Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Benzedrine
Benzedrine 2021. 02. 07. 09:56
Előzmény: #106657  greenman76
#106660
Miért gond az, ha nem tud mindenki lakást vásárolni? Szerintem az a gond, hogy nem lehet biztonságosan hosszútávra, életfogytig bérelni, ha lehetne sokan nem akarnának venni. Sok Eu nagyvárosban kb 100 havi fizetés egy alap másfél szobás lakás, Bp sem extrém drága, London és Párizs az.
Törölt felhasználó 2021. 02. 07. 09:35
Törölt hozzászólás
#106659
CyrusTheGreat 2021. 02. 07. 09:10
Előzmény: #106652  OlafGrof
#106658
Illetve még egy dolog, a pénz elértéktelenedése kapcsán: ezzel csak akkor értek egyet, ha a HUF-ról és a HUF-ban megvásárolható dolgokról. Ha EUR-ban van a pénzed, nyugodtan mozizod végig az itthoni ámokfutást.
greenman76
greenman76 2021. 02. 07. 09:06
Előzmény: #106655  johai
#106657
2022 -ig ez könnyen meglehet,  Fidesz győzelem esetén talán még tovább!
A bérek viszont nem tudják követni ezt az emelkedést, ergo mindig csak a kedvezményezett réteg és a tehetősebbek tudnak majd vásárolni! 
Ezt hosszútávon lehetetlen fenntartani, legalábbis szerintem....
És mi van ha az ellenzék győz...???
A rendszert biztosan nem szüntetnék meg teljesen, de a bizalom megtőrne....
Voltak ott ötletek a múltban az ingatlanok komolyabb megadóztatására....
CyrusTheGreat 2021. 02. 07. 09:05
Előzmény: #106652  OlafGrof
#106656
Összességében lehet, hogy stagnálás van, ám ha egy kicsit mélyebbre ásol, akkor észreveheted, hogy több, teljesen különböző árdinamika van egyszerre jelen a piacon:
- új lakást most 9%-kal olcsóbban veszel, mint tavaly ilyenkor
- Belvárosban elég szép csökkenés volt (10% körüli)
- külkerületi panelek is ledobtak a babavárós csúcsról pár milliót
- a családi házak/nyaralók piaca pedig felrobbant, extrém növekedést láthatunk
- a budai tégláknál 70M felett nincs élet, csak a 120M+-os kategóriában, a kettő között áll a paic
- Pesten ugyanez a likviditási probléma már 55-60M-nél látszik, ezen árszint felett már tényleg csak a jó lakások mennek el.
Ettől függetlenül természetesen megjelennek a piacon normális lakások normális áron - ezeket el is viszik azonnal. Az én tanácsaim:
- ha panelt látsz 20M körül IV és III kerületben, vedd meg
- ha panelt látsz 30M körül XI-ben, vedd meg
- ha tetszik egy újépítésű lakás, akkor vedd meg annyi CSOK-kal, amennyi a csövön kifér
- ha téglát látsz 60M felett, de semmi extra, akkor alkudj 10%-ot, annyi még beleférhet
- Belvárosban pedig ha találsz jó lakást, akkor azt azonnal vedd meg.
- plusz egy tanács: házat/nyaralót kerülni, mint macska a vizet.
- - - - - - - - - - 
A választással és a koronavírussal kapcsolatban nem értek egyet. A választás a világon semmilyen befolyással nem lesz ingatlan árakra, a koronavírus pedig irreleváns - a járványnak de jure és nem de facto lesz vége. Törlesztési moratórium pedig választásokig velünk marad, kivéve, ha már a németeknél/osztrákoknál/olaszoknál annyira tökéletes nem lesz a helyzet, hogy nem zavarja az anyabankokat a dolog. Minél tovább marad a moratórium, annál bizonyosabbnak látok két dolgot:
- lesznek új, "kötelezően" kiadandó állami ingyenpénzek
- a bankok egyre kevésbé fogják saját pénzből a lakosságot hitelezni
johai 2021. 02. 07. 08:54
Előzmény: #106653  berlini
#106655
És mi van ha beoltják a teljes lakosságot,talán megszűnnek a másfél éve nyilvánvaló rendszerhibak.?
Nem,csupán rövid ideig tartó fogyasztas emelkedes lesz,ami meghozza az inflációt is..
Aztán profitrealizálás is van ám..
Arról már szót se ejtünk hogy sokan azt hiszik eltűnik a vírus....pontosan a vírus altal mukodik a rendszer,mivel legalizálja a penznyomdat.
Szóval jobb kivárni a dolgok alakulását cashban,jobban járunk mint egy túlárazott vacak vételével,azzal nem védekezek az infla ellen, sőt elégetem a megtakarítást.
johai 2021. 02. 07. 08:34
Előzmény: #106645  greenman76
#106654
Ki fogja ilyen magasan tartani az árakat?
Hát Orbán Viktorius Maximus!
Ebben reménykednek az örök emelkedésben hívők.....egyébként 1929-ben azért omlott össze a rendszer mer ő még nem volt aktív.
berlini
berlini 2021. 02. 07. 00:03
Előzmény: #106652  OlafGrof
#106653
Egyetértek.
Csupán pár pontban nem:
ebben az évben nem lesz stagnálás mert,
- az unió évvégére a teljes lakosság számára háromszorosan elegendő vakcinát kap. Tehát a teljes lakosság beoltása is lehetséges már korábban, de a fele már nyárra be lesz oltva. Ez már elég a járvány teljes leszoritására.
- törlesztési moratórium természetesen nem ér véget 2022 előtt, kivéve ha tombol a gazdaság, a foglalkoztatottság pedig csócsra jut.
- nem tartom elképzelhetőnek a sokszinű ellenzék győzelmét 2022-ben. De ha mégis, akkor ők sem azzal kezdik, hogy visszavonják a NER családpolitikai támogatás intzkedési csomagját. 
OlafGrof 2021. 02. 06. 23:42
Előzmény: #106647  ncseed!
#106652
Tudunk várni, ha megfigyeled az itt lévők nagyrésze aki venne a mérnök srácon kívül nincs vételi kényszerben, mindenki csak jobbra nagyobbra váltana vagy még bővítené az ingatlanjai listáját.
Másik, Melósnak meg Cyrusnak vannak még statisztikái? Ha igen kiváncsi lennék rájuk.
Berlininek abban igaza van, hogy a várt esés nem következett be összeségében stagnálás van, az esés jóslók így én is tévedtünk. (Talán belvárost kivéve, de engem az nem izgat)
Ami volt abból tanuljunk és tekintsünk a jövőbe. 
Az nem lehet kérdés hogy a pénz rohamosan értéktelenedik el ezt nem kell itt senkinek se kifejteni ebben úgy látom egyetértés van. A kérdés, hogy ez mikor fog meglátszani, ez nem egy rövid folyamat szerintem (mivel amíg nincs költekezés addig ez nem látszik meg, és most a vírus miatti bizonytalanság miatt mindenki óvatos takarékos) ez az idő megteremti nekünk a lehetőséget a variálásra, a stagnálás egy jó dolog ebből a szempontból. (Ezzel le is lövöm a 2021es várakozásom -> stagnálás)
A fontos kérdés, hogy ki nyeri a következő választást, ezt is nagyon nehéz megjósolni, ez ugyanis a magyar ingatlan piacot nagyban érinti, én azt mondanám, hogy ha nyer az ellenzék akkor biztos és jelentős csokkenés lesz még ha az infláció magas is. Ha a fidesz nyer akkor meg emelkedés lesz ez is elkönyvelhető, 22re talán a virus se lesz mert azt fogják mondani, hogy átoltott eléggé a lakosság. (Milyen érdekes az is, hogy kezdetben azt mondták 6 millió oltás kell, hogy meg legyen a nyájimmunitás ma már a 4 millió is elég lenne... hát kiváncsi leszek év végére lesz is talán annyi beoltott ember) Illetve addigra már elkezdi szerintem éreztetni a hatását a rengeteg hitel és pénz ami keresni fogja a helyét, ha csúnyább inflációs adat jön akkor meg öngerjesztő folyamat is lehet, itt még a törlesztési monatórium megszűnése se állítatja meg szerintem az árak emelkedését.
Nagyjából így látom most, aztán a sok még ismeretlen változó amit hoz majd a jövő lehet teljesen átírja ezt a helyzetet is.
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 06. 23:23
Előzmény: #106648  Murdoch
#106651
vegyé, ne vegyé... nekem 8!
Murdoch 2021. 02. 06. 23:20
Előzmény: #106649  Törölt felhasználó
#106650
agyturkász...
Törölt felhasználó 2021. 02. 06. 23:08
Előzmény: #106647  ncseed!
#106649
Órás, méhész, állatorvos, közgazdász, fül-orr-gégész, meg még hagytam ki?
A 21-edik század Leonardo da Vincijével van dolgunk!
Murdoch 2021. 02. 06. 22:55
Előzmény: #106647  ncseed!
#106648
A számok alapján venni sem tudnak...
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 06. 22:36
Előzmény: #106645  greenman76
#106647
Very nice!
Akkor csak azt áruld el nekünk ha így lesz akkor mit óbégat évek óta sok-sok ember itt a fórumon?
Üljenek le és várják ki!
TIK-TAK
Ja, nem tudják...
berlini
berlini 2021. 02. 06. 21:56
Előzmény: #106645  greenman76
#106646
"Kik fogják akkor ilyen magasan tartani az árakat....???"
Leirtam
greenman76
greenman76 2021. 02. 06. 21:19
Előzmény: #106642  berlini
#106645
A 20 % csodavárás nyilván irreális! A piacról elüntek a befektetők,  mert az árak magasak, a bérleti díjak viszont alacsonyak,! A piacon főleg saját célra vásárlók vannak, akik közül nem mindenki tud élni a támogatási lehetőségekkel, így kiszorulnak! A könnyű pénzhez jutó vásárlók maradtak, akik viszont nem minden szegmenben vásárolnak, illetve egyszer elfogynak! Kik fogják akkor ilyen magasan tartani az árakat....???
Törölt felhasználó 2021. 02. 06. 20:51
Előzmény: #106643  siemens
#106644
Végzettség? :) Hol élsz? Egymást közt kiállítanak egy A4-es papírt, hogy most már ingatlanközvetítő és pont. Tisztelet a kivételnek, de én kb. 15 ingatlanosból 1 esetében találkoztam az igazi ingatlanos vonallal. Manapság inkább hasonlít az egész szakma egy AVON-os piacra; felkészültségnek nyoma nincs, a betanult 5-10 mondatot nyomatják minden ingatlannál és ahogy írod, hazudnak összevissza. A legjobb jó a SZÁNALMAS rájuk. Nem hiába írják hogy kihalóban az ingatlanos szakma, mert csak a baj van velük mindkét oldalon. Én vettem és eladtam ingatlanos nélkül ingatlant és nem volt problémám. Ingatlanos csak a markát tartja, sőt még alá akar íratni olyan szerződést, hogy ha eladod, akkor még neki is fizess belőle. Húúh elnézést kérek a szakmától, de én nevetségesnek tartom a mai ingatlanközvetítői szakmát. Alap építészeti fogalmakkal nincsenek tisztában, szoba-fél szoba, nettó alapterület stb... 
siemens 2021. 02. 06. 20:37
Előzmény: #106618  CyrusTheGreat
#106643
Nem is azzal van probléma, hogy tetőtéri lakásról beszélünk. Hanem azzal, hogy a 10 ingatlanközvetítő közül egyiknek sem merült fel, hogy leírják mekkora a HASZNOS ALAPTERÜLET !!!!!!!! 
Ez óriási hiba! Sőt, ki merem jelenteni, hogy ez nem tévedés, hanem tudatos, szándékos elhallgatás, megtévesztés! Hol tanulták a szakmát? Visszaadhatják a végzettségüket tanúsító igazolást. (ha egyáltalán rendelkeznek vele)
berlini
berlini 2021. 02. 06. 20:31
Előzmény: #106641  berlini
#106642
...ja és a nálunk legnagyobb hatásút még ki is hagytam.
Tavasszal olyan hozzászólások is voltak, hogy a CSOk-hoz kapcsolódó támogatások kifutnak igy ez egyszeri hatásként már nem tudja megállitani az áresést.
Hogy hogy nem de az egész ősz arról szólt, hogy legalább 5-10 intézkedéssel pont a keresletet pumpálják a lakáspiacon.
Hogy ez mitől vezetne lakásár csökkenéshez?
Várom tippjeiteket.
berlini
berlini 2021. 02. 06. 20:27
Előzmény: #106629  Murdoch
#106641
Nos a tények:
Vártatok 20-50%-os áresést, (az első évben 20%-ot):
ehelyett országosan emelkedés, Budapesten átlagban minusz 1%, de egyes szegmensekben növekedés is.
Vártatok egy nagy gazdasági visszaesést:
Ehelyett (negyedéves alapon) már a 3.-4. negyedévben is növekedés volt.
Vártatok egy nagy munkanélküliséget:
Ehelyett iszonyatosan nagy állami pénzekkel, de az egész fejlett világban kis mrtékűvé vált a munkanélküliség növekedése.
Persze az államok eladósodottsága olyan mértékben nőtt, ami sokatokban azt a gondolatot ébresztette, hogy itt majd állami kiadásokat csökkentenek, megelőzendő az államok sorozatos csődjét és ez tovább fokozza a recessziót, ami már járvány nélkül  is tombolni fog.
Ehelyett a jegybankok fokozzák az államadóságok felvásárlását, ez pénzteremtéssel jár, ami akár bevallják, akár nem, de inflációhoz vezet. De eszük ágában sincsen alapkamatokat emelni. Igy a megtakaritók rovására átcsoportositják a vagyont a hitelfelvevők oldalára. A hiányzó banki reálkamatok és az olcsó hitelek tovább nyomják az eszközárakat. Köztük a klasszikus fő  lakossági megtakaritási eszköz, a lakások  árát.
Egyfolytában azt nyomatjátok, hogy a lakásárak már régen elszakadtak a reális áruktól.
Egy ilyen kijelentésnek talán még lehetne alapja, ha egy stabil valutáju ország lennénk. De hát mindannyian tudjuk, hogy még a gondosan hamisitott KSH statisztikák is változóan 3-5%-os inflációt mutattak tavaly és a valóság valszeg inkább 6-8% lehet.
De sajnos az infláció az utolsó években (még tavaly is,) 10% feletti épitőanyag árakat hozott, márcsak azért is mert azok többsége import igy a forint gyengülés autómatikusan áremelkedést fokoz. Igy minden folyamatosan drágul. Nemcsak az újlakásárak nőnek, de a felújitások is egyre drágábbak. Ugyan mitől lenne ennek árcsökkentő hatása?
Nyomatjátok, hogy az embereknek nincsen pénzük, igy miből tudnák kifizetni a növekvő árakat. Logikusabb lenne egy összeomló lakáspiac.
Ehelyett tavaly is nőtt a lakossági nettó pénzügyi megtakaritás kb 10%-kal. Ez sem azt valószinűsiti, hogy ne nőne a fizetőképes kereslet a lakáspiacon.
Én csupán arra szertném felhivni a figyelmeteket, hogy eddig nemsok jött be a tavaly tavaszi jóslataitokból.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek