0.8eur osztalék van elôiranyozva, de esélyes hogy elcsúsztatva kerül csak kifizetésre, ahogy erre a menedzsment utalt is az éves beszámoló közzététela során
PMÁP-pal definíció szerint 1.5% reálhozamot (a kamatprémiumot) lehet elérni, persze igazad van, csökkenő infláció mellett többet. De csökkenő infláció / kamatszint mellett valószínűleg elég sok mindennel lehet jó hozamot elérni (a jókor vett 51/G-met nem verte meg a PMÁP sem, az pár hónap alatt hozott 20%-ot). Azt továbbra sem látom, hogy Magyarország jelenlegi helyzetéből mi lesz a kiút, ha nem a forint leértékelése + manipulált inflációs kosár (5000 md forint van már PMÁP-pal.) Az infláció önmagában nem tesz tönkre senkit, ha mellette bérnövekedés is van. Sőt, kimondottan szeretik a populista politikusok, ha megnézed. Ha meg netán hirtelen jönnek az EU-s pénzek (pozitív forgatókönyv), akkor meg azt fogod bánni, hogy miért nem OTP részvényben ülsz.
Ez az egyik dolog, amiért vettem Rafit, hogy EUR-ban van. A másik, iszonyú alulértékelt a háború miatt. Pénteken lesz oszti döntès, igaz, hogy csak 0.8 EUR, de az se rossz.
Egyébként a 2000-es S&P-hez az is kellene hogy a legnagyobb cégeket végül elkezdjék komolyabban eladni. De semmi jelét nem látom, hogy igazán komoly eladások legyenek. Pl ne is az Apple, Microsoftrol beszéljunk, de nezz meg egy VISA-t. 30-as P/E évek óta. Miert nem esik? Vagy nezd meg a Nvidia-t, mindig elohuznak vmit a kalapbol hogy lehessen venni mint az örült, 60-as P/E. Aztan meg ott a sok Crypto, abban is mi pénz van! Es azert az nem kiskockazatu jatek - BTC ismet inkabb fel mint le… Raadasul a nagyon nagy cegek, amik az indexek fô sulyat kepezik, annyira erosen cashflow-ban, vagy penzallomanyban, hogy veszik magukat folyamatosan, azaz tartosan nem tudnak esni. Az OTP is ilyen. 10k alatt mar latszik minden benfentes “nagyagyu” veszi ezerrel
Mar akkor se annyira “vidam” ha csak 450-re megy fel az EUR/HUF, mert akkor nem 35% a hozam, hanem 35-15%=20%., azaz csak 10%-ot kerestél. A Raiffeisen meg visszamászhat a jelenlegi 1.5-es P/E-rôl (orosz/belorusz nelkul 4-es P/E-rol) mondjuk 6-os P/E-re, azaz 19eur-ra. Azaz +50% mellé a mondjuk 430-on HUF-ra visszakonvertálhato EUR.
Igen, de a PMÁP-ba az a jó, hogy a következő évben az előző évi inflációhoz méri a kamatot. Ez akkor lesz igazán nyerő, amikor az infláció csökkenni kezd, azaz reméljük jövőre. Ft-ban akkor is 16 % lesz, az EUR kérdéses. Ha két év alatt 35 %-ot fog a Ft romlani, akkor nagy baj van, az 530 Ft-os EUR
Márpedig ha visszanéztek, az elmúlt 10 évben sose volt cél az erôs HUF. Ezt sokan emlegették korábban is. Így pl az EU forrásokat is ugy lehet atvaltani, hogy tobb HUF bert / nyugdijat lehessen fizetni a tömegeknek. Export szempontjából is olcsóbb a magyar munkaerô, a koreai gumigyár, vagy akkumulátorgyárba is vonzó a gyenge HUF fizetés a munkásoknak. Turizmus is jobban virágzik a gyenge forint mellett. (Sok külföldi még jobban szeret majd ide jönni). Ez volt a politikai irányzat az elmúlt 10 évben, és nem hiszem hogy kardinális szemléletváltozás lesz. Egyszerûen ez a model mûködött neki. Ráadásul azt az irgalmatlan kamatterhet is vmibôl finanszírozni kell, amirôl most Ti is beszéltek - hogy milyen varázslatosan fizet a PMÁP. A legegyszerûbb megoldás rá, hogy inflálják a HUF-t.
Szerintem egy dolog nem stimmel abban, amit leírtál az idő múlásával. Egy idő után a magas kamat miatt több lesz a kiáramló Ft, ami gyengíteni fogja az árfolyamot. Az egyensúlyhoz még több beszálló kell, vagyis még magasabb kamat. Ez egy önerősítő folyamat, egyszer el fog pattanni. Na, akkor menekülés lesz.
Egyetértek, hogy a PMÁP most egy tök jó alternatíva, viszont, az való igaz, hogy komoly kockázat hogy a HUF gyengül, és akkor máris nem 16% a hozam. Másfelôl a HUF jelenleg azért ilyen erôs, mert tartják a 18% kamatot. Viszont kérdés ez mennyibe kerül? Lehetne 50% kamatot is adni, és akkor 299Ft lenne az EUR, csak majd valakinek ki kell fizetni ezt a kamatterhet - és az majd nem lesz mibôl, ami adósságot fogja növelni, mert hitelek kellenek hozzá. A 4 milliard USD kötvénynek is 7% a kamata amit kibocsatottak 10 évre. Érdemes kiszamolni, mennyi USD kamatot kell kifizetni majd. Szóval, ha majd egyszer szembesülnek vele, hogy az eros HUF elérése, és fenntartása baromi költséges, na akkor lesz gond - és amint visszavesznek a kamatokból, indul is azonnal a HUF leertekelôdès.
Azért 10 alatti árfolyamnál, a rafi kapitalizációja a fele sem lenne az Otp-nek. Nem hinném, hogy addig lemegy eddig a 10 is extrem helyzet volt, azóta is bánom, hogy nem vettem meg. Ennyi erővel 5000 res otpt is lehetne várni, a magyar viszonyokat nézve az még reálisabb is.
Hogy mi lesz 2 év múlva, azt nem tudom. S&P értékelése sem egyszerű, 2000-et azért nem tartom reálisnak, meg szerintem nem veszed figyelembe, hogy nagyon-nagyon sok kint a pénz és sok is marad (infláció is ezért van), nehéz is lesz az inflációt megállítani. Az itthoni helyzetet hagyjuk, katasztrófa, egy jó van benne, a nagy szart nem mi kapjuk, hanem az alacsonyabb osztályok.
10 alatt visszaszállok egy kezdő pakkal, már írtam máshol is... De ezúttal nem leszek türelmetlen, megvárom, hogy lejöjjön értem az árfolyam, addig meg kapom a kamatot a PMÁP-ból Egyébként két év múlva az a terv, hogy a PMÁP kamatait már a tőzsdére viszem vissza, addigra talán tisztábban látunk, hogy mi is van a világban, egyelőre nem vagyok meggyőződve arról, hogy láttuk már az alját a dolgoknak, USA még mindig brutálisan túlértékelt, az S&P-t kb 2000 körül kezdeném venni
Nézd, 2025-ben kb 35%-os hozammal lehet számolni mostanhoz képest, ha a forint ennyit gyengül majd, vagy az infla tovább marad ilyen brutál magas, akkor az ország nagyobbik fele kb. éhenfagy... akkor itt kő kövön nem marad... Szerintem a PMÁP-ból igenis most lehet kihozni a maximumot, csökkenő infláció mellett gyakorlatilag kockázat nélkül (Basikockázat azért van) lehet reálhozamot elérni... Szerintem a következő két évben verhetetlen konstrukció, hacsak nem lesz tényleg Latin-Amerika az ország... Mondjuk akkor meg kb mindegy
A PMÁP-ban pont az a jó, hogy a következő évben a magasabb infláció lesz az alap. A kivételi költség már más kérdés, azt lehet megemelik (azt a szabályzat is engedi), de olyat tuti nem lépnek, amire a lakosság erősen reagálna.
Bármennyire csábító a PMÁP, szerintem mindent egy helyre rakni azért necces... Túl szép ez a PMÁP ahhoz, hogy igaz legyen. (Ne legyen se elinflálva a forint, és 2025-ben 1% büntivel ki is tud venni a pénzt.)
Raiffeisen Bank International részvényesek