Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2019. 11. 26. 15:34
Előzmény: #52699  Homoktövis
#52700
Én is laktam mindkét félében. Ég és föld a különbség. A panelban a fürdőszobában azt is hallottam amit az alattam lévő fürdőben suttogtak és ugyanaz a szomszéd reklamált, hogy a hűtőszekrényem túl hangos. (Ez nem vicc!!!)
A mai lakásokat - ha előirásszerűen tervezik és épitik - akkor ugyanazek a problémák nagyságrenddel kisebbek. De azt tudomásul kell venni, hogy társasházban a szomszédot egyáltalán nem hallani, nos ilyen nincsen. Ez még 40 cm-es téglafalaknál sem jön össze.
Homoktövis 2019. 11. 26. 15:20
Előzmény: #52697  berlini
#52699
Én laktam panelben és újépítésű lakásban is, az áthallás hasonlóan durva volt mindkettőnél. Ytongból épült lakások a legrosszabbak ebből a szempontból. Én emiatt újépítésűt se vennék, mert az idegrendszert eléggé ki tudja készíteni, hogy szinte soha nincs csend a lakásban, mert vmelyik szomszéd életét mindig hallod. Persze ez szomszédfüggő is, de akkor is lutri ki költözik a környékedre aktuálisan. Létezik egyáltalán olyan lakás, ami úgy van szigetelve, hogy semmi zaj ne szűrődjön át a szomszédoktól? 
Criscito 2019. 11. 26. 15:10
#52698
Most nem azért, de pl. Józsefváros tele van 1900 környékén, vagy jóval előtte épült házakkal. Ezek a házak legalább 120 évesek! Ezek előbb fognak összedőlni szerintem, mint az 1980-as években épült, alig 40 éves panelek, mégsem aggódik értük senki, sőt, aranyáron adják-veszik az ottani lakásokat. 
berlini
berlini 2019. 11. 26. 15:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#52697
Tegyük már tisztába ezt a panel legendát.
A paneleknek több megoldható problémájuk van.
- Rossz hőszigetelés és nyilászárók: ezeken lehet segiteni (folynak is a panelrehabilitációk)
- hanyag kivitelezés miatt korrodeálódó csomópontok a panelelemek összekötésénél: ezt is meg lehet csinálni (meg is kell) a homlokzati hőszigetelés+ nyilászárócsere előkészitő fázisában.
- fűtési rendszer rekonstrukció (főként a 60-as, 70-es évek rendszerei elavultak , szinte szabályozhatattlanok, egyedi hőmennyiségmérés kizárt): ennek cseréje is folyik.
Ami már nehezebb:
- iszonyatosan rossz hangszigetelés (lépéshangszigetelés + léghangszigetelés): itt úsztatott, szigetelt aljzatbetont kellene minden szinten és lakásban késziteni, és a fentebb emlitett gépészeti rekonstrukció folyamán a strangok új épitésével és azok szintenkénti szigetelésével meg lehet oldani az egymás alatti  lakások egymástól való hangszigetelését, de nehezebb a szomszédos lakások ilyen szempontból való elszigetelése. Ezt már sehol nem csinálják meg egy teljeskörű rekontrukció esetében sem. Igy marad a  ma már nem elfogadható szinvonalú hangszigetelés.
Ha mindez azonban mégis meg van csinálva, akkor a panel gyakorlatilag egyenértékű lehet egy hagyományos épitésű társasházzal. Nincsen olyan műszaki ok, ami ezek után szükségessé tenné a panelházak lebontását még 100 év múlva sem.
De van egy másik ok, ami a gazdasági. 
Már most van olyan belső kerületi panelépület amelynél a telek már most ér annyit mint a rajta lévő épület. 100 év múlva ezek többsége helyén új épületeket húznak majd fel, mert megéri lebontani ezeket. De ez nem egy panelspecifikus probléma. A nem műemlékvédelem alá eső belső kerületi házak nagy része 100 év múlva már rég nem lesz. (De a műemlékvédelem alá eső épületek többségénél is csak a homlokzat marad majd meg és mögé épitik az akkori műszaki lehetőségeknek megfelelő technikával az emelt igénynek megfelelő épületeket.)
Törölt felhasználó 2019. 11. 26. 14:56
Törölt hozzászólás
#52696
sakal83 2019. 11. 26. 14:47
Előzmény: #52694  sakal83
#52695
Az 50mos gazdagreti paneltol tovabbra is le vagyok fagyva. 30-49 eves megterules te atyaeg. Lassan a sajat lakas is alberlet lesz mert mire kifizeti az ember addigra osszedol:) sajnos nem vicc.
sakal83 2019. 11. 26. 14:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#52694
20 ev feletti megterulessel nem szabad foglalkozni. Jelelneg a piac 70-80% 20 ev felett van. Aki kepes ennek tudataban 60 eves ingatlant venni annak lelke rajta. De vszinu igaza lesz mert a mindenhato es mindenkri kormanyunk az osszes panelest ki fogja menteni mert egyszerre fog lejarni a szavatossaguk:) mar most el kellett volna kezdeni a strategiat erre ami nem tuzoltas lenne es persze draga. Mar nyugodtan kotelezni lehetne az osszes panelben lakot egy fix felujitasi alapra:) vagy eljezdeni berlakasokat epiteni amibe a kedves lakok berleti jogot kapnanak.
berlini
berlini 2019. 11. 26. 14:37
Előzmény: #52688  Ebadta
#52693
Csak egy apró közbevetésem lenne.
Nem tudom, hogy hallottál-e arról, hogy már pár éve folyamatosan öntik a pénzt a világra. 
Még pár év és dupla annyi euró és dollár lesz a gazdaságban mint 10 évvel ezelőtt. Ennek kimondott oka (célja) az, hogy a gyenge konjunktúrát megsegitsék, de az igazi ok az, hogy sikerült a nemzetgazdaságoknak (de a városoknak, vállalatoknak is ) olyannyira eladósodni, hogy azt bizony stabil belső értékű devizákkal nem lehetne soha sem visszafizetni. (A japán állam a GDP több mint kétszeresével tartozik az államkötvénytulajdonosoknak.)
Tehát ma az aki önként és dalolva átmenekiti kis spórolt pénzét dollárba az kamatmentes kölcsönt nyújt az amerikai államnak és azzal kell hogy szembesüljön, hogy pénze reálértékben 10 éven belül feleződik.
Hát én ebből nem kérek. Ennél már szinte minden befektetés jobb. (lakás, bitcoin, részvény, stb.) mert azok nominálisan értéknövekedést produkálnak és van esély arra, hogy reálértéküket tartsák a következő 10 évben.
És mindehhez még jövőbelátó gömbre sincs szükségem.
Törölt felhasználó 2019. 11. 26. 14:31
Törölt hozzászólás
#52692
sakal83 2019. 11. 26. 14:27
#52691
Hol vannak a kollegak akik szerint az autoiparban nem lesz lepites?
Ez 10e ember ket varosban... brutal
https://www.portfolio.hu/uzlet/20191126/9500-fos-letszamleepites-az-audinal-nemetorszagban-408303
Ebadta
Ebadta 2019. 11. 26. 13:26
Előzmény: #52688  Ebadta
#52689
Akiknek kimaradtak a 90-es évek:
https://reisebuch.de/wechselkurse/ungarn.html
Ebadta
Ebadta 2019. 11. 26. 13:22
Előzmény: #52683  Törölt felhasználó
#52688
Nekem sincs jövöbelátó gömböm de valószínübbnek látok min. 5 éves távon évente 5% forint romlást (euróhoz) mint lakásár vagy lakbérnövekedést. Ez azt jelenti, hogy euro/dollár/arany a párnacihában biztosabb és kényelmesebb befektetés most mint a lakáskiadás vagy a máp+.
Törölt felhasználó 2019. 11. 26. 12:38
Előzmény: #52685  hunor555
#52687
Én 13 északi, 14, 4 vagy 15 amiben gondolkodom. A 13 belső jobb lenne nekem, de az +20% és nem lehet +20%-ért kiadni.
Törölt felhasználó 2019. 11. 26. 12:36
Előzmény: #52684  Criscito
#52686

Most sehol nem kapsz ennyiért, de 5-8 éven belül lesz ennyiért. Kp-re nagy alkuval. Nem 5-8 év múlva, hanem ebben az időintervallumban valamikor. Ebben biztos vagyok, persze nem ingatlan com szűréssel fogom ezt megtalálni, hanem kapcsolati háló, span ingatlanos némi plusz pénzért vagy csak szerencsével belebotlok ilyenbe. Ráadásul ha találok 2 ilyent, akkor 2 fogok behúzni.
Nekem ingatlan befektetésnél az a legfontosabb, hogy egy olyan árszintet találjak meg, ahonnan szerintem (hangsúlyozom, szerintem), nem fognak már nagyot esni az árak. Én most a 18-20 sávot látom ilyennek, de lehet, hogy jövőre már kissé más sávot "érzek" beszálló pontnak.
hunor555
hunor555 2019. 11. 26. 12:35
Előzmény: #52683  Törölt felhasználó
#52685
Ezt az összeget melyik kerületre gondoltad mint àr?
Criscito 2019. 11. 26. 12:18
Előzmény: #52683  Törölt felhasználó
#52684
Hol vennéd 20 millióért azt a panelt? Budapesten egy közepesen jó helyen egy ilyet ki lehet adni 150e Ft-ért/hó (vagy még többért is), tehát az éves bruttó hozama lenne olyan 9%. Ezt nagyon nem kellene körüljárnod, nem sokat kell mérlegelni. :) Egyébként meg mindenki ilyen beszállóra vár, kérdés, hogy lesz-e ilyen a közeljövőben?
Törölt felhasználó 2019. 11. 26. 12:03
Előzmény: #52677  tihamer
#52683

Én is azt nézem csak, hogy megéri-e. Egy 50-es panelt, ha jól körbejártam a dolgot és nem látok extrém kockázatot, akkor 18-20m sávban vennék csak. Fölötte nem. Mert nem éri meg és én úgy tippelem, hogy ezt a szintet elérhetik a panel kégli viszont ettől lefele már nem nagyon mennek. Ez mindenképpen tippelgetés, a világon senki nem tud pontos jövőbeli ingatlanárakat mondani úgysem.
Nem vagyok mohó, nekem kb 5-6% hozam is elég, ha elérem a map+-t, akkor nekem okés, mert szeretek a kéglikkel foglalkozni, bérlőkkel beszélgetek, a házban a lakókat ismerem. Nekem a havi bejárás több óra ott lét, mert mindig behív valaki ismerős beszélgetni. Ezt a lakáskiadást nem borzalmas stressznek fogom fel, mint sokan.
A map+ kényelmes, de a kégli meg örök és rohadtul nem lát a jövőbe senki úgysem. Csinálom, amit szeretek, de a map+ hozam meglegyen azért. Nekem ez az egyensúlyi pont most.
20 év múlva lehet, hogy majd az orrom alá dörgöli valaki, hogy miért nem vettem mondjuk valami fintech részvényt, mert akkor 100x volna pénzem. Ja, de ezt mindig csak utólag tudja mindenki megmondani, úgy meg könnyű.
hunor555
hunor555 2019. 11. 26. 11:59
Előzmény: #52678  tihamer
#52682
Majd begyűrűzik az inflációba, gyakorlatilag minden külföldről jön. Aztán akkor matonak muszáj lesz lépni ha lehet hinni annak hogy csak inflációs célja van a jegybanknak.
Criscito 2019. 11. 26. 11:59
Előzmény: #52679  tihamer
#52681
Annyi történt, hogy sokan előre hozták a lagzit, mert attól félnek, hogy szigorodnak a babaváró feltételei, vagy beszüntetik azt. Mint, ahogy a K&H már szigorított is. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek