Topiknyitó: Tibi0002 2015. 04. 29. 12:41

Value Investing  

Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 12:13
Előzmény: #2376  McDee
#2380
Ha valami nehezen vagy egyáltalán nem kvantifikálható, attól nem kell még "tartani". Lásd: emergence. Ettől függetlenül természetesen korrektnek tartom a szemléletmódotokat. Én is úgy vagyok vele, hogy amit csak lehet, kvantifikálni és racionalizálni kell. Legfeljebb hamarabb feladom, mint mások... :)
Tibi0002 2017. 07. 09. 12:13
Előzmény: #2377  upgrayeddAKS
#2379
Az emberek nem fognak tudatukra ébredni. Európa közepén egy országban a népesség fele egy majdnem 90 éves, zsidó származású emberre vetíti ki minden dühét és keserűségét. Mindezt 2017-ben, amikor egyetlen kattintással hozzáférhetünk a világ felfoghatatlan mértékű adattárához. Az emberek korlátoltak és azok is maradnak. A vágyaik, félelmeik, ösztöneik irányítják őket.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 12:10
Előzmény: #2375  Tibi0002
#2378
Én inkább azt mondanám, hogy nagyon necces a piacuk. Szubjektív következtetés, de van benne ráció. Sztem elvileg jöhetnek olyan kormányok, amelyek korrekt módon tájékoztatják az embereket - tudom, hogy a nyomi politikusok pénzből élnek, de az esélyek latolgatásába most azért nem mennék bele. Előbb-utóbb "tömeges" igény lesz az őszinte kommunikációra sztem...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 12:00
Előzmény: #2376  McDee
#2377
Igen, ez lényegében érzelmi alapú megközelítés. A "nem tudom, mennyit ér ténylegesen a cég goodwill-je" kitétel részemről már csak a hab a tortán. Szerintem pár évtized múlva annyit fog érni, mint mondjuk az anno sztárolt szénbányász-társaságok vagy a vasút-cégek. Ezt lényegében "filozofálva" tudom levezetni (a már leírtnál részletesebb akármivel nem terhelek senkit). Nem tartom horribilisnek, ha valaki kizár egypár részvényt a lehetséges vételi portfolióból - marad még uszkve 10 milliós nagyságrendben instrumentum, de mivel a forexet is kizárom, így még kevesebb :) (Mondjuk devizapárra warrantot venni - na azt már én sem zárom ki.) Forexezni sem forexeztem soha, és csak a mások "rémtörténeteiből", újságcikkekből, stb. állítottam össze a távolságtartó attitűdömet. Nincs ezzel sztem semmi gond. Emberek vagyunk, tehát van, amitől "fázunk" netán egyenesen félünk. FX poziban sztem nem is érezném jól magam, fügetlenül attól, hogy esetleg pont jól elkapom a trendet. Meki és a többiek esetében akár még nyugodtan is alhatnék pozival, nem tartanék a kirázástól, stb. - de valahogy nem akaródzik... olyan ez, mint a "kurvás" nő: van, akinek bejön, hogy kiteszi "mindenét", és még én is megbámulom, de azért "otthonra nem kéne". Másoknak meg pont ez jön be. Ilyen az élet: nem vagyunk egyformák, ami sztem inkább jó, mint rossz. Viszont legitim indoklás az is, hogy nekem nem kell, és kész :) (az "olyan nő" meg a meki is) Ja, és mekis kaját meg kólákat nem is olyan keveset fogyasztok, mint amennyit kellene, de hát el kell ismernem: jó az ízük, könnyen elérhetőek, stb. Ha nem eszem-iszom belőlük sokat, akkor nem árt annyit. A dohányipar azért más, mert a kóláról sokan nem tudják, hogy mennyire ártalmas. Azt kb. mindenki sejti, hogy nem a legjobb a szervezetnek, de a fruktóz metabolizmusával nincsenek tisztában (én is csak felületesen btw.) Szóval ez egy nagyon komplex dolog, ahol nem mindig állnak meg a más területről vett analógiák. Azt persze továbbra sem vitatom, hogy most nagy a kereslet a junk food-ra és a kólákra, és még meg is értem a fogyasztóikat. (Ja, és az egészségesnek mondott termékek mennyire termelik a profitot? Olvastam pár cikket a mammutok megbukott törekvéseiről, asszem pont a KO adta 10 USD-ért valamelyik palackozott vizét, amivel durván beégett. Lehetett a PepsiCo is, most nem ez a lényeg, hanem a kockázat: ott több a tudatos fogyasztó, akiket nem lehet csak úgy "hülyíteni". Ja, és én azt sem mondom, hogy aki állandóan "kólázik", az hülye lenne. Lehet, hogy ignoráns, lehet hogy nem - engem nem érdekel, de az biztos, hogy ha az emberek 1x "felébrednek a mátrixból", akkor rengeteg fogyasztási jószág forgalma összeomlik - ezt nem is várom amúgy robbanásszerűen, inkább fokozatosan. Egyre több embert el lehet érni gerilla marketinggel, elérhetőek számukra a különböző kutatások zanzásításai, stb. Sztem egy "infokommunikációs" forradalom zajlik, aminek nagy része még ma trash content, de ez volt kb. a TV és a rádió (h)őskora is, aztán csak fejlődött mégis az emberiség (amihez persze más is kellett). Sztem nem hiba a holisztikus szemléletmód, sőt. Vannak benne szubjektív elemek bőven, de a uez elmondható akár a value investingről is: számvitel finoman szólva sem egy egzakt dolog - vannak +/- szubjektív tényezők, egyszeri tételek, stb. Nem mondanám, hogy a vállalatok értékelése befjezett folyamat, sőt. Kb. olyan, mint a Black-Scholes képlet az opciók árazásában: az európai opciókat ragyogóan beárazza, ha a likviditás biztosított, stb. De az amerikai, ázsiai, stb. opciókat nem. Azokra egyféle lim sup / lim inf értékeket tud adni.
McDee 2017. 07. 09. 11:26
Előzmény: #2374  upgrayeddAKS
#2376
Kész vagyok elfogadni véleményedet, miszerint (most) nem célszerű KO vásárlásra adni a fejünket. Ezzel szemben viszont az indoklásod érzelmi alapon áll (amivel Te is teljes mértékben tisztában vagy), ami kognitív torzítás. Ilyenből van bőségesen, így aztán legjobb a legalább felismertekkel szembenézni. :)Azt tudjuk, hogy KO nem egyenlő Coca Cola-val. Nagyon sok brand-jük (köztük egészségesnek gondolt/mndott) van. A csordával nekem nincs bajom. Ez támogatja a trendet. Akkor jön a gond, ha a csordából horda lesz és hirtelen mindenki egyszerre akar kitódulni a szűk kapun, vagy tömegesen elfordulnak a vállalat termékeitől. Teljes mértékben legitim indoklásnak tartom azt, hogy 1.) jelenleg felülértékelt a cég 2.) Az értékeltségi mutatókat jelenlegi szinten tartó stabil és növekvő osztalékfizetés növekedése kifulladóban van, vagy akár a mostani szint fenntarthatósága is kérdésessé válhat. pb=8 és p/tangible book=46 ad némi elképzelést a goodwill tekintetében. Egyébként nekem is van averzióm a dohányiparral szemben, ehhez kapcsolódóan a jelentős kitettségű beszállítóik irányában (mint pl. SWM), de valójában ez sem más mint kognitív torzítás :)
Tibi0002 2017. 07. 09. 11:20
Előzmény: #2374  upgrayeddAKS
#2375
Semmi gond a véleményeddel. Nekem kicsit tárgyilagosabb. Egyszerű bizniszként tekintek rá, mint a hadiiparra, a dohányiparra, vagy a temetkezési szolgáltatókra. Vannak, akik szerint nem etikus dohánycégbe fektetni, szerintem viszont egyszerűen arról van szó, hogy az emberek keresletet adnak valamire, amire megjelenik a kínálat is.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 10:55
Előzmény: #2372  Tibi0002
#2374
:) Természetesen a pénzügyileg is prudens válasz az lett volna, hogy nem tudom, mennyit ér ténylegesen a cég goodwill-je. :) De én még bízom abban, hogy az emberiség vagy intelligensebb lesz pár évtizedebn belül (vagy, amiben nem bízok, kipusztul). Egyre komolyabb eszközök kerülnek olyan "gyerekek" kezébe, amibe kés, villa, olló - nem való...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 10:48
Előzmény: #2371  upgrayeddAKS
#2373
Ehhez is egy kieg.: persze a "trónkövetelőket" felvásárolják a Pepsi meg a Coca, de ez egyben a részvényesi érték "higítása" is. No meg olyan asset-ek kerülnek így a "duopólisták" birtokába, amiket egy idő után már lehetetlen kezelni. Bevett gyakorlat a cégeknél, hogy a szerzeményeket adják-veszik, és ezt nem csak a cukrozott "lónyál" piacára értem.
Tibi0002 2017. 07. 09. 10:45
Előzmény: #2368  upgrayeddAKS
#2372
Értelek.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 10:28
Előzmény: #2368  upgrayeddAKS
#2371
Ja, még annyit ehhez, hogy a cukor legális drog, ezért (is) olyan lukratív üzlet cukrozott italokat árusítani: függővé teszi a "használóját". Ez persze azt is jelenti, hogy nem fognak egyik napról a másikra "kiábrándulni" belőle a népek. Viszont azt is jelenti, hogy másik cukrozott ital gyártója lehet szinte bármikor a befutó a kasszáknál. Nem kell hozzá nagy know-how, "csak" megfelelő marketing és néhány jó ötlet...
Törölt felhasználó 2017. 07. 09. 10:17
Előzmény: #2363  dginvestor
#2370
Mint irtam en nem vennek autogyartokat, amig komolyabb korrekcio vagy recesszio nincs bearazva...Nem csak a kinai eladasokat kell nezni...( nagy balhe lesz naluk)...Kia es Hyundai a vilagon kezd egyre nagyobb reszesedest szerezni...(ettol fuggetlenul mint irtam most es meg 1 darabbig nem vennek); Toyotanal konzervativ managment van, es nem epitettek ki tulzott kapacitasokat szoval aranyaiban ok kevesebbet fognak veszteni, mint a tobbi gyarto akik hitelbol finansziroztak az uj uzemek epiteset...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 10:02
Előzmény: #2367  dginvestor
#2369
Kösz a választ. Amúgy a cikk jó, bár sztem ennyit is elég lett volna írniuk: :) "This cultural defect incentives banks to take on more risk" A bank sztem is olyan, mint a kutya, aminek kint hagyják a steak-et az asztalon. Olyan nincs, hogy azt ne venné el, a gazdi meg hiába szidja: ilyen a "piac" logikája :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 09:55
Előzmény: #2366  Tibi0002
#2368
Szerintem a termékük agyonajnározott és -marketingezett lufi. Nem számolok azzal, hogy pikkpakk kimegy a divatból (amúgy is: jó az íze, csak hát az élettani hatása...), de a cég, ami ennyire "rossz", káros stb. termékekből él, az nálam a veszélyeztetett állatfaj kategória. :) (Felvághatnék, hogy etikai okokból nem veszem a részvényeit, de nem írnék igazat...) Nem tudom, hogy a csordaszellemen kívül mi tartja fenn a keresletet a "kóláik" iránt. Esetleg az, hogy "jobb, mint a Pepsi"? :) (Oh, a régi Fidesz vs. Mszp feeling... ott is 2 káros "sz..r" közül választanak sokan) :)
dginvestor 2017. 07. 09. 09:23
Előzmény: #2364  upgrayeddAKS
#2367
Amikor tőzsdézni kezdtem, akkor kereskedtem én is, mint sokan mások. Többször adtam-vettem OTP-t. Sajnos a legnagyobb bukásom is ebből lett. Még a 2008-as válság előtt 2007-ben vettem - a portfóliómhoz képest - elég sok OTP-t, hogy ez milyen jó lesz. Utána végignézhettem páholyból, ahogy 85%-ot zuhan a részvénye, majd amikor visszaemelkedett 5000 fölé, akkor eladtam, és inkább más befektetések után néztem. Nagyon tanulságos történet volt számomra, és azóta nem is vásároltam bankok részvényeit. Tanulságok számomra: - Pszichésen elég megterhelő tud lenni végigülni 2-3 évig egy ilyen bukót, így ma már a pozícióméretezéssel jobban vigyázok. - A bankok a tőkeáttételes ügyleteik miatt jó időszakban nagy növekedést tudnak felmutatni, de válság idején ugyanúgy nagy zuhanásra is képesek. Ráadásul külső szemlélőként nagyon nehéz megítélni, hogy a kihelyezett hiteleik milyen minőségűek, nem beszélve a derivatív pozícióikról. Erről szerintem kötelező olvasmány a Berkshire Hathaway 2008-as éves jelentése (16. oldaltól). Egy idézet innen: "Indeed, recent events demonstrate that certain big-name CEOs (or former CEOs) at major financial institutions were simply incapable of managing a business with a huge, complex book of derivatives. Include Charlie and me in this hapless group: When Berkshire purchased General Re in 1998, we knew we could not get our minds around its book of 23,218 derivatives contracts, made with 884 counterparties (many of which we had never heard of). So we decided to close up shop. Though we were under no pressure and were operating in benign markets as we exited, it took us five years and more than $400 million in losses to largely complete the task. Upon leaving, our feelings about the business mirrored a line in a country song: “I liked you better before I got to know you so well.”" Az egyik kedvenc blogomon olvastam még régebben egy nagyon jó cikket, ami részletesebben elmagyarázza, miért nem jó nagyon hosszú távra banki részvényt venni. link Természetesen el tudok képzelni olyan árfolyamokat, amikor felülvizsgálom ezt az elvemet, és banki részvényt vásárolok, de az nem egy sok éves bikapiacon lesz, és a pozíció akkor is marginális lenne a portfólió egészéhez képest.
Tibi0002 2017. 07. 09. 09:22
Előzmény: #2365  upgrayeddAKS
#2366
A Coca-cola miért is rossz?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 06:19
Előzmény: #2362  Törölt felhasználó
#2365
Az autóiparnak is megvan a maga "rákfenéje", ráadásul erősen függ a konjunktúrától (meg a szakszervezetektől, hehe). Én en bloc "közismert" cégekbe nem szívesen fektetek a magas áruk miatt. Ha valami indokolttá teszi ("megütik" a papírokat, stb.), akkor persze szívesen kivételt teszek, de pl. "kólás" ill. "meki" részvényt még soha nem vettem. Ezek még "rosszabbak" a gazdasági Achilles-ín szempontjából, mint az autóipari cégek.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 07. 09. 06:06
Előzmény: #2358  dginvestor
#2364
Soha nem vettél még sem OTP-t, sem egyéb bankot (pl. külföldit) ?
dginvestor 2017. 07. 08. 21:31
Előzmény: #2362  Törölt felhasználó
#2363
A kínai autóértékesítéseket a politika is jelentősen tudja befolyásolni, így egyáltalán nem biztos, hogy a Toyota vagy a Hyundai tud jól szerepelni náluk. Ld.: "Felére estek a Hyundai és a Kia eladásai márciusban Kínában, mert bojkottal büntetik a dél-koreai autógyárakat a kínai vásárlók az amerikai THAAD rakétarendszer Dél-Koreába telepítése miatt" link
Törölt felhasználó 2017. 07. 08. 17:16
Előzmény: #2360  berlini
#2362
Rovid es kozep tavon 3-5 ev az auto eladasok vissza fognak esni jelentosen...alacsony gazdasagi novekedes, esetleges recesszio, a subprime hitelek az autoknal nem fognak segiteni az uj autok ertekesitesenel...( ha fel aron ill. Olcsobban tud az ember venni egy 2-3 eves autot)...Kina egy hatalmas gazdasagi valsag kuszoben, mikozben a nagyvarosokban idonkent csak a paros ill. Paratlan rendszamu autok kozlekedhetnek a smog miatt...Amiben egyetertek, ha valaki az auto szektorban akar keresgelni akkor azsiai gyartokat erdemes nezegetni ( szerintem nem most!!!)Toyota nem epitett ki az elmult evekben extra capacitasokat, Hyundai...
Tibi0002 2017. 07. 08. 17:10
Előzmény: #2358  dginvestor
#2361
Én a részvény-kötvény arányt úgy határozom meg, hogy számításba veszem a következő 3 évből a jövedelemből várhatóan befektetésre fordítható összeget; a következő 3 év várhatóan beérkező osztalékát; és a kötvény mértékét, amit szintén részvényre fordíthatok medvepiac idején. A bankrészvényeket nem kerülöm, de a többi szektor között is diverzifikálok, hiszen problémás cég minden szektorban keletkezhet. Egyébként a leírásod hasonló az enyémhez.

Topik gazda

Tibi0002
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek