár. 
Az évest nézve:
budapesti családi ház 2021-ben 621 db. az szép :) Még ha az utólagos korrekciót is figyelembe véve, 2010 környékén is a sokszorosa volt ennek. De a társasházakat, panelokat nézve is durva a visszaesés az előző évekhez képest.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 11. 17. 11:21
Előzmény: #137796  bpwjk
#137812
Azért megnézném annak az ITs nek a szakmai tudását, aki villanyásznak áll kábelt cibálni! Engem nem zavar, hogy van hétvégém, be vagyok jelenetve 8-9 órát dolgozva és 30 nap szabival van életem és élvezem, pedig lehet csak 70-80% a netto bérem melós havi katás bevételéhez képest. Azért ingyen ebéd nincs!
Murdoch 2021. 11. 17. 11:04
Előzmény: #137809  Törölt felhasználó
#137811
Ismerek jó pár hasonló szitut én is :) Kisebb dolgokat én is megcsinálok, ez tényleg a DIY kategória. Általában nem az a gond, hogy nem jól, hanem hogy kb. ötször annyi ideig tart. Meló mellett én pl. építkezést viszont nem bírnék bevállalni, az garantált stroke lenne.
Törölt felhasználó 2021. 11. 17. 10:58
Előzmény: #137807  Murdoch
#137809
Hamarosan megtudjuk, hogy az igazgató úr sabbatical évet vett ki, és maga építi a balatoni házat, vagy csak hébe-hóba ő is dolgozgat rajta.
Én egy ilyenről tudok, aki 15 éve kőműves, és építi a házát, úgy halad vele, mint a lucaszéke, mert ha a sajátját építi, akkor nem tudod pénzt keresni, ha pénzt keres, akkor nincs ideje építeni. 2 éve beköltözött, de még nincs fenn a szigetelés és a vakolat. Igaz, minden nagyon szépen meg lett csinálva, mármint ami kész van.
Murdoch 2021. 11. 17. 10:57
Előzmény: #137806  Törölt felhasználó
#137808
Az tény és való, hogy nem árt a brigádok körmére nézni...
https://www.youtube.com/watch?v=hr-ZKXn662c
Murdoch 2021. 11. 17. 10:52
Előzmény: #137805  Törölt felhasználó
#137807
Csakhogy ez nem DIY. Ne keverjük ide az önjelölt mestereket. Ha most felcsapod a telefonkönyvet egy szakiért, akkor is fogsz  kényszeredetten mosolyogni. 
Törölt felhasználó 2021. 11. 17. 10:50
Előzmény: #137804  Murdoch
#137806
Fogpasztának ez most arra jó, hogy a neki dolgozó mestert ellenőrizni tudja, és kiszűri, ha valami extrém kontár dolgot csinálna. Könnyebb kiegészítő munkákat pedig maga is el tud végezni, nem kell mindenért aranyárat fizetni.
Törölt felhasználó 2021. 11. 17. 10:47
Előzmény: #137803  szieszta
#137805
Egyetértek, a DIY 90%-ban látványosan kontár eredményt hoz. Emlékszem, anno mikor nézegettük a lakást, és az eladó büszkén mesélte, hogy ezt ő csinálta és ugye milyen szép lett, hát akkor én kényszeredetten mosolyogtam, hogy igen, szép, hogyne, de az élvédőről még nem hallottál, mert mindenhol hiányzik.
Murdoch 2021. 11. 17. 10:44
Előzmény: #137803  szieszta
#137804
Azért ne feledd, hogy fogpaszta nem egy youtube videó után pakolja a téglákat, hanem kb. két féléves képzésen van túl.
szieszta 2021. 11. 17. 10:40
Előzmény: #137802  Orsos_Gyorgy
#137803

A csináld magad sokszor nagy csalódás. Én is sok mindent megcsinálok, javítok, szerelek. A festés-mázolás amit csak egyszer csináltam, de azt meghagyom a szakértőknek. Mindent ugyanúgy csináltam, mint a kisiparos, de foltos lett, nem beszélve a lecsepegett festék feltakarításáról. Vettem én csoda festőhengert, festő"szivacsot", de volt klasszikus is. A következő festetésnél jobban figyeltem, a hígításban van a titok nyitja. Hasonlóan a színes vakolat felvitelénél. Mikor túl sűrű volt, fél deci víz ment a 20 kilós vödörhöz, én meg locsolócsővel adagoltam a vizet. :-)
Akinek van tapasztalata és több hektár a kezében, annak azért jobban megy, A szomszédom is maga húzta a színes vakolatot a falra, 3x annyi (arany árban mért) anyagot használt el, mint nálam a profik. Ő 1-2 millimétert vittek fel, a szomszéd akár fél cm-t is. Meg is repedezett neki.
Orsos_Gyorgy
Orsos_Gyorgy 2021. 11. 17. 10:20
Előzmény: #137799  Murdoch
#137802
Kőművesmunka tipikusan nem az, amit "majd belejövök" hozzáállással végeznék magamnak.
Az ok baromi egyszerű: ez nem asztaloskodás, hogy elszabatok egy bútorlapot, vágatok egy másikat, vagy kicsit billeg az asztal, majd megszokom.
Itt a tanulópénz drága és a minőség sok hiba után jön, de gondolj vissza, bizonyára a te szakmád elején is vétettél komoly hibákat, szeretnéd ezzel szivatni magad? 
Mondom ezt úgy, hogy évente pár bútort összetákolok magamnak fából, nem műgyantás forgácsból, mint a svéd multi, pedig nem vagyok asztalos. Ha a munkaórát, szerszámokat, anyagot őszintén összeszámolom, akkor sosem térül meg, hobbinak jó, semmi több.
Murdoch 2021. 11. 17. 10:17
Előzmény: #137800  lacikonyha
#137801
Jó.. lenne, csak abban az időben még hittek a fizikában. Meg úgy általában a természettudományokban. Mára a laposföld, meg az oltásellenes szekták jutottak nekünk. Meg, hogy on legyek, a görbe falak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók