A Buda-Cash Brókerháznál a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozati cselekményt hajtott végre - írja az Index. Lépett a felügyelet A tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt az MNB ma közzétett végzésében azonnali hatállyal...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210546
Először a Beva fog mindenkit kártalanítani 6,1 mill Ft ig (miután felszámoló megküldi a hiányt), vagyonzár feloldása után kiadják a meglévő eszközöket (rv, kötvény, alap, pénz stb) Beva fölött, majd a még megmaradó hiányra ott a felszámolásból illetve a polgári peres uton visszaszerezhető BC és magánvagyon
Tájékoztatás a nyomozó hatóság által alkalmazott kényszerintézkedésekről
HÍREK, KÖZZÉTÉTELEK
Tisztelt Ügyfeleink!
A Fővárosi Törvényszék a 24.Fpk.01-15-000918/3. számú végzésével elrendelte a BUDA-CASH Brókerház Zártkörűen Működő Részvénytársaság (1118 Budapest, Ménesi út 22.; Cégjegyzékszám: 01 10 043344; Adószám: 12249312-1-43, a továbbiakban Buda-Cash Zrt. „f.a.” vagy Társaság) felszámolását, és felszámolóként a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t (1071 Budapest, Damjanich u. 11.-15.) jelölte ki. A felszámolást elrendelő végzés közzétételének napja 2015. március 5., amely egyúttal a felszámolás kezdő időpontja.
Az adós társaság felszámolójaként az alábbiakról tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket:
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytat büntető eljárást.
A folyamatban lévő büntető eljárás keretében az NNI zár alá vételt rendelt el a Buda-Cash Zrt. „f.a.” valamennyi értékpapír és pénzforgalmi számlájára, továbbá lefoglalta a Társaság egyéb vagyontárgyait.
A bűncselekmények súlyosságára tekintettel előreláthatólag vagyonelkobzásról is dönteni fog a bíróság, melyre tekintettel a Buda-Cash Zrt. „f.a.” felszámolási eljárásban felosztható vagyona várhatóan csökkenni fog.
A fentiekre tekintettel azt javasoljuk Tisztelt Ügyfeleinknek, hogy fontolják meg annak lehetőségét, hogy követelésüket a büntető eljárásban polgári jogi igényként is bejelentik!
A büntető eljárás 29022/107/2015. bü. számon van folyamatban.
Felvilágosítást az Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon-visszaszerzési Hivatalánál (cím: 1062 Budapest, Aradi u. 21-23., telefon: 06/1/443-5945) vagy a Fővárosi Főügyészségnél (cím: 1054 Budapest, Akadémia u. 13., telefon: 06/1/472-4000) kérhetnek.
Tájékoztatás Tisztelt Ügyfeleink számára a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.”-val szembeni követelésükkel kapcsolatban
HÍREK, KÖZZÉTÉTELEK
Tisztelt Ügyfeleink!
A Fővárosi Törvényszék a 24.Fpk.01-15-000918/3. számú végzésével elrendelte Buda-Cash Brókerház Zártkörűen Működő Részvénytársaság (1118 Budapest, Ménesi út 22.; Cégjegyzékszám: 01 10 043344; Adószám: 12249312-1-43) felszámolását, és felszámolóként a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t (1071 Budapest, Damjanich u. 11.-15.) jelölte ki. A felszámolást elrendelő végzés közzétételének napja 2015. március 5., amely egyúttal a felszámolás kezdő időpontja.
Az adós társaság felszámolójaként az alábbiakról tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket:
A Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.” ügyfeleinek az adóssal szemben fennálló követelésének kielégítését jelenleg az alábbi három jogszabály szabályozza:
1. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban Csődtörvény)
2. A befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban Bszt.)
3. A tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban Tőkepiaci törvény)
A Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.” ügyfeleinek a fennálló követelésük kielégítésére az alábbi három forrásból kerülhet sor:
Az első forrás a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.”-nál fellelhető ügyfélvagyon.
A Bszt. jelenleg hatályos rendelkezései szerint a befektetési vállalkozás kiadja az ügyfélnek az alábbi csoportok valamelyikébe tartozó és ténylegesen fel is lelhető eszközeit:
a) az ügyfél által a befektetési vállalkozásnál letétbe helyezett pénzügyi eszköz (pl: értékpapírok – részvény, államkötvény, stb.), illetve nyilvántartott pénzeszköz (pl.: Forint, Euró, Dollár),
b) az ügyfél tulajdonában lévő vagy őt megillető pénzügyi eszköz és pénzeszköz, valamint
c) az árutőzsdei szolgáltatás tárgyát képező eszköz a befektetési vállalkozás, illetve az árutőzsdei szolgáltató bármely, az ügyfél javára vezetett számláján.
Az eszközök kiadására akkor kerülhet sor, ha a befektetési vállalkozás által vezetett nyilvántartás és a befektetői követelések megegyeznek, és az ügyfelekkel történő elszámolást akadályozó körülmény nem merül fel.
Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon-visszaszerzési Egysége a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.” vagyonát zár alá vette, azzal a felszámoló nem tud rendelkezni, ennek okán az ügyfélvagyon kiadása jelenleg nem lehetséges.
A második forrás a Befektető-védelmi Alap (továbbiakban BEVA) által nyújtott kártalanítás, amelyet a Tőkepiaci törvény szabályoz.
A kártalanítás alapját az ügyfélnek a Buda-Cash Brókerháznál fennálló és ki nem adott követelése képezi. A BEVA kártalanítással kapcsolatos bejelentésekről, valamint a kártalanítás folyamatáról bővebb tájékoztatás a link oldalon található. Az igény bejelentő lapot innen is letöltheti.
Azon Tisztelt Ügyfeleink, akiknek az első pont szerinti vagyonkiadáson, valamint a második pont szerinti kártalanításon felül is követelése áll fent a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.”-val szemben, ezen követelésüket a felszámolási eljárásban hitelezői igény bejelentésével tudják érvényesíteni (harmadik forrás).
A Csődtörvény jelenleg hatályos vonatkozó rendelkezései értelmében a hitelezőknek az adóssal szemben fennálló ismert követeléseiket a felszámolást elrendelő végzés közzétételétől (2015.03.05.) számított 40 napon belül kell bejelenteni (azaz 2015.04.14-ig).
Amennyiben a hitelező ezen határidőt elmulasztja, úgy a felszámolás közzétételétől számított 180 napon belül van további lehetősége követelésének bejelentésére. Ezen határidőn túl bejelentett hitelezői igények kielégítésére a felszámolás során akkor van lehetőség, ha a határidőn belül bejelentett tartozások kiegyenlítése után az adósi vagyonból van rá fedezet.
A 180 napos bejelentési határidő elmulasztása jogvesztéssel jár. 180 napon túli igény befogadásra lehetőség nincs.
Tekintettel arra, hogy az első pont szerinti ügyfélvagyon kiadás, valamint a második pont szerinti BEVA kártalanítás időpontja jelenleg nem ismert, azt javasoljuk Tisztelt Ügyfeleinknek, hogy a harmadik pont szerinti hitelezői igény bejelentésüket a teljes fennálló követelésükre jelentsék be az innen letölthető nyomtatványon.
A követelés jogcíme: értékpapírszámla követelés.
Az igény bejelentéshez szükséges csatolni a számlaszerződést az értékpapír- és ügyfélszámla vezetéséről. Abban az esetben, ha ez nem áll rendelkezésre, akkor kérjük, az aktuális (a legfrissebb) számlakivonat másolatot feltétlenül csatolják az igénybejelentéshez. A hiányzó szerződés másolatot az itt leírtak szerint tudják megigényelni és utólagosan kérjük megküldeni a hitelezői igény bejelentéshez.
Az alábbi névre és címre kérjük postai úton megküldeni a hitelezői igényeket és a pótlólagos szerződés másolatokat.
Címzett: Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.
1071 Budapest, Damjanich u. 11-15.
Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket továbbá, hogy a hitelezői igény bejelentésükhöz kapcsolódó nyilvántartásba vételi/regisztrációs díj megfizetése alól a Bszt. felmentést ad, azaz a díj megfizetésére nincs szükség.
Rákérdeztem és válaszoltak: ezek az újabb egyenlegközlők még nem a kiadható egyenlegeket mutatják, arra még várni kell a vizsgálatok teljes lezárásáig.
Tájékoztatás az ügyfelek részére az egyenlegközlés megkezdéséről
HÍREK, KÖZZÉTÉTELEK
Tisztelt Ügyfelünk!
Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.” megkezdte a 2015. március 4.-i napvégi állapotnak megfelelő ügyfél-egyenlegközlők, valamint az azzal kapcsolatos tudnivalókról tájékoztatást nyújtó kísérőlevél megküldését ügyfelei részére.
Az egyenlegközlő tartalmáról Tisztelt Ügyfeleink kétféleképpen szerezhetnek tudomást, attól függően, hogy szerződéskötés során milyen értesítési módot választott.
Azon Tisztelt Ügyfeleink, akik igénybe vették a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.” internetes honlapján biztosított, egyedi jelszóval védett tárhely szolgáltatást (Ügyfélkapu), az egyenlegközlőt az Ügyfélkapura történő belépéssel tudják elolvasni. Amennyiben nem ismeri az Ügyfélkapus azonosítóját és/vagy jelszavát, a Buda-Cash Brókerház Zrt. „f.a.” telefonos ügyfélszolgálatán tud segítséget kérni.
Azon Tisztelt Ügyfeleinknek, akik nem rendelkeznek Ügyfélkapus hozzáféréssel, az egyenlegközlőt postai úton fogjuk megküldeni a nyilvántartásunkban szereplő levelezési címre.
Felhívjuk Tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy a közölt egyenlegközlőkkel kapcsolatos esetleges észrevételét – az eltérés okát igazoló dokumentumokkal – legkésőbb 2015. április 24. napjáig jelezhetik kizárólag postai úton. Észrevétel hiányában az egyenlegközlőben foglaltak elfogadottnak tekintendőek.
amit leírtál simán lehet igaz is, sőt !
A véleményem nekem is az hogy az egész BC ügy és ami utána jött nem egy véletlen ellenőrzés eredménye hanem egy elrendelt dolog volt.
Más. Ti eléritek a BC oldalát nekem már vagy 10 perce nem hozza fel.
Hogyan döntötte be Orbán a brókercéget
Közzétéve ekkor: 2015 március 30. 12:43
amelyet Szijjártó közpénzből finanszírozott?
Orbán rendelte el, hogy vonják ki a közpénzt a Quaestorból.
Ezzel praktikusan fölmentette Szijjártót a bennfentes kereskedelem gyanúja alól.
Ellenben saját magát gyakorlatilag meggyanúsította.
A bennfentes kereskedelem (Btk. 410. §) akkor merült föl, amikor kiderült, hogy a Külügyminisztérium bankja (MNKH) éppen a csőd napján vonta ki a pénzét, a 3,8 milliárd forintot a Quaestorból. Kézenfekvő, hogy fülest kaptak a likviditási problémáról, esetleg arról, hogy a csalás (fedezetlen kötvények kibocsátása) miatt a felügyelet be is zárja a brókercéget.
A külügy elszántan tagadott: a döntés már március 5-én, négy nappal a csőd előtt megszületett (ami akkor még nem is volt csőd), annak technikai okai voltak, hogy a pénzkivétel 9-éig húzódott. Ergo: nem volt bennfentes értesülés, nem tudtak a csődről.
“ÉN RENDELTEM EL, AKKOR, AMIKOR LÁTTUK, HOGY A BUDA-CASH BEDŐLT, ÉS A BEFEKTETETT PÉNZ NINCS BIZTONSÁGBAN, HOGY MINDEN MINISZTÉRIUM NÉZZE MEG, VAN-E KÖZPÉNZ A BRÓKERCÉGEKNÉL. AMENNYIBEN IGEN, AKKOR INTÉZKEDJENEK. FÉLŐ VOLT UGYANIS, HOGY ELINDUL EGY LAVINAHATÁS, ÉS ÚGY JÁRNAK MINT AZ A 67 ÖNKORMÁNYZAT, AMELY JELENTŐS ÖSSZEGET HELYEZETT EL EGY MÁSIK ILYEN CÉGBEN
Ezt Orbán mondta Sopronban. A lavinahatás – mint a bankpánikoknál szokott – nincs, nem is volt, nem kellett ettől tartani.
Ha mégis tartottak ettől, akkor tökéletesen inkompetensek. Nem dőlt be egyetlen másik brókercég sem, csak az, amelyiknek fedezetlen kötvényei voltak. És az is csak akkor, amikor az állam kivonta belőle a pénzét.
Tehát Orbán és Szijjártó gyakorlatilag bedöntötte a Quaestort.
A Matolcsy-féle MNB – amelyik magába olvasztotta a korábbi PSZÁF-ot – éppen akkor kezdett vizsgálódni a brókercégnél. Az ellenőrzés minden bizonnyal maga után vonta volna a csődöt. Életszerűtlen feltételezni, hogy Matolcsy nem értesítette erről volt főnökét és politikai szövetségesét. Az Index szerint a Fideszben már napokkal korábban erről beszéltek.
Az ügy amúgy kizárólag a Külügyi és Külgazdasági Minisztériumot érinti. Pillanatnyilag nincs arra adat, hogy bármelyik másik állami szerv belekeveredett volna. Orbán a fenti idézetben, melyben általában beszél minden minisztériumról, csak kedvenc embere felelősségét próbálja elkenni.
orbszijj
(Kép: Népszava)
Más kérdés, hogy a Quaestor a piramisjátékra hajazó üzleti stratégiája miatt meg is érdemelte, hogy bedőljön.
De akkor a külügy bankja miért tartott csaknem négymilliárdot Tarsoly cégénél?
Akit Szijjártó 15 éve ismert meg még a győri önkormányzat sport-albizottságának alelnökeként.
Akinek odaadta a moszkvai magyar vízumközpontot, amelyik annak ellenére is fialja a pénzt, hogy a Quaestornak semmilyen tapasztalata nem volt a területen. (És ezért mégegy diplomatát is kirúgott a tárcától,aki ezt nem volt hajlandó szignálni.)
Aki részt vehetett a kormány letelepedési kötvény-programjában.
Aki az isztambuli kereskedőházat üzemeltethette.
Akinek a kommunikációs főnöke, Orbán egykori elnöki tanácsadója, Bende Gyöngyi volt.
Aki a fiktív kötvényekből finanszírozta a miniszterelnök fociálmának egyik szeletét.
És miért tartaná egyáltalán a magyar állam kockázatos vállalati kötvényekben a pénzét?
Ezek vagy jó hozamot hoznak.
Vagy az egészet bukja az ügyfél.
Az Áht. 79. §-a tiltja, hogy az államkincstáron kívül máshol és állampapírokon kívül másban tartsák pénzüket az állami intézmények. Bár ez az irányításuk alá tartozó szervezetekre nem vonatkozik, a köztisztviselő nem részesül a profitból akkor sem, az első változat jön be.
Ráadásul a magyar államnak nincs szüksége ilyen módon szerzett néhány 100 millió forintra, mikor egy tizedesszám megváltoztatásával az adótörvényben vagy az alapkamaton is 10 milliárdokhoz juthat. A néhány milliárdos veszteség viszont érzékenyen érintheti. Pláne a kockáztató tisztviselő állását.
Arra, hogy mégis megtörtént nincs más magyarázat, minthogy az MNKH felsőbb utasítást kapott a gazdájától, a külügytől. A Szijjártó és Tarsoly, valamint az Orbán és Tarsoly közötti kapcsolatok ismeretében ennek kézenfekvő indoka a haveri segítség.
A helyzet tehát úgy áll, hogy Szijjártó csaknem négymilliárd közpénzzel segítette ki a haveri brókercég piramisjátékát. Azután az MNB vizsgálni kezdte a Quaestort, és az infók valamiképpen eljutottak a kormányhoz és a Fideszhez. Ezek alapján Orbán kivonatta az állami pénzeket, amivel összedöntötték a céget. Ami maga alá temette a kisbefektetők pénzét. A keményen dolgozó kisemberekét, akiket a magyar kormány elfelejtett értesíteni.
A közpénz végül meglett, de a simlis húzásokkal Orbán és Szijjártó egyszerre keverte magát
illegális finanszírozás
és bennfentes kereskedelem gyanújába.
Az egyetlen szerencséjük, hogy az esetet a Matolcsy MNB-je alá rendelt pénzügyi felügyelet és – esetleg – a Polt Péter vezette Legfőbb Ügyészség fogja vizsgálni.
Gondolom azért lesz új egyenleg, mert még zárták néhányan a nyitott pozíciókat.
Akinek nem volt ilyen, gondolom az változatlan (02.25-i) egyenleget kap.
Ápr. 24 a reklamálás határideje, gondolom lesz május mire kapunk egy olyan egyenleget, hogy valójában mi van meg a nevünkön....
Nagy bajban a Buda-Cash - Mi lesz az ügyfelek pénzével?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210546