Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
teglaherceg 2020. 04. 19. 14:25
Törölt hozzászólás
#68480
CyrusTheGreat 2020. 04. 19. 14:22
Előzmény: #68477  Törölt felhasználó
#68479
Vízórát nem láttam, valszeg átalányt fizet, fűtés kombi cirkó, szóval ott a gázt kell fizetni, elektromos áram azért elég könnyen meghatározható, van még a közös költség. 45k vagy 49k (ellentmondás a hirdetés szövege és a kitöltött adatok között) azért elég jó közelítést ad, ekkora lakásnál az V. kerületben ez egy teljesen vállalható rezsi, éves átlagra kijön ennyi.
Lehet, hogy csak a bérlőnek akarja egyszerűsíteni a dolgát, miszerint utaljon minden hónapban 150k-t, ő meg nem kérdez semmit. :-)
Bérleti szerződésben sem para a dolog, bármikor lehet fix összegre bérleti szerződést kötni. Ezt egyelőre nem gondolnám problémának, azt viszont egyszerűen nem értem, hogy ennyi pénzért miért éri ez meg, ráadásul 1 éves elköteleződés mellett.
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 14:19
Törölt hozzászólás
#68478
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 14:15
Előzmény: #68476  CyrusTheGreat
#68477
A fix rezsi velem azt mondatja jogilag ott van meg vmi bibi :p
CyrusTheGreat 2020. 04. 19. 14:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#68476
Azért ez messze volt a 60M-tól, maximum elméleti hirdetgetési áron, de ennyiért a kutya nem vette volna meg az udvari nézetet az elsőn/félemeleten... A 45M-ért meghirdetve januárban még szerintem lett volna olyan sügér, aki elviszi, bár annyit sem ér.
De 85k-ért a most piacon halászgató bérlő-jelöltekért versenyezni, extrém sport ez a javából, praktikusan aprópénz a végtelenbe divergáló kockázatért cserébe. Ha tényleg ennyire kell a pénz, akkor oda kell menni a manushoz, ajánlani az ingatlanért 30M-et cash-ben, hátha ennyire kétségbeesett...
CyrusTheGreat 2020. 04. 19. 14:02
Előzmény: #68458  johai
#68475
Igazság szerint, bőven lesz negatív hatása egy 30%-os korrekciónak, MNB 2019. decemberi pénzügyi stabilitási jelentés 14. oldal:
"2019. első félév végén a hitelintézeti szektor fennálló jelzáloghiteleinek csupán 10 százaléka rendelkezett 80 százalékot meghaladó aktuális HFM-mel. Ugyanez az arány 2015 év végén még 39,4 százalék volt (16. ábra), ami alapján a fedezetek szempontjából érdemben csök- kent a jelzáloghitel-állomány kockázatossága.
 [...]
A fővárosban kisebb a magasabb HFM-mel rendelkező hitelek aránya, amihez a relatíve nagyobb mértékű lakásár-emelkedés is hozzájárult. Érdemes azonban hozzátenni, hogy egy esetleges 20 százalékos lakásár-csökkenés hatására már érdemben, mintegy 27,4 százalékra nőne a legalább 80 százalékos HFM-mel rendelkező jelzáloghitelek aránya."
- - - - - - - - 
Nem véletlenül jelezték a lufifújási problémákat.
Murdoch 2020. 04. 19. 14:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#68474
Ha nem lett volna a CSOK+Babaváró (+airbnb), akkor a jelenlegi árszintet nem két év alatt, hanem pl. 10 év alatt érte volna el a piac. Ezt az emelkedést mondjuk lehetett volna az emelkedő jövedelmekből is finanszírozni, de inkább a forint kellett, nem a sűrű fillér. Csak éppen ezáltal egy olyan ingoványos helyzet alakult ki, amiből nagyot lehet esni. Persze, hogy a fővárosban nőtt a bérletben élők aránya, hiszen az utóbbi években kényszerhelyzet alakult ki, már az önerőt sem lehetett összeszedni, ezért a Babavárót is be kellett dobni. Lassan viszont indul a szavazatgyűjtés, és mivel nálunk is lakhatási válság van (volt), ezért nem hinném, hogy a rövid távú bérleti piacot fogják menteni (már csak a szállodás bizniszek miatt sem). Szerintem ebből sokan fognak menekülni, mert a hosszú távú bérlés nem biztos, hogy kifizetődő lesz. Szóval nő a kínálat, csökken az ár. Javaslom, hogy nézz szét az európai ingatlanpiacon, óceáni kilátással vehetsz új építésű lakást (akár nagyvárosban), gyakorlatilag annyiért, mint amennyiért a Belgrád rakparton egy 80 éves, gangos lepukkant lakást. 
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 14:02
Törölt hozzászólás
#68473
CyrusTheGreat 2020. 04. 19. 13:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#68472
Aki az első lakást kiadja minimum egy 1 évre ennyi pénzért, az egy idióta, de a súlyos eset. Tipikusan az a szituáció, amikor jobb lezárni a lakást és várni 3-4 hónapot. Nettó 85k-ért havonta, hihetetlen, ennyire nem kellhet a pénz...
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 13:50
Törölt hozzászólás
#68471
teglaherceg 2020. 04. 19. 13:35
Törölt hozzászólás
#68470
johai 2020. 04. 19. 13:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#68469
Igen,azt mondja gondoljuk meg.....azt nem tudom hogyan,mivel utolag derul ki egy befektetes helyessege,vagy negativuma.
Alapvetoen ingatlanbefektetes lakhatasi celokat szolgalt,amig elkezdtek felvasarolni az olcsova valt lakasokat kiadasra.....evek alatt a helyzet fokozodott,mondhatjuk kaotikus osszevisszasag allapotaba kerult minden.
Az arak a helyek,az alapveto parameterek se szamitottak mar az utobbi idoben,szoval most vasarolni valoban meggondolondo,atgondolandas utan arra a kovetkeztetesre jutunk hogy elkurtak mindent,hiaba nincs elado attol meg szepen mennek le a valos arak,es ez igy megy tovabb,egeszen a 30% korrekcioig,ott tartunk egy kis szunetet:)
Murdoch 2020. 04. 19. 13:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#68468
Ezt pont nem értem, minden ingatlanos portál kapaszkodik a vírusba, hogy amiatt torpant meg az ingatlanpiac. Ez így nem igaz, a fővárosi ingatlanpiac évek óta szenved, időnként kap egy kis doppingot, de már tavaly nyáron óta gyakorlatilag feleződött a tranzakciószám. A járvány okozta gazdasági válság csak azt fogja megmutatni, hogy pontosan milyen mély a nyúl ürege...
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 12:55
Törölt hozzászólás
#68467
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 12:38
Előzmény: #68461  Kapitanyur
#68466

"2. Egy hét múlva felhívtak, hogy már online sincs előadás, ezért egyáltalán nincs munkájuk, negyedárat tudnak fizetni, azt viszont folyamatosan."
Én is adtam engedményt a bérlőimnek, azzal a megfontolással, hogy erős a piaci konkurrencia illetve, hogy tudjanak félretenni, ha mégis elkapják a vírust. A másik megfontolás meg az volt, hogy akkor még úgy számoltak ők is, hogy nem lesz munkájuk és hazamennek, de szerettek volna pesten maradni, meg tudjuk-e oldani. Megoldottuk.
Diákok és annyit dolgoztak csak, hogy a lakbért ki tudják fizetni. Mekiben, boltokban, mindenféle ilyen alkalminak mondható munka. Volt, hogy nem tudtak fizetni, akkor a szüleik utaltak. Tehát korrekt bérlők és még 3-5 évig maradnának. Egyértelmű, hogy nem úgy gondolkodom, mint tégla, hogy nem érdekel a jövő, most préseljem ki a maximumot belőlük. De én megtehetem, mert nem borítaná a költségvetésemet az sem, ha 0 forint jönne be a lakásból, ez a különbség.
Na most az a helyzet, hogy a bérlőim többet keresnek mostanság, mint korábban, de nem playstationt meg új telcsit vettek, hanem teszik félre és emiatt is gondoltam, hogy win win lenne egy átmeneti könnyítés nekik.
Ki se látszanak a munkából.
Ezt csak arra írtam, hogy szép dolog az emberséged, ezzel egyet is értek, a könnyítéssel is, de azt ne fogadd el kritika nélkül, hogy nem lehet munkát találni, mert ők más munkát nem tudnak végezni, csak előadó művészetet.
Nem előadóművész munkát, igen, de lehet találni, ha dolozni akar. Menni kell dobozolni alzákokhoz vagy a legtöbb webshopban ki se látszanak a munkából, ételfutár is kell folyamatosan.
Mondjuk pont a qrmány különadói miatt a spar kirúgra a plusz dolgozókat, de élelmiszer boltok is hirdettek folyamatosan.
Nem ismerem az egyéni élethelyzetet, de ismerek egy néptáncost és mondtam neki azt, akkor azzal jött, hogy a háta nem bírná a 8 órás ácsorgást. Mi van, mondom magamban? Néptánc az menne, de dobozt csomagolni az nem. Na jó, de az ugye mindenre van egy jó kifogás emberekkel én egy kicsit óvatosabb lennék.
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 12:35
Törölt hozzászólás
#68465
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 12:24
Előzmény: #68462  BrokerJozsi
#68464

Azért van itt egy király legalább Magyarországon, akinek sikerült eladnia egy erőművet pontosan a víruspara előtt, kisse visszafogott, de azért korrektnek mondható haszonnal :) Most van csomó kp-je, ami olcsó befektetési lehetőségre vár. Tönkremegy egy szállodalánc, kisker üzletlánc vagy gyár? Sebaj jön az új marvel szuperhős, a megmentő és megveszi majd :)
Élőben monopolyzhat a kemény munkával mexerzett pénzecskéjével.
teglaherceg 2020. 04. 19. 12:19
Törölt hozzászólás
#68463
BrokerJozsi
BrokerJozsi 2020. 04. 19. 12:15
#68462
Az ingatlannál egy jobb befektetést tudok, ez pedig az Opus részvény vásárlása, hiszen így üzlettársai lehettek egy sikeres nagyvállalkozónak.
Kapitanyur
Kapitanyur 2020. 04. 19. 12:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#68461
Nem mentem bele a részletekbe, 
úgyhogy pontosítom a képet:
1. Amint bezártak a színházak, egyből jelezték ezt nekem az ingatlanosomon keresztül.
(Online viszont még mentek előadások.)
Akkor mondtam, hogy oké, legyen félár, 
és ezt is elég lesz három hónap múlva elkezdeni fizetni, ha várhatóan javul a helyzet.
Addig nem kell fizetniük semmit.
2. Egy hét múlva felhívtak, hogy már online sincs előadás, ezért egyáltalán nincs munkájuk, negyedárat tudnak fizetni, azt viszont folyamatosan.
Oké.
Jó bérlőkről van szó, a négy év alatt beletettek a zsebembe mai áron cirka hat és félmillió forintot, és ahogy rendeződik a helyzet, normál árat fognak fizetni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek