• Harihuko Kuroda, a japán jegybank (BoJ) elnöke szerint egyelőre korai latolgatni, hogy meddig lehet érvényben negatív kamatláb a szigetországban, és az eszközvásárlási programot is folytatják. A deflációs kilátások közép- és hosszú távon is fennállnak, a jegybank ebből a spirálból próbálja kirántani a gazdaságot. A Nemzetközi Valutaalap figyelmeztette Japánt, hogy mélyebb strukturális reformokra lehet szükség a kézzelfogható gazdasági növekedés érdekében.
• Mérséklődni látszik az ausztrál ingatlanárak emelkedése. Az első negyedévben 0,2%-kal csökkentek az árak a tavalyi utolsó negyedévhez képest, éves összehasonlításban pedig 6,8%-kal emelkedtek. Az ausztrál jegybank, és a kormány számos korlátozó intézkedést hozott korábban, mivel az ausztrál nagyvárosokban a tartósan alacsony kamatok miatt ingatlanpiaci eszközár-buborék alakult ki, az árak 2012 ősze óta folyamatosan emelkedtek, negyedéves összehasonlításban a mostani az első visszaesés.
• Megismerhettük a június 7-én tartott ausztrál kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét, amikor 1,75%-on tartotta az alapkamatot az RBA. A jegyzőkönyvből kiderül, hogy továbbra is rendkívül visszafogott inflációval számol a jegybank, melynek elsősorban a tartósan alacsony olajár, és a mérsékelt fogyasztás az oka. Mivel a jegybank inflációs célsávja 2-3%, jó esély van rá, hogy az augusztusi kamatdöntő ülésen ismét csökkentik a kamatot. Ezt a forgatókönyvet támogatja az ausztrál dollár erősödése is. Legutóbb májusban történt kamatvágás, melyet követően jelentősen gyengült az ausztrál dollár árfolyama az amerikai dollárral szemben, azóta azonban – részben az amerikai kamatemelés tolódása miatt – visszaerősödött, mely kényelmetlen lehet az ausztrál gazdasági növekedés szempontjából.
• Jelentősen javult a nemzetközi befektetői hangulat, miután több friss közvélemény-kutatás is azt mutatta, hogy ismét többségbe kerültek az Európai Unióban való maradás mellett döntő brit szavazók. Tegnap két újabb felmérést ismerhettünk meg, a YouGov szerint 42-44%, az ORB szerint 53-46% lenne az eredmény. A Financial Times Brexit poll összesítése szerint jelenleg a szavazásra jogosultak 44%-a a bent maradásra, 44%-a a kilépésre voksolna, míg 12% a bizonytalanok aránya, tehát meglehetősen szoros eredmény várható. A Brexit-szavazásra csütörtökön kerül sor.
• Ma délután 14 órakor dönt a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a hazai alapkamatról, majd 15 órakor érkezik a közlemény. Várakozásunk szerint ezúttal nem lesz módosítás, maradhat a 0,90%-os alapkamat. A magyar jegybank számára kiemelten fontos a mostani ülésen tárgyalt, negyedéves inflációs jelentés. A márciusi jelentés alternatív forgatókönyvei szerint a külső monetáris politikai környezet a vártnál lazább lehet, azaz a másik fontos kérdés a magyar jegybank számára is, hogy mikor következik be az első kamatemelés az Egyesült Államokban. A júniusi esélyeket elmosta a májusban bekövetkezett visszaesés az amerikai foglalkoztatottságban és az egyre jobban erősödő félelmek a Brexittel kapcsolatban.
Mai adatok, események
• GE – 11:00 ZEW index, június. Előző: 6,4. Várt: 4,8.
• GE – 11:00 ZEW index, jelenlegi helyzet megítélése, június. Előző: 53,1. Várt: 53,0.
• TR – 13:00 CBRT kamatdöntés. Előző: 7,50%. Várt: 7,50%
• HU – 14:00 MNB kamatdöntés. Előző: 0,90%. Várt: 0,90%
• HU – 15:00 MNB közlemény
• US – 16:00 Fed-től Yellen tart beszédet
• EU – 17:00 EKB-tól Draghi tart beszédet
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link