Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 14:34
#5740

A hanyatló nyugat,
359,10
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 14:22
Előzmény: #5738  PusztaPutyin
#5739
A hanyatló nyugat pénze meg korlátlanul jöhet...  
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 03. 30. 14:17
Előzmény: #5737  Stiv
#5738
rákosipajtás is a hanyatló nyugattal jött mindig, csak visszatértünk ugyanoda
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 14:14
Előzmény: #5736  PusztaPutyin
#5737
A futóbolondnak hanyatlik az Eu ! 
....És a forint?
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 03. 30. 14:09
Előzmény: #5735  Stiv
#5736
Miért nem ment inkább írónak a nagy képeivel ez a nyommer? Szar író lenne és nem olvasnám, de mégiscsak kisebb kárt okozna mint így.
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 14:07
#5735
Matolcsy György: Erős a kockázat, nagy a lehetőség
.
Drámaian indult a 2020-as évtized, de a következő hét év, sőt az egész évtized is hasonlóan viharos lehet. A hét napsütéses évre következő hét borúsabb év mindig nehezebb, a kockázatok erősebbek, a kihívások nagyobbak. Cserébe a lehetőségek is nagyra nőnek, aki nyer, az nagyot nyerhet versenytársaihoz képest.
.
Az Európai Unió hanyatlása Ázsiához és az angolszász világhoz képest megállíthatatlannak tűnik.
.
Felértékelődik a hatékony állam és kormányzás, a gyors döntéshozatal, az innovatív vezetés és együttműködés a politika, az üzleti élet és a családok között.
.
Az nyer, aki elhiszi, hogy eljött a korlátlan erőforrások – adat, energia, pénz - ideje és azokat fenntartható, „zöld” módon használja fel.
.
https://novekedes.hu/mag/matolcsy-gyorgy-eros-a-kockazat-nagy-a-lehetoseg
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 10:08
#5734
Forint, te olcsó! – A pénzünk védtelen a világgazdaság viharaiban
.
A forint az elmúlt héten megjárta a poklok poklát, s amikor a bankközi piacról a devizakereskedők azt jelentették, hogy az euró árfolyama éppen csak egy hajszállal a 360 forintos szint alatt megállt, az elemzők felsóhajtottak: stabilizálódott a magyar fizetőeszköz. Azonban megkönnyebbülésre semmi okuk nem volt, megszólalt a miniszterelnök, és a 360 forintot máris elérte a kurzus. A Magyar Nemzeti Bank (MNB), mint eddig már annyiszor, csendben maradt, ami annak a biztos jele volt, hogy nem törődik a legfontosabb feladatával: a forint stabilitásának megőrzésével.
.
Az MNB egyértelmű jelét adta annak, hogy számára az a megnyugtató, ha gyengül a forint. Csak emlékeztetőül: egy esztendővel ezelőtt még 312-313 forintos volt a kurzus, ilyen mértékű zuhanást még az új típusú koronavírus megjelenése és a magyar gazdaság teljesítményének várható visszaesése sem indokolt. A hazai közgazdászok egy része osztja a jegybanknak azt az álláspontját, hogy a forint védelmében nincs szükség beavatkozásra, de korántsem azért, mert a gazdaságnak érdekében állna a magyar deviza rohamos elértéktelenedése; ennek sokkal racionálisabb okai vannak. Egyrészt az MNB Monetáris Tanácsát 2013 márciusa óta vezető Matolcsy György, a jegybank elnöke elszabotálja Magyarországnak azt a kötelezettségét, hogy hazánkban bevezetjük az eurót, amelyet 2004 májusában vállaltunk, amikor felvételt nyertünk az Európai Unióba. Ezért kötelező a kormánynak évről évre beszámolnia Brüsszelnek, hogy a felvételhez szükséges maastrichti követelményeket – az úgynevezett konvergenciaprogram végrehajtása révén – miképpen teljesítjük. Azonban a jelenlegi kormány még a csatlakozás céldátumát sem tűzte ki. Az elmúlt években – köszönhetően az uniós támogatásoknak – volt olyan esztendő, amikor beléphettünk volna az euróövezet előszobájába. Ha Magyarországon már az európai pénzt használnák, akkor a mostani nehéz időkben a forint árfolyamának szabadesésszerű elértéktelenedésétől nem kellene tartani. Még a koronavírus-válság előtt bejelentette a Magyarországnál gyengébb gazdasági teljesítményt nyújtó Románia, Bulgária, sőt Horvátország is, hogy megkezdi az előkészületeket az euró bevezetésére, a rendkívüli helyzet miatt azonban ennek időpontja minden bizonnyal eltolódik.
.
Az MNB az évek során, bűnös módon, mindig elmulasztotta emelni az alapkamatot, amelynek böjtjét napjainkban szenvedjük el, ugyanis most, amikor a hitelek kamatának mérséklése miatt csökkenteni kellene, nincs miből visszalépni. Mérvadó közgazdászok évek óta felhívják Matolcsy György és a jegybankárok figyelmét erre a veszélyre, de az intelmeik süket fülekre találnak.
.
https://168ora.hu/penz/forint-te-olcso-a-penzunk-vedtelen-a-vilaggazdasag-viharaiban-183528
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 10:02
Előzmény: #5732  Stiv
#5733
ez is szép ....
chfhuf 338
Stiv
Stiv 2020. 03. 30. 09:51
Előzmény: #5731  masseduction
#5732
Magyarország által kibocsátott devizakötvények
https://drive.google.com/open?id=1dbSEJz4r0mX9sLcod3Jqgcn-25BStngo
.
Semmit pozitív, harmatgyenge a forint
.
358,02
masseduction
masseduction 2020. 03. 25. 16:46
Előzmény: #5730  Stiv
#5731
Az a probléma, hogy nagy mértékű a dollárban denominált államadósság Magyarországon és az egész világon,  eredendően dollár hiány van. Ebből következik, hogy a dollárindex rendkívül magas, s gyengül a forint vele szemben.
Stiv
Stiv 2020. 03. 25. 11:14
#5730
Úgy látszik,hogy nulla erő van a forintban.
355
Stiv
Stiv 2020. 03. 25. 11:12
Előzmény: #5723  geza77
#5729
„A gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak"
Orbán 2004-es szavai beigazolódnak, s az emberek zsebéből veszik majd ki a pénzt az illetékesek.
-
-Ellenzékben mást beszélt ez is, már világosan látszik, hogy hiteltelen az egész ember. Ha ezek maradnak, akkor nagy átverés lesz az euró bevezetés is. Érdekes kérdés, hogy mi lesz addig az árfolyammal?
Stiv
Stiv 2020. 03. 25. 10:20
Előzmény: #5727  PusztaPutyin
#5728
Kár, hogy elvitték a swift gyártását, ha jól tudom ez már japánban készül. 
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 03. 25. 09:39
Előzmény: #5726  Stiv
#5727
Ami fényes eredmény a tipikus összeszerelő tevékenységhez képest. A 85 beszálló között olyanok vannak mint a Knorr bremse, Bosch, és más nagy magyar cégek az alföldről és Soroksári útról. Vannak kis cégek is, akik kárpit patentet fröccsöntenek, bajuszkapcsolót raknak össze. Az EU származás meg egy sor másik országot jelent. Úgyhogy igazad van, de akkorát nem túloztam.
Stiv
Stiv 2020. 03. 25. 09:33
Előzmény: #5725  PusztaPutyin
#5726
Az esztergomi autókban az európai alkatrész arány 80 százalékos, a Suzukinak 85 magyar cég a besszállítója.  Ez az arány volt pár éve...
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 03. 25. 08:59
Előzmény: #5724  Stiv
#5725
Itt csavarozzák össze.
Stiv
Stiv 2020. 03. 25. 08:54
Előzmény: #5722  geza77
#5724
Nagy mese a kimutatott  infláció, a valóságot úgy is mindenki látja. Hazánkban jóformán minden import, a mostani forint gyengülést se fogják benyelni. 
Az új autók se lesznek olcsóbbak, pl. a vitara  kb.1 millióval emelkedett tavaly óta, ez közel 30%-os emelés. 
Aztán ebben az a szomorú, hogy itt készül...
geza77
geza77 2020. 03. 24. 21:15
Előzmény: #5721  Stiv
#5722
Az 3 % annyit hazudnak amennyit akarnak, amíg nem szorul a hurok.
https://sajt.arukereso.hu/leerdammer/lightlife-szeletelt-felzsiros-sajt-100g-p334891726/
2020.02.27.        399Ft
2020.03.02.       485Ft485/399=  1,2155  -->21,55%-os drágulás.
februárról márciusra rengeteg helyen észleltem 10-15%os emelést.
Hivatkoznak az alacsonyabb üzemanyagárra, közben ugyanúgy drágul minden az euro árfolyam miatt.A héten is eur miatt 5-8%al emeltek páran.
https://hirado.hu/belfold/belpolitika/cikk/2020/01/10/nemzeti-klimaterv-nem-emelkedhet-a-rezsi-es-nem-dragulhatnak-az-elelmiszerek
Ez sem annyira sikeredett, nem baj majd odab.sznak az euronak, az úgysincs hatással semmire.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200221/europaban-sehol-sem-pusztit-ugy-az-aremelkedes-mint-magyarorszagon-416697
Stiv
Stiv 2020. 03. 24. 20:36
Előzmény: #5720  geza77
#5721
A futóbolondnak meg alacsony a költségvetés hiánya, ami 1219 milliárd forint volt a tavalyi évben.
.
Magyar Nemzeti Bank egyetlen horgonya az infláció, már megint jönnek a 3%-os inflációs dumával. 
Az infláció már márciusban visszatér a toleranciasávba, majd néhány hónap alatt a 3 százalékos jegybanki cél alá csökken.
https://www.mnb.hu/monetaris-politika/a-monetaris-tanacs/kozlemenyek/2020/kozlemeny-a-monetaris-tanacs-2020-marcius-24-i-uleserol

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek