Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2020. 03. 31. 20:19
Előzmény: #5758  Broafka_Ottokar
#5760
Pontosan. Bárhol van, bele kell venni!! Aki kimarad, lemarad, és az esés gyorsulni fog!!
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 20:10
#5759
Nagy Márton: V-alakú növekedés jöhet, 
meg a jelenlegi helyzetben a forint jól szerepelt a román devizához képest.
Most akkor a román deviza a mérce? 
.
https://azuzlet.hu/nagy-marton-v-alaku-novekedes-johet/
Broafka_Ottokar 2020. 03. 31. 20:07
Előzmény: #5757  Stiv
#5758
> "Hol lehet a vége?"
Az a trükk, hogy nincs vége, és pont az ilyen cikkek a bűnösek, mert asszisztálnak a lassú tűzön főzésben, folyamatosan reménnyel hitegetve, hogy majd fordulni fog. Hát nem fog, ezeknek minél gyengébb, annál jobb.
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 19:49
#5757
360-nál sem torpant meg a forint esése - Hol lehet a vége?
.
Történelmi mélyponton mindig nehéz jósolni, az utóbbi hetek hektikus piaci mozgásai után nagyon nehéz megbecsülni, hol lehet a forintgyengülés vége. Technikailag akár a 375-ös árfolyam felé is megnyílhat az út, de van olyan elemző, aki a 400-as euróárfolyamot sem tartja kizártnak. 
.
https://www.portfolio.hu/befektetes/20200331/360-nal-sem-torpant-meg-a-forint-esese-hol-lehet-a-vege-423146?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 19:45
Előzmény: #5755  valoigaz
#5756
valoigaz 2020. 03. 31. 19:18
Előzmény: #5754  Stiv
#5755
A pénz leosztást haveri körökbe legalizálni kell valahogy. A műtárgy sztori erről szól, szerintem ez így korrekt , így törvényesen is legális a pénzosztás.
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 19:12
Előzmény: #5750  Törölt felhasználó
#5754
Az MNB folytatja a műtárgyvásárlásokat !
.
A Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja ugyan lezárult, de a jegybank továbbra is vásárol műalkotásokat, most az ingatlanüzemeltető cége szerzett meg 45 darab Fajó János-művet, nettó 350 millió forintért.
.
https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/mnb-ingatlan-jegybank-mukincs-mualkotas-vasarlas.703280.html
pitcairn2 2020. 03. 31. 19:09
Előzmény: #5744  Drian875
#5753
tán az MNB monetáris politikáját kellett volna ekézni az ellenzék által tolt jobbára súlytalan "ügyek" helyett... 
pitcairn2 2020. 03. 31. 19:08
Előzmény: #5750  Törölt felhasználó
#5752
nem olyan egyszerű az, mivel aranyparitáson az euró és a többi fiat-izé is zuhanórepülésben van...
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 19:04
Előzmény: #5749  Stiv
#5751
Ilyen forintnál a franc se tudja, hogy mi lesz az ingatlanárral is. 
.
Itt szép lakásárak vannak..+5 millió kocsibeálló. Amíg épül (t) ráraktak vagy 10-15%... 
https://lakopark.ingatlan.com/sunshineresidence
Törölt felhasználó 2020. 03. 31. 18:26
#5750
Éljen Orbán! Éljen az operatív törzs! 
A mi kipcsák forintunk 1000-es eur/huf árfolyamig fog erősödni! 
A benzin is óccsóbb! A gyurcsótinál 330 volt, most 300!
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 17:10
Előzmény: #5748  Stiv
#5749
Takarítsunk meg forintban, már lassan 40 forint a bukó az állampapír pluszon. ( 322-361)
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 17:03
Előzmény: #5747  Stiv
#5748
Nem hiszem el, hogy 360-nál se áll meg ez a sz@r.
Stiv
Stiv 2020. 03. 31. 17:02
#5747

A retek mindenit már.361
CDow 2020. 03. 31. 13:34
#5746
Matolcsy tényleg zseni, meg a Nagy Márton is
_Macika_
_Macika_ 2020. 03. 31. 13:23
#5745
13:13
sohasem volt retolcsy
itt a vége fuss el véle
Drian875
Drian875 2020. 03. 31. 13:20
#5744

360 felett, ATH, ismét és már fel sem tűnik senkinek.
.
Idézet Orbántól:

"A forint gyengülése Orbán eszmefuttatása szerint azt jelenti, hogy tulajdonképpen "ellopják a pénzt az emberek zsebéből", mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér. A pártvezető szerint a kormánynak a forint gyengítését célzó utalásai és kísérletei a középkori királyok módszeréhez hasonlíthatóak, amikor is az uralkodók a pénzek nemesfémtartalmát próbálták meg minimálisan csökkenti, elcsalva azok értékéből. Orbán leszögezte: "a gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak."
Forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20041108/orban-gyenge-forintot-csak-gyenge-emberek-akarhatnak-47441
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 03. 31. 08:48
#5743
Úgy látom ma meglesz a 360-as euró.
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 15:02
#5742
Szuperállampapír: sosem vettek még ilyen keveset a magyarok
.
Az eddig látott számok alapján is sejteni lehetett, ami már biztos: történetének leggyengébb hónapját zárta márciusban a szuperállampapír, a jegyzések alig érték el a 144 milliárd forintot.
.
Az ÁKK friss adatai szerint múlt héten a szuperállampapírból összesen kicsivel több, mint 26 milliárd forint fogyott, ezzel nemcsak fennállásának legrosszabb heti, hanem legrosszabb havi adatát is maga mögött tudhatja a MÁP+.
.
A múlt heti gyenge kereslet mellett a márciust 144 milliárdos jegyzéssel zárta a papír (a fennmaradó 1-2 nap a hónapból már nem sokat javít a statisztikán), ilyen gyenge hónapja a tavaly júniusi indulása óta nem volt a konstrukciónak.
.
https://www.portfolio.hu/befektetes/20200330/szuperallampapir-sosem-vettek-meg-ilyen-keveset-a-magyarok-422976
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 14:55
#5741
A világ összeomlik körülöttünk, de a magyar gazdaság növekedni fog?
.
Meglepő előrejelzéssel rukkolt elő a napokban a Magyar Nemzeti Bank. A kedden nyilvánosságra (de március 19-ei állapot alapján készült) dokumentumban azt jósolja a jegybank, hogy koronavírus-világjárvány ide vagy oda, idén bő 2 százalékkal nő a magyar gazdaság.
.
A jegybanki előrejelzés számai alapján
  • a járvány pár hét múlva véget ér (holott csütörtökön a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, szerinte csak idén júniusban-júliusban tetőzik a kór, és a világ legnagyobb részén is még gyorsul a járvány),
  • alig lesznek elbocsátások (a miniszter szerint csak márciusban 30-40 ezren veszítik el munkájukat, a következő hónapokban csak az a kérdés, hogy hány százezernél áll meg ez a mutató, és a pénzügyminiszter is egyre pesszimistább hangot üt meg),
  • és hogy az elmúlt években megfigyelt vágtató bérek idén is 10 százalék körüli mértékben nőnek.
.
Matolcsy György régóta képviseli azt a nézetet, hogy a várakozások annyira befolyásolják a tényleges gazdasági döntéseket, hogy egyre feljebb kell húzni a várakozásokat.
https://24.hu/fn/gazdasag/2020/03/27/koronavirus-magyar-gazdasag-mnb/

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek