Az új BUX kosár 2009 októberétől az alábbi 12 részvénysorozatot tartalmazza majd: Állami Nyomda Econet, Egis, Émász, FHB, Fotex, Magyar Telekom, Mol, OTP, Richter Gedeon, Synergon, TVK.
Az új BUMIX kosárban 17 részvénysorozat lesz: Állami Nyomda, Danubius, Econet, Egis, Émász, FHB, Fotex, Genesis, Humet, KEG, PannErgy, Phylaxia, Rába, RFV, Synergon, TVK, Zwack Unicum.
Miskolc - "A mérések adatainak feldolgozása izlandi partnercégünknél elkezdődött... meghatározzuk Miskolc környezetében az energiatermelésre alkalmas geotermikus mezőket..." Interjú az üzletfejlesztési igazgatóval.
Egy hónapja kötött együttműködési megállapodást a PannErgy Nyrt. a miskolci önkormányzati cégeket tömörítő Miskolc Holding Zrt-vel. Mégpedig arra, hogy Miskolc (a holding) részvételével felkutatja és hasznosítja a város alatt levő geotermikus erőforrásokat. Horuczi Györgyöt, a Pannergy üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük.
BOON: Hol tart a miskolci projekt?
Horuczi György: A szerződés aláírását követően megszerveztük és elvégeztük a szükséges geofizikai méréseket. A mérések adatainak feldolgozása izlandi partnercégünknél elkezdődött, és a szükséges elemzések, a szeizmikus szelvények integrálása, a hidrodinamikai modellezés során meghatározzuk Miskolc környezetében az energiatermelésre alkalmas geotermikus mezőket. A projekt ezen fázisa ez év augusztusában végződik, ezután a szükséges földterületek megvásárlása, a közös cég alapítása, a műszaki tervek elkészítése és a szükséges engedélyezetetési eljárások következnek.
BOON: A szerződéskötéskor elhangzott: már 2010-re energiát termelhet a miskolci geotermikus erőmű. Így van? Sőt: több erőmű is lehet.
Horuczi György: Amennyiben a terveknek megfelően halad a projekt, és a tulajdonjogi, valmint a hatósági engedélyeztetések sem húzódnak el, a jelzett időben Miskolc lakossága már érezni fogja a projekt jótékony hatását. Valóban: a geotermikus mezők kapacitásának függvényében lehet több erőmű is.
BOON: Mikor lesznek fúrási engedélyek?
Horuczi György: A földterületek tulajdonjogának megszerzése, a cégalapítás, a kutak műszaki terveinek elkészítése, a környzetvédelmi hatástanulmány elkészítése és a bányajogi engedélyek megszerzése után, várhatóan idén, vagy a jövő év elején.
BOON: Más településekkel is szerződnek-szerződtek. Hozzájuk képest nincs Miskolc lemaradva?
Horuczi György:Miskolc nincs lemaradva, mert a Bükk-alja mérési sorozatba még sikerült Miskolc városát beillesztenünk.
BOON: Mekkora beruházásról van szó?
Horuczi György: Az erőmű típusától függően 5-7 milliárd forintos beruházást tervezünk.
BOON: Valóban, áramot is termel(ne) majd az erőmű?
Horuczi György: Ha a város környezetében található geotermikus mezők megfelelő mennyiségű és hőmérséletű fluidumot szolgáltatnak, akkor Kalina típusú villamos kiserőmű is megvalósítható, 3–9 MW kapacitással.
BOON: Kell-e várni a kezdéssel arra, hogy uniós pályázati forrás is rendelkezésre álljon, illetve nyertes pályázat segítse a megvalósítást?
Horuczi György: A projektnek el kell érni a megvalósítási fázist a pályázati lehetőségek szempontjából. Pályázati forrás nélkül is megvalósul a beruházás, a PannErgy és három európai bank társfinaszírozásával. Az esetleges támogatás elnyerése a beruházás megtérülési mutatóira lehet pozitív hatással.
BOON: Hány önkormányzattal, önkormányzati céggel van hasonló szerződésük, mint a miskolcival?
Horuczi György: A mai napig huszonhárom szerződésünk van.
BOON: Van-e valami fontos, amit szeretne elmondani a miskolciaknak?
Horuczi György: Sikeres projekt esetén Miskolc jelenlegi energia-kiszolgáltatottsága jelentősen csökken.
Nem tudom....olyan tetű-semmitmondó mozgás volt....Cégünknél ezt ugy mondják: vezetők nélkül csoportositsd úgy a semmittevést, hogy hasznos munkának lássék...É)
"A társaság projektjeinek nagyobb részét még mindig hitelből próbálja megvalósítani.
Az EBRD és az EIB azok az intézmények, melyeket finanszírozónak próbál megnyerni a
projektjeihez, illetve Tamásiban egy kedvezményes MFB hitel lehetősége miatt csúszik a
fúrások kezdésének időpontja.
Az Európai Beruházási Bankhoz benyújtott hitelkérelem még vizsgálat alatt áll, de
kedvező hír, hogy az intézmény befogadta és bírálat alá helyezte a kérelmet. Ennek
értelmében a 220 millió euró értékű projektsorozatot 50%-os mértékig finanszíroznák, tehát
kedvező elbírálás esetén egy 110 millió eurós hitelkeretet biztosítanának a PannErgy-nek.
A hiteleken kívül a PannErgy számára több Európai Uniós pályázat is elérhető lehet.
Ezen pályázati kiírások célja az energiahatékonyság növelése, a megújuló energiaforrások
használata, emellett az energiatakarékosság fokozása. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által
a Környezet és Energia Operatív Program keretében kiírt pályázatokkal akár 1 millió és 1
milliárd forint közötti összeget is elnyerhetnek a sikeres pályázók. A 2007 – 2013-as
időszakra összesen 100 milliárd forint EU-s forrást lehet szétosztani, melyekre a Pannergy is
eséllyel pályázhat."
A PannErgy Nyrt.
fundamentális elemzése
2009. 05.02.
Te várj: ez egy egyetértő nyilatkozat, persze nem garancia.
Ilyen mindenféle pályázathoz kell mellékletnek, a kisebbeknél is pl. önkormányzattól, mikor a településsel kapcsolatos projekthez kérnek pénzt. Azt jelenti cca., hogy egyetértenek a tervvel, támogatják a pénzhez juttatását.
Miért nem hallottunk erről? Talán mert abban az időszakban nem akartak semmi hírt kiadni???
A Magyar Állam által a 2237/2002. (VIII. 9.) Korm. határozat alapján kiadott egyetértő nyilatkozatok az állami garanciavállalás nélkül megvalósuló beruházásokhoz
(2002. augusztustól )
"EIB
Pannergy NyRt
30 kis teljesítményű geotermikus fűtő, illetve kombinált fűtő és elektromos erőmű építésére kíván felhasználni Magyarország szerte.
PANNERGY