Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
valoigaz 2020. 08. 06. 16:14
Előzmény: #6199  geza77
#6200

Persze, hogy nem hagynák. A mostani viszonylag stabilabb árfolyam csak az miatt van mert beijedtek, hogy nem kell az állampapír senkinek. Kicsit itt beetetik újra az embereket, hogy bízzanak a forintban, azután ismét kamatcsökkentéssel vagy likviditás növeléssel elgyengítik újra. Eddig arról szólt a sztori, hogy rábasztak azok akik magyar állampapírt vettek a jövőben szintén ez fog újra megismétlődni.
geza77
geza77 2020. 08. 06. 16:02
Előzmény: #6196  PusztaPutyin
#6199

Elputrisítják az országot!
Amíg az eurónak ment a forintnak akkor sem.  A forint csak esni tud!  Ha erősödne, azt nem hagyják, nem érdek.
https://www.portfolio.hu/deviza/20200806/kifulladt-az-euro-ereje-lefordult-a-forint-is-443832
Törölt felhasználó 2020. 08. 06. 06:43
Törölt hozzászólás
#6198
Törölt felhasználó 2020. 08. 06. 06:43
Törölt hozzászólás
#6197
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 08. 05. 07:41
Előzmény: #6195  geza77
#6196
Most már biztos hogy meg van tébolyulva ez a kancsal személy. "senkit nem szabad megfosztani attól a lehetőségtől, hogy részt vegyen Magyarország felemelkedésében” - gyurrika, itt egy egész országot fosztottak meg a narancskommunista elvtársgazdáid.
geza77
geza77 2020. 08. 05. 07:14
#6195

Jaj szegény jóllakott óvodás, biztos nehéz lehet neki.
Matolcsy György jegybankelnök a rokonsága – unokatestvére, felesége, fiai – állami támogatásait, megbízásait és üzleteit firtató kérdésekre korábban azt válaszolta, hogy „senkit nem szabad megfosztani attól a lehetőségtől, hogy részt vegyen Magyarország felemelkedésében”, és ma Magyarországon nem attól jut hitelhez, üzleti lehetőséghez és uniós pályázati forráshoz valaki, hogy az ő családtagja. Fia, Matolcsy Ádám úgy nyilatkozott erről, hogy „egy közbeszerzésen való győzelem minden, csak nem ajándék”, nagyon kemény feltételeknek kell megfelelni hozzá.
https://atlatszo.hu/2019/04/23/matolcsy-adam-porsche-911-targakat-gyujt/
butan
butan 2020. 07. 30. 10:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#6194
Kíváncsi is vagyok hogy mikor használja újra ezt a nickjét.
badsector1
badsector1 2020. 07. 30. 07:45
Előzmény: #6187  czm
#6193
Nehezen ment az alany, az állítmány és a tárgy egyeztetése.
signal2
signal2 2020. 07. 30. 06:52
Előzmény: #6187  czm
#6192
Kb hasonló módszerekkel vezetik az országot már egy ideje. 
mezga_geza 2020. 07. 30. 01:55
Törölt hozzászólás
#6191
mezga_geza 2020. 07. 30. 01:38
Törölt hozzászólás
#6190
mezga_geza 2020. 07. 30. 01:35
Törölt hozzászólás
#6189
butan
butan 2020. 07. 30. 00:50
Előzmény: #6187  czm
#6188
Lehet hogy amikor ezt írtad már kicsit támolyogtál és mellé sikerült kattintani. Olyan mintha nem ebbe a topicba való lenne. A tartalma is elég súlyos de az állapotodra tekintettel ezt nem feszegetem.
czm 2020. 07. 30. 00:16
#6187

ennek az egesz indexes, sorosos, libsi-ngo-7.c ferto mizerianak a lekezelese nem bonyolult amugy
--
hirszerzes+titkossz ra kell allitani, hogy a megfelelo magyaro-i ngo(ugye ahol van egy kontakt-osszekoto szemely index-media-momentum fele)-nak kuldjenek kajmanrol/ bahama vagy barmilyen antillas-hollandos illetosegu penzintezeten keresztul trust vagy kodos-homalyos de logikusan kapcsolodo feltol x millio eurot jol idozitve esemenyhez/szandekhoz kapcsolodoan, uzenet: 'bedankt'
utana meg nyilvanosan boritani kell, hogy offshore, penzmosas, bunszervezet, ngo fedoszervezet, allamba beavatkozas, stb..
ami meg a birosag - hollandia es eu-s vezetes erintettseg okan eu-s intezmeny se targyalhassa az ugyet, mivel erintett - bunszervezet az egesz stb... 7es cikkely azonnal kisiklik es vegervenyesen
vazlatosan kb
--
lenyeg, hogy vedekezesbol nem lesz elore, csak agonia-kinlodas
szep leanyalom, hogy majd felepitjuk magunkat, meg fejlesztesre figyelunk es majd kirugja magat es felall a rendzserunk..
ez igy nyogvenyelos lesz es torekeny
--
szoval a lenyeg, hogy fel kell epiteni egy aktiv szalat, amit teriteni kell sajtoban
hazai iranyba is jo, foleg ha migri+soros tema elhal, ez hozza majd stabilra a kov 2/3ot
lenyeg hogy fel kell epiteni
igazandibol nem kell sokat epiteni, csak a valosagot kene feltarnia titkossz-nak
--
persze hogy mi a mozgaster meg valos esemenyek szovevenye, azt mar belulrol a politika meg a donteshozok latjak
geza77
geza77 2020. 07. 25. 11:32
#6186
Varga: Nézz a szemembe és mond, hogy nem gyengíted tovább a forintot!!!
Matolcsy:
https://www.kapwing.com/videos/5f1bfbad52ddda00150ae61e
geza77
geza77 2020. 07. 25. 10:59
Előzmény: #6184  geza77
#6185

eurhuf   -39,19%       jelenleg  345,835ft           euron     -17,91%   ha ennyit gyengültünk volna azóta ez lehetne most a forint árfolyam:   292,416 FT/EUR
eurhrk    -0,72%    ha ennyit gyengültünk volna azóta ez lehetne most a forint árfolyam:     249,78  FT/EUR
Eurczk   +20,04%  ha ennyit ERŐSÖDTÜNK volna azóta ez lehetne most a forint árfolyam:  205,98  FT/EUR
Én nem tudok csehül, szóljatok nekik, hogy amit ők csinálnak az nem tesz jót a gazdaságnak!
Nehogy bajuk legyen belőle.
Ha tovább csinálják ilyen rosszul nagyon le fognak maradni!
valoigaz 2020. 07. 25. 09:19
Előzmény: #6182  valoigaz
#6183

Tehát bőven 80% fölött vagyunk most is ha korrektül számolunk és nem hazudjuk el a tényeket!
Azt meg, hogy amikor a leánycég tartozik az anyacégnek, (ezeket a hiteleket is beleszámolták a 2010 előtti államadósságba, de azóta egy új EU. szabályrendszernek köszönhetően, már kikerültek ezek a hitelek a rendszerből) ne számoljuk bele, mert ha ezeket a hiteleket is beleszámolnánk és mindent a 2010 előtti számítások szerint számolnánk, akkor már közel lehetünk ma a 100%-os államadóssághoz.
Tehát a fidesz alatt még romlott is az államadóssági mutató.
valoigaz 2020. 07. 25. 09:11
Előzmény: #6180  sasa44
#6182

+ a devizatartalékunk 2010-ben bő 8 milliárddal több volt, meg volt egy 3000 milliárd mnyp. így bőven közelítünk a 40000 milliárdos adóssághoz ezeket is hozzá adva.
Tehát a fidesz a 2010-es majd duplázta!
butan
butan 2020. 07. 25. 09:10
Előzmény: #6179  sasa44
#6181
viccnek mondjuk elég jó
sasa44 2020. 07. 25. 09:05
Előzmény: #6179  sasa44
#6180
Június végére 31 853,3 milliárd forintra emelkedett a központi költségvetés adóssága, ez 2171,3 milliárd forinttal volt magasabb a tavaly év véginél – derül ki az ÁKK statisztikájából. A jelentős növekedés nem véletlen, hiszen a költségvetés több mint 1800 milliárd forintos hiányt halmozott fel ebben az időszakban, amit meg kellett finanszírozni.A 30 ezer milliárd forint feletti adósság természetesen új csúcs, a kormány konvergencia programjában az idei évre becsült 47 ezer milliárdos GDP 67,8 százaléka a tavaly év végi 66,3%-kal szemben. Ráadásul a konvergencia programban még 3%-os gazdasági visszaeséssel számolt a kormány, miközben épp a napokban ismerte el Varga Mihály pénzügyminiszter, hogy ennél nagyobb, akár 5-6%-os is lehet a recesszió.
sasa44 2020. 07. 25. 09:01
Előzmény: #6178  czm
#6179
Ez most vicc, vagy komoly?
czm 2020. 07. 24. 23:33
#6178

Megkesve bar, de Isten eltesse Matolcsy Gyorgy Urat!
Meg sok jo egeszsegben eltoltott, aktiv evet kivanok!
geza77
geza77 2020. 07. 24. 18:31
#6177

erről a képről jutott eszembe a kancsesz
ha szeretett volna ő is a helyes irányt vinni, csak ezért nem sikerült neki?
https://www.kapwing.com/videos/5f1b0a74802a8600157ba285
valoigaz 2020. 07. 24. 07:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#6176
Húzz a francba innen! Börtönben a helyed, bűnöző vagy!
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 07. 24. 07:11
Előzmény: #6173  valoigaz
#6175
Trükkök százai.
gaelchop 2020. 07. 24. 07:10
Törölt hozzászólás
#6174
valoigaz 2020. 07. 24. 06:58
Előzmény: #6172  valoigaz
#6173

Szokásukhoz híven megy a hazudozás, kiderül, hogy sunyiba veszik föl a hiteleket, tényleg ekkora szarban van az államkassza, hogy titkolózni kelljen a források bevonásáról.
Még azt is el tudom képzelni róluk, hogy fondorlatos trükkökkel is veszik föl a hiteleket úgy, hogy eltitkolják azokat a közleményeikből.
Mondjuk Varga már a GDP. 8-10%-os hiányát sejteti, az azért úgy elég kemény 3000 milliárd lenne.
Az első félévi több mint 1800 milliárd alapján simán ki is jöhet év végére..
Elég kemény megszorításokra lehet ez alapján készülni.
valoigaz 2020. 07. 23. 20:08
#6172

"Rövid idő alatt akár 10 milliárd eurónyi devizalikviditást is elő tud teremteni Magyarország a nagy nemzetközi jegybankokkal kötött repo és swapügyleteknek köszönhetően – hangsúlyozta csütörtökön az MNB, amikor az EKB-val kötött 4 milliárd eurós repo megállapodást bejelentette. Rövidtávon nem okoz piaci feszültséget a magyar devizatartalék szintje, így elsősorban üzenetértékű lehetett a lépés: demonstrálni akarhatta a jegybank, hogy szükség esetén elő tud még teremteni forrást."
Nem értem ezt a bandzsát, mitől tart ennyire, hogy ezt hangoztatni kelljen.
Attól tartok, hogy üres lehet a kassza ha már hangoztatni kell, hogy rendben van..
igaz néhány hete még hangoztatta a 2-3%-os növekedést is, ma meg már világos, hogy nem jött be neki.
Érzi, hogy bajban van.
geza77
geza77 2020. 07. 03. 15:28
Előzmény: #6170  geza77
#6171
mint ezek az "értelmesen elköltött adóforintok. Szerintem több ment ilyenre, mint értelmes dologra.
https://www.kapwing.com/studio/editor/layer/46ee676a-1826-45e3-9f8f-dc3e23cd1730https://www.kapwing.com/videos/5eff31ac34318b00130ea393
délpesten budaörsön tele volt kijárási korlátozással minden plakáthely. unalmamban számoltam a rekord 600 méteren belül nekem 21db volt
geza77
geza77 2020. 07. 03. 15:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#6170

ez az összeg is a koronavírus elleni küzdelemre megy, ez is része
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 07. 03. 13:56
Törölt hozzászólás
#6169
geza77
geza77 2020. 07. 03. 13:04
#6168

ezt találtam valahol közzéteszem:
Tegnap futottam össze ezzel a hirdetéssel az utakon, magyarázni nem is kell:

Minden eshetőséggel számolva, beírtam a várakozásokat:
https://www.kapwing.com/videos/5eff0ffa1eb70000150cdc15
geza77
geza77 2020. 07. 01. 14:19
#6167

A magyar munkáltatónak jó a gyenge forint?
Egy exportra termelő multi vezetőjének valóban jól jön a forintgyengülés, de a hazai piacra termelőnek, főként hogyha importál is, nagyon rossz. A forintleértékelődés és az infláció miatt ráadásul bérnyomás alá kerülnek a munkáltatók, függetlenül attól, hogy mivel foglalkoznak.
A magyar munkavállalónak jó a gyenge forint? Egyértelműen hamis állítás. Az importcikkek drágulása miatt megnőnek a megélhetési költségek, ennek legegyértelműbb megnyilvánulása a benzinár változása.

A Magyarországon befektető külföldi cégnek jó a gyenge forint? 
Igen, ez így van.

Az importtal foglalkozó külföldi vállalkozó számára rossz a gyenge forint?
Igen, ..
A magyar turistának külföldön rossz a gyenge forint? Ezzel az állítással aligha lehet vitatkozni.



A magyar turistának itthon jó a gyenge forint? Nem. A forint leértékelődésétől nem lesznek olcsóbbak a szállások, ennek éppen az ellenkezője igaz. Egyrészt mert a külföldi alapanyagok megdrágulnak, és ez máris megmutatkozik például az éttermi árakban. Emellett megnő a (hazai és külföldi) kereslet a magyarországi szállások iránt, és ez felveri az árakat. Ez jó a szállodának, de rossz a magyar nyaralóknak.
A külföldi turistának itthon jó a gyenge forint? Igen, neki jó. Kérdés, hogy mikor lehet újra a jelenlétével számolni.
https://qubit.hu/2020/04/03/nem-tudni-meddig-zuhan-meg-a-forint-de-az-biztos-hogy-a-366-forintos-euro-nem-tesz-jot-az-orszagnak?_ga=2.187050912.948972900.1585976243-1718364806.1573560291&fbclid=IwAR1LdiRbuFNJZxJGzKNMP49u5EAu2c-eBEGH-CSdY6PmaEkKY3752gMBePo
impudent 2020. 07. 01. 13:32
Előzmény: #6152  franc0
#6166
Döntéshozó fejével ?
A döntéshuzónak nem az a feladata hugy konzerválja a jelenlegi szar helyzetet és tovább kihasználja a magyarukat az állandó leértékeléssel.
A másik pedig hugy a leértékelni mindönki tud és ez egyáltalán nem jó az urszágnak.
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 07. 01. 13:18
Törölt hozzászólás
#6165
valoigaz 2020. 07. 01. 12:57
#6164

Érdekes, hogy két hete még minden elemző 340-360 közötti árfolyamot várt. Ez nem jött be nekik, most egy kicsit feljebb tolták 350 fölé jelezve, hogy az MNB-nek már nem felel meg a 350 alatti árfolyam.
Néhány nap múlva ismét feljebb teszik majd az árfolyamot és meg is magyarázzák, hogy miért nem várnak további gyengülést... azután ismét megyünk még feljebb és közben mosolyogva olvassuk az elemzői véleményeket.. (én legalább is így teszek)
Ja! előtte meg mindenki 310-330 utána meg 330-340 ebben az évben, de 2021-ben ismét vissza megyünk 320 alá és a többi baromság.. röhej!
dt7
dt7 2020. 07. 01. 12:24
Előzmény: #6159  duronorbert
#6163
Régi motoros Csoli (régi tapasztalt fórumos),forintból mindig csak annyit tarts ami a hétvégi bevásárlásod fedezi:))kb így szólt és akkor kb 300 körüli euro és 250 körüli dodó volt.
franc0 2020. 07. 01. 12:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#6162
Mit exportálsz?
Vagy olyat termelsz, ami importot vált ki?
Ha egyik sem, akkor te is hozzájárulsz a forintgyengüléshez, hisz nyilván import autód, mobilod van.
Ezeket "vállalkozóként" illene tudni.
Meg azt is, hogy a terméked értékét nem a munkaórák mennyisége határozza meg.
Nem kötözködöm, éppen ingyen oktatást tartok. Más ezért fizetne.
A tanulatlanság már nem menő.
valoigaz 2020. 07. 01. 12:23
Előzmény: #6159  duronorbert
#6161

Az eu. szétesésének veszélye szerintem nem fenyeget, ezt csak itt próbálják beetetni a fejekbe.
Az angolok sem fognak sokáig örömködni az eu.-n kívül.
Ők abban vannak még, hogy semmi nem fog változni és ugyanúgy kereskedhetnek majd az eu.-val mint eddig. Ez az ami nem egészen így lesz.
Usd-ben számol a világ ez igaz. Az usa olyan helyzetbe lavírozta magát, hogy két lehetősége maradt, vagy több dollárt ad a piacra és ezzel gyengíti a dollár erejét vagy nem ad többet, és igaz, hogy átmenetileg ez még mindig dollár erőt jelentene, de több piacot is arra kényszerítene, hogy át álljon más elszámolásra, ennek szintén dollár gyengülés a vége.
Előbb utóbb a piac fog összefogni az usa ellen, ha továbbra is kevesebb dollárt hagynak a piacon.
valoigaz 2020. 07. 01. 12:08
Előzmény: #6159  duronorbert
#6160

Az, hogy mi a jó megoldás azt mindig utólag látjuk.
duronorbert 2020. 07. 01. 11:48
Előzmény: #6158  valoigaz
#6159
Az EUR-tól kicsit az eurózóna szétesése miatt tartottam. Ezzel szemben az USD gyengülésével én is számoltam a sok kinyomott pénz miatt, viszont USD-ban számol el a világ, ezért gondoltam hogy talán nem engedik esni nagyon.
Ettől függetlenül a fő kérdés az lenne, hogy a havi jellegű deviza megtakarítás mennyire lehet kifizetődő rövid/közép távon.
valoigaz 2020. 07. 01. 11:39
Előzmény: #6156  duronorbert
#6158

Szia.
USD. nálam kizárt, én nagyon gyengülni várom a jövőben.
CHF. kérdésben bizonytalan vagyok, de biztosítási célnak megfelelő lehet.
Nálam a vezető devizák közül az eur a befutó a németek precizitása és szigorú felügyelete miatt.
A forintnál az eur szerintem sokkal jobb és biztonságosabb.
Az euró alapú befektetésekre számos lehetőség nyílik bármelyik eu. tagállamban, alacsony kockázattól a legvadabbig.
(az usd-től én szabadulnék)
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 07. 01. 11:31
Törölt hozzászólás
#6157
duronorbert 2020. 07. 01. 11:24
#6156
Sziasztok,
Érdeklődnék, ki hogy látja, érdemes-e még ezen a szinten EUR/USD/CHF vásárlás, akár havi megtakarítás formában? Jelenleg 350-es átlagáram van EUR-ra, kb. 315 USD-ra. Vagy jobbnak látjátok összevárni egy-egy nagyobb "pakkot" kedvező árfolyam esetén?
valoigaz 2020. 07. 01. 11:06
Előzmény: #6152  franc0
#6155

Az az igazság, hogy 2010 után az Orbán kormány gazdasági fordulatot hajtott végre. A magyar  világpiapiaci normák alapján működő gazdaságot lerombolták és áthelyezték egy haverokra, korrupcióra épített új gazdasági alapokra. Ennek köszönhetően omladozik az egészségügy, oktatás, nyugdíjrendszer.
A forint hanyatló értéke is jól mutatja, hogy az elrontott gazdaságpolitika következményeit a magyar emberek fizetik folyamatosan.
Az egész magyar gazdaságot a hatalmas mennyiségű beáramló tőke ellenére, olyan alacsony értékkibocsájtóvá tették, hogy versenyképtelenné váltunk a nemzetközi piacokon.
Némelyik fideszes politikus nyilatkozatából is érezhető a kiábrándultság, bizalom vesztés. Érzik, hogy valamit nagyon elrontottak.
franc0 2020. 07. 01. 10:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#6154
Te mit tettél azért, hogy ez ne így legyen?
Mármint azon kívül, hogy 10:49-kor munka helyett egy fórumba írogatsz?
Alapítottál egy gyógyszercéget netán? Vagy IT?
Dumálni, meg beleülni a tutiba, az a legkönnyebb.
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 07. 01. 10:49
Törölt hozzászólás
#6153
franc0 2020. 07. 01. 10:45
Előzmény: #6150  valoigaz
#6152
Sokáig én is dühös voltam emiatt, teljesen jogos amit érzel.
Aztán megpróbáltam elgondolkodni a döntéshozó fejével, a versenyszektorbeli tapasztalataim, érzéseim alapján.
Ma ebben az országban él 10 millió ember, ebből 4 millió dolgozik, ebből kb. 1 millió aki érdemi hozzáadott értéket termel, ennek pedig a fele, kb 500 ezer ember aki nemzetközi szinten versenyképes.
Mivel egy nyitott piacon a deviza értékét végső soron a lakosság termelőképessége adja, ezért nincs is más lehetőség, mint a folyamatos leértékelés, hiszen Magyarország versenyképtelen nemzetközi szinten.
Ez az igazság.
valoigaz 2020. 07. 01. 10:21
#6151

Ha jól értelmezem Matolcsy pontjait, akkor neki nincs árfolyam célja.
Az MNB. elnökének most szülési céljai lettek úgy hirtelenjében!
Bebaxna ha ezek elkezdenének itt még szaporodni is!
valoigaz 2020. 07. 01. 10:08
#6150
"A gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak" – mondta Orbán Viktor a Hír Tv-nek adott exkluzív interjújában. A hír szerint annak idején a miniszterelnök hosszan fejtegette, hogy a forint gyengítésével tulajdonképpen "ellopják a pénzt az emberek zsebéből", mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér. A pártvezető szerint a kormánynak a forint gyengítését célzó utalásai és kísérletei a középkori királyok módszeréhez hasonlíthatóak, amikor is az uralkodók a pénzek nemesfémtartalmát próbálták meg minimálisan csökkenti, elcsalva azok értékéből."
Azóta már tudjuk, hogy Matolcsy-val karöltve lopják a magyar embereket.
valoigaz 2020. 07. 01. 06:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#6149

Én 2018 választásoktól számolom, rögtön utána kezdték gyengíteni a forintot.
305-310-körül volt akkor, de volt ez majd 370-is, ez akkor itt egy  20%os gyengülés volt! Most vissza csúszott egy kicsit 15%-ra. Valahol a kettő között lehet az igazság, úgy 8-9%-os éves gyengüléssel.
A jövőben is folytatni fogják ezt a folyamatot, ahol az éves 8% úgy 25-30 forint gyengülést jelent, kedvező piaci hangulatban. Kedvezőtlen esetben, nincsenek határok a forint gyengülése előtt.
valoigaz 2020. 07. 01. 05:54
Előzmény: #6142  franc0
#6148

"A kormány 2020-ban 353,8-as, 2021-ben 356,6-os átlagárfolyammal számol."
Ha ők ilyen árfolyammal számolnak, akkor jó szokásuk szerint erre még bőven rá kell dobni.
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 07. 01. 01:03
Törölt hozzászólás
#6147
signal2
signal2 2020. 07. 01. 00:06
Előzmény: #6145  franc0
#6146
A fogyasztói árak bizony emelkedtek. Én dupla áron találok kőművest, burkolót, villanyszerelőt, mint 5 éve. 900 Ft-ért veszem a kenyér kilóját, 250-ért a gombóc fagyit.
A headline infláció nem emelkedett csak, ami szákomra rejtély.
franc0 2020. 06. 30. 22:33
Előzmény: #6144  geza77
#6145
Mióta a világ minden jegybankja letolta a gatyát és ennek ellenére nem emelkednek a fogyasztói árak, a jegybankárok szerepe a kormánypincsi/bohóc szerepre csökkent.
Bármely végzős makroközgazdászt oda lehet ültetni 4,5 átlag felett.
Mondjuk ilyen szempontból relatíve jól állunk, nekünk fenegyerekünk van, J. Powellt így ránézésre p*** ügyeivel zsarolhatják, egy csepp karizma nem sok annyi sincs a csávónak.
geza77
geza77 2020. 06. 30. 22:25
Előzmény: #6141  Zsimo
#6144
biztos ütőset, a tegnapi karosszékes képét látván úgy érzékelteti mintha  mindenki felett állna az univerzumban
geza77
geza77 2020. 06. 30. 22:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#6143
sajnos hibátlan amit írtál, nekem a végéről hiányzott még : a kilátástalanság jutott fejembe
franc0 2020. 06. 30. 21:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#6142
Min csodálkoztok?
A kormány 2020-ban 353,8-as, 2021-ben 356,6-os átlagárfolyammal számol.
Ezt kell beállítani a jegybanknak. Kérdés?
Én is longoltam az EURHUF keresztet 350 alatt.
Zsimo
Zsimo 2020. 06. 30. 21:06
Előzmény: #6139  geza77
#6141
Vajon mit szívhat Eltolcsy? Kérek belőle!!!!
wawa1 2020. 06. 30. 20:56
Törölt hozzászólás
#6140
geza77
geza77 2020. 06. 30. 20:17
#6139

Magyarország is egy kis tigris, de még nincsen foga csak szopik.
https://hirklikk.hu/kozelet/szingapuri-alom-osztrak-valosag/362963
Tagore
Tagore 2020. 06. 30. 15:08
#6138
Furkeszportyazo
Furkeszportyazo 2020. 06. 30. 14:30
Előzmény: #6134  kjanek
#6137
"Próbálnak ezek full hülyének nézni mindenkit."
Sajnos kellő alappal. Azt lehet annak nézni aki hagyja. 
Seismic
Seismic 2020. 06. 30. 12:27
Előzmény: #6116  Seismic
#6136
Azt olvastam, hogy ezt meg megtoljak + 20 milliarddal...ugye ebbol mar kijonne egy dupla nyugdij, vagy osztondij..de lehet csak en vagyok tul felvilagosult..bar alap uleti tetel, hogy a mosodahoz kell szennyes is
valoigaz 2020. 06. 30. 12:24
Előzmény: #6134  kjanek
#6135

Az eur. mindenképp jobb választás mint a forint.
Viszont deviza számláról is csak kifelé szabad utalni és befektetni, ezeknek még egy centet sem szabad a kezük közelébe adni.
kjanek
kjanek 2020. 06. 30. 12:11
Előzmény: #6131  valoigaz
#6134
Pontosan. Lesz még itt pöszén nézés az MNB-ben ha a hülyének nézett emberekről kiderül hogy nem is olyan hülyék és tömegesen váltják a MÁP Plusz-ban eddig lekötött forintjaikat EUR-ra vagy bármi másra. Most komolyan, ha ezt a forint gyengítéses játszadozást tovább folytatják senki nem fog már állampapírt vásárolni sokkal jobban járnak EUR-al USD-vel. MÁP Plusz indulásakor még 325 körül volt 1 EUR 2024 év közepén mennyi lesz 450 vagy 500? Próbálnak ezek full hülyének nézni mindenkit.
valoigaz 2020. 06. 30. 11:40
Előzmény: #6132  Peti84
#6133

Devizahitelt kell fölvegyenek újra, amint ez megjelenik a sajtókban az beismerése lesz annak, hogy nagy kakiba vannak. Tökmindegy, hogy minek fogják nevezni zöldkötvény vagy bármi más lehet a neve, de attól ez devizahitel lesz.
A pénzek kiáramlásával, erős nyomás fog helyeződni a jegybankra újabb devizahitelek felvételére.
Peti84
Peti84 2020. 06. 30. 11:33
Előzmény: #6131  valoigaz
#6132
Ha megindul a kivételi roham a devizatartaléknak nagyon gyorsan vége lesz..... akkor fog igazából bedurvulni a helyzet. 
valoigaz 2020. 06. 30. 11:30
#6131

Szűk környezetemben rokonok, barátok is többen siránkoznak, ( figyelmeztettem őket)  hogy átverték őket az állampapírokkal az éves fordulónál kiveszik és eur-ra váltják.
Érik a pofon nagyon, kérdés mit fog bírni a devizatartalék.
Egészen az év végéig folyamatos állampapír kivétekre számítok, érdemes lesz figyelni az állomány alakulását. Szerintem az igazi csapások a forintra még csak most fognak következni.
valoigaz 2020. 06. 30. 11:20
Előzmény: #6127  signal2
#6130

Hazudnak!
Az összes ksh. által közölt adat hamis, nem valós adatok.
Az adatok mögött trükkök ezrei vannak ami alapján el tudják tüntetni a valós adatokat.
Gazdasági teljesítmény nincs, ez is jól látszik abban, hogy béreket, nyugdíjakat nem tudják emelni a forint gyengítése nélkül.
MichaelWittman 2020. 06. 30. 10:35
Törölt hozzászólás
#6129
MichaelWittman 2020. 06. 30. 10:32
Törölt hozzászólás
#6128
signal2
signal2 2020. 06. 30. 10:31
Előzmény: #6120  valoigaz
#6127
Azt továbbra sem tudom, hogyan sunnyogják el, hogy mindez megjelenjen az inflációban, ami logikus következménye kell, hogy legyen mindezeknek.
Érzésem szerint súlyos módzsertani hibák vannak az infláció számításában.
_Macika_
_Macika_ 2020. 06. 30. 10:09
#6126
rockmaster 2020. 06. 30. 09:20
Előzmény: #6119  geza77
#6125
Ehhez hozzáteszem, hogy gyenge társadalmat is csak gyenge vezetők akarhatnak!
gujo
gujo 2020. 06. 30. 08:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#6124
Helyesen "libsi"
Peti84
Peti84 2020. 06. 30. 08:50
Előzmény: #6122  István500
#6123
Talán egyszer Ő is sorra kerül....
István500 2020. 06. 30. 08:47
#6122
Matolcsyn van elol a kolomp, es szep lassan ballagnak utana a birkak a vagohidra. 2022
valoigaz 2020. 06. 30. 08:37
Előzmény: #6120  valoigaz
#6121
393-nak nálam már csak az ideje a kérdéses.
valoigaz 2020. 06. 30. 08:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#6120

Az nálam 369.5 fölött volt valamivel és onnan fordult vissza egy egészséges korrekció erejéig.
Az egy túlságosan gyors emelkedés volt, ezért volt kénytelen az MNB. hirtelen kamatot emelni.
Mostanra már a vállalati szektor is 350-360 közötti árfolyammal számol, (beárazódott a gyenge forint) így az MNB.-nek már fájt a 350 alatti árfolyam.
Az, hogy már elfogadott lett a 350-360 közötti árfolyam a gazdaság szereplői között, ez most egy új lehetőséget teremtett az MNB.-nek a forint további óvatos leértékelésére.
354-környékén volt az árfolyam a kamatcsökkentés hatására amikor szóbeli, sunyi intervencióval jelezték a piac és a gazdaság szereplői számára, hogy további kamatcsökkentés jöhet.... Ez csupán azt jelenti, hogy már a 350-360 közötti árfolyam is túl erős nekik az MNB. még mindig szintet akar lépni fölfele.
A magyar gazdaság túlságosan magas állami szerepvállalással működik, ennek folyamatosan emelkedő és egyre nagyobb költségei vannak. A lukakat foltozgatni kell, ehhez egyre több pénzre van szüksége az államnak, e-miatt is további forintgyengülésre számítok amiben lehetnek majd a jövőben eléggé hektikus, nagy kilengésű mozgások, amelyeket egy esetleges világgazdasági környezet kedvezőtlenné válása még súlyosabbá tehet.
Szerintem a magyar befektetésekben és a forintban nincs sztori és nem is lesz a jövőben sem, így mindenképpen kerülni kell, mindenkinek saját lehetőségei szerint.
A rossz befektetésekből, amit még a rossz környezet is támogat, szerintem minél előbb meg kell válni.
Ha rápillantunk a Bux 2008-as válság előtti csúcsára és a mostani 2019-20-as legmagasabb csúcsára, akkor szépen kirajzolódik, hogy a befektetőknek összességében semmit nem hozott, mivel e-közben a forint is hatalmas értékvesztést szenvedett.
Összességében, aki mondjuk euróban kamatoztatta a pénzét, valószínűleg jobban járt mint a részvényekkel a forint hatalmas értékvesztése miatt.
Ameddig a magyar vállalati értékekbe nem árazódik be a növekedés, addig a jobban-teljesítünk csak blabla.
A vállalati értékek mindig világos választ adnak az adott ország gazdasági állapotára. Érthetően, minden vállalatnak van egy piaci értéke, amennyiben ezek a vállalati értékek tartósan növekedni tudnak, akkor az adott ország is növekedési pályán van.
A Bux-ból leszámítjuk a forint gyengülését és világosan kirajzolódik, hogy valójában a legjobb esetben is csak a stagnálásig jutott a magyar gazdaság, így én egyre pesszimistább vagyok a forint és a magyar gazdaság jövőjét illetően is.
Peti84
Peti84 2020. 06. 29. 22:34
Előzmény: #6113  Törölt felhasználó
#6118
Ez maga a gáz....
wawa1 2020. 06. 29. 22:18
Törölt hozzászólás
#6117
Seismic
Seismic 2020. 06. 29. 22:07
Előzmény: #6112  Seismic
#6116
Kb 90.000 Ft/'ert magyar allampolgar/ev 
Seismic
Seismic 2020. 06. 29. 22:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#6115
Nem jott ki a 8-as..
pitcairn2 2020. 06. 29. 21:54
Előzmény: #6109  valoigaz
#6114
attól tartok, hogy félreértjük egymást...
Törölt felhasználó 2020. 06. 29. 21:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#6113
Nincs ott gáz. Csak a saját céljaiknak rendelik alá az árfolyamot. 
Seismic
Seismic 2020. 06. 29. 21:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#6112
M1 es origo..tobb birosagi vegzes hirhamisitasrol, kozpenzbol...persze a matrix ota tudjuk, hogy kevesen viselik el a valosagot, neha egyszerubb sotetsegben elni. Csak kicsit bosszanto, hogy a mesemondasra tobb jut, mint az egeszsegugyre
wawa1 2020. 06. 29. 21:44
Törölt hozzászólás
#6111
valoigaz 2020. 06. 29. 21:17
Előzmény: #6109  valoigaz
#6110

Na persze devizahitel után is azonnal futottak...
9000 milliárd van az embereknél, ha észbe kapnak és elkezdik kivenni, devizára váltani, akkor a f...ra sem lesz elég a 28 milliárd devizatartalék.
A forint olyant gyengülhet, hogy csak kapkodjátok a fejeteket az árfolyamok láttán..
valoigaz 2020. 06. 29. 21:12
Előzmény: #6108  pitcairn2
#6109

Baszki, te mit nem értesz ezen?
Nekünk kellett egyedül emelni válságban az egész Eu.-ban!
pitcairn2 2020. 06. 29. 21:07
Előzmény: #6106  valoigaz
#6108
az a "mindenki kamatot csökkentett" már kb. 2008 óta tart...
geza77
geza77 2020. 06. 29. 21:07
Előzmény: #6102  geza77
#6107

pedig a kiseszközverő kanyarbanelőző mindenkiahátunkatnézi 1 hete azt mondta, hogy az elmúlt 10év volt a legsikeresebb az elmúlt 100 évet tekintve.
Rossz belegondolni, mi lett volna ha nem lett volna ilyen sikeres ez a 10 év.
valoigaz 2020. 06. 29. 21:06
Előzmény: #6100  franc0
#6106

"Mato elvégezte a házi feladatot"
Ekkora devizabeáramlás, történelmileg is a legalacsonyabb régiós kamatok és egy világgazdasági száguldás közepette nem volt nehéz a házi feladat. kb. olyan ez mint az ötödik osztályosnak első osztályos feladatot adni.
A mostani válság arra is rámutatott, hogy mekkora zseni a Gyurka! Mindenki kamatot csökkentett egyedül az MNB kényszerült emelésre... Ez szerintem világosan rámutat arra, hogy mekkora balfasz ez a Gyurka.
pitcairn2 2020. 06. 29. 21:05
Előzmény: #6098  valoigaz
#6105
szóval akkor deregulálni, privatizálni akarsz és az állami újraelosztás radikális csökkentésének vagy az apostola?:)
pitcairn2 2020. 06. 29. 21:03
Előzmény: #6102  geza77
#6104
az, hogy egyfelől valószínűleg félreértesz... (a fene se védi azt ami itt folyik csak azt tartom röhejesnek amikor hasonlóan elcseszett rendszereket állítanak piedesztálra...)
másfelől pedig érdemes megvárni a folyamat teljes kifutását is... 
retrospektíve mindig okosabb az ember...
pitcairn2 2020. 06. 29. 21:01
Előzmény: #6099  signal2
#6103
az RTL Klub kb. azt adja le ami a tulajdonosok érdekeivel összhangban van
nem érdemes ezt idealizálni...
a kereskedelmi adó is lehet politikai szócső és nem népnevelésben, felvilágosításban hanem profitgenerálásban utazik... 
geza77
geza77 2020. 06. 29. 20:59
Előzmény: #6089  pitcairn2
#6102

igazad lehet, mindenhol inflálnak --->csak más mértékben.
Mi a véleményed az alábbi grafikonról?
https://www.kapwing.com/videos/5efa382b9831b300157de24f
ha nem látnád jól az elmúlt 10 év alatt eur/
huf   -35,1%
ron   -18,61%
pln   -14,5%
czk    -4,31%
hrk    -5,42%
MichaelWittman 2020. 06. 29. 20:53
Törölt hozzászólás
#6101

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek