Topiknyitó: helosziaszevasz 2023. 03. 22. 17:45

UCITS ETF  

2024 január 1-től nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény Magyarország és az Egyesült Államok között. Ez azoknak a befektetőknek igazán fontos akik az amerikai piacot preferálják. Az európai bejegyzésű ETF-ek orvosolják a felmerülő problémákat. Ki milyen UCITS ETF-be fektet be, vagy tervez befektetni?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
maveryck 2023. 04. 07. 13:55
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
Megtévesztő, hogy a világ legnagyobb gazdasága. A bevételek zöme a saját országból jön.
https://images.mktw.net/im-570779?width=700&height=605
Törölt felhasználó 2023. 04. 07. 13:27
Előzmény: #58  maveryck
#59
Az SP500 cégek túlnyomó többsége teljesen globál. Kezdjük a number one Apple-lel, az árbevétele teljesen globál. Az első 10 az biztosan.
maveryck 2023. 04. 07. 12:42
Előzmény: #57  helosziaszevasz
#58
Nem értem az S&P 500 mániát. Hosszú távon ki tudja, hogy melyik ország piaca lesz a legnagyobb? 
https://pbs.twimg.com/media/FprCrkSakAAx-If?format=jpg&name=large
helosziaszevasz 2023. 04. 07. 11:59
Előzmény: #56  maveryck
#57
Ez tény. 
Abban lehet logika, ha valaki az S&P 500 mellé súlyozva kiépít egy small cap, mid cap pozíciót is. 
maveryck 2023. 04. 07. 11:51
Előzmény: #55  helosziaszevasz
#56
helosziaszevasz 2023. 04. 07. 11:14
Előzmény: #51  Usespanner
#55
Igazság szerint ezt mindenkinek saját magának kell mérlegelnie. Lehet, hogy 30 éves távon a small cap jobb választás, de személy szerint az S&P 500-al vagy MSCI/FTSE World-el jobban alszom. :) 
helosziaszevasz 2023. 04. 07. 11:07
Előzmény: #52  combo
#54
A Morningstar nem rossz, de a UCITS ETF-ek lefedettsége minimális. 
Justetf.com ebből a szempontból jobb. 
helosziaszevasz 2023. 04. 07. 11:04
Előzmény: #49  Pipamocsok
#53
Ismerem a Life Strategy ETF-eket. 
A fő bajom ezekkel az alacsony alap méret (jellemzően pár 10 millió EUR), illetve nem preferálom a kötvényeket. Több évtizedes befektetői időtávon nincs sok értelmük. Legalábbis szerintem. :) 
combo 2023. 04. 07. 10:59
#52
Engem eléggé zavar, hogy az ETF valós költségeit alig lehet kiborászni valahonnan. Ugye a TER-en felül ott van a tranzakciós költség, amit a legtöbb helyen csak valami beszámolóból lehet kibányászni, ha ki lehet. A turnover rate-et is csak néhány alapnál tüntetik fel, pedig abból is lehetne következtetni a tranzakciós költségekre. (Például a kedvelt XDEV-nek is 91% turnover ratio-ja!)
Az tuti, hogy a legolcsóbbak a piaci kapitalizáció szerint súlyozó, sima indexkövető (pl. S&P500) ETF-ek, ezeknek alacsony a TER-je és a turnover ratioja is.
Még annyit, hogy a Morningstar a leghasznosabb oldal szerintem, ahol infók vannak ETF-ekről.
Usespanner 2023. 04. 07. 09:04
#51
Olvastam a Vakmajom elméletet (random befektetők jobb hozamot értek el a profiknál). 
Ennek részbeni oka, hogy a profik a (minimálisan) kevésbé kockázatos S&P index részvényeit ajánlották a még ennél is kockázatosabb és 30éves távon magasabb hozamot adó small/mid cap (azaz kis/közepes vállalatok) részvényei helyett.
Akkor nem iylen ETF után kellene néznünk?
Az én feketetésem 50% magyar részvény (Richter, 0% osztalékadóval és 0% TER-el) és 48% európai kibocsátású accumulating ETF, mindössze 2% EUR készpénz. 
Usespanner 2023. 04. 07. 08:54
Előzmény: #43  helosziaszevasz
#50
Egyetértek veled. Szerintem a legnagyobb LONG befektető hiba nem az, hogy valaki összevissza részvényeket, ETF-et vesz.  A legnagyobb hiba, hogy egy általános 30% részvény 50% kötvény 20% bankbetét/deviza/arany portólióval rengeteg hozamot veszít a 100% részvényhez képest (opportunity cost) és még uncsi is. 
Pipamocsok 2023. 04. 06. 14:00
Előzmény: #48  helosziaszevasz
#49
Vannak brutál nagy etf-ek amik 17000-nél is több fajta eszközt is tartalmaznak, részvény + kötvény együtt, neked tetsző arányban. Pl Vanguard Life Strategy etf-ek. Ezt is sokan szeretik, nem túl szofisztikált befektetésre hosszútávon nem rossz.
helosziaszevasz 2023. 04. 04. 15:58
Előzmény: #47  domdom
#48
Világos. Ez így normális megközelítés.
Amúgy nem lenne egyszerűbb egy komplett globális ETF-et venni? 
Pl: VWCE vagy IUSQ
Bennük van minden fontos fejlett és feltörekvő ország. A súlyozást meg az alap végzi negyedévente. 
domdom
domdom 2023. 04. 04. 15:05
#47
Alapvetően én minden befektetésemmel hosszú távban gondolkozom. 
Csak most súlyoznám felül az aktuális vételek között a feltörekvő piacot, de attól a kockázatokat szem előtt tartva, a többi ETF-hez képest azért alacsonyabb súlyozással. 
helosziaszevasz 2023. 04. 04. 14:35
Előzmény: #44  domdom
#46
Általánosságban: a feltörekvő piaci ETF-ek közül talán a legjobbat választottad. (méret, költség)
Személyes vélemény:
Én személy szerint kerülöm a feltörekvő piacokat. 
Abszolút értem, hogy akik veszik azok ezt miért teszik, de én személy szerint komfortosabban érzem magam klasszikus fejlett piaci kitettséggel. 
(USA, Nyugat Európa, Kanada, Japán stb..)
Hiába nő a kínai, indiai GDP, a részvények és a gazdaság teljesítménye között nincs egyenlőség jel. Nem véletlen, hogy kapitalizáció szempontjából a kínai és az indiai piac marginális az amerikai, európai piachoz képest. Ennek az oka elsősorban politikai. Engem és még sokakat ez tart vissza. Aztán persze lehet, hogy tévedek/tévedünk, de a politikai kockázat szerintem akkora, hogy nem éri meg a kockázatot. Én hosszútávú befektető vagyok. Ergo veszek és évekre/potenciálisan beleülök. 20-30 éves távon kizárt dolognak tartom, hogy a kínai komcsik ne kaszálják le még legalább 2-3 alkalommal a nagyobb cégeiket ilyen olyan okból kifolyólag. 
Pipamocsok 2023. 04. 04. 14:03
Előzmény: #44  domdom
#45

Sokan bevállalnak most feltörekvő piaci kitettséget. Én is kacsintgatok vele de kicsit óvatos lennék vele. Nézegettem Emerging Markets kötvény ETF-eket, általánosságban magas osztalékhozamuk van és szép lassú árfolyam lemorzsolódásuk. Úgyhogy maradna a részvényalap. Sok feltörekvőnek fáj a dollár erősödése és nem tudni mi van ha tovább emelkednek a kamatok. Milyen időtávon gondolkozol ?
domdom
domdom 2023. 04. 01. 17:04
#44
Véleményem szerint az elkövetkezendő időkben érdemes lehet nagyobb súlyban beépíteni a portfóliókba a feltörekvő piacot. Nem kell egyetérteni, ezt csak én gondolom így, sőt kíváncsi is lennék ki, mit gondol erről. Ennek megfelelően ettől a hónaptól az ETF portfóliómban elkezdem nagyobb tételben vásárolni az iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD Acc ETF-et (EMIM), így már jövő heti vásárolásom is vélhetően ez lesz, aztán a következő hónapokban is próbálom felül súlyozni a vételek között. 
helosziaszevasz 2023. 03. 29. 09:02
#43
Érdemes kitérni arra is, hogy hány ETF és milyen arányban legyen a portfólióban. Ezügyben erősen megoszlanak a vélemények. Ahány ember annyi stratégia. És ez így van jól. Igazság szerint ezt mindenkinek magának kell meghatároznia. A lényeg, hogy az ember nyugodtan tudjon aludni. Ez többet ér mint bármekkora hozam. Nekem személy szerint 100% részvény kitettségem van az ETF-eken keresztül. Nincs kötvény lábam. Nem látom értelmüket hosszútávú befektetőként.
1-2 kisebb ETF (Nyugat Európa és Nasdaq) pozícióm van, de a maradék 80-90% fele fele arányban S&P-ben és MSCI World indexben csücsül. Szerintem hosszú távon az amerikai, nyugati piacot lefedő alapokkal nagyot nem lehet hibázni. Tehát összességében 1-2 alap bőven elegendő kell, hogy legyen, hogy 30 év múlva megfelelő eredményt lásson az ember. Nem érdemes túlbonyolítani a dolgokat. Személyes tapasztalat, hogy a legegyszerűbb konstrukciók működnek a legjobban. 
helosziaszevasz 2023. 03. 24. 14:33
#42
A legtisztább megoldás az osztalék visszaforgatós verzió. Ha szükség van belőlre cashre, akkor max eladsz belőle egy akkora szeletet mint amekkora a visszaforgatott osztalék. Ezt egy kis számolással ki is lehet deríteni. (Ebben sokat segít, hogy a legtöbb visszaforgatós verziónak van kifizetős párja. Abból meg nagyjából ki lehet következtetni, hogy mekkora lehetett a visszaforgatott osztalék mennyisége)
helosziaszevasz 2023. 03. 24. 14:27
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#41

Csak egy példa:Év/év alapon a VUSA (A Vanguard S&P 500 osztalék kifizetős ETF-je) így fizetett az utóbbi 5 évben:
2023 első negyedév: 0.29 USD
2022: 1.04 USD
2021: 0.96 USD
2020: 0.95 USD
2019: 0.89 USD
2018: 0.84 USD

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek