Drasztikusan elszaporodtak az aranysakálok (Canis aureus) Magyarországon. Az adatok alapján az elmúlt évtizedekben még sosem volt ilyen magas a faj hazai egyedszáma. A legtöbb aranysakál Somogy és Baranya megyében bukkant fel, jelenleg mintegy 6500 példányt tartanak számon a szakemberek – írja az MTI. A ragadozók lakott területeken is feltűnnek, és a vadászok szerint a vadállományra is veszélyesek lehetnek – hangzott el az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában.Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője szerint az aranysakál annak idején őshonos faj volt Magyarországon, egy időre azonban teljesen eltűnt hazánkból. . Ennek hátterében részben a vadászat, részben a tájátalakítási munkálatok álltak.Ezt követően évtizedeken át nem volt állandó állomány, és csak a 80-as évek legvégén, a 90-es évek elején jelent meg újból a faj.Az állatok elszaporodásának oka a déli, szomszédos országokban megnövekedő állomány lehet. Az aranysakál elsőként az országhatárnál, Somogyban, Tolnában és Baranyában tűnt fel, de ma már Bács-Kiskun megye északi részén és a Budai-hegyekben is előfordul.Hanga Zoltán szerint a kutyafélék családjába tartozó faj igen eszes, a farkasnál kisebb, a rókánál kicsit nagyobb, 10 kilogramm körüli ragadozó. Tápláléka főként kisebb rágcsálókból áll, nem jellemző, hogy nagyobb állatokban kárt tenne. A téli, táplálékszegény időszakban dögöket is fogyaszt, élelem után kutatva pedig gyakran lakott területeknél is portyázik. . Az aranysakált a hasonlóságok miatt sokan összetévesztik a rókákkal.A szakemberek szerint a hasonló ragadózók jelenléte akár előnyös is lehet vadgazdálkodási szempontokból. Hanga Zoltán a vadászoknak azon állítására reagálva, mely szerint az aranysakál miatt megritkult az őzállomány, azt mondta, hogy nem látja igazoltnak, hogy valóban a faj áll a jelenség mögött.A szóvivő kiemelte, nem kell attól tartani, hogy az aranysakál emberre támad. Csak akkor lehet probléma a ragadozóval, ha valamiért veszélyben érzi magát.
Amikor a Napból érkező nagy energiájú részecskék elérik a Földet körülvevő, védelmező mágneses buborékot, olyan hangot hallathat, mint egy óriási dobütés – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport.A tudósok a NASA Themis nevű missziója által gyűjtött adatokkal dolgoztak. A kétéves küldetés során öt egyforma szonda vizsgálta a földközeli űr fizikai folyamatait. videó https://hvg.hu/tudomany/20190217_fold_magneses_mezo_nap_napszel_hangok_dobutes_magnetopauza
Sajnos a jelenlegi űrtechnológiánk nem képes direkt (egyenes vonalú) elérésre ezért van szükség parabola pályára, és "parittya" műveletekre. A New Horizons lehetőségei is nagyon korlátozottak, meglévő energiája inkább csak tájolásra elegendő, pályamódosításra semmiképp....van hová fejlődnünk.
Ja..kicsit máshogyan fordították a cikket... " this image was taken when the KBO was 4,200 miles (6,700 kilometers)
from the spacecraft, at 05:26 UT (12:26 a.m. EST) on Jan. 1 – just seven
minutes before closest approach" 6700 km -re volt még a szonda, de 7 perccel a lekisebb távolság előtt. tehát. 50.200 km -tesz meg 1 óra alatt... tehát 7 perc alatt 5856 km -t tesz meg... ha nem is direkt feléje halad..kicsit mellette megy el..tehát a legkisebb távolság kb. 843 km - 900 km -re lehetett.. na igy már világos.. Akkor lesznek még igen jó felbontású képek is..
Igen. Köszi..ez a New Horizons oldalán levő angol cikk fordítása... Majd jönnek még adatok jó sokáig... 6900 km a legközelebbi távolság amivel elrepültek mellette.... Azért szerintem ez is elég nagy távolság. egy 32 km -es átmérőjű objektum mellett el lehetett volna repülni 500 km -re is....de én csak egy naív érdeklődő vagyok, Vagy féltették nehogy kár keletkezzen az űrszondában.
Tudomány és Csillagászat