Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 17:39
Előzmény: #84718  berlini
#84720
Ránéztem az MNB-s árindexre (Budapestre, nem országos, Ózd nem érdekel).
2019. I.   362,8
II.387,1
III.397,8
IV.392,9
2020. I.392,9
Meglátjuk, a revideált adatok mik lesznek. Azt a szegmenst, amit én nézek, a hirdetési árakban elérte egy átlag 10%-os csökkenés, a megvalósult tranzakciók is hasonlót mutatnak, mondjuk, nincs is túl sok belőle, az tény. Aki újpesti/békási panelre hajt, az már vastagon jobban járt, ha a tavaly júliusi pénzt MÁP+-ba tette. Majd követi a többi is.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 17:37
Előzmény: #84697  CyrusTheGreat
#84719
Lėtszámleépítés kétféle elven van. Elküldik a legdrágább embert aki általában a legidősebb. Vagy elküldik a legbénábbat.
berlini
berlini 2020. 08. 16. 17:28
Előzmény: #84715  CyrusTheGreat
#84718
Milyen statisztikából veszed, hogy az árak tavaly június óta kevesebbet emelkedtek mint 3,5%?
berlini
berlini 2020. 08. 16. 17:26
Előzmény: #84715  CyrusTheGreat
#84717
Nagyon nagy tévedés ha valaki azt hiszi, hogy a megtakaritók vannak ma Magyarországon többségben. A felének kb 2 hónapra elég tartalékai vannak és a másik feléből is kb fele nem birná ki 1 évig jövedelem nélkül
És éppen ezek azok akik a hivatalos infláció emlegetése mellett becsapva érzik magukat. Ugyanis ha nagy nehezen összekaparnak egy kis tartalékot és beteszik MÁP+-ba, majd elveszitik a munkahelyüket, akkor bizony ők nem a fényképeszőgép árcsökkenését, hanem a krumpli áremelkedését veszik majd észe.
Dehát ezt te nagyon jól tudod.
De azok is pofára esnek majd, akik elhiszik a saját mantraszövegüket, hogy egy ma MÁP+-ba betett megtakaritás 5 év múlva reálértéket tart.
Még nagyobb lesz a pofára esés, ha ráadásul a lakásáremelkedés éves átlagos növekedési üteme meghaladja majd a MÁP éves hozamát.
berlini
berlini 2020. 08. 16. 17:19
Előzmény: #84713  CyrusTheGreat
#84716
Igen, ez igaz.
Én ismerek tönkrement épitészirodát, elbocsájtott alkalmazottakat a 2010-2014 közötti hullámvölgyben.
De ez relative rövid ideig tartott 2015-ben már mindegyiknek volt munkája, sőt az egyik statikus ismerős már akkor 1 évre előre vállalt csak megbizásokat.
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 17:18
Előzmény: #84714  berlini
#84715
Ahogy már korábban helyesen megemlítetted, a megtakarítások nagy része előbb-utóbb a lakáspiacon (esetleg az autópiacon) köt ki, akkor nem teljesen mindegy, hogy mekkora az élelmiszerek inflációja? Relatíve kevés embert láttam a megtakarításait krumplira költeni...
Ha MÁP+-ban van a pénzed, amit mondjuk pesti lakásvásárlásra akartál fordítani, akkor tavaly júliushoz képest reálértékben bőven pozitívban vagy.
berlini
berlini 2020. 08. 16. 17:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#84714
Ha jól értem, infláció van és az normális.
Hogy az árak legalább az infláció ütemében nőnek majd továbbra is, az meg abnormális, sőt lufi. Isten mencs egy ilyen eszköztől.
De milyen jó a MÁP+.
Egy csodaszer. Az első évben tavaly júniustól idén májsuig nem is sokat bukott reálértékben a kisbefektető. Kapott 3,6%-ot és a hivatalos infláció csak kb 4,5%. 
És ki törődik a rosszindulatú emberekkel, akik manipulálással vádolják a KSH-t?
Ezek a destruktiv elemek  kétségbe vonják az infláció hivatalos mértékét. mert a szerencsételenk nem a KSH-nak hisznek, hanem annak, hogy ha tavalyelőtt 20 ezer ft-ért bevásároltak az élelmiszerboltban akkor minimum 10%-kal többet kaptak érte mint tavaly. Cserében viszont csökkentek a fényképezőgépek árai. Mondom én ezeknek a szerencsétleneknek, térjenek már észhez. ne krumplit vegyenek (amúgy is hizlal,) hanem fényképezőgépet és akkor marad az infláció mértéke tényleg csak 4,5%, igy megmarad az hogy csak kb 1%-ot buktak az elmúlt 12 hónapban, nem pedig a tévesen érzett minimum 10%-ot.
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 17:08
Előzmény: #84711  berlini
#84713
Ez valóban jó hír, azonban térjünk vissza ezekre a tendenciákra, ha ténylegesen lesz egy húzósabb lassulás, nem csak egy gyors hullámvasút. Az elmúlt 2-3 év munkaerőpiaca köszönőviszonyban sincs mondjuk a 2010-14-es időszakkal - az az időszak konkrétan építész-generációkat nyomorított meg például (számos pályaelhagyóval), cifra történeteket tudok mesélni onnan is.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 16. 17:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#84712
Pont az a baj, hogy képtelen vagy elhinni ( elfogadni ) hogy továbbra is nőhet a nominal ar....
-
Hányan mondtak azt hogy ezt az arat aztán tényleg nem éri egy lakas.... akkor amikor a mostani felért kínáltak...
-
Persze mostanra túl vagyunk egy nagy raketan de ha csak a reálértékét fogjak tartani az is emelkefest fog jelenteni...
berlini
berlini 2020. 08. 16. 16:58
Előzmény: #84697  CyrusTheGreat
#84711
Konkrétan a családban lett hirtelen életében először egy mérnök-közgazdáasz munkanélküli 51 évesen.
1 hónap múlva lett munkája.
Budapesten ha valaki képzett, használható szakmája van, akkor nem probléma, ha 50 éven felüli.
Amúgy neki az sem lett volna probléma, ha nem talál állást. Ingatlan kiadásból élt eddig is részben.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 16. 16:58
Előzmény: #84697  CyrusTheGreat
#84710
Ez a megközelítés a multiceges ( autóipari beszállítói ) cégeknel abszolút nem így van. A járvány kezdetén én is kaptam irányszámokat mind direkt/ indirekt/ saleried kategóriára de abszolút nem volt semmi kitétel hogy a 60 pluszosok legyenek a sorban elől.
-
Sőt nekem van két termelés vezetőm az egyik most megy nyugdíjba de marad a cégnél  viszont ( de mivel jobb mint a 40 éves társa ) ha kellene választanom ő maradna..
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 15:42
Előzmény: #84707  elemerorsos
#84709
Ilyen árak mellett nagyon idiótának kell lenni, ha nem értékálló településen (egyetemi város vagy Pest) vásárol az ember. Ismerek egy pár vidéki vállalkozót, akiknek azért van szabadon elkölthető pénzük, de mindegyikük kivétel nélkül Pesten vásárolt, nem azért lett pénzük, mert különösen hülyék lennének (még ha némelyikük nem kifejezetten pallérozott elme, de megvan a JPÉ).
- - - - -
 Más téma, a Cordiánál már mindenkinek elment az esze? A nyári akció során kategóriákba osztották a lakásokat, figyelmetekbe ajánlom a Nagy lakások kategóriát:
https://cordia.hu/cordia-nyari-akcio/nagy-lakasok/
Hatalmas terek, külön szoba a család minden tagjának - ez a mottó. A valóság meg az, hogy leginkább 80 nm-es lakásokat raktak be, mint nagy lakás. Vicc az egész.
davbb 2020. 08. 16. 15:36
Törölt hozzászólás
#84708
elemerorsos 2020. 08. 16. 15:35
Előzmény: #84706  elemerorsos
#84707
Akármelyikkel beszélek, mind idős eladó, és azt gondolja, hogy az ő telke/háza hatalmas érték, mert az a legjobb a településen, ritka az ilyen, és nem fogja elkótyavetyélni. Kb ez az alap hozzáállás. Emiatt kb az egekbe lövik be az árat. Nincs is ezzel gond, az ilyeneket Bp-n fel se hívom, vagy ha beleszaladok valami miatt, mosolygok magamban és bontom a vonalat. De ha kb 5 eladó ingatlan van egy településen és mind ilyen kretén, az ismerősöm meg ott szeretne venni családi okokból, na az érdekes menet. Mondtam neki hogy vegyen Bp-n és hagyja ezeket az idiótákat a fenébe.
elemerorsos 2020. 08. 16. 15:30
Előzmény: #84705  elemerorsos
#84706
Pedig van tapasztalatom, 20 éve adok veszek Bp-n. Ismerem az embertípusokat. De komolyan mondom, ilyen figurákkal Bp-n 10 évente futok össze, most meg 4-5-el is beszéltem az elmúlt 2 hétben.
elemerorsos 2020. 08. 16. 15:28
Előzmény: #84679  Placi82
#84705
Én röhögtetlek? Ez egy élő hirdetés, és szerintem se normális. De akár hiszed akár nem, a múlt héten felhívtam egy 2000 m2-es telken egy pár éves teljesen átlagos külsejű könnyűszerkezetes házas (kb 100 m2) ingatlant ismerősömnek. Szolnok megyei kisváros. 49 millióra volt hirdetve, 2 hét alatt elvitték 45-ért. Én is csodálkoztam, de ez van. Az ingatlanos szerint semmi újszerű ház nincs a környéken és telek se. Ismerősöm személyesen odament az ingatlanhoz, megtudta, hogy megvette egy helyi vállalkozó. A másik telefonom egy telek volt: 12.9 millióra volt hirdetve, egész jó adottságú, 1500 m2. Felhívtam, mire közölte az eladó, hogy 25 millióért adja, a 12.9 milliós ár már nem aktuális. És szerintem a 12.9 is sok volt már. Ez is beteg szerintem, de ez van. Bp-n sose tapasztaltam ilyet, itt meg pár telefon, és ilyenekbe szaladok bele.
davbb 2020. 08. 16. 15:28
Törölt hozzászólás
#84704
elemerorsos 2020. 08. 16. 15:18
Előzmény: #84670  berlini
#84703
És csak egyet linkeltem be. A nagy átlagot nem linkeltem 50-70 között, amik nem új építésűek hanem 30-40 éves házak.
elemerorsos 2020. 08. 16. 15:17
Előzmény: #84675  CyrusTheGreat
#84702
Teljesen igazad van. Nekem is leesett az állam, látva, hogy milyen kínálat van és mennyiért. És hogy veszik. Nem ismerem a falusi-kisvárosi ingatlanok piacát, nem tudom, mi motiválja őket, de ez van. A tippem az, hogy kevés a jó telek, és aki ott helyben van és van pénze mert mezőgazdaságból vagy vállalkozásból él, az megveszi magának/gyerekének hogy építsen rá új házat. És mivel kevés jó telek van, ezért felverik az árát. Ne felejtsétek el, kisvárosokban van olyan rész, ahová fehér ember nem költözik, ott nyilván olcsó minden. Ezért van olyan kisváros, ahol 1000 m2-es telek van 3 millióért és 20 millióért is, és a 20-as hamar elkel, a 3-ast meg évekig árulják.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 15:03
Törölt hozzászólás
#84701

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek