Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 14:08
Előzmény: #88799  fogpaszta
#88800
Hitelkártyával már ki is merítettük a lehetőségeket, az pedig kell (autóbérlés, szállásfoglaláshoz). 
Olvasgattam Tibi dolgait, de nálam nem játszik. Nem fogok magamnak emiatt többszörös bért fizetni.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 14:03
Előzmény: #88797  Törölt felhasználó
#88799
Akkor ez valóban kilőve, pedig megérné...
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 14:02
Előzmény: #88796  Murdoch
#88798
De nemcsak a "hagyományos" CSOK van érvényben, hanem a falusi is. Ugyanúgy ahogy nemcsak a MAP hamem a MAP+ esetén is..
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 14:01
Előzmény: #88795  fogpaszta
#88797
Neki is.
Murdoch 2020. 09. 11. 14:00
Előzmény: #88794  fogpaszta
#88796
"A koronavírus ellenére csaknem duplájára nőtt a CSOK iránti ÉRDEKLŐDÉS"
"Ha csak a „hagyományos” CSOK-ot nézzük, akkor nem éppen: NÉGY ÉVE NEM LÁTOTT MÉLYPONTRA ESETT A CSOK IGÉNYBEVÉTELE AZ IDEI MÁSODIK NEGYEDÉVBEN, ENNÉL CSAK A CSOK LEGELSŐ NEGYEDÉVE VOLT GYENGÉBB."
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 13:55
Előzmény: #88793  Törölt felhasználó
#88795
értem. Asszony?
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 13:54
#88794
Bár tudom, hogy magával a CSOK intézményével és alkotó szándékával kapcsolatban igencsak megoszlanak a vélemények, de a lenti link azt cáfolja amit pl. Tibor írt le ezerszer, hogy a CSOK-ot már felvette aki akarta és innentől alig lesz vki majd aki felveszi... hát nem így van...
-
https://www.portfolio.hu/bank/20200911/allami-ingyenmilliok-a-magyar-csaladoknak-negy-eve-nem-lattunk-ilyet-448374
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 13:53
Előzmény: #88783  fogpaszta
#88793
Ott kezdődik, hogy hitelképtelen vagyok. Osztalékból jön a jövedelmem.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 13:47
Előzmény: #88789  Placi82
#88792
De ha vki azt gondolja, hogy azok az árak rendben vannak még nem biztat senkit arra, hogy vegyen.
-
Mintahogy Impudent meg mások akik szerint jóval kevesebbet érnek és azt leírják ők sem biztatnak senkit arra, hogy eladjanak mások..
-
Mindenki leírja a véleményét, Csupán ennyi ez.
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 13:46
Előzmény: #88771  keljfeljancsi2000
#88791
A budapesti ház vásárlás nem a pórnép érdeke. Nem is értem, honnan veszed, hogy a pórnép érdeke mögé bújok. Én csak leírtam a saját véleményem. 
A 45 M kp keletkezésének módját nem írnám le, azért sem, mert ez csak az a kp, amit erre szánok. Nem a ház az életcélom, ha lesz, lesz, ha nem lesz, nem lesz. Ennyiért megéri nekem, többért nem.
Pitcairn az meg micsoda, az egy sziget, nem? Nagyon tévedsz, ha azt hiszed, itt a fórumon bárki befolyásolná a döntéseimet.
Murdoch 2020. 09. 11. 13:44
Előzmény: #88786  Murdoch
#88790
A 22. kerületben ez pl. simán az átlag:
https://ingatlan.com/xxii-ker/elado+haz/csaladi-haz/31732752
https://ingatlan.com/xxii-ker/elado+haz/csaladi-haz/31311733
4 éve ezért az árért, 3-4 éves, hibátlan, újszerű, önálló családi házat kaptál, max. felszereltséggel. Mint már írtam, nem szeretném megfinanszírozni a kedves eladók időelőtti nyugdíját. Ha nem jön össze, akkor jövőre B tervként majd egy nagyobb lakás, azokból meg egyre nagyobb a választék. 
Placi82 2020. 09. 11. 13:43
Előzmény: #88788  fogpaszta
#88789
Ebben nem értünk egyet. De tényleg lusta vagyok beiirni. Én azt mondom azt tedd másokkal, amit szeretnél, hogy veled tegyenek. Nem bírom elkepzelni hogy 40 valahány milliós panelek, elfogadható helyen Kelenföld, 13 ker, 3.ik ker, stb. normális legyen a hazai berviszonyokhoz képest vagy akár tiszta lelkismerettel, ezt állítsa! 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 13:38
Előzmény: #88782  Placi82
#88788
Ez ok, rendben!
-
De pl. berlini sem ( bár nem szorul a védelmemre ) biztatott senkit arra, hogy vegyen. Egyetlen ilyen írására nem emlékszem, sőt ncseed sem írt ilyet. 
-
Tulajdonképpen mindenki a saját szemszögéből írja le a véleményét...
berlini
berlini 2020. 09. 11. 13:38
Előzmény: #88773  Placi82
#88787
Még mindig nem értem mit keresel itt.
Nemcsak az idézett beirásodban szóltad le ezt a fórumot a másik fórumon. Tényleg nem értem, hogy hogy van képed ezután idejönni.
A másikról eltanácsoltál, (hogy milyen jogon azt nem tudom, mert nem vagy fórumgazda,) és ezek után idejösz.?!
Murdoch 2020. 09. 11. 13:35
Előzmény: #88780  keljfeljancsi2000
#88786
Úgy, hogy ez nem szükséglet, hanem előrelépés. Amúgy "szó nincs szép-új-csillivilli ház"-ról, ezt kéne már megérteni. 3-4 év igen, 80M+-ért már kaptál ilyet, most meg max. valami sóskúti mészköves rémséget. Ilyenért nem ad el senki vmi jóféle lakást, inkább lemond egy komolyabb anyagi veszteségről, meg a velejáró stresszről, és marad a seggén, kényelmetlenül, de nyugodtan. 
Placi82 2020. 09. 11. 13:35
Előzmény: #88779  fogpaszta
#88785
2 szer is be írtam hogy Budapest :) 
berlini
berlini 2020. 09. 11. 13:35
Előzmény: #88758  Murdoch
#88784
Tehát az statisztikai tény, hogy a ház árak az elmúlt 20 évben messze nem mentek annyira fel, mint a lakások Budapesten, igy ez nem lehet vita tárgya.
Ha valaki azt irja, hogy egy ház felújitása öttizszer annyiba kerül mint egy lakásé, akkor az téved.
Természetesen többe kerül egy ház felújitás mint egy lakás felújitás.
De akkor kerül egy ház felújitása belül ötszörösébe, ha a ház ötször akkora. Sőt. Miután a felújitás annál olcsóbb fajlagosan minél nagyobb a munka volumene, ezért még igy sem igaz a szorzó. Fajlagosan akár egyharmaddal is lehet kevesebb a felújitás egy nagyobb lakásban, házban mint egy kisebben.
A ház persze egy telken van, amivel kapcsolatban lehetnek plusz felújitási munkák, (kerités, parkositás stb.) de ezért meg is a van az ellenszolgáltatás. (Illetve zömében saját munka.)
A házat lehet (sokszor kell is) kivülről is felújitani (pld hőszigetelni,) de ez ugyanúgy jelentkezhet pld egy panel épületnél, ahol - ha még ezt nem végezték el - szükséges lehet a csomópontok szanálása, hőszigetelés, vizelvezetés, tetőszigetelés stb. Ha valaki azt gondolja, hogy ez egy lakásra kisebb költséggel jár, akkor téved. Fel kell állványozni az épületet és a munkát nem lehet részben házilagosan kivitelezve spórolni. Márpedig egy része azoknak akik ma házat vásárolnak a munkák tekintélyes részét saját maguk szándékoznak elvégezni.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 13:35
Előzmény: #88768  Törölt felhasználó
#88783
Ésszerű határokon belüli hiteltől miért ódzkodsz?
Nagyon nagy eséllyel ha fel tudsz venni olcsó hitelt hosszabb időre és befixáltatod akkor reálértékben még kevesebbet is fizetsz vissza mint a felvételkori reálérték..
Csak tanács!
Placi82 2020. 09. 11. 13:34
Előzmény: #88779  fogpaszta
#88782
Pont nem rád gondoltam, csak már lusta voltam beiirni. Komolyan. Őszintén mondom te a Tatabánya Fehérvár területén racionálisan csinálod, teljesen rendbe van. Azt nem mondom hogy dobja el az ingatlanát bárki, mert feltételezés a jelenlegi kb 50% án szerezte a többség itt,nekik abszolút megeri tartani. Ennyit akartam mondani a témáról. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 13:33
Előzmény: #88761  keljfeljancsi2000
#88781
2011 és 189 között lényegében stagnált  a "Száz lakásra jutó lakos", vagyis volt egy időszak, amikor összességében a kezdethez képest 1%-ot romlott.
Ha ehhez a csúcshoz nézzük, akkor 2020-ra 2% javulás történt, és ez még mindig egész budapestre értendő soroksárral és csepellel együtt.
De ezek jó része angyalföldön, középső ferencvárosban, meg zuglóban épült, illetve a szerémi-budafoki(XI), sasadon jutnak most eszembe komolyabb projektek, belvásorban mutatóba épült ez az, de amúgy akár a XII-ben se volt nagy jeleskedés.
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_wde003b.html
Én se tettem le a kiinduló hozzászólásomban se egyértelműen a voksom az airbnb ellen, ezt továbbra se teszem, de a lokális árfelhajtó hatásának kigyűrűzését a távolabbi részekre se feltétlenül bagatelizánám el.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek