Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Corenail 2024. 04. 30. 15:48
#8001
Valaki meg tudja mondani, meddig kell tartani a részvényt, hogy osztalékot fizessen?
berlini
berlini 2024. 04. 30. 16:29
Előzmény: #7999  Fundaman
#8002
"AHHOZ, HOGY AZ ÉRTÉKALAPÚ RÉSZVÉNYEKEN TE IS ÉLVEZHESD A KIEMELKEDŐ HOZAMOKAT, CSAK OLYAN PAPÍRBA SZÁLLJ BE, AHOL A MENEDZSMENT VELED VAN."
ez az utolsó mondat.
Nos, nem értek egyet.
Persze hogy jó, ha a menedzsemnt a kisrészvényesek fejével is tud gondolkodni, de alapjában véve őket nem azért tartjuk, hogy mindig azon törjék a fejüket, hogy az árfolyam optimális legyen, azaz folyamatosan emelkedjen.
Őket a hosszú távú cégérték, azaz a folyamatosan emelkedő nyereség kell hogy vezérelje.
Az elmúlt évek folyamatos akvizicói nélkül az OTP valószinűleg nem P/E= 5 alatt forogna, de a 2015-ös eredmény évenként maximum 10%-kal nőtt volna és most kb 400 milliárd lenne és nem 1000 milliárd. Nehéz elképzelni, hogy a piac előbb vagy utóbb ne értékelné azt, hogy ez nem egy magyar bank pár jelentéttelen külföldi leánybankkal, hanem 4 országban piacvezető és 5 országban számottevő, és ráadásul az EKB stressz tesztjein folyamatosan az első 4 hely valamelyikén található, tehát a legstabilabb bankok közé tartozik, ami a folyamatos növekedés miatt igencsak kiváló eredmény.
Sokmindent csinálhatna CSS jobban.
- büszke az internetbankolási rendszerre én kevésbé
- az OTP bróker a jelenlegi állapotában elüldözi magától a tehetősebb befektetőket (és ez az állapot már 20 éve fennáll.)
- SRV-t jobban kellene az árfolyamok minimumához beütemezni. (Évek óta megszavaztatják maguknak az évi 70 millió darabos visszavásárlást a közgyűléssel, a töredékét veszik meg és most vesznek 17 ezren és nem 10 ezer alatt.)
Dimmego 2024. 04. 30. 16:54
Előzmény: #8001  Corenail
#8003
Még nincs infó, tudni fogsz róla, ha nem figyeled magad ezt, mert jópáran meg fogják írni.:)
Fundaman 2024. 04. 30. 16:59
Előzmény: #8002  berlini
#8004
"Őket a hosszú távú cégérték, azaz a folyamatosan emelkedő nyereség kell hogy vezérelje."
Ez így sztem nem igaz, ők a tulajdonosok érdekeit kell, hogy nézzék. A tulajdonos érdeke pedig, hogy a tuladonrésze (részvényárfolyam) érjen többet, a cég értékét lehet növelni például részvénykibocsátással is azzal nem vagyunk előrébb, ha többfelé oszlik el egy nagyobb cég. 
Tényleg nagyon nem belemenve most a részletekbe (politikai kockázatok, szinergiahatások, diverzifikáció, mérethatékonyság, stb) hanem leegyszerűsítve csak P/E-t nézve, ha a cég folyamatosan olyan cégeket vesz amik rosszabb P/E-n vannak árazva mint maga a cég akkor nem optimális döntést hoznak, minél több ilyen akvizíció van annál kisebb értéket teremtenek a részvényeseiknek a lehetőségeikhez képest. 
Nekem nem baj ha 400 milliárdot termel a cég, ha magasabb a nyereség jut egy részvényre a folyamatos srv és részvénybevonás miatt, azt h a piac ezt nem mostanában fogja reálisan árazni az egy másik történet. Az alapján amúgy lehet a magasabb osztalék felé lenne érdemes elfordulni srv helyett. 
Marika113
Marika113 2024. 04. 30. 17:02
Előzmény: #8002  berlini
#8005
5 országban piacvezető és 5 országban számottevő. 
berlini
berlini 2024. 04. 30. 17:50
Előzmény: #8005  Marika113
#8006
Tényleg pontatlan voltam.
Montenegróban és Albániában is piacvezető lett. Igy összesen 6 országban (ha jól tudom):
- Magyarország
- Bulgária
- Szlovénia
- Szerbia
- Albánia
- Montenegró
Számottevő (első 10-ben):
- Horvátország
- Moldávia
OTP-nek fontos és számottevő, de az adott piacon nem jelentős méretű:
- Oroszország (ha jól tudom a 30. )
- Ukrajna (Talán 14.)
Marika113
Marika113 2024. 04. 30. 18:12
Előzmény: #8006  berlini
#8007
Albániában szerintem nem piacvezető. De ha így van akkor elnézést kérek.
 Piacvezető: Szlovénia, Magyarország, Szerbia, Bulgária, Montenegró
Meghatározó: Moldova, Albánia, Üzbegisztán, Horvátország, Ukrajna.
Oroszország elenyésző inkább 44.-ik. Ukrajna 9-10.-ik környékén.
Marika113
Marika113 2024. 04. 30. 18:13
Előzmény: #8006  berlini
#8008
De jók a szakmai viták. :) Én meg sokkal pontatlanabb vagyok mint te, sokszor. :)
berlini
berlini 2024. 04. 30. 19:01
Előzmény: #8007  Marika113
#8009
Ebből szedtem:
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_gr%C3%B6%C3%9Ften_Unternehmen_in_Albanien
De igazad lehet, hogy Albániában nem a legnagyobb bank (még a legutóbbi vásárlás után sem, ahol az Alphabankot vették. )
Az OTP tájékoztatása szerint az 5. legnagyobb bank.
https://www.otpgroup.info/news/albanian-alphabank
Marika113
Marika113 2024. 04. 30. 19:19
Előzmény: #8009  berlini
#8010
Lényeg a lényeg kelet-közép európa legnagyobb bankja lett az OTP.
Merlin0707 2024. 04. 30. 23:08
Előzmény: #8004  Fundaman
#8011
Berlini kolléga álláspontja  szerintem is jobban helytálló. OTP a tavalyi eredményét egy profitot termelő bank felvásárlásba invesztálná, ami most még kisebb megtérüléssel dolgozik, mint sok leánybankja az OTP-nek, de semmilyen új részvénykibocsátással nem járna, tehát nem oszlik többfelé a profit. Más megközelítéssel, példából kiindulva, ha ma 400mrd ft-ot termelne kevesebb részvényszámmal,1-2 leányvállalattal, vajon ugyan ilyen versenyképes lenne a bank, mint most, amikor számtalan ország pénzügyi kultúrájában tapasztalatot, innovációt, szerzett? Értem, hogy aktuálisan akár magasabb lehet az árfolyam, ha évek óta csak magát vásárolta volna vissza a bank vagy most bejelentene egy ilyen mértékű részvényvisszavásárlást, de szerintem hosszú távú tulajdonosi érdek/érték lehet az is, hogy a bank évtizedes távlatokban is gondolkozik úgy, hogy a növekedést helyezi fókuszba. Ha csak arra fókuszálna, hogy a minél magasabb legyen a részvény árfolyam részvényvisszavásárlással és nem növekedne, akkor könnyen lehet, hogy 10-20 év múlva már nem lenne olyan versenyképes, mint egy nagy vagy még nagyobb bank esetében.  Valahol az aranyközépút lehet a helyes, legyen állandó visszavásárlás, de ne befolyásolja érdemben az árfolyamot, egy kiszámítható, de emelkedő osztalék és legyen folyamatos növekedés. Ezt a hármat a gazdaság  ciklikussághoz lehet és kell igazítani, de most nem tart még ott az OTP, hogy csak magát vegye.
Fundaman 2024. 05. 01. 01:55
Előzmény: #8011  Merlin0707
#8012
Én nem azért preferálnám a sajátrészvény visszavásárlást, hogy felverje rövidtávon az árat, hanem egyszerűen jobb vételnek tartom 5 alatti P/E-n OTP-t mint 10 fölöttin a Luminor bankot. 
Emelett támogatom én is az akvizíciókat de nem mindenáron, ezt például nem, ahogy az utolsó szlovén bankvételt is teljes nonszensznek tartottam srv helyett az akkori OTP árfolyam mellett. Ki tudja mit szólnak majd a balti ügyfelek amikor megtudják, hogy az oroszpárti Magyarország orosz kitettséggel is rendelkező OTP bankja lett az új tulaj. Tele van kockázattal ennél sokkal sokkal jobb risk rewardú az OTP részvény maga. Arról nem is beszélve, hogy azt lehet folyamatosan venni, nem áll, inflálódik el a pénz a cégben miközben új akvizíciókra várunk éveket.
Amúgy ha elfogynak a banki célpontok én látok rá esélyt h CSS nem fog tudni leállni aztán jönnek az egyre  rosszabb megtérülésű, profilba nem vágó felvásárlások (ingatlant, agrár, ki tudja, ingatlant már el is kezdték).
hekki
hekki 2024. 05. 01. 04:39
Előzmény: #8002  berlini
#8013
Hogy vegyen 10000 alatt ha folyamatosan 17000 felett van az árfolyam? Szóljon sortos gyurinak, hogy döntse be 10k alá az otp-t? Akkor meg az lenne a baj. 
Jövőre meg azon fogtok sírni, hogy miért 25000nél vesz srv-t, miért nem 17000en.... Semmi nem jó.
Fundaman 2024. 05. 01. 08:18
Előzmény: #8013  hekki
#8014
Az elmúlt 4 évben kb 2 évet 10k alatt töltött a papír. A covid válság és az orosz háború lett volna az elmúlt évek 2 nagy befektetési sztorija nem az Apollo meg Luminor bank. 
2008 óta ráadásul folyamatos túltartalékolással meg konzervatív tőkepolitikával készült is az ilyen lehetőségekre a bank és amikor irreálisan túlütik az árfolyamát fel se merül h kihasználja. A 70 milliós srv keretet bőven kimeríthették volna, ami itt srv alatt megy az nem srv politika hanem javadalmazási politika, ezeket a most vett pakkokat is szépen kiosztja majd a menedzsment maguk között meg a munkavállalóknak, ahogy teszik minden évben.
De még 18k-n is sokkal jobb és biztosabb vétel az OTP mint amire például most készülnek. Legalább lehetne 1-2 ökölszabályuk, hogy 5-ös P/E alatt vagy mondjuk 10k-s árfolyam alatt mindent megvesznek. Nem csak a legjobb befektetés, de ráadásul még a befektetőiket is védik az extrém áringadozástól. Na ezt várnám el én mint több évtizede OTP befektető Csányi Sándortól és nem azt hogy a saját életművét építgetve minél nagyobb céget hátrahagyva akarjon majd nyugdíjba menni.
Az elmúlt lassan 20 év árfolyamban sem volt nagy diadalmenet, a 2007-es csúcsát se éri reálértéken a papír, aki dollárból vásárolt az akkor csúcson az jó eséllyel sose lesz már a pénzénél. A 19590-es csúcs is inflával korrigálva már 26k körüli értéknél kell hogy járjon. Ja és valami hozam se ártana nem csak az értéktartás. És értem én h ezek a csúcsok, de egy papírnak időről időre reálértéken csúcsra kell mennie, ha ezt nem teszi az rossz befektetés. Abban elég csak a befektetők pénze.
Az OTP nagy bank lett le a kalappal, várjuk hogy az árfolyam is megtegye, na ehhez kéne a menedzsment akarata is. Amit még látni kell hogy nem lesz teljes EU-s kiegyezés soha, ez egy állandó vita marad már Orbán és EU között és még 20 évig is tarthat ha a nyakunkon marad az ember. Orosz-ukrán háborúnak se látszik a vége, Putyin még ott ücsöröghet nagyon sokáig Oroszország élén, és ha vége is lesz a háborúnak a szankcióknak aligha.
OTP nem fog elmenni Magyarországról (amúgy megtehetné ha  részvényesek érdekét nézné elsősorban a mendzsment, papíron legalább) és orosz bankot se fogja eladni (ne is adja el ennyiért), folyamatosan nyomás alatt maradhat hosszú időre az árfolyam. A piac sajnos így áraz, hiába regionális multi már ez a cég. De ezt is inkább lehetőségnek lehetne tekinteni, folyamatosan vehetné magát olcsón az OTP. 
berlini
berlini 2024. 05. 01. 09:21
Előzmény: #8014  Fundaman
#8015
Sok mindennel egyetértek abból amit irtál.
Egy pár gondolat csupán:
1. az OTP reálértékben tényleg nem érte el a 2007-es csúcsát, de akkor nem 5-ös P/E-n forgott a papir, hanem messze 10 felett. A háborús infláció hazugság, de az OTP jelenlegi értékeltségén nagyon látszik. Amerikai befektetők folyamatosan szállnak ki a papirból és a 2021 őszi 12-es P=E értékeltséget még hosszú ideig nem fogjuk látni, pedig azzal az árfolyam idén év végén 45-50 ezer ft-on lenne. 
2. érdemes megnézni, hogy a nyugateurópai nagybankok az ATH-hoz képest hol vannak ma. Pld. Deutsche bank: 90euró felett is járt , ma 15 euró közelében bóklászik és növekedés helyett stagnáló üzletmenettel kápráztat. (Az más kérdés, hogy az elemzők 10 éve már hogy folyamatos fellendülést jósolnak és folyamatosan tévednek)
3. A véleményem az, hogy még max 10-15 év és a bankolás jelenlegi módja eltűnik. A banki jogszabályok meg fogják engedni, hogy 1 perc alatt bankot válthass ha akarsz és mindenki interneten fog bankolni. Azt, hogy melyik bank marad akkor életben az fogja eldönteni, hogy melyik tud jobb szolgáltatást nyujtani és mennyiért. A hagyományos bankoknak van helyzeti előnyük, a náluk vezetett folyószámlák, betétek és a náluk felvett hitelállomány, azaz az ügyfelek száma. De pont ezek tünhetnek el majd egyik napról a másikra. Ma magyarországon a Revolutnál már annyi magyar számla van megnyitva mint az MBH-nál és nem kell sok ahhoz, hogy az ott számlát nyitók (köztük én is) egyéb pénzintézeti szolgáltatásokért is a Revoluthoz forduljanak az OTP helyett. Nagyon fontos, hogy egy-egy akvizicióval az OTP kiterjessze a bázist szinte az egész régióra és 10 millió feletti ügyfélszámot érjen el, mert enélkül törvényszerűen el fog tünni a sűllyesztőbe 20 éven belül. De legalább ennyire fontos, hogy a bank élenjáró szintű szolgáltatásokat tudjon nyújtani és itt nagyon keveslem az eredményeket. Az OTP legfontosabb akviziciója egy tehetséges IT menedzser kellene hogy legyen (a csányi fú helyett).
4. Az OTP-vel ellentétes stratégiát folytatnak például a lengyel nagybankok. Némileg érthető módon, 20 évvel ezelőtt úgy gondolták, hogy a lengyel piac méreténél fogva elegendően nagy. Kolosszális tévedés. Még 5 év és felvásárolják őket. Ha addig az OTP még jelentősen nő, akkor éppen ő lehet a felvásárló. 
berlini 2024. 05. 01. 10:32
Törölt hozzászólás
#8016
Marika113
Marika113 2024. 05. 01. 10:42
#8017
Én annyit teszek, hozzá, hogy azt a Bankot tudja megvenni Csányi ami eladó, meg ahol az ottani Nemzeti Bank a felügyelet beleegyezik a vételbe, meg amire van pénze. A horvát Raiffeisen is jól jött volna, de ha nem eladó vagy a BRD Románia (ott meg eret vágna a jegybank, hogy újra itt az OTP). 5 év múlva már amit itt tanult kollégám is leírt, lehet hogy az OTP nagy lengyel vagy görög bankokat is megtud venni akár osztrákot.
berlini
berlini 2024. 05. 01. 11:02
Előzmény: #8015  berlini
#8018
Jogosan felmerülhet az előző hozzászólásom után:
Miért szinte egyedül az OTP nyomul és akvirál?
Ha ez annyira fontos a stabil jövőért, akkor a többi közepes bank miért nem próbálja ugyanazt az utat járni?
Miért van az, hogy nagybankok sorra vonultak ki Kelet-Közép Európából, ha ez nem a jó stratégiai irány?
Nos.
A 2008 egy nagy megrázkódtatás volt. Európában a banki szabályozás rendkivüli módon szigorodott.
- növekvő tőke előirások amelyek miatt vagy eszközállományokat kellett leépiteni (lásd Societe Generale, amely kivonult a balkáni országokból) vagy komplett banokat eladni.
- a kockázatkezelés rendkivüli módon szigorodott. 2008-ig a bankok a saját fejük után mentek. gyakran aszerint céltartalékoltak, hogy volt-e egyáltalán pénz rá. Nem a szükségszerűség volt a döntő. Ebben is nagy változás lett azóta
Fenti okok miatt a haszonélvezők köre (akik terjeszkedni tudtak) leszűkült. Kevés nagybanknak van 26%-os sajáttőke megtérülése, ami miatt akár évente tud akvirálni. (nem véletlenül hogy az eddigi akvizicióknál tőkealapok nyomultak az elmúlt 10 évben, de ezek most hasznot realizálni akarnak.)
A nyugati nagybankok az alacsony marzsok miatt és fentebb leirt szigoritások miatt folyamatosan pénzhiányban vannak. A Credit Swiss csődje is egy ilyen folyamat megdöbbentő vége lett. Azok tudnak akvirálni, akik tevékenysége nagy részben magas marzsos környezetben van. Van pár ilyen bank az OTP-n kivül is. pld. Unicredit, Erstebank, Raiffeisenbank.
berlini
berlini 2024. 05. 01. 11:03
Előzmény: #8018  berlini
#8019
(pár durva elirás miatt megismételtem javitva)
Dimmego 2024. 05. 01. 12:23
Előzmény: #8018  berlini
#8020
Igaz.
Továbbá eltérő célok, méretek és stratégiák vannak. Csak, ha megnézzük az elmúlt 15 év magyarországi történéseit:
- volt ám itt is egy Allianz Bank;
- volt Citibank lakossági üzletág…
Ezek, akik eladtak itthon, nem érte meg nekik? Nem. Hoztak egy döntést és eladták a részüket. Akik megvették jól jártak? Igen. 
OTP még “kicsi”, terjeszkedni akar, növekedni. Van egy vízió, amely mentén halad és növekszik. Aki meg elad egy adott ponton az is ezt teszi csak más lehetőségek után néz. 
Nyugaton nincs sok lehetősége az OTP-nem, de azok akik szerencsésebb csillagzat alatt tudtak ott korábban befektetni, ott csinálják. Miért menjen keletre, ha tud helyben is növekedni? OTP meg ott tud és jól van ez így, jól csinálja, ért hozzá, megvannak a szakemberei, értik azokat a piacokat…

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek