Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
egynapod 2020. 03. 24. 08:48
Előzmény: #64898  Bandi_ujonc
#64900
Az itt a baj, hogy az olcsojanos, aki fórumon osztja az észt és többnek gondolja magát, mint aki valójában, az önmagát csapja be. Persze ez csak neki baj, de az legalább sulyos:)
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 08:40
Előzmény: #64896  Giovanni_Gatton
#64899

Én annyira nem vagyok kíváncsi arra, hogy mi lesz. Beraktam az eladásit 9950-re, aztán hagyom, hogy egyszer eljusson oda. Ha 3 év múlva, akkor 3 év múlva, ha 5, akkor 5. TBSZ-en szépen elvan. A mollynál ugyanez a helyzet, de ott közel duplázást várok.
Van 0,5 teslám most revoluton, múlt héten vettem, csak azért, mert a tesla mint cég érdekel és ha van részvényem, akkor érdekesebbek a hírek, de arra se nézek rá naponta. Majd ránézek fél év múlva, most is csak azért léptem be revolutra, hogy aliról rendeljek és dodót váltottam és láttam, hogy 2% mínuszban vagyok vele. Hát van ilyen a tőzsdén. Egyébként tényleg, ez jó kérdés, de miért volt rossz az a tipp, hogy jelentés előtt beszállni teslába 550-580 árfolyamon. Mi rágtuk 2 napot és már csak 580-an tudtunk belevenni, de aki nem sz.rozott az 550-en vett azon a héten.
Értem, hogy te a mostani árfolyammal jössz, de volt egy nagyon jelentős tőzsdei emelkedés közben, ha valaki utána ment stop lossal, akkor kb 800-850 dodó szinten vágta volna ki stopp. Ez miért rossz? Nem várok választ, mert tudom, hogy nem rossz, inkább te gondolkodj el ezen.
Amúgy a legjobban az MTEL-es kommenteden nevetek. Azt tudtad egyébként, hogy a tőzsdén eladni is lehet? Mert nem úgy tűnik nekem a kommentedből. Érdemes megnézned ezt a lehetőséget. Az MTEL nagy összegű pakkom már réges régen elment, kivágták a stoppról, de elfogadható nyereséget zsebeltem be még adózás után is, a rövid időtáv miatt évesítve nagyon komoly %.
Jelenleg nagyon hosszú távra, 10év legalább amiben gondolkodom, osztalék fizetésre vett MTEL pakkjaim vannak, de jóval kisebb öszegűek. 370-re higítottam az átlagáramat, ahol 5,4%-os a hozam + 5 ft srv. A kockázat az, hogy nem ismert a jövő évi osztalék, de a tőzsdén mindig van kockázat.
Úgy látom azt se tudod, hogy egy részvényből lehet többször is venni a tőzsdén? Tehát nem úgy kell elképzelned, hogy full pénzzel veszel 1 pakkot mindig. Ezen kicsit gondolkodjál még, mert hasznos lehet a jövőben. Én pl piramis elvű bef stratégiát követek, lejjebb veszem a nagyobb pakkokat, ha a beszállási pontomhoz képest lefele megy a papír, de ez csak egy stratégia. Van még számtalan. Érdemes utána nézned :)
Tudom, persze, te ennél az 5,4%-nál sokkal magasabb hozamokhoz vagy hozzá szokva, hát én sajnos már csak ilyen kis igényű vagyok. Nekem ez már megfelel, sőt a mostani kereskedési árfolyamon még vételre van nálam állítva. Ha megjön az adóvisszatérítésem a héten remélhetőleg, abból még veszek.
Bandi_ujonc 2020. 03. 24. 07:23
Előzmény: #64897  buyandhold
#64898
Nincs rá megfelelő szó. És ők lennének a magyar befektetők.
buyandhold 2020. 03. 24. 07:05
Előzmény: #64895  tihamer
#64897
szamolhattam en is a ti szamaitokkal:
3,24% versus 4,96%
evi 1,72% a nyerő
a havi torlesztot tudod betenni torlesztes helyett PMAK-ba
100ezer ft torlesztore szamolva evi 1720ft-rol beszelunkm ami havi kemeny 140ft
persze ha a torlesztod ennek a tobbszorose, mondjuk 300.000, akkor mar mindjart 400rupporol van szo havonta
Ti aztan  tenyleg lehajoltok minden forintert...
Giovanni_Gatton 2020. 03. 24. 06:41
Előzmény: #64813  Törölt felhasználó
#64896
tcomot amikor elkezdted írni, hogy vettél valami teljesen hibás ok miatt, ment egy kicsit,  később átcsapott esésbe. Aztán teslanál, álmok a korai nyugdíjról.  Most azt írtad, "Ha felmenne az oti 10e-re ott eladnám a teljes pakkot". Kíváncsi vagyok meghozod e a szabadesést, emelkedés már megvolt. Peter Lynch sokat ír az IT-sek tőzsdézéséről.  Te IT-s vagy ugye?
tihamer
tihamer 2020. 03. 23. 23:21
Előzmény: #64713  Törölt felhasználó
#64895
Hasonlóan számolgattam én is.
Kösz a választ.
Tehát nem törlesztünk, hanem marad az arbitrázs.
5 év múlva meg kégli vásárlás.
impudent 2020. 03. 23. 22:36
Előzmény: #64892  berlini
#64894
Ezekkel a zuglói kulteruleti lakasokkal az a baj hugy a m² ár nem ér tobbet mint max max 400 ezer es elkérnek kozel 700-800 at.
Dupla túlarazás.
Lufigyár
teglaherceg 2020. 03. 23. 21:46
Törölt hozzászólás
#64893
berlini
berlini 2020. 03. 23. 19:39
Előzmény: #64849  Törölt felhasználó
#64892
Én a Cordiával szerződtem és  remélem, hogy minden korrektül végződik.
De a Cordiánál azért kassziroznak 25%-ot előlegként.
A Metrodom ebben jobb. Ott 10%-ot kérnek az előszerződésnél. (Ez azért korrektebb, ha az ember meggondolja, hogy a lakás sokszor csak 2-3 évvel az előszerződés után lesz átadva. (Hisz nem elég a műszakilag 100%-os állapot, de szükséges a jogerúre emelkedett használatbavételi engedély és a z albetétesités a Földhivatalnál, ami már a Corona virus előtt is több mint félév volt Budapesten). 
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:42
Törölt hozzászólás
#64891
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:39
Törölt hozzászólás
#64890
Portfoliooo 2020. 03. 23. 18:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#64889
Ne fogd a szerverre :)))
A megoldas:   https://internetpatika.hu/valeriana-relax-kapszula-30-db/
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:22
Törölt hozzászólás
#64888
teglaherceg 2020. 03. 23. 18:14
Törölt hozzászólás
#64887
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:13
Törölt hozzászólás
#64886
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:13
Törölt hozzászólás
#64885
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:13
Törölt hozzászólás
#64884
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 18:09
Törölt hozzászólás
#64883
CyrusTheGreat 2020. 03. 23. 18:04
Előzmény: #64800  Törölt felhasználó
#64882
Ha van még kedved egy kis ilyen irányú agytornára:
A kezdőknek szóló leírásban láttuk, hogy a DOLS-eljárások (kettő különböző van) a következő változókat használják:
- tartós munkanélküliségi ráta: minél nagyobb, ennél kisebb a fundamentumérték
- háztartások rendelkezésre álló jövedelme: elég egyértelmű a kapcsolat
- átadott új építésű lakások száma: kínálatbővülés csökkenti a fundamentumértéket
- inflációtól tisztított jegybanki alapkamat: magasabb reálkamat csökkenti a fundamentumértéket
Mivel az alapkamatot használja reálkamat meghatározáshoz, nem az elérhető Risk Free Rate-et,  biztos vagyok benne, hogy a túlértékeltség bőven nagyobb a kimutatottnál - ezt ráadásul meg is erősítik a módszertani leírásban, egyértelműen kimondják, hogy a módszertanok alulbecslik a fundamentumértékeket. 
Láttuk, 2019 Q1-Q2-es időszakban Budapesten a túlértékeltség 14%-on mozgott - képzeljük el ezt az értéket, ha mondjuk a MÁP+-szal végeznék el a kalkulációkat. Jóval nagyobb a túlértékeltség (ráadásul egész Budapestre nézve) a kimutatottnál...
A fenti tényezőknél mit gondolunk, mire lesz esély a következő időszakban - csökkenésre vagy növekedésre?
- - - - - - - - 
Bónusz track:
A 2019 decemberi Pénzügyi Stabilitási Jelentés 14. oldalán egy hipotetikus stressz tesztről is olvashatunk a HFM-mutatók kapcsán. Itt említik meg, hogy Budapesten egy 20%-os lakásárcsökkenés a jelzáloghitelek 27.4%-a lépné túl a 80%-os HFM-mutatót, emiatt pótfedezet bevonását kérheti a hitelező...
Kialakult egy minimum 14%-os túlértékeltség, amelynek konvergenciája az egyensúlyi értékhez elég erőteljesen érintené a jelzáloghitelek körülbelül ötödét.
teglaherceg 2020. 03. 23. 17:58
Törölt hozzászólás
#64881

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek