Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Andy01 2021. 05. 29. 20:29
#119920
Furcsa hirdetesre  akadtam! Varom a velemenyeteket!https://ingatlan.com/32219847?
Ez a lakas a Baross u. 36. sz. alatt talalhato, szemben a Sebeszeti Klinikaval. A 4. emeleten van, ami kb; 11 eve epult. A megadott ar alig tobb, mint az ottani forgalmi arak 50 %-a. A szoveg megjegyzese: "Az ingatlannak még nincs tulajdoni lapja, ennek elintézése az új tulajdonos feladata lesz), ezért jóval piaci ár alatt eladó, sürgősen."
Mit gondoltok errol??
 
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 20:25
Törölt hozzászólás
#119919
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 20:23
Törölt hozzászólás
#119918
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 20:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#119917
Drama queen. 😆😆🤷‍♂️
lohran 2021. 05. 29. 20:17
#119916
Bitcoin jobban megéri 9 millió 700 ezerért venni mint ingatlant mert az ingatlan nagyobb lufi.
Mindent visz ( kasszát ) és alig nyújt valami
unidentified user 2021. 05. 29. 20:14
Előzmény: #119913  infin
#119915

"És valóban, a vagyonszerzési illetéket valószínűleg meg kell fizetni a kifizetett részre, nem hiszem, hogy ott számít, kitől veszed, egyenesági rokontól vagy sem."
Adásvételnél sincs illeték egyenes ági rokonok között, már vagy tíz éve.
infin 2021. 05. 29. 20:13
Előzmény: #119912  unidentified user
#119914
Előző hozzászólásomhoz: lehet, igazad van, legalábbis az itteni kalkulátor szerint: https://5percado.hu/ingatlan-illetek-kalkulator/
infin 2021. 05. 29. 20:09
Előzmény: #119910  CyrusTheGreat
#119913

"Az ajándékozási illeték szabályát felülírja az egyenesági rokonsági viszony és a házastársi kapcsolat. Tehát: ajándékozási illeték megfizetése nélkül adhatunk bármilyen nagy értékű (az ingatlant is beleértve) házastársunknak és a szűk család tagjainak, például a szülők, nagyszülők a gyermeküknek. Az élettársi kapcsolat és az oldalági rokonság már nem mentesít az ajándékozási illeték fizetési kötelezettségünk alól! Ajándékozási szerződés keretei között nem ajándékozhatunk ingyen a párunknak, ha nem vagyunk összeházasodva, de a barátainknak, távolabbi rokonoknak sem!"
Tehát az ajándék részre nem kell fizetni. És valóban, a vagyonszerzési illetéket valószínűleg meg kell fizetni a kifizetett részre, nem hiszem, hogy ott számít, kitől veszed, egyenesági rokontól vagy sem.
unidentified user 2021. 05. 29. 20:07
Előzmény: #119910  CyrusTheGreat
#119912

Szülői haszonélvezettel szokták venni úgy, hogy a gyerek a tulajdonos, így ha netán gond van, a szülők vissza birtokba vehetik a lakást, illetve a gyerek sem tudja eladni azt.
.Ez régi berögződés az örökösödési illeték kikerülésére, ami egyenes ágon 2008 körül megszűnt, ma már minden illetékmentes szülő-gyerek viszonylatban (ajándékozás és adásvétel is), cserébe akár kárt is okozhat a gyereknek, ha elesik valamilyen első lakástulajdonhoz kötött kedvezménytől (igaz most épp nincs ilyen, ami Budapesten használható lenne).
infin 2021. 05. 29. 20:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#119911

Hát nem a vevő hívja ki hanem a bank hozza, nem? Azt nem árulta el, mennyiért adta el a lakást végül? Vagy csak az értékbecslésre kérdeztél rá?
Esetleg erre gondolnak, hogy nem volt helyszíni szemle, rágoogle-ztam (de ez neked nem igazán segít, a statisztikai alapú becslésnél elég rosszul nézne ki számodra a dolog sztem):

A hitelfedezeti mutató számításához az ingatlanok forgalmi értékét ezentúl helyszíni szemle helyett statisztikai alapú értékbecsléssel is meg lehet majd állapítani így módosítja az adósságfék szabályokat a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az értékbecslők munkája emiatt átalakulhat, de az igazán jó szakemberekre továbbra is szükség lesz, mert a jegybanki módosítás nem minden ingatlantípusra vonatkozik.
CyrusTheGreat 2021. 05. 29. 19:59
Előzmény: #119857  ncseed!
#119910
Ok, így már értem, de nem egyszerűbb lenne az, hogy megveszem és egyből a gyerek nevére íratom (esetleg haszonélvezettel nekem), ellenben azzal, hogy majd évekkel később elkérem a gyerektől az eredeti árat? Ráadásul az első lakásra még illeték-kedvezményt is lehet kérni. Nem tudom, hogy egyenesági ingatlan ajándékozásnál mi a helyzet a vagyonszerzésivel, de ha kell, akkor duplán sikerül fizetni...
infin 2021. 05. 29. 19:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#119909
Ja, amúgy 19. kerben 740e/nm, az egészen biztos nem clickbait ár. :)
infin 2021. 05. 29. 19:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#119908

Nem tudom mennyi az "ennyiért". 17 M-ban maximáltad az árat végül? Mert én eredetileg a 22 M-ból indultam ki, aztán mondtad, hogy 20 M a lélektani határ, de nem úgy tűnik, különben nem mondanád ezt most, hogy nem kapnál jobbat. Mert ha 20 M a max akkor kapnál, simán, sőt. De ha 16 M a max, akkor tényleg nehezen, úgy legfeljebb csak olyat kapsz jobbat, amire sokat alkudtál, vagy bevállalod későbbre a felújítást. Jobbat: jobb lokáció, nagyobb mint 18nm, emeleti, ... Na de mivel nem tudom, hogy mi az az "ennyiért", 20 M vagy csak 16 M így nem tudom értelmezni az első mondatodat, bocsi.
De remélem hogy ez segít, hogy leírtam mire gondoltam.
Elhiszem, hogy jó érzés amúgy, hogy nem kell 30 évre felvenni. :)
Ilyen kb 27nm-esből több is volt, úgyhogy nem tudom melyikről beszélsz. Egyik korábbi hozzászólásomban listáztam őket és elemeztem a nm árakat.
Attól, hogy nem veszik le a lakást amíg nincs aláírva az adásvételi, az nem clickbait. Attól az még valós, valaki tényleg megvette annyiért (vagy még jobb áron alku után:) ).
CyrusTheGreat 2021. 05. 29. 19:50
Előzmény: #119865  ncseed!
#119907
Nem számítottam és most sem számítok továbbira annál a méretnél, amit keresek. Kicsit nagyobb kínálat kellene még, vagy kötelező érvényű felújítási/beruházási projektek, akkor a finanszírozási igény nagyobb lenne, mint amit a legtöbb háztartás képes kipréselni - akkor lenne áresés, de szerintem ilyen nem lesz. Nekem már az a csökkenés is elég, ami most van, a lényeg, hogy én tudjam nagyobb arányban növelni a megtakarítást illetve legyen valamiféle kínálat.
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 19:50
Törölt hozzászólás
#119906
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 19:40
Törölt hozzászólás
#119905
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 19:25
Törölt hozzászólás
#119904
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 19:14
Törölt hozzászólás
#119903
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 18:51
Törölt hozzászólás
#119902
Törölt felhasználó 2021. 05. 29. 18:46
Törölt hozzászólás
#119901

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók